[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2020
(24-05-2020, 17:14)SU4PRE4M4E : Neden banlandığımı anlamadım oyun içinden yazdım sayılıyor mu diye söyleseydiniz claimsiz toprakları geri bırakırdım oyuncu rq atıp çıktığı için oyuncu ülkesi sayılmıyor diye düşündüm uyarı almadan direk etkinlik ten çıkarma sebebi mi bu yani ? veriyim toprakları

ayrıca kural ihlalli savaş ne onuda anlamadım claim atıp saldırdım

yayın açık değildi o sırada oyunda uyarı gelmed.i uyarı ya çevrilmesini talep ediyorum.

Ayrıca Madem oyuncu ülkesi sayılıyor fransa mainzi böldüğü için neden uyarı almadı
içinden palatinate çıkardı 3 ay sonra ben kendime aldım mainz ile aşağıdaki bir toprağı ayırmış bulundu toprak geçmişinden bakabilirsiniz.

(24-05-2020, 20:24)SU4PRE4M4E : Bana neden Cevap verilmedi acaba ? Adamdan mı saymıyorsunuz

2 kuralı birden ihlal eden adam uyarı alıyor ben direk banlanıyorum okumamışsınızdır bile yazdıklarımı gerçi.

Neden banlandığımı anlamadım oyun içinden yazdım sayılıyor mu diye söyleseydiniz claimsiz toprakları geri bırakırdım oyuncu rq atıp çıktığı için oyuncu ülkesi sayılmıyor diye düşündüm uyarı almadan direk etkinlik ten çıkarma sebebi mi bu yani ? veriyim toprakları
ayrıca kural ihlalli savaş ne onuda anlamadım claim atıp saldırdım
yayın açık değildi o sırada oyunda uyarı gelmed.i uyarı ya çevrilmesini talep ediyorum.
Ayrıca Madem oyuncu ülkesi sayılıyor fransa mainzi böldüğü için neden uyarı almadı
içinden palatinate çıkardı 3 ay sonra ben kendime aldım mainz ile aşağıdaki bir toprağı ayırmış bulundu toprak geçmişinden bakabilirsiniz.

BEN BÖYLE ÇİFTESTANDART GÖRMEDİM YA

RQ Atıp giden adamın 2 toprağını fazla aldım diye oyundan atılıyorum 2 kuralı birden çiğneyen adam sadece uyarı alıyor uzunca bi yazı yazmama rağmen bakmadan geçiliyor.

Düzgün diplomasi yapıp oynadığım oyundan haksız yere atılıyorum.

SU4PRE4M4E bu katılabileceğin son etkinlik olabilir fakat katıldığın ilk etkinlik değil. Tüm multiplayer etkinliklerinin ilk cümlesi katılımcılardan kuralların okunmasının beklendiğine yönelik, umursamaz bir şekilde kuralları okumadıktan sonra kimsenin oyun içerisinde sana kuralları saymak, özetlemek, senin okumadığın kurallardaki ihlallerini düzeltmek gibi bir sorumluluğu yok. Hiçbir etkinlikte yok, bu etkinlikte de yok. "Oyun içinden yazdım sayılıyor mu diye"yi burada düzenlenen etkinliklere aşina olmayan, ilk defa katılmış ve bazı şeylere henüz alışamamış yeni bir oyuncu söyleyebilir, fakat senin profiline bakıyorum ve 2017'de multiplayer etkinliğine katıldığını görüyorum, oyun içerisinde yaptığın hareketler ve bu içerisine girdiğin komik kriz 3 yılda multiplayer ve etkinlik kültürü adına hiçbir şey edinmediğini gösteriyor.

Kimi zaman yapılan hareketlerin ve söylenen sözlerin vahameti işlerin sizin için gidişatında sahip olabileceğiniz en iyi senaryonun yanıt almadığınız bir senaryo olmasını beraberinde getirebilir, ancak bir oyuncu ısrarla neden bu şekilde bir moderasyon işlemine tabi tutulduğunu soruyorsa elbette cevaplanır. Kuralları okumuyorsun, claimsiz topraklar alarak bir başka oyuncu ülkesine annex atıyorsun. Sonra burada gelip "söyleseydiniz toprakları bırakırdım" yazıyorsun. Yayının açık olup olmamasının bu dahil hiçbir ihlalde etkileyici bir faktörü yok, oyuncular kuralları ve işleyişi yayından öğrenmiyor - senin okumaya gerek görmediğin konunun ilk mesajından öğreniyor.

Oyuncular etkinlik moderasyonuyla ilgili fikir ve görüşlere elbette sahip olabilirler, fakat kimin ne ceza alacağı, kaç kural ihlal edene ne olacağı senin veya bir başkasının denetiminde değil maalesef. Bu hareketlerinle de kendini haklı çıkartmıyorsun, ancak bunu fark edecek olsaydın zaten forum içerisinde krize girip farklı konulara spam iletileri yollamazdın.
[+] 8 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

France.png
                                           FRANSA İMPARATORLUĞU
Etrafımız hain doluymuş haberimiz yok.Önce papalık yapılan anlaşmamızı bozup ispanyolları dost olarak seçtiler sonra da hollandalılar afrikalılara zulüm etmeye başladılar.Yetmezmiş gibi Osmanlı İmparatorluğu her işimize karışır oldu hakettiğimiz toprakları almamıza engel oluyor ancak yeterince güçlendiğimiz zaman buna dur diyeceğiz daha fazla beklemek yok.Rus Çarlığına'da çok zulüm ettiler ve ne olursa olsun dostumuz Rusya'yı korumaya devam edeceğiz.Prusya krallığıyla bi sorunumuz yok lakin agresif tutumları bizleri kızdırıyor.İmparatorluğumuz güçlenmeye devam ediyor Avrupa'nın Fransa'nın önünde eğilmelerini ve mutlak gücünü kabul etmelerini istiyorum.
€20
[+] 2 üye Aiakos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2020, 11:36)Aiakos :
France.png
                                           FRANSA İMPARATORLUĞU
Etrafımız hain doluymuş haberimiz yok.Önce papalık yapılan anlaşmamızı bozup ispanyolları dost olarak seçtiler sonra da hollandalılar afrikalılara zulüm etmeye başladılar.Yetmezmiş gibi Osmanlı İmparatorluğu her işimize karışır oldu hakettiğimiz toprakları almamıza engel oluyor ancak yeterince güçlendiğimiz zaman buna dur diyeceğiz daha fazla beklemek yok.Rus Çarlığına'da çok zulüm ettiler ve ne olursa olsun dostumuz Rusya'yı korumaya devam edeceğiz.Prusya krallığıyla bi sorunumuz yok lakin agresif tutumları bizleri kızdırıyor.İmparatorluğumuz güçlenmeye devam ediyor Avrupa'nın Fransa'nın önünde eğilmelerini ve mutlak gücünü kabul etmelerini istiyorum.

Bizim afrika ile olan ilişkimiz Napolyon Bonaparte'ın neden bu kadar umrunda anlamış değiliz. Daha keşfetmedikleri diyarlardaki Kilwa zulmünü bastırmak üzere çıktığımız yolda , anavatanda hain damgası yemek de bir ilginç hikaye. Üstüne üstlük Fransa'nın bize yüzyıl önce vadettiği topraklar için günümüzde hakettiğimiz diyerek savaş ilanı ayrı bir komik. Hollanda döneminde bunu tahmin ederek saf değiştirmemizi meşru kıldığınız için teşekkür ederiz.
Ara
Osmanlı Au'ya karşı neden Fransa'yı desteklemiyor? İleride İngiltere ve Hollanda mısırda toprak talep ettiklerinde Kuzeyde Rusya Batıda Au güneyde İngilizler ve Hollandaıları hatta bilmiyorum ittifak durumlarını ama Afrika'dan da İspanya saldırırsa ne yapabilecek? Fransa bu durumda Osmanlı'nın tek dostu bence
[+] 1 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2020, 13:15)HulkSpider03 : Osmanlı Au'ya karşı neden Fransa'yı desteklemiyor? İleride İngiltere ve Hollanda mısırda toprak talep ettiklerinde Kuzeyde Rusya Batıda Au güneyde İngilizler ve Hollandaıları hatta bilmiyorum ittifak durumlarını ama Afrika'dan da İspanya saldırırsa ne yapabilecek? Fransa bu durumda Osmanlı'nın tek dostu bence
Fransa da hemen beğenmiş bak :D Arkadaşım ilerisi öyle ama şuanki güç dengelerini görüyor musun bilmiyorum Osmanlı'nın 300k askeri var ve ona en yakın olan 200k ile Fransa.
Au'nun devrilmesinin Osmanlı'ya da hiçbir faydası yok ki , zaten bariz üstün olduğu bir komşusu savaş vermeden toprağını alıyor.
Rusyaya gelince geride Rusya'nın da yorumu var , okusan göreceksin Fransa - Rusya ittifakını. Rusya zaten pek iyi durumda değil üstüne tek destekcisi Fransa sen diyorsun Fransa'yı destekle.
İspanya'nın önünde ise Tunus ve Songhai var daha ki bunları temizleyecek de Osmanlıya varacak.
Bizim oraya varmamız ise 1700 civarı anca
Üstüne üstlük bu güçler oraya varırsa kaçı varacak , kaçı osmanlıya karşı birleşecek ?

Yani diyeceğim o ki bahsettiğin ülkelerin gelecek 100 yıldaki tehdit olasılığı olduğu için günümüzdeki tehditi desteklemenin manası ne ? Aiakos'un lobisi iyi çalışıyor bugün
[+] 1 üye canberka nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2020, 13:35)canberka :
(25-05-2020, 13:15)HulkSpider03 : Osmanlı Au'ya karşı neden Fransa'yı desteklemiyor? İleride İngiltere ve Hollanda mısırda toprak talep ettiklerinde Kuzeyde Rusya Batıda Au güneyde İngilizler ve Hollandaıları hatta bilmiyorum ittifak durumlarını ama Afrika'dan da İspanya saldırırsa ne yapabilecek? Fransa bu durumda Osmanlı'nın tek dostu bence
Fransa da hemen beğenmiş bak :D Arkadaşım ilerisi öyle ama şuanki güç dengelerini görüyor musun bilmiyorum Osmanlı'nın 300k askeri var ve ona en yakın olan 200k ile Fransa.
Au'nun devrilmesinin Osmanlı'ya da hiçbir faydası yok ki , zaten bariz üstün olduğu bir komşusu savaş vermeden toprağını alıyor.
Rusyaya gelince geride Rusya'nın da yorumu var , okusan göreceksin Fransa - Rusya ittifakını. Rusya zaten pek iyi durumda değil üstüne tek destekcisi Fransa sen diyorsun Fransa'yı destekle.
İspanya'nın önünde ise Tunus ve Songhai var daha ki bunları temizleyecek de Osmanlıya varacak.
Üstüne üstlük bu güçler oraya varırsa kaçı varacak , kaçı osmanlıya karşı birleşecek ?

Yani diyeceğim o ki bahsettiğin ülkelerin gelecek 100 yıldaki tehdit olasılığı olduğu için günümüzdeki tehditi desteklemenin manası ne ? Aiakos'un lobisi iyi çalışıyor bugün

Oyunun tam gidişatını bilmiyorum lakin. Birisi Oirat düşerse Japonya'nın Osmanlı'ya kadar gelip düşürebileceğinden bahsetmişti. Demem o ki evet yakın zamanlarda Osmanlı yenilmez ki anlattığına göre durum rahatça bunu gösteriyor fakat Osmanlı belli bir yerden sonra bu ivmesini kaybedecek ve bir çok düşman edinecek kendisine en yakın ve sorunsuz bir şekilde dost kalabileceği Fransa gibi bir güç varken ileride bir çok düşmana karşı savunmasız kalacak hele ki ileride Prussia ile Au topraklarını bölüşme sorunu yaşarsa 125 disiplin ve militarizasyon karşısında ve diğer devletlerin savaş durumuna karşı ne yapabilecek?

Ayrıca Songhai Hollanda ve İngiltere savaşında Kilwa Müttefiğini kaybetti(Kilwa büyük ölçüde zayıfladı) İngiltere ve Hollanda eğer Afrika'da 30k lık ordular tutup saldırsalar Songhai de düşecek. Benim kendi görüşüm bunlar oyun tam olarak nasıl gidiyor ya da nereye gidecek bilmiyorum yayınlara arada izliyorum sadece ama bunlar oyunun genel akışı. Tabii @PCOyun da açıklama yapmak isterse okumak isterim
Ara
Etrafta dönen kilwa zayıfladı muhabbetleri sadece hurafedir dinlemeyin.
[+] 1 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2020, 14:41)HulkSpider03 :
(25-05-2020, 13:35)canberka :

Oyunun tam gidişatını bilmiyorum lakin. Birisi Oirat düşerse Japonya'nın Osmanlı'ya kadar gelip düşürebileceğinden bahsetmişti. Demem o ki evet yakın zamanlarda Osmanlı yenilmez ki anlattığına göre durum rahatça bunu gösteriyor fakat Osmanlı belli bir yerden sonra bu ivmesini kaybedecek ve bir çok düşman edinecek kendisine en yakın ve sorunsuz bir şekilde dost kalabileceği Fransa gibi bir güç varken ileride bir çok düşmana karşı savunmasız kalacak hele ki ileride Prussia ile Au topraklarını bölüşme sorunu yaşarsa 125 disiplin ve militarizasyon karşısında ve diğer devletlerin savaş durumuna karşı ne yapabilecek?

Ayrıca Songhai Hollanda ve İngiltere savaşında Kilwa Müttefiğini kaybetti(Kilwa büyük ölçüde zayıfladı) İngiltere ve Hollanda eğer Afrika'da 30k lık ordular tutup saldırsalar Songhai de düşecek. Benim kendi görüşüm bunlar oyun tam olarak nasıl gidiyor ya da nereye gidecek bilmiyorum yayınlara arada izliyorum sadece ama bunlar oyunun genel akışı. Tabii @PCOyun da açıklama yapmak isterse okumak isterim
Hollanda benim dediğin doğru. Kilwa asıl müttefiği değildi zaten limite takıldığı için Tunus'u çıkartmak zorunda kaldı. Asıl müttefiği bu savaşın öncesine kadar Tunus'tu. Songhai'nin amacı zaten bizi afrika'dan silmek illa birimiz çekilecek bölgeden o da doğru.
İlerisi hakkında ben senden farklı düşünüyorum , hiçkimse Osmanın safını tutmasa bile karşıdakinin karşısında duracak adamlar illa çıkacaktır. Osmanlıya ortak paydada birleşimden önce Avrupadaki diplomasi çok sıkıntılı daha biz birbirimizi çok yeriz. Osmanlı da zaten buna özen gösteriyor Avrupa'da aktif rol oynuyor.
Prusya'nın beni hedef göstererek Osmanlı'ya varabileceğini de hiç düşünmüyorum.
Ara
bu etkinlik için katılıma uygun yazıyor. müsait ülke varsa gelmek isterim. müsait ülke var mı varsa nerden görüyorum bilmediğim için buraya yazıyorum. yardımcı olabilecek var mı?
Ara
(25-05-2020, 14:54)The Beatles : bu etkinlik için katılıma uygun yazıyor. müsait ülke varsa gelmek isterim. müsait ülke var mı varsa nerden görüyorum bilmediğim için buraya yazıyorum. yardımcı olabilecek var mı?
Köln müsait heralde
Ara

Chinook Tribe
giphy.gif
[+] 6 üye Dreamerscream nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2020, 15:03)canberka :
(25-05-2020, 14:54)The Beatles : bu etkinlik için katılıma uygun yazıyor. müsait ülke varsa gelmek isterim. müsait ülke var mı varsa nerden görüyorum bilmediğim için buraya yazıyorum. yardımcı olabilecek var mı?
Köln müsait heralde

Köln'e gelip oyun sonuna kadar can çekişmek tam bana göre ama nasıl katılırım?
Ara
(25-05-2020, 15:13)The Beatles :
Köln müsait heralde

Önce önerilen ülke olarak çıkması lazım yarın post atarlar heralde oraya yanıtlarsın
Ara
Köln müsait heralde

Özel mesajdan da ulaşmaya çalıştım ancak ulaşamadım, çarşamba günü etkinliğe katılamama durumum var, kanser olmak istersen CW oynayabilirsin yerime yedek olarak.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
argo cevap veremiyorum yetkin yok diyor. buradan yaz istersen.

(25-05-2020, 20:59)argoargoo :
Köln müsait heralde

Özel mesajdan da ulaşmaya çalıştım ancak ulaşamadım, çarşamba günü etkinliğe katılamama durumum var, kanser olmak istersen CW oynayabilirsin yerime yedek olarak.
Süper. Kanser olmak tam aradığım şey. CW ile akşam akşam delirmeceler.
[+] 1 üye The Beatles nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2020, 21:16)The Beatles : argo cevap veremiyorum yetkin yok diyor. buradan yaz istersen.

(25-05-2020, 20:59)argoargoo :
Köln müsait heralde

Süper. Kanser olmak tam aradığım şey. CW ile akşam akşam delirmeceler.

Çarşamba günü için bol şans diliyorum, ülke tüm kanser olma ihtiyacını karşılayacaktır. Çarşambadan önce ulaşıp stratejiye ilişkin bilgi vereceğim.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
vxcv.png
Shimazu İmparatorluğu
Yükselen güç ve animecilerin büyük temsilcisi olan Shimazu geçtiğimiz hafta eski dostu horda Oyrattan hazırlıksız bir savaş yedi. Bu ihaneti beklemediğimizden savaşta hazırlıksız yakalandık. Kaybımız büyük değildi ancak itibarımız sarsılmıştı. Bu yenilginin ardından tamamen sarsıldık ve bunun bir daha yaşanmaması için gerekli tüm önlemler alındı. Ateşkes süresinin bitimini beklerken eski dostumuz yeni düşmanımız Oyrat hordasının kendisini uzak diyarlarda çok yorduğunu işittik. Bunu fırsat bilip ateşkes bitimi hemen savaş ilan ettik. Fazla direnmeden teslim olan düşmanımızdan ilk savaşta kaybettiğimden çok daha fazlasını aldık.
Ayrıca zor zamanlar geçirdiği haberini aldığımız Afrika sultanı Kilwa kralına başarılar diliyoruz.
[+] 6 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-05-2020, 18:52)Redtay : O uyarının ilk iletide olmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Sonuçta kurallara bakarken sadece oraya bakıyoruz.

Buradaki iletimi tekrarlama gerekiği duyuyorum, ciddiye alınmadığımı hissettim. Başka bir oyuncu da aynı hatayı düşebilir; uyarı kurallar listesine alınmadığı sürece oyuncular o kuralı görmeyebilir. Kurallardaki bu eksikliğin giderilmesi gerekiyor.
Ara
Ekledim.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Screenshot_67.jpg
€20
[+] 1 üye Aiakos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.