[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2018
(11-10-2018, 14:31)Snne :
  images?q=tbn:ANd9GcTHiS3qrK1yEdKBuCWWKKf...NkwIg8bCKC
Timurids Empire
Timur devleti olarak önceki sezonlarda osmanlı devletiyle ilişki geliştirip osmanlı devletiyle beraber bizi yok etme planları yaparken yakalayıp aralarındaki dostluk yeterince büyümeden gürcü devletinin savunmasını kırıp ülkemize karşı bir tehdit olmalarını engellemiştik. Fakat gürcülerle olmazsa rusya ile dost oluruz diyen osmanlı padişahının unuttuğu bir şey vardı. O da uzun yıllar boyunca düşman olduğun bir ülke ile bir anda tüm düşmanlıkları atıp dost olmak uzun yıllar süren zorlu bir süreçti ve biz bu anlaşmaları da önceden yakalayıp yegane düşmanımız osmanlı ile dost olamadan savaşımızı açıp moskova kalesinin surlarını yerle bir ettik. Bunu gören osmanlı hükümdarı çok sinirlenmişti fakat avrupada daha büyük sorunları vardı ve tahmin edemedikleri 1 olay daha o da commonwealth e karşı açtığı savaşta fransanın koruması altındaki din kardeşlerini korumak istemesiydi tabi osmanlı devleti dahi olsa fransa hesse ve commonwealth e karşı kaybetti ve topraklarının bazılarını kaybetmiş oldu. Bu sırada ülke hükümdara karşı ayaklanıp indirdi ve yerine yeni hükümdar geçti. Fakat yeni gelen hükümdar eski hükümdardan farklı olarak 200 yıldır nefretini kazandığı avrupa ülkelerini bir köşeye atıp tüm ordusunu bizim üzerimize sürdü fakat farkında olmadığı birşey vardı timur imparatorluğu osmanlı beyliğinin gücünü çoktan geçmişti ki nitekimde öyle oldu. Büyük bir ısrarla kalelerimizi kuşatmaya geldiler fakat gerek üstün stratejist generallerimiz olsun gerekse morali yüksek ordularımız olsun her seferinde osmanlı devletinin akınlarını geri püskürttü tabikide ülkemizin para kaynağı osmanlı devleti gibi savaş ganimeti olmadığı için ülkemizin ekonomisi hiç düşmedi fakat osmanlı hükümdarı öyle değildi. gözünü timur devletine karşı kaybettiği savaşlar sonucu daha da artan bir öfke ve nefret doldurmuştu ülkeyi batırırcasına üzerimize geliyorlardı o kadar ki yoldan geçen köylüye para verip üzerimize yollayıp ekonomilerini hiç önemsemiyorlardı. Tabiki de bunun sonucu olarak 16 yıl süren savaş sonucu battılar artık daha fazla inat edebilecek güçleri kalmamıştı kralın bile yiyecek ekmeği kalmamıştı. Aç kalan ve avrupada isyancılara toprak kaybeden osmanlı kralı daha fazla dayanamayıp timur sefernden çekilmek zorunda kaldı. Bunun üzerine bizde daha fazla zorlamayıp beyaz barışı kabul ettik. Tabiki de bu duruma düşen osmanlı devleti daha fazla tutunamayıp papa ve commonwealth e karşı toprak kaybetmeye devam etti. Bizde bu sırada önceki hükümdarından ülkede bıraktığı kötü izlenimden dolayı dost alamadığımız rusya devletine dostum değilse düşmanımdır diyerek bir sefer daha düzenleyerek henüz sıkıntı olabilmeden ülkemize karşı bir tehlikede olmasını engellemiş olduk. Kalan tüm krallara sesleniyoruz gücümüzü hafife almayın yoksa kendi ülkenizin sonunu getirirsiniz (veya benim ??). En son olarak diğer bir paralel evrende napolyon un söylediği sözü bu evrende timur kralının sözü olarak bileceksiniz '''para para para.''

Ek olarak 16 yıllık kazanılamıyan savaşları ülkeyi yok etmek uğruna sürdürmenin bir anlamı yok iki ülkeyi de oyundan düşürmeye çalışmayın burada zevk almak için oynuyoruz kimsenin zevkini çıkarınız yokken zararınıza yok etmeyin. Rica ediyorum.

tartışma yaratmak için yazmıyorum tamamen 16 yıllık savaş mevzuunda yazıyorum. oyun kuralları açıktır. buna göre savaşın süresi uzadığında taraflardan herhangi birisi isterse barış isteyebilir .. istedin mi ? istemedin .. defalarca sana yazdım gücüm var savaşacağım dedin. savaştın mı savaştın.. demek ki ülken savaşabiliyor. savaşamasaydın barış atardın.. hem barış atmayıp hem de zevkimi baltaladın demek ne kadar doğru..süreç içerisinde eski sultan senin büyümene gelişmene göz yummuş ve avrupada saçma sapan savaşlara girişmiş ve sonunda topyekün güçsüz kalmış. bu nedenle osmanlı şuanda timurdan güçsüz konumda.bunun sonucunda da savaşı kazanamadık. savaşın uzun sürmesi tabii ki bize zarar verdi. pek tabii bengale erkenden birisi gelmiş olsa kendisiyle ittifakı erken kurup kolayca kazanacağımız bir savaşı açabilirdik . fakat asla kabul etmediğim şu ki , savaş uzun sürdü ve zevkimi baltaladına katılmıyorum. ben elimden geldiğince ülkeni işgal etmeye çalıştım .yaptığın tek şey - 2 terrainli kalelerde saldırıp savaş hedefini işgalden çıkarmak ve beklemekti. madem sıkıldın barış atsaydın.
neyse uzatmıyorum herkese iyi oyunlar.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
bana 10 yıl sonra bile arabistandan çıkmanı istiyorum diyorsun savaşları kazanamayıp toprak istiyorsun bunun mantığı nerede ? tüm topraklarım mountain -2 de yenemiyorsan savaşı açmıyacaksın veya açtıktan sonra toprak istemiyeceksin ki seni drylandste yakalayıpta kazandığım savaşlar oldu - yemediğim sürece sana savaşta kaybetmedim. senle barış mevzusunu çok konuştuk hepsinde de arabistan topraklarını istiyorum dedin kimse savasları kazanamadıgın bir savasta sana toprak vermez. Üstelik ben 1 loanla savasa girdim 2 loanla savastan çıktım. Sense ülkeyi geri dönüşü olmayan bir hale soktun kusura bakma buna normal yerlerde game ruin diyorlar senden önceki oyuncunun 150 yılda olusturduğu avrupa topraklarını 20 yılda sırf bir inat için kaybettin. Osmanlı benden güçlüydü normalde basta manpower ını bitirmeden bana tüm sayıdaki ordun ile saldırsaydın alabilirdin fakat sen hiç strateji yapmadan 30-40 ordunu her seferinde farklı yerlerde savasa gelemiyecek sekilde bıraktın ta ki ülkenin ekonomisi batana kadar. Ben sana karşı tabiki de yıpratma savası yapacam gelirim seninkinin 1.5 katı manpowerım seninkinden fazla full sayıdaki mercenaryi besleyebiliyorum parada - ye düsmeden fakat ordum seninkinden gücsüz uzun savas benim isime gelirdi ki geldi de.
Ara
(11-10-2018, 19:48)Snne : bana 10 yıl sonra bile arabistandan çıkmanı istiyorum diyorsun savaşları kazanamayıp toprak istiyorsun bunun mantığı nerede ? tüm topraklarım mountain -2 de yenemiyorsan savaşı açmıyacaksın veya açtıktan sonra toprak istemiyeceksin ki seni drylandste yakalayıpta kazandığım savaşlar oldu - yemediğim sürece sana savaşta kaybetmedim. senle barış mevzusunu çok konuştuk hepsinde de arabistan topraklarını istiyorum dedin kimse savasları kazanamadıgın bir savasta sana toprak vermez. Üstelik ben 1 loanla savasa girdim 2 loanla savastan çıktım. Sense ülkeyi geri dönüşü olmayan bir hale soktun kusura bakma buna normal yerlerde game ruin diyorlar senden önceki oyuncunun 150 yılda olusturduğu avrupa topraklarını 20 yılda sırf bir inat için kaybettin. Osmanlı benden güçlüydü normalde basta manpower ını bitirmeden bana tüm sayıdaki ordun ile saldırsaydın alabilirdin fakat sen hiç strateji yapmadan 30-40 ordunu her seferinde farklı yerlerde savasa gelemiyecek sekilde bıraktın ta ki ülkenin ekonomisi batana kadar. Ben sana karşı tabiki de yıpratma savası yapacam gelirim seninkinin 1.5 katı manpowerım seninkinden fazla full sayıdaki mercenaryi besleyebiliyorum parada - ye düsmeden fakat ordum seninkinden gücsüz uzun savas benim isime gelirdi ki geldi de.

tantanaya gerek yok. kendi kültürümün toprağını almışsın bir de dostluktan bahsediyorsun. elbette arabistanı isteyeceğim.bu savaşın çıkacağını hesap ederek oralara girmişsin. ticaretini persiada topluyorsun fakat bir kolun polonyada.makul bir gelişim mi gösterdin ki makul bir savaş bekliyorsun anlamadım. bu savaşta sadece ben değil sen de yıprandın.hiç savaşmadan hindistandaki topraklarının büyük çoğunluğunu bengale savaşmadan verdin. bu yıpranmak olmuyor mu ?hem yıpratma yaptım deyip hem de yıpranmadan bahsetmek ne ilginçtir.uzatmayalım.kural dışı bir durum var mı yok. olsa gm uyarır değil mi ..ne diye buraya gelip laf atıp tartışlma çıkarmaya çalışıyorsun?seni ne alakadar ediyor osmanlının ekonomik durumu. kendi işine bak
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Buraya gelip tantana çıkartmıyorum sadece olması gerekeni söylüyorum. Ki 10 yıl kuralı da bu sebeb için konulmuş bir kural senin gibi bir inat uğruna karşısındakinin ülkesini de yok edenler olmasın diye. Savaşı uzattığın gibi olayı uzatan sensin ve sen bana savaş açtın diye bir kelime yazdığımı hatırlamıyorum sadece niye kendini bu duruma soktun dedim çünkü biliyordum beni savunma savaşında dövemiyeceğini onun dışında benim demek istediğim savaşı kendi ülkeni batırmak uğruna iki tarafında bir çıkarı olmamasına rağmen uzatman ama sen bunu habire farklı yerlere çekiyorsun kendini haklı çıkartmak için ki ortaya birinin haklı olduğu bir durumda atmadım. Sadece böyle yapıp multiplayer oyun zevkini yoketmeyin dedim, direk savunmaya geçip ne demek istediğimi anlamaya çalışsaydın savunma yapılacak bir durum olmadığını da görürdün. Ben zevk almaktan bahsediyorum sen orası benim kültürüm çıkacaksın diyorsun. O yüzden haklısın sana daha da bir şey demiyorum nasıl biliyorsan öyle oynayıp kalanların mp zevkini yok etmeye devam et.
Ara
zevkin kaçtıysa gelmezsin oyuna arkadaşım.16 yıl savaşta kalmışsın barış teklif etmemişsin. madem uzun sürdü.barış öner.bu kadar basit bir olayı uzatan ben miyim.. barışı ben sana önerdim 3 kere reddedip % 100 savaş skorlu anlaşma attın bana .skor %20 ile %-20 arasında geziyor. vay efendim zevki bozulmuş paşamın.savaşlar anında bitecek diye bir kaide mi var? ister 10 yıl savaşırım ister hiç savaşmam.seni alakadar bir durum yok. buraya gelip osmanlı kendini yok etti demene de gerek yok. sana mı kaldı bunu değerlendirme.oyun kurallarını ihlal eden bir durum yoksa sana laf düşmez.işine bak
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
mp ye katılamayacağım malesef yano papaya devam edebilirse iyi olur
Ara
Ben oyuna devam etmiyecegim su oyunu toxic gaming ile oynayıp game ruin yapan arkadaslar kendileri devam edebilir zevk almaya geldigim su 3 bölümde ülkeme söylenmeyen kalmadı. oyundaki en güclü devlete gecip kendisine yakın bir devlet olan timura savas acıp 40k ordu eksik savasa giren sonra osmanlı cok gücsüz diyen birinin oyununda herkese kolay gelsin.
Ara
Etiyopyada gericilerin yönetimi sona ermiş batıcı yöneticiler başa gelmiştir bu doğrultuda teknolojide muasır medeniyetler seviyesine ulaşıp milli gelirimizi arttırdık ve sonucunda afrikalı kardeşimiz mali ile emperyalist ingilizlere saldırdık.
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ne gericisi be mali ile dostane ilişkileri sen mi kurdun yoksa birileri önceden görüşüp planladı mı , ayrıca etiyopyanın benden önceki benden sonraki haline bakmanı öneririm ki afrikadaki düşmanları ezdik parçaladık , topraklarımızı kat kat katladık , altın rezervlerini ele geçirdik , yüzde 130 overekstenşın yedik afrikanın bize kalan bölümünde geriye ufak cahil ugandalı devletler kalmıştı . İngiltere konusuna gelirsek zaten fransa fişini çekti zaten burada sen kanunisin bende selim o yüzden lütfen bana haksızlık etme :)
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eu4_map_PLC_1640_01_01_1.jpg
1640 Dünya Haritası

Papa'ya @Yano geçecek.Timur boş durumda ve tercihlere açıktır şu anda.
Ara
Eğer fransa'ya birisi geçerse ben timur'a geçmek istiyorum.Fransa zaten aldı başını gitti rakipsiz kaldı.Ben sadece heyecan istiyorum
Ara
Fransa'ya asıl oyuncusu devam edecekti zaten.Timur'a geçebilirsin.
Ara
Arkadaşlarımla katılacağım mp bugüne alındığı için katılamayacağım.Yanlış bilgi verdiğim için özür diliyorum.Geçmek isteyen geçebilir timur'a
Ara
Save Dosyası: https://cdn.discordapp.com/attachments/4..._01_01.eu4

Oda kuruldu.

Oda ismi: Strategyturk Eylül Grand Multiplayer

Şifre: st
Ara
Etkinliğin yayını: https://www.twitch.tv/strategyturk
Bannerlardan güçlü fillerin var @Dehshetus, doping mi veriyosun hayvanlara ne yapıyosun?

9700030ee40b544a0821011dccc4e8e7.png
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-10-2018, 00:56)Voidian : Bannerlardan güçlü fillerin var @Dehshetus, doping mi veriyosun hayvanlara ne yapıyosun?

Ben de bu savaşın görüntüsünü arıyordum.
Oyunda Osmanlı'yı denge unsuru olarak yaşatmaya çalışacaktım fakat CW-Timur Osmanlıya, Qing-Malaya da Bengal'a aynanda saldırınca yapacak bir şey kalmadı.
Takdir-i ilahi ve tropik koşulların yanımızda olması nedeniyle savaşları kazansak da, güçlü filler güçlü diplomasi karşısında çaresiz kaldı. İstenen toprakları vererek savaştan çekilmek durumunda kaldım.
[+] 4 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İngilizler karşısında yürekli bir şekilde savaşan etiyopya askerleri yeterli askeri araştırmalar ve yatırımlar olmaması yüzünden telef olmuştur neyse ki ülke savaşta başarısız olsada masadan kayıpsız bir şekilde kurtulabilmiştir tanrı afrikalıları korusun
[+] 1 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
osmanlı boyanırken üstünde mavi etiyopya rengi görmek isterdik
Ara
1670_grand.jpg
1670 Dünya Haritası
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.