[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2019
trolleyip gittin... geçen fransaya geçer burgndy geçemez
Ara
Benzer bir ileti dün girecektim ancak son anda gerek yok diye düşündüm. Gerek varmış.

Esasında yayında da oyunda yine aynı arkadaşlardan gördüğüm bazı iletiler sonrasında üzerinde durduğum bir husustu bu ancak etki etmemiş, umarım bu sefer etki eder. Elbette oyuncular bu konu üzerinden etkinliğin işleyişine göre yorumlar yapabilir, eleştiriler yöneltebilir, düşüncelerini paylaşabilir. Ancak bazı oyuncular karar mercileri kendisiymiş veya biz bilmiyormuşuz da kendileri daha iyisini biliyormuş gibi bir tavır takınarak çoğu zaman diğer oyuncular için kırıcı, neredeyse her zaman yanlış çeşitli yorumlarda bulunabiliyor. Ben bu zamana kadar güç yüzdesi hesabıyla bir mücadele içerisinde olup hesabın hatalı olduğunun iddia edildiğini 2 kere gördüm, ikisi de aynı üye tarafından yapıldı. Çünkü bir üyemiz bariz bir biçimde kendisinin güç yüzdesini Excel formülünden daha iyi hesaplayabildiğini düşünüyor.

Etkinliğin işleyişi birkaç oyuncu arasında dönen fikir alışverişi ve tartışmalar sonrasında alınan bir karar neticesinde gerçekleşen bir konsept değil. Yayında da bahsettiğim gibi etkinlikteki oyuncuların bir başka ülkeye kimin alınması gerektiğine, kimin etkinliğe alınmaması gerektiğine, hangi ülkeye oyuncu alınabilir, hangisine "oyuncu geçemez" kendileri karar veriyormuş gibi tavır takınması doğal bir durum değil. Etkinliğin belli bir işleyişi vardır, bir yere oyuncu alınıyorsa onun usulü vardır, bir yere oyuncu ülkesi konuyorsa onun usulü vardır. Sanki kendisi karar mercisiymiş gibi veya etkinliğin işleyişi ona bağlıymış izin vermiyormuş şeklinde tuhaf bir tavır takınıp tuhaf yorumlar giren arkadaşlar kadar, ne yazık ki bu şekilde yorumlar üzerine tartışan oyuncularda da hata var.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
oyuna burgndy gelırse silelim biz oyunu avusturya brandeburg burgndy milan 4 lüsü ally oluyor orada minor hollandayla bunlarla bas edebılmem ımkansız taki ally kimse gelmıyor ne moskovy ne osmanlı ne castıl ? burgndy direkt hireye girer işi bitirir bizede yaapcak alt f4 cekmek olur
Ara
En son baktığımda oyuncu allyım yoktu ama sen bilirsin.
Ara
(25-03-2019, 04:08)iberkay : @alemdarpasa

Geçen mp den.
[+] 7 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-04-2019, 15:23)Duman : Benzer bir ileti dün girecektim ancak son anda gerek yok diye düşündüm. Gerek varmış.

Esasında yayında da oyunda yine aynı arkadaşlardan gördüğüm bazı iletiler sonrasında üzerinde durduğum bir husustu bu ancak etki etmemiş, umarım bu sefer etki eder. Elbette oyuncular bu konu üzerinden etkinliğin işleyişine göre yorumlar yapabilir, eleştiriler yöneltebilir, düşüncelerini paylaşabilir. Ancak bazı oyuncular karar mercileri kendisiymiş veya biz bilmiyormuşuz da kendileri daha iyisini biliyormuş gibi bir tavır takınarak çoğu zaman diğer oyuncular için kırıcı, neredeyse her zaman yanlış çeşitli yorumlarda bulunabiliyor. Ben bu zamana kadar güç yüzdesi hesabıyla bir mücadele içerisinde olup hesabın hatalı olduğunun iddia edildiğini 2 kere gördüm, ikisi de aynı üye tarafından yapıldı. Çünkü bir üyemiz bariz bir biçimde kendisinin güç yüzdesini Excel formülünden daha iyi hesaplayabildiğini düşünüyor.

Etkinliğin işleyişi birkaç oyuncu arasında dönen fikir alışverişi ve tartışmalar sonrasında alınan bir karar neticesinde gerçekleşen bir konsept değil. Yayında da bahsettiğim gibi etkinlikteki oyuncuların bir başka ülkeye kimin alınması gerektiğine, kimin etkinliğe alınmaması gerektiğine, hangi ülkeye oyuncu alınabilir, hangisine "oyuncu geçemez" kendileri karar veriyormuş gibi tavır takınması doğal bir durum değil. Etkinliğin belli bir işleyişi vardır, bir yere oyuncu alınıyorsa onun usulü vardır, bir yere oyuncu ülkesi konuyorsa onun usulü vardır. Sanki kendisi karar mercisiymiş gibi veya etkinliğin işleyişi ona bağlıymış izin vermiyormuş şeklinde tuhaf bir tavır takınıp tuhaf yorumlar giren arkadaşlar kadar, ne yazık ki bu şekilde yorumlar üzerine tartışan oyuncularda da hata var.

Güç yüzdemi 0.31 arttırmışım.. Mutapa halkının bana duyduğu güvenden dolayı onur duyuyor, güç yüzdesi hesabına olan saygımızı bu vesileyle bir kez daha belirtmek istiyorum.....
Ara
100 k asker gezdiricek yakında castil hala guc yuzdesınde %5 de degil
Ara
(27-04-2019, 08:10)alemdarpasa : 100 k asker gezdiricek yakında castil hala guc yuzdesınde %5 de degil

Güç yüzdelerine en ufak bir itirazım yok ama şimdi vassalların eklenmemesiden dolayı yüzdesinin düşmesinden bahsedip duruyorsun ama sadece castil diyosun burda bi ashikaga var neredeyse 10dan fazla vassalı var ama hiç biri eklenmediği içingüç yüzdesine bakınca üç aşşağı beş yukarı malaccayla aynı görünüyor. Bi daha belirtmek isterim ki güç yüzdelerine en ufak bir itirazım yok
Ara
(27-04-2019, 08:10)alemdarpasa : 100 k asker gezdiricek yakında castil hala guc yuzdesınde %5  de degil

Bir önceki multiplayerde kilwa 2k dev ve bilmem kack askerle güç yuzdesinde %5 deydi.sonra tek savaşta dağıldı.mesele 100k asker değil.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(27-04-2019, 09:55)isocuk :
(27-04-2019, 08:10)alemdarpasa : 100 k asker gezdiricek yakında castil hala guc yuzdesınde %5  de degil

Güç yüzdelerine en ufak bir itirazım yok ama şimdi vassalların eklenmemesiden dolayı yüzdesinin düşmesinden bahsedip duruyorsun ama sadece castil diyosun burda bi ashikaga var neredeyse 10dan fazla vassalı var ama hiç biri eklenmediği içingüç yüzdesine bakınca üç aşşağı beş yukarı malaccayla aynı görünüyor. Bi daha belirtmek isterim ki güç yüzdelerine en ufak bir itirazım yok

Malacca kötüymüş gibi konuşuyorsun.
Ara
arkadaşlar rahatsızlıgımdan dolayı bu akşam etkinliğe katılamayacağım babür için yedek oyuncu arıyorum
Ara

Bana cevap hakkı doğmuş 1. olarak vassalarım dahil 100k asker besleyebilecek bir konumda değilim öyle olsaydı fransaya savaş kaybettiğimi görmezdiniz. 2. olarak güç yüzdesi hesabını doğru bulmuyorsan bunu etkinliğin ortasında bu şekilde değil başka etkinlikler için mantıklı argumanların varsa bu argumanları sunarak neden vassaların eklenmesi gerekiyor bunu yazabilirsin. Burada şunun şu kadar askeri var bunun bu kadar askeri var neden güç yüzdesi böyle gibi yorumlar yapman yanlış bir davranış. Güç yüzdesinin hesabı şuna bir bakalım hmm buna %5 güç yüzdesi yazalım diyerek insanların belirlediği bir şey değil. Vassaların güç yüzdesine etkisi mevzusuna geri dönersek şu oyunu gram bilen adam ai ın savaşta oyuncuya yardımcı olmasının ne kadar kötü olduğunu bilir. Fransa savaşında Aragon askerlerinin saçma saçma hareketleri ile wipe yediğini gördük yada ld si düştüğü zaman bile savaşa yardıma gelme konusunda çok kötü hareket eden Portekiz ordusunu örnek verebilirim. Bu oyunda vassaların askerleri kendi askerlerinle kıyaslanmayacak kadar kötü davranıyor.
Ara
castil 40 k sen de limit war 25 k aragonda 15 k naplesde 20 k portekizde...... ve %5 bile degilsin
Ara
(27-04-2019, 17:22)alemdarpasa : castil 40 k sen    de limit war 25 k   aragonda  15 k naplesde 20 k  portekizde......  ve %5 bile degilsin

@Duman

PicsArt_04-27-05.53.11.jpg
[+] 9 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
akşam geç kalabilirim Mali"yi korumaya alalım
Ara
(27-04-2019, 11:54)Spartan :

Malacca kötü falan demek istemem ama japonyanın birleşmiş gücüne şuanki haliyle karşı koyabileceğini pek sanmam
Ara
(27-04-2019, 19:06)isocuk :
(27-04-2019, 11:54)Spartan :

Malacca kötü falan demek istemem ama japonyanın birleşmiş gücüne şuanki haliyle karşı koyabileceğini pek sanmam
Biz Endonezyayı birleştirince de böyle konuşabilecekmisin ?
Ara
Oda kuruldu, şifre st
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk/
20190427234107_1.jpgDanışmanlar: Yüce Shogun'um sizce de biraz fazla gemimiz yok mu ?
Shogun: Hayır hatta gerekenden az gemimiz var.

bike.png
[+] 6 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.