[MP] EU4 - Multiplayer : Kasım 2015
Ben Polonya'ya değil Litvanya'ya savaş açtım çünkü almak istediğim toprak esasen Litvanya'da. Sonra gördüm ki Litvanya Polonya ile ally olmuş ve ben başkasının koruması altında oynamadığım veya başka bir ülkeyle kankalık bağım da olmadığı için Polonya'dan toprak isteyebilecek ülkelere bu durumu ilettim.

Brandenburg'tan ret cevabı aldım.
Bohemya'dan olumlu cevap aldım.

Bunun üzerine İsveç Bohemya v Polonya Litvanya savaşı çıktı, gayet dengeli ve normal bir savaş.

Burada dengeli olmayan şey İsveç Bohemya müttefikliğini kendi müttefiklikleri gibi sonsuza dek sürecek kankalık bağı , bir bakıma kardeşlik olarak değerlendirip hemen İsveç Brandenburg'la kanka oldu İsveç'i yoketmeliyiz kafası yaşayıp ilk gördüğü toprak parçasına claim atıp arkasına Avusturya'yı alan Brandenburg kafasıdır.

Ben Polonya ile olan işim bittikten sonra Bohemya ile olan müttefikliği zaten bozardım, benim oyun içerisinde 1 great power veya 1 human müttefiğim yok.

Ama dediğim gibi oyunu ben bilmiyormuşum siz biliyormuşsunuz ters köşe etmeyi başardınız üst seviye diplomasi ve askeri yeteneklerinizle, ülkemin halinden bu anlaşılıyor. Açıkcası anket açsalar İsveç'e kim savaşa asker gönderir diye aklıma İngiltere gelirdi Moskova gelirdi, Hansa ıvır zıvır Alman ülkeleri gelirdi ama Avusturya sürpriz oldu. Tebrikler.

Ben sizin gibi oynamadığım için yanlış oynuyorum bu oyunu siz doğru oynuyorsunuz, samimiyim bu lafımda. Tüm oyun milleti yanıma çekmek için kasmam gerekiyor oysa ki ben oturup nasıl savaş kazanırım 1v1'de 2v2'de diye düşünüyorum doğru olan o değil ki doğru olan nasıl 3v1 4v2 yapacağını bilmek, siz o işi çok iyi biliyorsunuz tebrik ederim.
3 kişiden (Sgaming) daha 1450'de gang yemiş birisi olarak , espionage kastığımı iddaa etmen komik olmuş Duman. Bu multide ortalığı kızıştıran devlet Bohemya'nın varlığıdır.

Bohemya'dan (başka bir Sgaming üyesi) önce Avrupa'da keskin bir kutuplaşma yokken. Şimdi ;

Avusturya , Brandenburg , İngiltere , Castilya VS Bohemya , İsveç , Fransa , Osmanlı tarzında keskin bir kutuplaşma yaşanmıştır.

Bunu kimse inkar edemez sanıyorum. Osmanlı ile dost olan Bohemya ne kadar roleplay orası tartışılır tabi. Macar din kardeşlerini keserken çay ikram ediyordur kesin.

İsveç , Osmanlı , Fransa , Savoy ve Hansa ile dost olan bir Bohemya'yı savaşa çekmek için kendimizce en ucuz / en zararsız yolu tercih ettik. Başta böyle planlamamıştık , sonuçta bu yöntem senin oyununa yazık etti kusura bakma. Bir ceza uygulanacaksa seve seve çekerim cezamı. Ancak Fransa ile Avusturya'nın tutumlarının aynı olması konusunda tartışmayacağım bile. Orada herhangi bir benzersizlik yok.
n20GdM.png
Ara
Hmm, gayet mantıklı bir şekilde oynayıp Steafun'dan 2 toprak alınca demek ki pençelerini çıkarıyor anladığım kadarıyla. Hmm

Din kardeşlerini kesiyor hmmmmm, evet sünnilerin öldürdüğü katolik oranı %10, katoliklerin öldürdüğü katolik oranı %80, yaşasın avrupadaki din kardeşliği.

Ben geldiğimde zaten bir kutuplaşma vardı ki, neyin kafasındasın sen. Almışsın Avusturyayı arkaya millete laka luka yapıyorsun. Bende yalnız kalmış Fransa-Osmanlı'yı bir araya getirince tabi senin çıkarına da olmuyor bu senin sıkıntına düşüyor. Yaptığımız her olayın bir mantığı ve açıklaması var, Osmanlı ve Fransa ile ilk defa bu oyunda karşılaştım. İşte roleplay burada başlıyor.

Boşa laf salliyorsun ne diyim yani, hani en mantıklı bir şekilde Fransa beni HRE'deki değneği yapiyor büyütüyor falan, sen o vakit sesini çıkarmıyorsun amaaa zamanı gelince sesini çıkarmadığın olayı bir güzel ötmesini biliyorsun. İşte bu yaptığına şahsiyetsizlik, şerefsizlik denir. Ben oyunumu oynadım, çokta güzel oynadım senden 2 toprak kestim bereketli eyvallah. Birde güzel kutuplaşmışsınız Avusturya Brandenburg ally falan, birde İngiltere var falan filan. Biz olaya sonradan gelip bu kutuplaşmaya karşı bir ittifak oluşturuyoruz ve bu sizden güçlü olunca ötmesini biliyorsunuz. Benim sana diyecek bir şeyim yok zaten, hani boş laf konuşmusun ona cevap veriyim dedim.
Ara
Beyler gereksiz böyle tartışmalar boşverin. Bloğa karşı blok oluşturuluyorsa yeni bloğu kuranlar kadar kimse haklı olamaz.

Osmanlı ne durumda :P Yarın boşum gelirim. O Ecdad'ı kimse durduramaz yalnız :P AI'da da yardırır.
G0kMNN.png
Ara
İsveç herhangi bir bloğun içerisinde değildir, özelden de buradan da belirttiğim gibi. RP ile oynuyoruz ve RP dahilinde bu şekilde hareketler yapılamaz. Ben Litvanya-Polonya savaşım için 2 ülkeye de teklif götürdüm, Bohemya olumlu yanıtladı Bohemya ile müttefik olup savaşımı açtım.

Oyunda tamamen RP dışı abuk bir hamleyle Bohemya'yı yoketmek isteyen Avusturya ve Brandenburg, İsveç'e savaş açıp müttefiği Bohemya'yı bu savaşta kendi müttefiklerinden mahrum bırakarak işgal etmek istemiştir. Ancak burada komik olan olay savaşa Bohemya'nın girmemesi, Bohemya'nın girmemesinden sonra bu iki kafadarın İsveç'e yürümeye devam etmesi ve zaten aynı anda Polonya ve Litvanya ile savaşan İsveç'e 40-50k lık bir güçle saldırmalarıdır.

Ben de oyunu pause edip, Brandenburg ve Avusturya İsveç'e niye saldırıyor ? diye bir soru sordum ancak herhangi bir cevap alamadım.

İsveç'in böyle bir darbe yemesi sonrası zaten an kollayan İngiltere savaş açıp Stockholm'e bayrak dikti, tebrikler. Ben oynamaya devam edeceğim ama bu oyunda yaptığınız bu abuk hamleden utanırsınız diye bekliyorum, bu saatten sonra ne kadar oynanabilirse İsveçle oynayacağım ama tamamen amaçsız bir savaşla, RP dışı bir şekilde başka bir ülkeyi yıktınız ve ben biliyorum bir sonraki oyun günü yani yarın bu oyuncular mpye gelmeyecekler olan İsveç'e olmuş olacak.
Bende hiçbir blokta değilim bunuda belirtmek lazım. Fransa saldırırken çok yardım istedim ve bekledim ama gelmedi... Fransa beni anakarada iyice atınca gözüm kuzeye döndü ve isveçin anından yararlandım. Yıkıcı bir anlaşma tabiikide yapmayacağım. Brandenburg'la ally olmamda İsveçin Brandenburg'u tehdidinden ve aramızdaki çıkabileccek bir savaşta destek bulma.
Ara
İstediğin kadar yıkıcı anlaşma yapma Birvetek İsveç gibi bir ülke tek başına Polonya-Litvanya ile savaştayken Avusturya-Brandenburg'dan komik bir savaş ilanı yiyip orduları yokedilip üstüne de İngiltere'den istila yedi. Kafadan 50, bilemedin 100 sene kaybettim oyunda, bu abuk sabuk hareketlerin sonucu olarak kurduğum donanma da gitti ki muhtemelen farketmemişsindir benim 14 heavy ship'im vardı ancak insan tüm Baltık kıyısıyla bu şekilde savaşa girince 14 geminin karşısına 60 gemi görebiliyor.

En iyi ihtimal oyun başındaki sınırlara geri döneceğim yüklü bir miktar borçla, bu garip garip hareketler yapan Brandenburg Avusturya bir sonraki oyuna gelecek mi onu merak ediyorum, zaten oyun içerisinde de yaptıkları hareketin garipliğini sonradan görüp 1489'a dönme talebinde bulundular.
(08-11-2015, 00:38)LL : Hmm, gayet mantıklı bir şekilde oynayıp Steafun'dan 2 toprak alınca demek ki pençelerini çıkarıyor anladığım kadarıyla. Hmm

Din kardeşlerini kesiyor hmmmmm, evet sünnilerin öldürdüğü katolik oranı %10, katoliklerin öldürdüğü katolik oranı %80, yaşasın avrupadaki din kardeşliği.

Ben geldiğimde zaten bir kutuplaşma vardı ki, neyin kafasındasın sen. Almışsın Avusturyayı arkaya millete laka luka yapıyorsun. Bende yalnız kalmış Fransa-Osmanlı'yı bir araya getirince tabi senin çıkarına da olmuyor bu senin sıkıntına düşüyor. Yaptığımız her olayın bir mantığı ve açıklaması var, Osmanlı ve Fransa ile ilk defa bu oyunda karşılaştım. İşte roleplay burada başlıyor.

Boşa laf salliyorsun ne diyim yani, hani en mantıklı bir şekilde Fransa beni HRE'deki değneği yapiyor büyütüyor falan, sen o vakit sesini çıkarmıyorsun amaaa zamanı gelince sesini çıkarmadığın olayı bir güzel ötmesini biliyorsun. İşte bu yaptığına şahsiyetsizlik, şerefsizlik denir. Ben oyunumu oynadım, çokta güzel oynadım senden 2 toprak kestim bereketli eyvallah. Birde güzel kutuplaşmışsınız Avusturya Brandenburg ally falan, birde İngiltere var falan filan. Biz olaya sonradan gelip bu kutuplaşmaya karşı bir ittifak oluşturuyoruz ve bu sizden güçlü olunca ötmesini biliyorsunuz. Benim sana diyecek bir şeyim yok zaten, hani boş laf konuşmusun ona cevap veriyim dedim.

Yazma ahlakının olmadığını zaten biliyordum. Neyse bu karaktersizliğini yaşına veriyorum büyünce olgunlaşınca daha oturmuş yazılar yazmayı , insanlara hakaret etmemeyi öğrenirsin. Çünkü beyin daha olgunlaşmamış o yüzden seni kâle alıp mesaj yazmak bile zaman kaybı. Tipik bir SGaming vakası işte.

(08-11-2015, 00:52)Duman : İsveç herhangi bir bloğun içerisinde değildir, özelden de buradan da belirttiğim gibi. RP ile oynuyoruz ve RP dahilinde bu şekilde hareketler yapılamaz. Ben Litvanya-Polonya savaşım için 2 ülkeye de teklif götürdüm, Bohemya olumlu yanıtladı Bohemya ile müttefik olup savaşımı açtım.

Oyunda tamamen RP dışı abuk bir hamleyle Bohemya'yı yoketmek isteyen Avusturya ve Brandenburg, İsveç'e savaş açıp müttefiği Bohemya'yı bu savaşta kendi müttefiklerinden mahrum bırakarak işgal etmek istemiştir. Ancak burada komik olan olay savaşa Bohemya'nın girmemesi, Bohemya'nın girmemesinden sonra bu iki kafadarın İsveç'e yürümeye devam etmesi ve zaten aynı anda Polonya ve Litvanya ile savaşan İsveç'e 40-50k lık bir güçle saldırmalarıdır.

Ben de oyunu pause edip, Brandenburg ve Avusturya İsveç'e niye saldırıyor ? diye bir soru sordum ancak herhangi bir cevap alamadım.

İsveç'in böyle bir darbe yemesi sonrası zaten an kollayan İngiltere savaş açıp Stockholm'e bayrak dikti, tebrikler. Ben oynamaya devam edeceğim ama bu oyunda yaptığınız bu abuk hamleden utanırsınız diye bekliyorum, bu saatten sonra ne kadar oynanabilirse İsveçle oynayacağım ama tamamen amaçsız bir savaşla, RP dışı bir şekilde başka bir ülkeyi yıktınız ve ben biliyorum bir sonraki oyun günü yani yarın bu oyuncular mpye gelmeyecekler olan İsveç'e olmuş olacak.

İsveç , Bohemya ile antlaşma yaptığı dakika potansiyel bloğun içine girmiştir. İsveç , Brandenburg'un yaptığı temaslara alaycı bir tonla "merak etme saldırdığım adam dostunsa şimdi onu yenip dostluğunu bozarız" demeden önce iki kez düşünmeliydi ayrı konu. Bohemya'nın dostları ; Fransa , Osmanlı , İsveç , Savoy ve Hansa olmuştur. Doğal olarak bu devletlerin 3'ü direk olarak , diğer 2'si ise potansiyel olarak Brandenburg'e tehdittir. Brandenburg ortada Protestanlık gibi bir mezhepte olmadığından Avusturya ve elektörü olduğu HRE'ye sadıktır. Avusturya'nın çıkarlarını gözetmektedir. Buna Avusturya ve Brandenburg'un dostu olan AI Polonya'da dahildir. Bohemya'nın neden Polonya ile dostluğunu bozduğu ortadayken savaşta potansiyel dostumuzu yıpratmaya çalışman en kısasından savaş sebebi sayılabilir. Litvanya üzerinden uyanıkça çağırman bizim Polonya'yı koruyamacağımız anlamınada gelmiyor. Bizde aynı uyanıklıkla İsveç'e savaş açarak Bohemya'nın gelmesini bekledik. Ancak kendisi korkarak savaşa katılmamış , İsveç'i yalnız bırakmıştır. Kuru sıkı ağzı olan Bohemya'nın ortalığı nasıl bir mp'de karıştırdığını göremeyenler bence bu konuyu benle tartışmasın bile.

Oyunda Fransa ile hiçbir sorun yaşamamışken , daha diplomasi kanalları bile açılmamışken. 30k ile üzerime yardırması çok roleplay zaten. Fransa dostunun çıkarlarını düşününce roleplay ve sıradan bir ally. Avusturya , Brandenburg'un çıkarlarını düşünüp yardıma gelince oooo roleplay değil ihanet ve kankalık... oldu canım. 2 savaş arasındaki tek fark Duman'ın yokolma tehditi yaşaması bu kadar basit. Diğeri senin için bir anlam ifade etmiyor çünkü kaybeden sen değilsin bu yüzden onu haklı bulabilmen bence çok komik. Fransa tarihinde kaç kere Brandenburg ile savaşmışta Fransa'nın , Bohemya ile gelip Brandenburg'u yağmalamasına roleplay diyorsunuz. Adam 2-3 ülkeden geçiş aldı gelebilmek için.

Oyunda çıkar ilişkisine dayanan Brandenburg-Avusturya dostluğuna kimse laf edemez. Brandenburg ve Avusturya , Fransa üzerine hiçbir agresyon göstermemiştir(birlikte) ancak Fransa sanki kan davası varmış gibi gelip Brandenburg topraklarını yağmalamaya cüret edebilmiştir. O yüzden bana kimse hikaye okumasın. İsveç üzerinden Bohemya için açılan savaşa Bohemya'nın gelmemesini farketmemiz ile birlikte zaten geri çekildik. Ayrıca , Brandenburg donanması hiçbir şekilde İsveç donanması ile savaşmamıştır. O senin gördüğün 60K tamamen Hansa ve diğer devletlere ait donanmalardır.

(08-11-2015, 01:01)Birvetek : Bende hiçbir blokta değilim bunuda belirtmek lazım. Fransa saldırırken çok yardım istedim ve bekledim ama gelmedi... Fransa beni anakarada iyice atınca gözüm kuzeye döndü ve isveçin anından yararlandım. Yıkıcı bir anlaşma tabiikide yapmayacağım. Brandenburg'la ally olmamda İsveçin Brandenburg'u tehdidinden ve aramızdaki çıkabileccek bir savaşta destek bulma.

Blokların adı yok zaten. Çıkar blokları bunlar oturupta kimse anlaşmadı blok oluyoruz diye. Çıkarlar doğrultusunda aynı yönde hareket etmesi gereken ülkeler gibi düşün. Sen Fransa'ya düşmansın , Ben Bohemya'ya  düşmanım , Avusturya Fransa ile düşman Bohemya Avusturya ve benle düşman doğal olarak seni , beni ve Avusturya'yı ileride potansiyel dost yapar bu çıkmaz. Blok dediğim şey budur.

(08-11-2015, 01:05)Duman : İstediğin kadar yıkıcı anlaşma yapma Birvetek İsveç gibi bir ülke tek başına Polonya-Litvanya ile savaştayken Avusturya-Brandenburg'dan komik bir savaş ilanı yiyip orduları yokedilip üstüne de İngiltere'den istila yedi. Kafadan 50, bilemedin 100 sene kaybettim oyunda, bu abuk sabuk hareketlerin sonucu olarak kurduğum donanma da gitti ki muhtemelen farketmemişsindir benim 14 heavy ship'im vardı ancak insan tüm Baltık kıyısıyla bu şekilde savaşa girince 14 geminin karşısına 60 gemi görebiliyor.

En iyi ihtimal oyun başındaki sınırlara geri döneceğim yüklü bir miktar borçla, bu garip garip hareketler yapan Brandenburg Avusturya bir sonraki oyuna gelecek mi onu merak ediyorum, zaten oyun içerisinde de yaptıkları hareketin garipliğini sonradan görüp 1489'a dönme talebinde bulundular.

Komik savaş ilanı nedir? Kurallara aykırı hareket mi ettim? Hayır! 1 GP getirdim. Avusturya yerine İngiltere'yi çağırsam bu kadar abartacak mıydın olayı? İngiltere'de benim dostumdu. Sonuçta benim sana açacağım savaşı her türlü kaybedecektin. Benim sana savaş açmamın asıl sebebi senin Bohemya'yı besleyecek ve benim dostum olan Polonya'yı zayıflatacak olman. Bohemya kaçınca bende Polonya'yı korumak için savaşa başladım. İlk savaştan sonra Avusturya beni özelden uyardı Bohemya kaçtı girmedi savaşa diye , bende zaten orduları sabit bir şekilde bıraktım Danzig taraflarında , sonra geldin 20 küsür K ile kestin ordumu. 2 kere whitepeace attım. Ancak sen İngiltere'ye karşı hazırlıksız olduğun için yenildin. Sana savaş deklare etmem için hiçbir engel yok ancak ben diyorumki gereksizdi. Yapamam demiyorum gereksiz diyorum. Zaten İngiltere ile ally olmuşum. Savaşmak için bahane aramama gerek yok dibimde adan var. Garip garip hareketler falan dediğin şey gayet normal. Sorun bence şu;

Daha önceki MP'lerde olduğu gibi bir olay gerçekleştiğinde Duman'ı ilgilendirmiyorsa ve haksızlık varsa hiç umrunda olmaz. Ancak aynı durum ilahi adalet veya karma sonucu kendi başına gelince ne forum ne oyun bırakır. Hansa ve Lotharingia örnekleri mevcut. Sana daha oyun başlamadan SGaming elemanını ortalığı karıştıracağını yazdım. "lol" yazmakla yetineceğine önlem alıp yollasaydın başka yere bunların hiçbiri olmayacaktı. Çünkü Brandenburg , Fransa'ya karşı hiçbir agresyon göstermemiştir. Hatta Fransa'nın Brandenburg'e agresyon göstermesinin yine tek sebebi Bohemya'dır. Osmanlı ve Fransa'yı yanına alıp Avusturya'yı kitleyen bir oyuncudan bahsediyoruz. Fransa'yı kendi vassalı gibi Brandenburg savaşına çağıran bir Bohemya. Ulan zaten AI distant var diyip gelmezdi bile. +25 ilişkim var Fransayla muhabbet dahi etmemişiz.
n20GdM.png
Ara
@Steafun 

Bence sen "Fransa niye bana giriyor" demek yerine "Bohemya savaş açmışken Avusturya niye yardıma gelmedi?" diye sormalısın. Savaş açmadan önce Avusturya ile Allydiniz. Benim bu durumda Bohemya'yı kendin savaş diye berlin'e mi göndermem gerekiyordu? Daha zaten adam senin ordularını bile yenemedi. Avusturya'nın tarafını seçiyorsunuz, Dost oluyorsunuz, Sonra; "Fransa neden bana giriyor?" diyorsunuz. Mantıklı olun.
Ara
@La Valette Mesele roleplay ise Fransa , Berlin'de ne arıyor 1480'de... Benim iki toprak kaybetmem aslında sorun değil zaten anlaşmayı yaptım çokta uzatmadım tartışmayı dikkat edersen. Benim bunu tekrardan anlatma sebebim şu ; Duman ben neden Avusturya ile savaşıyorum dediğinde, Bohemya savaşa gelmediğinde Avusturya'nın savaştan çekilmesini bekliyordu. Aynısı bana da oldu Avusturya savaşa gelmediğinde Fransa çekilmedi hatta geldi Bohemya'ya yenildiği savaşı hediye etti dedim. Şimdi ilk şık size mantıklı ikincisi mantıksız , güzel kafa vallaha. Brandenburg-Avusturya Fransa için ne kadar tehdit ise İsveç-Bohemya'da Avusturya için o kadar tehdittir.
n20GdM.png
Ara
Yaw hiçkimse de demiyor ki avusturya 14 tane müttefik edindi diye.. Bunu gördüğüm vakit , bölgedeki avusturya brandenburg genişlemesine bir nebze olsun engel olmak adına (ki genişleyebilecekleri çok büyük alan halen mevcutken , tabi hre kurma amaçları yoksa ki mümkün de degil bu) bohemya ile defansif bir müttefiklik kurdum.Amacım bohemya saldırı altındayken yardım etmek, ben saldırı altındayken bohemyanın yardım etmesi.BUNDAN BAŞKA HİÇBİR AMACIM YOKTU.fakat avusturya ülkesi ilk başlarda doğu sınırını çizelim teklifini sundu.ben düşüneceğimi fakat osmanlıda emanetçi olduğum için kesin birşey söyleyemeyeceğimi söyledim.bohemy ile kurduğum ittifakta en önemli sebeplerden birisi ainin bana karşı kurduğu koalisyondur.

peki avusturya ne yaptı , kurulan koalisyona dahil olup BOHEM İTTİFAKINI BOZMAMI İSTEDİ.
peki brandenburg ne yaptı KURULAN KOALİSYONA DOLAYLI YOLDAN DAHİL OLACAĞINI İMA EDİP BOHEM İTTİFAKINI BOZMAMI İSTEDİ !

ben ne yaptım peki? defalarca avusturyaya koalisyondan çıkmasını aksi halde başka ittifaklar bulup onu açıkça tehdit eder hale geleceğimi söyledim.cevap alabildim mi ? hayır..

İŞTE FRANSA OSMANLI DOSTLUĞU BÖYLE BAŞLAMIŞTIR!

ŞİMDİ SİZ HAKLI BEN HAKSIZ MIYIM ???

SON 30 SENE BALKANLARDA AVUSTURYA ACABA NE ZAMAN SALDIRACAK DİYE BEKLERKEN AVUSTURYA BRANDENBURG İTTİFAKIYLA AVRUPADA YARDIRIYORDU !!! BIRAKIN BU İŞLERİ..ÇOCUK YOK KARŞINIZDA.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Steafun abi benim yaşıma veriyor, evet ben 11 yaşındayım steafunda 22 yaşında. Hmmmmmmmmmmmm

Düşünce tarzını ve kafanda hikaye yaratmanı sevmiştim, hani almanca bilmeyip almanca marşlar falan söylüyordun ya sonra bana laf falan atmıştın fln filan...
Ara
(08-11-2015, 12:35)LL : Steafun abi benim yaşıma veriyor, evet ben 11 yaşındayım steafunda 22 yaşında. Hmmmmmmmmmmmm

Düşünce tarzını ve kafanda hikaye yaratmanı sevmiştim, hani almanca bilmeyip almanca marşlar falan söylüyordun ya sonra bana laf falan atmıştın fln filan... 

Roleplay yaparken "Deutschland! über alles in der welt" " Wir halten fest und treu zusammen" yazmam sana neden bu kadar battı? Ayrıca Diyarbakırlı olduğumu nereden çıkardın? Hem ırkçısın , hem çocuksun. Marşı nerede söylediğimi duydun? Sana nerede laf attım? "Avusturya boşken Bohemya oynanmaz bence" lafı hakaret midir senin gözünde?
n20GdM.png
Ara
Şimdi kural ihlali falan yok denmiş ve benim savaşım Fransa'nın savaşıyla karşılaştırılmış o 2 hususa değineceğim.

RP Zorunludur kuralı içeren bir multiplayer'da

- İsveç'e saldıralım onun müttefiği Bohemya gelsin biz de o esnada Bohemya'yı halledelim'i
- İsveç'e saldırdık Bohemya gelmedi neyse yine de İsveç'e girelim madem savaş açtık'ı

açıklayamazsın RP dahilinde.

Fransa olayı işe bambaşka bir olay.

Bir tarafta savaş Bohemya v Brandenburg'tur, rakip 2 ülkedir.
Diğer tarafta ise olay fiilen Brandenburg v İsveç'tir, ALAKASIZ iki ülkedir.

Bir tarafta Fransa, müttefiği Bohemya'ya yardım ederek RAKİBİ Avusturya'yı HRE içerisinde zayıflatmak istemiştir.
Diğer tarafta Avusturya, müttefiği Brandenburg'a yardım ederek NE YAPMAYA ÇALIŞTIĞINI KENDİSİ DE ANLAMAMIŞ, 2 sene önceki rehosta geri dönme talebinde bulunmuştur.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(08-11-2015, 12:51)Duman : RP Zorunludur kuralı içeren bir multiplayer'da

- İsveç'e saldıralım onun müttefiği Bohemya gelsin biz de o esnada Bohemya'yı halledelim'i
- İsveç'e saldırdık Bohemya gelmedi neyse yine de İsveç'e girelim madem savaş açtık'ı

açıklayamazsın RP dahilinde.

Kime göre RP kime göre RP değil? Bohemya'nın , Polonya ile ilişkilerini bozup bir anda Osmanlı dostu olması nasıl bir RP ürünü?

Burada
ve
Burada

Oldukça dost ilişkiler geçirmiş baksana bu iki devlet. Brandenburg dükalığı ve İsveç Krallığı. Yani RP senin alehine işleyince RP değil, senin lehine işlerse veya sana dokunmuyorsa RP. Sen şimdi gelip buna dersen ki 1600 , o zaman bende sana 1480'de gel Fransa'nın işgalini bul derim. 

(08-11-2015, 12:51)Duman : Diğer tarafta ise olay fiilen Brandenburg v İsveç'tir,  ALAKASIZ iki ülkedir.

Diğer tarafta Avusturya, müttefiği Brandenburg'a yardım ederek NE YAPMAYA ÇALIŞTIĞINI KENDİSİ DE ANLAMAMIŞ, 2 sene önceki rehosta geri dönme talebinde bulunmuştur.

Avusturya'yı içerde yıpratmak falan bahane bunlar. Fransa , Bohemya için tarihte kaç kere Brandenburg'e saldırmışta buna RP diyebiliyorsun? Bunu söyleyen adam Avusturya'nın kuzeydeki İsveç'e saldırmasını "yılan küçükken başını ezme politikası" olarak görmesine laf etmeyecek. Tam dibimde adan (Bornholm) var , Muskovy (pasif) ve PLC olmadığından takır takır toprakları alıyorsun ses eden yok diye. İki kere agresifin sınırıma kadar geldi. İngiltere ile dostluk kurmuşum sana karşı ve bu adam senin düşmanın , sonra gitmişsin en büyük rakibim ile dost olmuşsun başka bir dostumu beraber yıkıyorsunuz sonra sen hala gelip Brandenburg ve İsveç alakasız diyebiliyorsun pes vallaha.

Sisisi (Avusturya'yı oynayan oyuncu) kısmen Avrupa MP'lerinde tecrübesizdir. Sen oyunu durdurup sorguya çekince yanlış bir şey yaptığını sanmış ve doğal olarak geri adım atmıştır. Senin moderatörlüğünü bildiği için sana ters düşmekte istememiş. Bu yüzden rehost yapalım demiştir. Sen bunu adamın haksızlığına yoruyorsan ne âlâ.

Sen sanıyorsunki ben ses etmiyorum diye sana dost ülkeyim. Halbuki HRE'ye ilk gireceğin yerlerden birisi Pomeranya ve benim elimde. O kadarda aptal değiliz Duman.

Madem oyunun kaydı var bir iki yıl öncesinde ben MP'den çekiliyorum. Roll-back yapın.

Bu tartışmayı da daha fazla uzatmıyorum. Herkes istediğine inansın.
n20GdM.png
Ara
Ben neyden bahsediyorum sen bana ne gösteriyorsun Steafun. Oyun içerisinde Brandenburg ve İsveç herhangi bir rekabete sahip olmayan alakasız ülkelerdi Avusturya'nın ise İsveçle hiç alakası yoktu Bohemya'yı müttefiklerinden ayırmak için İsveç'e savaş açtınız Bohemya savaşa girmedi bu esnada İsveç yıkıldı ama sen bunu bile kabullenemiyorsun diyecek sözüm yok. Dün de bahsettiğim gibi abuk sabuk hamleler yaptınız benim ülkenin zaten yıkılmasına sebep oldunuz şimdi de mpye gelmeyeceksiniz olan multiplayer'a olmuş olacak hadi benim ülkeyi yıktın oyunun diğer coğrafyalarında Osmanlı İspanya Portekiz vs'nin de oyununu bitiriyorsun.

(08-11-2015, 14:11)Steafun : Sisisi (Avusturya'yı oynayan oyuncu) kısmen Avrupa MP'lerinde tecrübesizdir. Sen oyunu durdurup sorguya çekince yanlış bir şey yaptığını sanmış ve doğal olarak geri adım atmıştır. Senin moderatörlüğünü bildiği için sana ters düşmekte istememiş. Bu yüzden rehost yapalım demiştir. Sen bunu adamın haksızlığına yoruyorsan ne âlâ.

O adamın senden çok MP atmışlığı var.

Savaş başladığında Brandenburg'u yadırgamadım aksine Brandeburg'un yanında İngiltere girdi diye tahmin ettim ancak Avusturya bana ordu sürdüğünde anlam veremeyip Avusturya-İsveç arasında ne gibi bir husus var da bana ordu sürüyorsun? diye sordum.

Kendisi de "ben Bohemya için girdim" dedi. E Bohemya yok savaşta dedim ve ona barış gönderdim. Adam barışı kabul etmeyip senin Polonya'daki orduma saldırdığın muharebeye destek gönderdi ve zaten zor tuttuğum Polonya cephesinde yenildim. Ardından "hemen barış yapıp adamı yalnız mı bırakayım"a bağladı meseleyi ancak o saatten sonra iş işten geçmişti çünkü İsveç'in ordusu yenildi, boş topraklara İngiltere girdi başkente bayrağı dikti.

Sen yüzleşemiyorsun anladığım kadarıyla Bohemya'yı yıkalım derken İsveç'i yıkmak gibi abuk bir hareket yaptığınla. Ne diyeyim olur öyle şeyler.
@Duman MP'nin bittiği falan yok. En yakın auto-save noktasına gayet güzel geri dönülür ve oynanır. Ben sadece katılmayacağımı ve MP'yi bıraktığımı açıklıyorum. Zaten çoğu arkadaş rehost istiyordu olay üzerine benim açımdan bu saatten sonra sıkıntı yok.
n20GdM.png
Ara
Ne bitmesi yahu daha karpuz kesecektik.

@jax61 Kazan nasıl yıkıldı? Ben Kazan ile ittifak olmuştum. Bozdun mu, naptın?
G0kMNN.png
Ara
Hemen ben oyundan çıkıyorum demeye gerek yok. Eğer Avusturya bu olaydan pişman olduğunu söylüyorsa istenirse 10 yıl geriye alınsın kabulümdür. Eğer oyundan Avusturya ve Brandenburg oyuncusu çıkarsa oyun zehir olacak, ki Avusturya oyuncusu gayet iyi oynayan birisi. 

O Bohemya ile dost olup Brandenburg'a girmemizin suçunu tarihte böyle şeyler olmamasıyla bağlamaya gerek yok. Suç Branderburg'u korumayan Avusturyadadır. 

2 taraf da birbirlerinin argümanını yıkmak yerine anlaşma yoluna gitsin ve Avusturya ile Branderburg oyundan çıkmasın.
Ara
Gençler öncelikle şunu ifade edeyim. Bu oyun, gerçek olmayan basit sıradan bir oyun.

Bakım 1444 yılında ben memlük ile başladım. Venedik hatalı bir şekilde donanmama saldırdı ve ciddi anlamda donanmanın yarısını kaybettim. Bunun üzerine Osmanlı oynayan arkadaş hemencecik savaş açtı ve ülkemi dağıttı.

Şimdi oyunda milyonda bir görülecek hatanın başıma gelmesinden dolayı arkadaşımı mı suçlayayım, yaptığının etik dışı oldugunu mu iddia edeyim?

Bu sadece bir oyun, sevgili duman sana ne dedim? Kasım ayında Venedik sayesinde oyundan çekiliyorum çünkü Osmanlı'ya karşı tutunma şansım artık kalmadı diye.

Yani öyle.

3 Farklı devletin sana saldırması kötü olmuş. Ama olmazsa olmaz diye bir şey yok. Burada diğer kullanıcıların yaklaşımını eleştirmeni de doğru bulmuyorum. Osmanlı'dan sonra oyunun en güçlü devletiyle oynuyorsun. Bu ay verimsiz geçerse Aralık ayında tekrar şansını denersin bunda olayı büyütecek ne var ki?

Roleplay zorunludur. Elemanların sana saldırmasının RP'ye uygun olup olmadığı tartışılabilir ama kesinlikle aykırıdır demek yanlış anlaşılır.

Bu oyun için birbirinize bu kadar saçma bir o kadar kırıcı ithamlarda bulunmanıza da anlam veremedim. Basit bir oyun sonuçta. Gerizekalı venedik yüzünden ilk günden elveda etmek zorunda kaldım. Napalım Aralık ayında o Osmanlı'ya haddini bildireceğim. :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.