[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017
Geçen Oyun günlerinin biriinde oyunun ilk 30 dk'sına bağlanamamıştım derslerim dolayısıyla.Geldiğimde ''Holland'' toprağı Fransa'nın,ve Hollanda Devleti Danimarka,Bohemya savaşlarındaydı.Yani ben de bunu görünce devam etmek mantıksız dedim.Sonra da Danimarka oyuncusu ''başka bir yerde oynamak istediğinden'' diyor.Kardeşim madem savaş açıyorsun ben 30 dk yok iken,o zaman neden bunu yazıyorsun?
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
[+] 1 üye VladimirSzecny nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ağustos mpsinde kuzey almanyada çok uzun süreler oyuncu olmadı fakat güçlü ülkeler olmarına rağmen ne fransa ne avusturya ne cw genişleyememişti, meselenin ülke dağıtımında olduğunu sanmıyorum.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şahsen beni Danimarka'yla müttefikliğe iten olayların en başında Avrupa'da Bohemya-Avusturya ittifakının en baştan oluşması oldu. Daha sonrasında Memlüğün Osmanlıya erken yenilgisi ve Memlüğü yenerek hızını almış olan Osmanlıya birde Kırımın march olarak katılması kesin olarak Danimarkayla müttefikliğe karar vermeme sebep oldu. Daha sonrasında gelişen olaylar tamamen rastgele gelişerek bugünkü sınırlar oluştu. Hreye saldıramayan Danimarka doğal olarak en olası büyüyebilme yeri olan baltığa indi. Tabiiki hoşuma gitmedi ama tek müttefiğimi de kaybetmek istemedim. Devamında avrupa iyice pakt haline gelince bende genişlemek için Osmanlıya Mughala beraber saldırma teklifinde bulundum. Şimdi 1. Cihan harbindeyiz işte.
Ara
(14-12-2017, 15:14)VladimirSzecny : Geçen Oyun günlerinin biriinde oyunun ilk 30 dk'sına bağlanamamıştım derslerim dolayısıyla.Geldiğimde ''Holland'' toprağı Fransa'nın,ve Hollanda Devleti Danimarka,Bohemya savaşlarındaydı.Yani ben de bunu görünce devam etmek mantıksız dedim.Sonra da Danimarka oyuncusu ''başka bir yerde oynamak istediğinden'' diyor.Kardeşim madem savaş açıyorsun ben 30 dk yok iken,o zaman neden bunu yazıyorsun?
ilk başta sen kendin başka japonya yada asyada bi yere gitmiştin sonraki günde ise savaş açtıgımızda geç gelmiştin bu senin sorunun oyunu saati belli gm nin de dedigi gibi 1 hafta gelmediginizde ülkenizi başkasının elinde yada yok olmuş şekilde görebilirsiniz
Ara
Ulm'un sesi çok çıkıyor Ulm'a demokrasi getirmek lazım.
[+] 2 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
öncelikle belirtmek istediğim konu şu; bu kadar eleştiri yapılıyor ama neden Osmanlı hakında olumlu yada olumsuz 1 tane eleştiri yok ? 

gelelim yazdıklarının cevaplarına;

1.si her oyunun konjüktörü farklıdır, her oyun tarihe bağlı veya birbirinin kopyası olmak zorundadır diye bir kaide yok.
2.si osmanlı wc denemesi yaparken ona karşı pakt kurulmaması zaten saçma bir fikir. sayıca üstün olduğum hiç bir pakt savasını ben veya biz açmadık. 
Osmanlı gibi oyuncusu yokken ibere girseydim , otto viyana girmişken au ile rivalliğe devam edip bohem e girseydim şuan otto wcsini konuşuyor olurduk. 
Ottonun bu kadar agresif genişlemişken  hemen hemen her savası sayıca cok üstün başlattıgını da görüyorken tek eleştiri kurdugumuz pakt olmamalı.
İnsanlar ancak aptal ve gerizekalı olmalı ki avrupaya girmeye çalışan 4k devli bir otto varken koloni savaşı yapsın. Bohem ile sınır anlaşmazlıgım yok, osla bile şu durumda bu konuşulmaz.  ben avrupadan alacağımı aldım gerisi çok da önemli değil dedim. 
Etiyopya örneğinde oldugu gibi 15-20 dk geç kalmasi oyuncunun ülkesine mal oldu ve bu adamın ilk multiplayer oyunuydu. mughalda da aynı şey oldu, bu sefer yanına danimarka ve rusya alıp bohem le ikimizi sıkıstırmaya çalışmadı mı ? (hesap edin sayıca 2 katımız nerdeyse. )keza müsnter de öyle. hollanda oyuncusu tarafından yutuldu. 

Gelelim italya konusuna. ben 2siyle de ittifak oldum , milana italyayı kurdurmamak, ispanyayı italyada daha fazla genişletmemekti  amacım ( italya kurdurmanın bana her hangi bir çıkarı olmayacagını sadece güçlü bir komşu istemediğim için kurdurmamalıyım dedim discordda resim atan arkadaş resim atarken hemen altındaki düzeltmemi kesmeden  atarsa daha aydınlatıcı olur insanlar için.) sonuç olarak bir taraf seçmem gerekti ve bu seçimim yüzünden nekadar isteyipde yapamamış olduğum durum 2 devletle de aram açıldı. sonucu au ya mal oldu. başarısız bir politika olarak görülebilir ama istediğim seyi tam olarak elde edemesede amacıma ulaştım sayılır.  

3.bir konu Şüphe ettiğim en sonunda gün yüzüne cıkan bir mevzu var; Otto rus ittifakı. oyun basından beridir gizli olsa da vardı. son paktlaşamda gün yüzüne çıktı. 
Ai bile direk rival ekledi ottoyu ki bu da normal bir rus oyuncusunun yapması gereken birşeydi.  rusya ile ilgili başka yorum yapmayacagım duygusal bir arkadas kırmak ve (ya) oyunculugunu konuşmak istemiyorum. sadece verdiği kararı eleştirdim. Ve yine bu gizli ittifak hakkında tek kelime edilmedi senin tarafından.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-12-2017, 15:36)Irony :
(14-12-2017, 15:14)VladimirSzecny : Geçen Oyun günlerinin biriinde oyunun ilk 30 dk'sına bağlanamamıştım derslerim dolayısıyla.Geldiğimde ''Holland'' toprağı Fransa'nın,ve Hollanda Devleti Danimarka,Bohemya savaşlarındaydı.Yani ben de bunu görünce devam etmek mantıksız dedim.Sonra da Danimarka oyuncusu ''başka bir yerde oynamak istediğinden'' diyor.Kardeşim madem savaş açıyorsun ben 30 dk yok iken,o zaman neden bunu yazıyorsun?
ilk başta sen kendin başka japonya yada asyada bi yere gitmiştin sonraki günde ise savaş açtıgımızda geç gelmiştin bu senin sorunun oyunu saati belli gm nin de dedigi gibi 1 hafta gelmediginizde ülkenizi başkasının elinde yada yok olmuş şekilde görebilirsiniz

Abi pardon da ben siz savaş açtığınızdan Asya ya geçtim.Durup dururken geçme diye bir durum yok
Neden geçeyim zaten.Ki ben her hafta geldim oyuna.Sadece gecikmeli geliyordum kurslarım dolayısıyla.Lütfen doğru düzgün hatırlamadığınız bir konuda haklı görünmeye çalışmayın.Lütfen...
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
Dostum aramızda gizli bir ittifak yok ama büyük savaşlara girmeden önce karşılıklı saldırmamayı konuştuk. İttifak olacak olsam neden gizleyeyim zaten herkes sonuçta kendi diplomasisini yapıyor. Ben oyun iki paktlı bir dünyaya gitmesin diye çabaladım oyun boyunca. Avrupa'da böylesine bir pakt oluşunca mecburen karşı pakt oluşturma durumunda kaldık. Eğer daha öncesinde bir ittifakımız olsaydı Osmanlı Avusturya'ya saldırdığında o hücumda bende olurdum. Dediğim gibi yaşanan her şey politik bir hamle. Benim forumda ilk iletimi yazışım bile bu mp başlığı altında oldu. Kimseyi tanımam etmem. Kendi ülkemi güvende tutmak için uğraştım sadece o kadar.
[+] 1 üye CeH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-12-2017, 15:44)VladimirSzecny :
(14-12-2017, 15:36)Irony :

Abi pardon da ben siz savaş açtığınızdan Asya ya geçtim.Durup dururken geçme diye bir durum yok
Neden geçeyim zaten.Ki ben her hafta geldim oyuna.Sadece gecikmeli geliyordum kurslarım dolayısıyla.Lütfen doğru düzgün hatırlamadığınız bir konuda haklı görünmeye çalışmayın.Lütfen...

Senin gelecegini bilsem zaten savaş açmazdım.Ben ingiltereye yeni oyuncu geldiginde ilgilterede oyuncu olsun diye iskoçyadan aldıgım toprakları ingilize orada tutunması için parayla satmıştım neden senin gelecegini bildigim halde savaş açayım.
Ara
Öncelikle şunu belirteyim hiçbir oyuncunun "kendisini savunması" için bir sebep yok, bu işin "bence"lik bir yönü de yok, multiplayerda olanlar, yıkılanlar, oyunun genel yapısı gayet temiz bir şekilde ortada ve bu kapsamda bir önceki yazımda söylediğim "haklı sebepler" çok da bir anlam ifade etmiyor. Benim vurguladığım hususlar, oyunda hiçbir şekilde komşu güçlerin birbiriyle zıtlık yaşamaması, her şeyin konuşarak çözülmesi, belli paktlar oluşması ve bu paktlar doğrultusunda dünya savaşları yapılması. Hiçbir sebep oyunun işleyişinin bu şekilde olmasını makul kılmıyor, bu oyunda belli oyuncu etkileşimlerinin eksik olduğu anlamına geliyor sadece, yani aktif diplomasi yapılamıyor, oyuncular birbiriyle yaşamaları gereken bazı çekişmeleri yaşamıyorlar.

Multiplayer Sohbet konusuna önümüzdeki etkinlikte geçerli olmak üzere bu tıkanmayı açabilecek bir fikir sundum, orada görüş belirtebilirsiniz.
İspanyayla, Portekiz koloni savaşı yapsın. Yapsın da biz birbirimizle savaştığımızda ne olacak onları düşünüyoruz. Ona göre hareket etmeye çalışıyoruz.

Herkesin de ağzına bir batı paktı. Bi önceki mp gününde fransaya karşı müttefik toplamaya çalışıyordum ben hatta aus savaşında etkin olarak da savaştım. İspanyayla ama savaşım söz konusu olamazdı çünkü benim sonum olurdu. Eğlenelim hoş güzel de yok olmak da eğlenceli değil pek.

Şu anda büyük savaşlar dönüyor ve ben şu an da eğleniyorum. Aslında kimse de pek şikayetçi değil gibi. Niye bu kadar uzatıldı bilmiyorum.
Ara
Olaylar , ülkeler bu duruma gelince müdahale edilmemeli , bu duruma gelmeden önce müdahale edilmeliydi.
Ara
(14-12-2017, 15:36)Irony : ilk başta sen kendin başka japonya yada asyada bi yere gitmiştin sonraki günde ise savaş açtıgımızda geç gelmiştin bu senin sorunun oyunu saati belli gm nin de dedigi gibi 1 hafta gelmediginizde ülkenizi başkasının elinde yada yok olmuş şekilde görebilirsiniz

Bu pek sağlıklı bi mp kafası değil. Duman'ın Hollanda'dayken bi gün gelmeyip Malaya dahil tüm oyunculardan savaş ilanı almış olduğunu hatırlatayım. Ne mp gidişatı için ne etik açıdan çok absürt bir durumdu. Aa oyuncu yok/düştü/gelmedi bi an önce onu yiyeyim anlayışında oyunda oynamak egonuzu mu tatmin ediyor artık bilemicem.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-12-2017, 18:55)altnkurt :
(14-12-2017, 15:36)Irony : ilk başta sen kendin başka japonya yada asyada bi yere gitmiştin sonraki günde ise savaş açtıgımızda geç gelmiştin bu senin sorunun oyunu saati belli gm nin de dedigi gibi 1 hafta gelmediginizde ülkenizi başkasının elinde yada yok olmuş şekilde görebilirsiniz

Bu pek sağlıklı bi mp kafası değil. Duman'ın Hollanda'dayken bi gün gelmeyip Malaya dahil tüm oyunculardan savaş ilanı almış olduğunu hatırlatayım. Ne mp gidişatı için ne etik açıdan çok absürt bir durumdu. Aa oyuncu yok/düştü/gelmedi bi an önce onu yiyeyim anlayışında oyunda oynamak egonuzu mu tatmin ediyor artık bilemicem.

Hollanda'yı oynayan arkadaş münster'i oynayan arkadaş gelmediginde münstere savaş açıp münsteri silmisti aynı şekilde bende ona yaptım ve hollanda gelmicek gibi yazı okudugum için yaptım sadece holllandaya savas acan ben degildim bohem ve fransada vardır neden sadece bana yazdın merak ediyorum
Ayrıca gm istedigi gibi müdahale edebilir ben neden müdahale ediyor demedim
Ara
(14-12-2017, 15:36)Irony : 1 hafta gelmediginizde ülkenizi başkasının elinde yada yok olmuş şekilde görebilirsiniz

Dediğin için.

Yoksa ne Hollanda'nın ne de bir başkasının yaptığını da doğru bulmuyorum. Gelmeyen veya düşen oyuncuya koruma verilmesi çok suistimal edilebilir fakat her şeye de kural koymak gerekmez. Sonuçta robot değiliz, algoritmalara muhtaç değiliz. Düşen veya gelemeyen oyuncuya koruma verilmediği için leş kargası gibi üşüşmek bence kişinin karakteri açısından çok sorgulanması gereken bir durum. Oyun dışı için de öyle. Yani düşene bir tekme de ben vurayım kafası gerçek hayatta da hiç tasvip etmediğim bir düşüncedir. Bu kafa yapısından sıyrılmanız dileğiyle.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-12-2017, 19:17)altnkurt :
(14-12-2017, 15:36)Irony : 1 hafta gelmediginizde ülkenizi başkasının elinde yada yok olmuş şekilde görebilirsiniz

Dediğin için.

Yoksa ne Hollanda'nın ne de bir başkasının yaptığını da doğru bulmuyorum. Gelmeyen veya düşen oyuncuya koruma verilmesi çok suistimal edilebilir fakat her şeye de kural koymak gerekmez. Sonuçta robot değiliz, algoritmalara muhtaç değiliz. Düşen veya gelemeyen oyuncuya koruma verilmediği için leş kargası gibi üşüşmek bence kişinin karakteri açısından çok sorgulanması gereken bir durum. Oyun dışı için de öyle. Yani düşene bir tekme de ben vurayım kafası gerçek hayatta da hiç tasvip etmediğim bir düşüncedir. Bu kafa yapısından sıyrılmanız dileğiyle.

Ahh kardeşim benim :D sadece bir oyunda beni bu kadar iyi tanıdıgın için tebrik ve teşekkür ediyorum sana acaba hangi okuldan mezunsunuz 
Ara
Mezun değilim, seni tanıdığım da yok. Genel olarak bu görüşün yanlış olduğunu söylemeye çalışıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-12-2017, 19:44)altnkurt : Mezun değilim, seni tanıdığım da yok. Genel olarak bu görüşün yanlış olduğunu söylemeye çalışıyorum.

o kuralı ben degil gm koymuş ve o kuralı bilerek oynuyorum neyse kardeşim bunun sadece eglence amaçlı ve bu oyunun belli bi süre bitecegini bilerek oynuyor herkes eger oynamak istiyorsan danimarkaya geçebilirsin yarınki oyunda
Ara
Kural muhabbeti değil olay. Kurallarda yazmıyo diye PU düşmemek için afrika kabilesine savaş açıp 20 yıl beklemek mi gerek mesela. Yapay zekaya yapacağı şeyleri kodlamıyoruz. İnsan olarak bazı şeyleri görebilmek, düşünebilmek gibi becerilerimiz var. Yaptığımız şeyi yapabiliyor olmak onun doğru olduğunu göstermiyor.

Gm kural koymamış gibi basit bi argümanla yapılan şeyi meşrulaştırma çabaları hoş değil. Herkes ne yaptığını da neyin doğru neyin yanlış olduğunu da biliyor. Oyun bu diyerek karşındaki kişinin kaç haftalık oyununu çizip atmak doğru değil. Evet sonuçta bu bir oyun. Herkes annex yiyebilir. Ama eminim ki buradaki herkes annexlemek ile düşen oyuncuyu oyun dışı bırakmak arasındaki farkı ayırabilecek kapasitedir.
Sic Parvis Magna
Ara
Burada Memlük'e laf gelmiş kardeşim ben oyuna girerken fazla mp deneyimim olmadığını ve Otto ya gireceğimi söyledim.Ne rage quit attım ne de oyundan kaçtım.İstanbul düşmeseydi böyle olmayacaktı adam%45 savaş çevirdi, bu bir kumardı o kazandı fakat mp 2. günü kişisel sebeplerden katılamadığım için ülkenin içinden geçilmiş olduğunu gördük yani burada suçlu memlük'ün kaybetmesi midir?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.