[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2018
~~Yücelerin Yücesi TİMUR İMPARATORLUĞUNDAN Gürcistan Krallığına~~

Öncelik Olarak Bildirmek İsterim ki Kendi Kültürünüzden Hanedanlıkları katletmek , Samshteke , Circassia. Gerçekten büyük bir başarı,Ceneviz Kontrolünde bulunan Azov,Matrika,Kefe kolonilerini alarak ayrıca Yalta  toprağınıda Alarak Hanedanınızın Adını İtalyada bulunan ve Güney Almanyadaki Bazı Hanedanlıklara Duyurdunuz. Bu Basit ve TİMUR İMPARATORLUĞUNA göre amaçsız savaşlarınız dikkatimizi çekmiş bulunup. gürcülere  bir uyarıda bulunmak icab etmiştir .Ayrıca Güneye ve Hazar denizine genişlemeniz durumunda TİMUR İMPARATORLUĞU derhal ve merhametsizce gürcülere Seferberlik başlatacaktır. umuyoruzki Bu 2 ülke anlaşabilir. Eğer ki Uyarılarımızı Ciddiye Almazsanız  Büyükbabamın üstüne yemin ederim ki gürcü Kadınları Fillerimizin Tadına çok güzel bir şekilde bakacaktır. ~~ABD-ALLAH TİMURİD~~
Ara
gur.jpg
Bizim hakkımız olan toprakları almak ve bize zulüm etmeye çalışanları bölgeden atmak tabiki de bir başarıdır. 

Topal dedeleri barbar timurun ekmeğini yiyen vasıfsız torunu bizim kültürümüzdeki bize isyan eden devletçiliklere karşı verdiğimiz savaşı eleştirebilecek en son kişidir. Zira yıllardır ırk, din, cinsiyet ayrımı yapmaksızın girdiği toprakları kana bulamaktadır. Hatta kulaklarımıza ordularınızın Müslüman camilerinde at koşturup çocuklu analara tecavüz ettikleri de çalınmıştır. 

Halkımızın güvenliği için bu barbarlarla diplomasi yapmayı dahi göze alabilirdik lakin bu barbarlar kendilerinden bekleneni yapıp bize karşı elçi kisvesi altında dili uzun bir komutan gönderip bize tehditler savurmuş ve gitmiştir. Barbarların diplomasisi bu kadar olur...

Bu sebebtendir ki; cümle alemi bu soyu bozuk barbarlara karşı savaşmaya davet ediyorum. 
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Save Dosyası: https://drive.google.com/open?id=1Rc8oDy...3TjEsNcbNO

Oyuna girmeden önce indirip gelelim, lobide beklememek için.

Save dosyasını atıpta save yüklemesi yapamayanlar, save gamesin içinde ikinci bir save games klasörünüz yoksa oluşturun ve ikisine de atın.
Ara
(21-09-2018, 19:10)Aytaç :
gur.jpg
Bizim hakkımız olan toprakları almak ve bize zulüm etmeye çalışanları bölgeden atmak tabiki de bir başarıdır. 

Topal dedeleri barbar timurun ekmeğini yiyen vasıfsız torunu bizim kültürümüzdeki bize isyan eden devletçiliklere karşı verdiğimiz savaşı eleştirebilecek en son kişidir. Zira yıllardır ırk, din, cinsiyet ayrımı yapmaksızın girdiği toprakları kana bulamaktadır. Hatta kulaklarımıza ordularınızın Müslüman camilerinde at koşturup çocuklu analara tecavüz ettikleri de çalınmıştır. 

Halkımızın güvenliği için bu barbarlarla diplomasi yapmayı dahi göze alabilirdik lakin bu barbarlar kendilerinden bekleneni yapıp bize karşı elçi kisvesi altında dili uzun bir komutan gönderip bize tehditler savurmuş ve gitmiştir. Barbarların diplomasisi bu kadar olur...

Bu sebebtendir ki; cümle alemi bu soyu bozuk barbarlara karşı savaşmaya davet ediyorum. 

İnanıyoruz ki bu Barışçıl Ortamı  Tutumlarınız ve yapacaklarınız bozacaktır.  Bilmeniz Gereken ufacık bir detay vardır ki o da.

Bir Bakirenin bakireliğini  bozduğu kadar hızlı bir ömrünüz olacaktır muharabe sırasında. Bizlere Barbar Diyenler Anadoludaki Barbarlarla Müttefik Olduğundan bir habersiz olup atıp tutmakta. Bizler ki Yeni Doğum Yapmış Anne Merhameti ,  Savaş Alanında Bir Kaplan Gaddarlığına Sahip Olan Bu ULUSUMUZUN. BENKİ 
SULTANLARIN SULTANI KRALLARIN KRALI, ABD-ALLAH TİMUR . İLK ÖNCE ALLAHA SONRA KENDİME YEMİN OLSUNKİ SİZİN O  ÜÇ BEŞ KİLOMETRELİK KRALLIĞINIZI  BAŞINIZA YIKIP, KARILARINIZI KARIM, ÇOCUKLARINIZI YAKIP. SOYUNUZU BU DÜNYADAN VE LİTERATÜRLERDEN SİLECEĞİM .
[+] 2 üye Vanexx nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
gur.jpg
Barbarlığını gizlemeyen bu canilerin ne mal olduğunu artık tüm Dünya görmüştür. Mertlik ne zamandan beridir çocuk yakıp ibadethane yıkmak olmuştur!?
Bundan böyle topal torunları ile diplomasi yolları kapanmıştır. Aslanlar, çakallar ile anlaşma yapmaz!
Ara
Oda kuruldu.

Oda ismi : Strategyturk Eylül Grand Mp 2. Oturum

Şifre : st
Ara
Ben'de katılmak isterim.

Boşta hergangi bir devlet oynayabilirim.
Ara
eu4_map_POL_1496_01_01_1.jpg
1496 Dünya Haritası

Yeni katılacaklar için boş ülkeler: Mutapa, Kongo, Songhai veya Mali, Meksika ülkeleri veya İnca civarı.Bu yerler dışında alımlar şu an kapalıdır.

@birisi Katılamayacağını belirttiği halde gelişen olaylar sonucu ülkesi Fas kötü duruma düştüğü için istemesi durumunda Tunus a geçebilir.Diğer şartlarda Tunus alıma kapalıdır.

Mp ler üstüste geldiği için development istatiğini yapamadım geçen oyunun fakat 2 günlük boş bir sürem var bu sefer development tablosu gelir.Oyun gelecek Çarşamba 21:00 da kaldığı yerden devam edecektir.
[+] 4 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikle herkese merhaba. birkaç bir şey söylemek istiyorum

Buraya multi oynamaya geldim , sürekli vaadler verilerek kandırılarak uşaklık etmeye gelmedim. 50 dev hesseye sürekli genişleme savaş yapma warn atmalar . 50 dev hesseden niye bukadar korkuyorsun ? her fırsatta seninle dost geçinmek istediğimi söyledim ve karşılığında benden sınrısız kölelik ya da 300 yıl hiç savaşmadan köşemde oturmamı bekliyorsun sanırım. Savaş yapmayacaksak neden multi ye katılıyorum ? Brandenburg u hiç sebebten yok ettin , sana karsı hiç bir şey yapmamıştı oysaki. ally boz dedin böyle şeyleri sevmememe rağmen bozdum sırf dost kalalim diye.  Sesli sohbetten tehdit edip duruyormuşsun . ben de diyorum ki artık hre ye ünvana layık bir imparator lazım işte meydan savaş ilanını bekliyorum...
Ara
Dulkadir Beyliğinin Osmanlıya katılmasını engelleme çabalarımız ne yazık ki sonuçsuz kalmıŞtı. Düşmanı ne kadar hırpalasak da askerlerimiz Osmanlı karşısında tutunamıyordu. Yenilgimiz dünya devletleri arasında bu dünyada Memlük'e yer yok der gibi davranışlara maruz kaldık. Bunun akabinde bütün diplomatik çabalarımız boşa çıkıyordu. Halife dindaşı Osmanlı'yı hezimete uğratan Timur'la da çabası boşa çıkmıştı. Halife Osmanlıyı durdurmak için çabalıyor ama sonuç alamıyordu.Denize düşen yılana sarılır diyerek Avrupa devletlerine elçiler yolladı. Bu çabalar da boşa çıktı.

Memlük askerleri devşirmelerle başa çıkamıyordu. Halifeyi en çok kahredenin bu olduğunu sanıyorduk. Osmanlı karşısında ağır toprak kayıpları bizi başka topraklara sefere itti. Arabistan ve Afrika.
Arabistan'da birlik sağlanamadığı için ilerlemek kolay olduğu düşünülüyordu. Ta ki hejaz emirliğinin Etiyopya ittifakını görene kadar. Etiyopya seferi düşünülüyordu ama sınırımız yoktu.Halife Etiyopya'yı sınamak için hejaza saldırdı. Etiyopya hejazi savunmadı ve hejaz topraklarının büyük kısmı Memlük'e tekrar katıldı. Ajanlarımız Osmanlı ve Etiyopya arasında elçilik yapan biri yakaladı.Anlaşıldı ki Osmanlı bize karşı kafirle de iş yapıyordu.
Olası Osmanlı saldırısında mağlubiyet kesindi.Lakin Halife ateşkesten yararlanarak kafirlere sefere çıkılaçaktı. 
Etiyopya'nın dindaş ve ittifaklarına saldırıldı fakat Etiyopya hiçbirini savunmadı.Nihayet kıptilere sınır yapıldı.Kafirle savaş ordunun moralini yükselteçekti.
Osmanlı kafirleri bile koruma telaşına düşünçe sefer iptal edildi.
Mehmet Han'ı zaferlerinden dolayı kutlarım.Kudüs çok açılar çekti.Kudüsün kafirin eline geçmeyeçeği düşünçemiz bizim tek tesellimizdir. Kafirin kollanması ise müslüman dünyasına darbedir.
Biz Afrikaya hak dini götürmek için çabalıyoruz. Eğer Osmanlı biz bunu layıkıyla yaparız diyorsa halkımın tepkisini çekmeyi göze alarak askeri geçiş serbest.

MEMLÜK 1821 GÖREÇEK
[+] 2 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Bonaparte Mplerde Aus oynarken biraz salty olmak gerekiyor maalesef. Ben de oynadım hredekilerin genişlemesine izin verdim ve en sonunda onlar beni yok etti. Özellikle Brandenburgun üstüne çok gitmek gerekebiliyor. Hre minorleri olarak farklı diplomatik seçenekler aramak lazım.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kafkaslardaki Timur-Gürcistan muharebelerini seyrederken oyun da dizi gibi heyecanlı yerinde bitti.
Savaşa başka bir devlet dahil olacak mı merakla bekliyoruz.
Manchu'nun Ming'i yıkması, Moskova'nın CW-Danimarkaya karşı savunması, Fransa'nın Calais'de İngilterere'ye sürpriz saldırları dünden aklımda kalanlar.
Dün Bengal olarak sakin bir oyun geçirince Bahmanilerin agresif genişlemesiyle komşu olduk.
Manchu da Qing'i kurarak Güney Çin'e kadar ilerledi. Ayutthaya-Malacca da Çin'in dağılmasından sonra kuzeyden toprak aldı
Bir dahaki oyunda Asya'da da oyuncular arası savaşlar yaşanabilir.
Hem seyredip hem oynamak da zor oluyormuş.
[+] 3 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Her ne kadar elektrik kesintisi sebebiyle geçen çarşambadaki multide shimazu'yu yarım saat Yapay zeka yönetmiş ve ülkeyi felakete sürükleyip, alakasız savaşlara katılmış olsada bir şekilde toparlamayı başardım.
Ashiaganın önünü kesip japonyayı kurması için gerekli olan tek toprağı fethettim.
Her hangi büyük bir savaş anında savaşı kazanabilmek için büyük bir filo kurdum, bu filo sayesinde orduları başkentime dahi geçemeyecektir.
@Voidian ile olan anlaşmamızda japonyaya saldırmamasını, sadece kuzeydeki o küçük toprağı almasını ve birbirimize asla saldırmamamız konusunda anlaştık.
Ben japonyayı kurduktan sonra kolonicilik yapacağım, Qing ise doğuya ilerleyecek.

Genel olarak gayet eğlenceli bir multiydi, tadı damağımda kalsada saate uymak zorundayız, işi olan insanlar var. Bir sonraki multi gününde görüşmek üzere.
Ara
Oncelikle dun tepki ceken ayutthaya-malacca ittifagi hakkinda konusmak istiyorum.Cunku duman bile yayinda (hakli olarak) sorguluyor ve ben olsam ayutta yardim etmem saldiririm demisti ve dun ki savasa yardıma gelince biraz fazla yardim ediyor demisti. Sunu söyleyeyim bizim cikarlarimiz catismiyor. O malaya kurmak icin almasi gereken topraklari alacak. Ben ise hindicin ve burmanin dogu kismini alip amerikaya doğru kolonilesirim diye konustuk aramizda. Kolonici avrupalilar geldigi zaman ise birlikte savunuruz bu zengin topraklari diyr dusunduk. Ben malacca oynayan oyuncuyu bu mpden once hic görmedim bile. Olurda cikarlarimiz catisirsa elbet savasiriz ama buna gerek görmüyoruz. Bilgilerinize
Ara
Japonlar ile henüz bir anlaşma yapmış olmamış mümkün değil zira henüz hanlar hanının ejder tahtına oturduğu Pekin şehrinde elçilik bulundurabilecek bir Japon devleti yok.

@Alduin
Ara
(22-09-2018, 14:15)Voidian : Japonlar ile henüz bir anlaşma yapmış olmamış mümkün değil zira henüz hanlar hanının ejder tahtına oturduğu Pekin şehrinde elçilik bulundurabilecek bir Japon devleti yok.

@Alduin
Sorun değil tek isteğiniz o olsun.
Ara
(22-09-2018, 01:59)Bonaparte : Öncelikle herkese merhaba. birkaç bir şey söylemek istiyorum

Buraya multi oynamaya geldim , sürekli vaadler verilerek kandırılarak uşaklık etmeye gelmedim. 50 dev hesseye sürekli genişleme savaş yapma warn atmalar . 50 dev hesseden niye bukadar korkuyorsun ? her fırsatta seninle dost geçinmek istediğimi söyledim ve karşılığında benden sınrısız kölelik ya da 300 yıl hiç savaşmadan köşemde oturmamı bekliyorsun sanırım. Savaş yapmayacaksak neden multi ye katılıyorum ? Brandenburg u hiç sebebten yok ettin , sana karsı hiç bir şey yapmamıştı oysaki. ally boz dedin böyle şeyleri sevmememe rağmen bozdum sırf dost kalalim diye.  Sesli sohbetten tehdit edip duruyormuşsun . ben de diyorum ki artık hre ye ünvana layık bir imparator lazım işte meydan savaş ilanını bekliyorum...

Birincisi Multi oynuyoruz vb diyip duruyosun saçma bence gerek yok oyun oynuyoruz oyunun şartlarına göre hareket ediyoruz savaşmıcaksak nye geldik diyosun hre nin ortasında devlet almayacaksın o zaman sonra müdahale yiyince yok bilmemne demiceksin . Brandenburg coalisyon yedi düşüncesizce genişleyip bende kırdım . Sen benim hiçbi sözümü dinlemeden hareket ettin uyardım genişlemene izin verdim ama sen hre dışı devletlerle ittifak yoluna gittin sömürgeler aldın uyarmama rağmen madem bu kadar kendine güveniyorsun küçücük prensliğinle İmparatorun gazabına hazırmısın görelim. ( oyun oynuyoruz darılıp gücenmenin bi anlamı yok )
Ara
Moskova Knezliği
İvan tahta çıkalı beş altı yıl olmuştu, babasının amacı olan Moğol istilasından dolayı dağılmış Rus topraklarında yeniden siyasi birliği sağlayıp Rusları bir araya getirip ulusal bir bağ oluşturmayı başarmıştı.Ama İvan bunlarla yetinmemiş Tatar diyarındaki altın madenlerinede Rus topraklarına katmıştı.Ordusu ona yürekten bağlıydı ve hiç yenilgi yüzü görmemişlerdi ama güneyde Töton Şovalyeleri Lehlere kaybedip tarih sahnesinden silinmişti buda yetmezmiş gibi Büyük Leh Kralı İskandinav Kralıylada ittifak yapmıştı ama kendisi gerekmedikçe savaşmayan bir kişiydi ve Ruslar ile aralarında bir sorun yoktu ta ki kendisi ölüp genç oğlu tahta çıkana kadar.

Genç Leh kralı ortadoks topraklarını ele geçirip katolik kilisesine katmak istiyordu bu başarıyı ele geçirirse kendisi unutulmayan ilahi bir lider olarak ölümsüzleşecekti İskandinav kralını ise altın ve toprak vaadlerinde bulunarak yanına çekti.Şimdiye kadar toplanmış en büyük orduyla Krakow'dan kuzeye harekete geçti İskandinavlar ise batıdan toplanmaya başladılar.Leh ordusu o kadar büyüktü ki kuyuları kurutuyor geçtiği yolları toz banyosu içinde burakıyordu.Genç kral da zaferin kesinliğinden emindi.
Tecrübeli kral İvan iki ordunun birleşmesine izin verirse hiç şansı olmayacağını bildiğinden harekete geçti ve bir gece baskını ile Neva kıyılarında Danimarka ordusu pusuya düşürülüp katledildi.Asıl tehlike güneyden Moskovaya doğru ilerliyordu.Mozhaisk kuşatıldı ve kısa sürede etrafı Polonya, Lehistan,İsveç, Norveç ordularıyla çevrildi.Sur içindeki insanlar dehşete düştü düşman okları güneşi kapatan bir bulut misali şehir surlarına durmaksızın akıyorlardı.Kuşatma gün ve gün açlığa hastalığa korkuya zorluyordu duvarlar yıkılıp tekrar yapılıyordu Rus askerler savunma avantajını kullanarak düşman askerlerini püskürtselerde ordularının ucu bucağı yoktu hemen yenileri geliyordu.Kapının kırılmasına az kalmıştı Mozhaisk düşerse Moskova da düşer ve tüm Rus diyarı talan edilirdi.İvan kendi özel korumalarını aldı ve savaş alanına indi krallarının ''beni takip edin'' dediğini duyan Rus askerleri canla başla savaşıp düşmanlarını püskürtmeyi başardılar.Leh ve İskandinav askerlerinden bazıları  o gün savaş alanına azizlerin inip kendilerine kılıç çektiklerine yemin bile ediyorlar.Şımarık genç kral 2 defa daha Moskova ya yürümeyi denese de başarılı olamadı ve ordusunun yarısını kaybederek ülkesine geri döndü arkasında bir kan gölü bırakarak.
zMzzjR.jpg0z55zY.jpgJDggD5.jpg
[+] 5 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-09-2018, 12:47)Serdengecti1 : Oncelikle dun tepki ceken ayutthaya-malacca ittifagi hakkinda konusmak istiyorum.Cunku duman bile yayinda (hakli olarak) sorguluyor ve ben olsam ayutta yardim etmem saldiririm demisti ve dun ki savasa yardıma gelince biraz fazla yardim ediyor demisti. Sunu söyleyeyim bizim cikarlarimiz catismiyor. O malaya kurmak icin almasi gereken topraklari alacak. Ben ise hindicin ve burmanin dogu kismini alip amerikaya doğru kolonilesirim diye konustuk aramizda. Kolonici avrupalilar geldigi zaman ise birlikte savunuruz bu zengin topraklari diyr dusunduk. Ben malacca oynayan oyuncuyu bu mpden once hic görmedim bile. Olurda cikarlarimiz catisirsa elbet savasiriz ama buna gerek görmüyoruz. Bilgilerinize

Böyle bir tartışma olduğunu şimdi öğrendim. Oyun sırasında interneti kasmasın diye yayını açmıyordum ama şimdi yayına bakıp @Duman ın yorumlarını ve twitch chat te yazılanları gördüm. Sen zaten açıklamışsın durumu fakat eklemek istediğim bir şey daha var. MP ye başvururken acemi olduğumu ve buna bağlı olarak istediğim ülkeleri yazmıştım. @iberkay tavsiyesiyle Malacca'ya geçtim. Bu benim ilk eu4 mp oyunum ve oyunun kendi temel dinamiklerini bile henüz tam olarak bilmiyorum, hatta mp esnasında deneyimleyip öğrendiğim birçok şey oldu. Bu bölgede de ilk defa oynuyorum. Ne ülke hakkında ne de çevresi hakkında hiçbir bilgim yok. Kendi açımdan bakınca oyunu olabildiğince uzun oynamak ve tecrübe kazanmak, yanımdaki Ayyuthaya oyuncusu ile savaşıp ilk seansta oyundan çekilmekten veya çok geri düşmekten daha mantıklı geldi tabiki. Ayrıca yayında da görüldüğü gibi, exploration idea group almış bir ülke olarak military idea group una sahip bir ülkeyle savaşmak da ayrı zorluk olurdu. @Serdengecti1 arkadaşım, oyun içinde şuan müttefikim fakat aynı zaman oyun dinamikleri hakkında benim gibi bir acemi oyuncuya oldukça yardımcı oluyor.
İşin bu taraflarını yayını izleyenler bilmediği için açıklama gereği duydum. Seanstaki oyuncular için bu durum yine de bir sorun oluşturuyorsa lütfen belirtin
[+] 2 üye Lorenborn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.