[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017
(09-12-2017, 13:53)Voidian : Portekiz müdahil olana kadar kazanıyoduk savaşı da. Orda osmanlı 300k ordulu bir ülke daha savaş ilan etse otto açtığın savaşı kazanabilir miydi sence?
@ceh1907

Peki sen yeniliyorsun diye 300k ordulu bir ülke başka bir ülkeye savaş açmak zorunda mı? Belki yenilmeni istiyorum niye savaş açma mecburiyetim olsun senin kaybettiğin düşmana karşı?

(09-12-2017, 13:50)Sezar : Evet itiraf ediyorum Osmanli benim gonderdigim Otuken'den yola cikan 100bin gonullu ulkucu ile Viyana'yi aldi.:D Yani boyle bir soruya boyle dalga bir cevap yakisir.

O adam sana güvenmese girer mi öyle büyük bir savaşa? Madem mantık kasıyorsun biraz da bu yönden bak. Herşeyi kendi lehinizden yorumlamayı, sizin çıkarınıza olan şeyi doğru kabul etmeyi seviyorsunuz herhalde. Siz politika güdüyorsanız diğer oyuncular da kendi politikasını güdüyor.
Ara
170px-Bras%C3%A3o_de_armas_do_reino_de_Portugal.svg.png
Ben Joao, Portekiz Kralı ve büyük kral I.Emre Reiz'in 2.dereceden torunu,

Ülke yıllardır kadınlar tarafından yönetiliyordu... Artık ürkek ve barışçıl Portekiz olmayacak! Artık Portekiz rüşdüne erdi! Kadınların merhametli ve barışçıl politikaları ülkemizi bağımlı bir devlet haline getirdi. 
Artık dostluklar, müttefiklikler yeniden tanzim edilecek ve emin olunuz ki Portekiz dünyanın kaderini değiştirecek.

Tahta çıktıktan sonra ilk işim, çıkarlar doğrultusunda yeni politikalar güdüp bizimle müttefikliklerini bozan Avusturya savaşına katılmaktı. Tarihte ilk olarak bu savaşla dünya siyasetindeki önemimizi gösterdik ve bilinsin ki Portekiz önemini göstermeye devam edecektir...

O que quer que aconteça, o reino de Portugal triunfará.
[+] 5 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Duman oyuna 1.23.1 ile mi devam edilecek yoksa save sıkıntısı olmadığı için 1.24.0 ile mi?
WhaW8Am.gif
Ara
1.24'e geçmememiz için bir sebep var mı?
Olum cok kotusunuz ya
Ara
Multiplayer bittimi ?
Ara
Etkinlik devam ediyor.
Çok ilgili olarak oynayamasam da adımız gözüksün.

Hammer_of_Turks 121 saat
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=15gMQxC...mBLwXzTnt5
Kuruldu.
Versiyon değişiminden dolayı kayıt dosyasını tanımıyor, lobide indirmek gerekiyor haberiniz olsun.
1p46fj.png
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

1672
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Savaşlar

0GQnpW.jpg

4G5rVQ.jpg

Yenilmez Armada

JOvAzB.jpg
[+] 7 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
c85e6d652861c6832331ff19ac26936f.png

Adayı terkedin.
Fransa devletine yapacağımız tek uyarıdır.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yeniçeri çok şahane duruyor. çizimler bayağı hoş olmuş.
Ara
İki çatışmada 1.5 milyon insan öldü. Ne kanlı bir savaş dönüyor.
Ara
Oyundaki mevcut paktlar üzerinden yürüyen diplomasi önümüzdeki oyunlarda etkinliğin sağlığı için tehlikeli hale gelebilir:
  • Yapılan savaşlar sonrası dinamik diplomasi ortamı yakalanmaz, herkes dost olduğuyla dost kalmaya, önceki düşmanına düşmanlık beslemeye devam ederse,
  • Yapılan savaşlar sonrası pakt taraflarından birisi hem ülke bazlı hem de diplomatik etki itibariyle toparlanamayacak hale düşerse,
Oyundaki mevcut "Osmanlı'yı artık tutamayız/Fransa'yı artık durduramayız" argümanlarının bu şekilde paktların çarpışması ve bir tarafın galip gelip üstünlük kurmasının oyuna hakim diplomatik ölülükle birleştiğinde bir yerden sonra birçok oyuncu için oyunun oynanmasının anlamsız hale gelmesiyle sonuçlanabilir.

Oyuncular bu etkinlikte "komşularıyla fazla iyi geçinip" direkt düşmanı olmasa bile başka oyuncuların belli bir güce ulaşmasını engellemeye çalışmadı. Dünkü oyun öncesinde bu multiplayerın 1600 haritasıyla Ağustos multiplayerının 1610 haritasını karşılaştırmıştık ve o karşılaştırma bile çok şey anlatıyor. O multiplayerda da Avrupadaki oyuncu sayısı bu multiplayerdaki oyuncu sayısıyla aynıydı ama Kuzey Almanya, İskandinavya, oyunun çoğu bölümünde Hollanda, Macaristan gibi bölgeler uzun süre AI tarafından yönetildi, çünkü oyuncular komşularıyla yaşadıkları sorunlar sebebiyle o bölgelere rahatça genişleyemediler. Bu multiplayerda 1600'da Avrupa'da oyuncu hakimiyetinde olmayan toprak sayısı 4'tü.

Evet multiplayerlarda şu var, savaşmak her zaman ülkeye zarar verir. Para kaybedersin, çoğu zaman savaş sonrası edineceğin şeye değmez o savaşta kaybettiklerin. Ancak bu savaşanın enayi olduğu, işleri savaşmadan konuşarak çözenin, toprak alışverişi yapıp komşusuyla 400 sene savaşa girmeyenin daha iyi oyuncu olduğu anlamına gelmiyor bana kalırsa, bu o oyuncunun oyunu oynamak istemediği anlamına geliyor. Oyundan bir şey anlamanız için -en azından bana göre- savaşlar da yapılmalı, diplomasi de yapılmalı, entrika da yapılmalı.

Her multiplayerın klişesidir en azından benim adıma "300 senedir X-Y savaşı göremedik" diye, her savaş milyonların çarpıştığı ülkelerin havaya uçtuğu savaşlar olmak zorunda değil ki. 2 toprak için savaşın ama keyifli olsun, 20 sene sonra tekrar savaşın belki kaybedilen toprakları geri almak için sadece. Ağustos multiplayerında çok dedim oyunda adam akıllı koloni savaşı göremedik diye, bu multiplayerda nasıl Bohemya ile Fransa bu kadar dost canlısı, Danimarka ile Rusya bu kadar can ciğer olabiliyor o sınırlarla şaşırıyorum. İlla girin birbirinizi yıkın demiyorum dikkat edin ve emin olun o şekilde "tamam kardeşim orası senin olsun benlik problem yok" tarzında oynamak oyunun daha zevksiz olmasına sebep oluyor.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
avrupada bohem avustur ve fransadan baska oyuncu var mıydı bütün oyuna katılan yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum hollanda durduk yere ben baska yerde oynicam dedi cıktı münster vardı 2 gün geldi bidaha gelmedi brendenburg vardı 1 kere geldi bidaha gelmedi en azından ingiliz olsaydı oyunda bu kadar ülkeler arası fark olmayacaktı fransa ingiliz kanalından benim total gelirden fazla kazanıyor misal.. ülke dagılımları düzgün yapılmadı bence
Ara
Oyunun başlangıcında Brandenburg, Münster ve Hollanda'da oyuncu vardı. Brandenburg oyuncusu Kuzgun bağlanamadı, Münster ve Hollanda diğer oyuncularca oyunda yokken yıkıldılar. İngiltere'nin durumu ha keza.

Yazımda da belirttim, Ağustos multiplayerında da Kuzey Almanya'da kendiliğinden büyüyen bir güç yoktu, Hollanda ve İtalya gibi devletler büyük güçlerin aralarındaki çatışmalarıyla büyüdü mesela ben Fransa oyuncusu olarak Avusturya ile savaşıp onu İtalya'dan çıkarttım o bölgede güçlenmesini istemediğim için ve bu gelecekte İtalya devletine yaradı, oyunun belli bir döneminden sonra Vestfalya ve Lübeck gibi yeni ülkeler edinebildik bu bölgelerde. Koca İskandinavya'da uzun süre 1 oyuncu bile yoktu, ancak diğer ülkeler rahatlıkla genişleyemedikleri için bu bölgelerde 1650'de bile olsa İsveç'e oyuncu alabildik ve o oyuncu İskandinavya'yı kurdu. Bu o oyundaki oyuncuların beceriksiz bu oyundakilerin çok iyi bir şekilde her yeri kapattığı anlamına gelmiyor, o oyunda komşu ülkeler arası zıtlıklar vardı, çekişmeler vardı, herkes istediği gibi her yere genişleyemiyordu. Bu oyunda Danimarka Baltık'a giriyor Rusya'dan ses yok, Bohemya Barrois'e iniyor Fransa'dan ses yok. Herkesin kendine göre "haklı sebepleri" olabilir, ancak olay ülke dağılımında vs değil - çünkü her oyuncu başarılı olmak zorunda değil, oyuncuların rahat hareket edebilip edememelerinde.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.