[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017
2000px-Coat_of_Arms_Second_French_Empire...-2.svg.png

Dillere destan güzelliğiniz gibi sözleriniz de pek bir ihtişamlı sayın kraliçem. 
Son zamanlardaki kötüleşen ilişkilerimiz tarihi dostluğumuzu zedelememeli.
Teşhis edilemeyen ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmış durumdayim.
Fazla bir ömrüm kalmadı. Oğluma kocaman bir imparatorluk bırakmak üzereyim.
Bozulan ilişkilerimizi düzeltmek adına sizi oğlumla evlendirmek istiyorum, böylelikle gözüm arkada kalmayacaktır.
Ölmek üzere olan bir adamın eski günler hatırına bu isteğini kırmayacak olduğunuzu da biliyorum.
Teklifimi kabul edeceğinizi ümit ederek düğün hazirliklarinin başlamasi talimatını veriyorum.
2 büyük imparatorluk için umut dolu günlerin gelmesi dileğiyle... @Aytaç
[+] 4 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1xk_Tj_...wFIRYagn_8
Kuruldu.
Altıncı oyun günümüzde 1636'yı gördük, katılımcılara teşekkürler.

Görsel

Büyük Güçler
  1. Osmanlı - @PCOyun
  2. Fransa - @Raijin
  3. İspanya - @iberkay
  4. Babür - @Sezar
  5. Ming
  6. Rusya - @ceh1907
  7. Bohemya - @Sxario
  8. Portekiz - @Aytaç
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Osmanli,Viyana seferi yaparken Madrid Seferi yapan Fransa cik cik  :reli:

8CA36162BE55DADC2FBAADCCC41EDF9F8BC15832

Tirol daglarinda cok kan dokulur

45F4FDBDEF8A1F6CBBF3005BB759758AD4D1D33E

Oyun sonu dev siralamasi

EA477DE1229E02357FB290B2F3AFA93EE21C49F0

Dev. map`i.Avrupa`nin ortasinda bir nurtopu:Ulm

62D5CDA152D9711229722DE62A9B1562FD279555

Yil sonu gelir haritasina gore gelirde 1.Fransa 2.Osmanli geliyor 

94C4BFC1AB137AC32C2A1940AA7DF398965AEE5F
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tirol ve viyana savaşları iyiydi. Beni asıl hayal kırıklığına uğratan rusyanın sessiz kalması. Umarım oyuna dahil olur kendileri.
Ara

Sener Sen:Osmanli(temsili)
Ilyas Salman:Mughal(temsili)
Not:Meme yapacaktim da ugrasmama ragmen yapmayi beceremedim.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-12-2017, 03:16)Raijin : Tirol ve viyana savaşları iyiydi. Beni asıl hayal kırıklığına uğratan rusyanın sessiz kalması. Umarım oyuna dahil olur kendileri.

O zaman uzun soluklu bi savaşı kaldırmazdı ülke. Senin sadece ticaretten kazandığın gelirin %70i kadarı total gelirdi. Kaleler desen ülkenin yarısını anca kapsıyordu onlar da ikinci seviye. Daha sayabileceğim bir çok etmenden dolayı girmedim savaşa. Oyun başından beri şanssızlıklarla uğraşıyorum zaten. Borçla harçla enstitü alıyoruz her 50 yılda bir diğer 20 yılda onu ödüyoruz. Öyle tırt bir coğrafya.
Ara
Hocam hiç Rusya oynamamış olsam tamam derim. İdea tamalayamamışsın bile. Ally attım dengesiz olur diye kabul etmedin. Gp 1.si 3. İle ally olup beni neredeyse 3e katlayacak devo da, sen gelirsen dengesiz olacak :) ona ragmen bi 100 150 k daha askerimiz olsa au yıkılmazdı. Danimarka ile oturun kardeş kardeş izleyin, otto bütün bohem i alınca size 1 kaç toprak bırakır belki.
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ulm a genişleme fırsatı doğdu kaç develepment bu arada ulm yemyeşil çünkü
Ara
(09-12-2017, 12:45)Raijin : Hocam hiç Rusya oynamamış olsam tamam derim. İdea tamalayamamışsın bile.  Ally attım dengesiz olur diye kabul etmedin. Gp 1.si 3. İle ally olup beni neredeyse 3e katlayacak devo da, sen gelirsen dengesiz olacak :) ona ragmen bi 100 150 k daha askerimiz olsa au yıkılmazdı. Danimarka ile oturun kardeş kardeş izleyin, otto bütün bohem i alınca size 1 kaç toprak bırakır belki.

Benim de Rusya tecrübem oldu dostum. Oyunda lehimize olan neredeyse hiç bir event gelmedi. Ayrıca gelen krallar vasatında altında. Güncel teknoloji bile zor yakalanıyor şu durumda ki her zaman bir tane danışmanı 3lük yapıyorum şu boktan ekonomi ile. Daha iyisini yaparım diyorsan bir daha ki oyunda Rusya al izleyelim. Ayrıca Avusturya'nın yıkılması benim neden umurumda olsun adam senin müttefiğin sen koruyacaksın tabi.
Ara
Peki niye Aus'un yikilmasi Fransa'nin umrunda diye sordun mu?
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aus benim rivalim, daha büyük düşmanım kar edecek diye ben rival bozup savunmusum. Heir disinherit diye bişey var, begenmediğin heiri öldür. Hanedanın oldukça iyi ruler lar geliyor. Benim kaçtane heir öldürdüğüme dikkat etmemişsindir.

Ayrıca açık ve net söylüyorum Rusya bende olsaydı suan tsargard da ayasofya da ayin yapıyor olurduk.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-12-2017, 13:31)Raijin : Aus benim rivalim, daha büyük düşmanım kar edecek diye ben rival bozup savunmusum. Heir disinherit diye bişey var, begenmediğin heiri öldür. Hanedanın oldukça iyi ruler lar geliyor. Benim kaçtane heir öldürdüğüme dikkat etmemişsindir.

Ayrıca açık ve net söylüyorum Rusya bende olsaydı suan tsargard da ayasofya da ayin yapıyor olurduk.

Atıp tutması kolay oluyor oynamadan. Böyle bir osmanlıyı yeneceğini düşünmen ayrıca komik. Benim duruşum bu. En başından hedefimi belirledim o açıda ilerliyorum. Ayrıca sezarda kinayeli konuşmuşta osmanlıyı viyanaya sokan hangi destekçisiydi onu da hatırlamak lazım.
Ara
Kim daha iyi oyuncu tartısması yapmak istemiyorum, gerek de yok zaten. Ben rahatsızlıklarımı dilegetirdim. Eğer ki söylediğin gibi 300 k askerin var ise, Danimarka dan da bi 100 rahat çıkar, başta kırım olmak üzere bir çok toprak alabilirdin. Değil Sen ottoya savas açma fikrine sahip, rival bile ekleyememişsin daha. Kendisine rakip olacak Rusya yı istemez hiç bir Osmanlı oyuncusu. Normalde benim suanda bohem İspanya Portekiz 3lüsüyle savaşta olup, seninde ottoyu kontrol etmen gerekiyordu normal bir oyun oynasaydık eğer.
Ara
(09-12-2017, 13:36)ceh1907 : Böyle bir osmanlıyı yeneceğini düşünmen ayrıca komik.

[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-12-2017, 13:43)Raijin : Kim daha iyi oyuncu tartısması yapmak istemiyorum, gerek de yok zaten. Ben rahatsızlıklarımı dilegetirdim. Eğer ki söylediğin gibi 300 k askerin var ise, Danimarka dan da bi 100 rahat çıkar, başta kırım olmak üzere bir çok toprak alabilirdin. Değil Sen ottoya savas açma fikrine sahip, rival bile ekleyememişsin daha. Kendisine rakip olacak Rusya yı istemez hiç bir Osmanlı oyuncusu. Normalde benim suanda bohem İspanya Portekiz 3lüsüyle savaşta olup, seninde ottoyu kontrol etmen gerekiyordu normal bir oyun oynasaydık eğer.

Normalliğin ölçütünü sen mi belirliyorsun? Benim için normal olan bu. Tarihin akışına göre oynamak istiyorsan singleda "normal" oynayabilirsin. Ben en başından beri avrupaya yöneleceğimi söyledim burda yazdığım yazılarda. Avusturya yenilgisinden sağa sola sataşmayı bırak kendi oyununu oyna.

(09-12-2017, 13:44)Voidian :
(09-12-2017, 13:36)ceh1907 : Böyle bir osmanlıyı yeneceğini düşünmen ayrıca komik.

Çatışma kazandın da savaşı kim kazandı?
Ara
Evet itiraf ediyorum Osmanli benim gonderdigim Otuken'den yola cikan 100bin gonullu ulkucu ile Viyana'yi aldi.:D Yani boyle bir soruya boyle dalga bir cevap yakisir.
Ara
Portekiz müdahil olana kadar kazanıyoduk savaşı da. Orda osmanlı 300k ordulu bir ülke daha savaş ilan etse otto açtığın savaşı kazanabilir miydi sence?
@ceh1907
Ara
(09-12-2017, 13:44)Voidian :

Resim da ki milan da sıkışmış görünen 56 k ve yine resimde gemide bulunan 28 k yı varsaymıyor oluşunuz da ciddi anlamda komik geliyor. O savaşın devamında kazandığımız her savaş gibi bu savaşı da sayı fazlamız ile kazanabilirdik eğer ben milan düşmesin diye tüm ordularımı italyaya geri çekmeseydim

@Voidian
Abi olabiliteler üstüne konuşacaksak bu oyunda en çok benim konuşma hakkım olur fikrimce. 100 senedir İtalya'da development basıyordum siz 4 kişi müttefiksiniz diye her saniye güçlenmeye çalışıyordum beni bölüşmeye gireceksiniz diye. Fransa bugünün geleceğini bile bile İtalya'da beni desteklemedi destekleseydi şu anda oyun çok farklıydı belki de. Ben sana ve boheme hre de kuzey güney ve merkezden oluşan üç devlet olalım derken ikinizde rival yeriniz boş diye (ki ben de de öyleydi bekletiyordum) rival atmasaydınız belki de bugün daha farklı olabilirdi. Belki de oyunda sizin beklediğiniz yönde politika belirlemeyen oyunculara odaklanmaktansa kendi politikalarınızın oyunu nereye getirdiğine odaklanmanız lazım.
[+] 3 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.