[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2018
(15-01-2018, 02:10)TurkJedi : @basileus Hocam kesinlikle seni kınayacak veya sana korkak diyecek falan değiliz bir oyun için. Ben sadece bu yazıdan senin oyunu bu kadar ciddiye alıp gerilmene üzüldüm. Sonuç olarak sen bilirsin tabii ama bence ülkeni bırakmanı gerektirecek bir oyun oynamadın, bence devam et.

Dediğim gibi, yerime çok daha soğukkanlı bir oyuncu verilirse çok daha verimli olacak, çevre ülkeler daha sağlıklı sonuçlar alabilecektir. Ben de gördüm ki özellikle HRE gibi çok sayıda ilişkinin derlenip toplandığı yerlerde sakin kalmam, oyunu oyun olarak görmem kolay olmuyor.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
Ara
330px-France.png

FRANSA İMPARATORLUĞU

Fransa İmparatoru öncelikle İberya üzerindeki fetihlerimize devam etmiş ve İngiltere devletini ilhak etmiştir.Britanya'da sadece aynı tahtı paylaştığı İskoçya Krallığı kalmıştır.
İberya üzerindeki fetihlerini yaparken Fas Emirliği ile müttefik oldu ve Aragon'un Sicilya adasını aldırdı.
Kastilya Dükalığı İmparator henüz Fas Emirliği ile müttefikken yardım istemiş ve Müslümanların onları katletme amacı olduğunu söylemişti.Bunu duyan İmparatorumuz aynı mezhepte olmamalarına rağmen Hristiyan kardeşlerine yardım etmek için Fas Emirliğini müttefiklikten atmış ve Kastilya Dükalığıyla Sicilya Adası karşılığında ittifaka girmiştir.Bu sırada Napoli Dükü,Avusturya Dükü ve Osmanlı Sultanından tehtid mesajları aldığını söylemiş ve Fransa İMPARATORLUĞUNDAN yardım istemiştir.İmparatorumuz bu teklifi kabul etmiş ve hala papanın emirlerini dinlemelerine rağmen din kardeşlerini korumaya almıştır.
Kastilya Dükü Fas Emirine karşı yapacağı savaşta yardım istemiş savaşa gelme şartının Sicilya adası olduğunu belirtmiştir.Bunu kabul eden Kastilya Dükü ile önce Ceuta yarımadasını kuşattı.İmparatorumuz ve Kastilya Dükü arasında geçen konuşmalarda Kastilya Dükünün Sicilyayı vermekten vazgeçtiğini ve Napoli Düküne vereceğini belirtmiş bunun karşılığında anında ordularını geri çekmiş ve Fas Emiriyle beyaz barış yapmıştır.
Fas savaşı sırasında Burgonya'ya savaş açan Hollanda Dükü ''Fransız bölgelerine elleme!'' mesajımızı dikkate almış olan Hollanda Düküne şükranlarımızı sunarız.Bu uyarının ardından Burgonya Dükalığına savaş açıldı ve 3 toprak alındı.

Fransa İMPARATORLUĞU olarak amacımız İberya ve İtalyadaki fetihlerimize devam etmek ve kolonilerimiz güçlendirmektir.

JQ7B9q.png
[+] 1 üye Peynir Ekmek nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Русcкое царство (Rusya Çarlığı)

600px-Flag_of_Tzar_of_Muscovia.svg.png

Time of Troubles (1500-?)

Takvimler 1500`u gosterdiginde ,Avrupa`da alinan artarda yenilgiler sonucu  Moskova Knezligi ,Avrupa`dan uzaklasip kendini bozkirlara vermisti. Ozbek ,Kazan ve Maveraunnehir Devletlerini yenilgiye ugratan Moskova Duku, Slav kardeslerimizden gelen acil bir yardim cagrisi uzerine tekrar Bati`ya donmek zorunda kalmisti. Pol-Lit. Birligi,Livonya Tarikati`na savas ilan etmis fakat Polonya ordulari bozguna ugramis,Litvanya isgal edilmekte idi.

8Y9r9n.jpg

D78A8o.jpg

Slav kardeslerimizi katolik zulmunden kurtarmak icin hemen Livonya Tarikati`na bir sefer duzenleyerek Slav kardeslerimizin yardimina yetistik.Bu arada Fransa Kralligi, yine komsu devletlere saldirmis ve Avusturya Devleti`nden enforce yemisti.

m2rDr8.jpg

Tekrar ordularimizi Dogu`ya yoneltip azgin bozkirlari dizginlemek pesinde iken,Avusturya`nin Paris seferinde olmasini firsat bilen Osmanli Sultani`nin Macar seferine cikmis oldugu haberi ulasti.

EPz0zz.jpg

Avusturya Devleti`ne destek icin Iran Sahi`da Osmanli`ya savas acmisti.Bu durumda Avrupa`yi Turk zulmunden kurtarmak icin elbette Tsar elinden geleni yapacakti.Lakin bizim Bati`da isimiz yoktu. Kazanlari ve Kazaklari agir bir yenilgiye ugrattiktan sonra Moskova`ya donen duk, buyuk Rusya Carligi`nin kuruldugunu ilan etti. Osmanli`nin Macar seferi devam ediyordu ve doguda savas Iran`in katilmasi ile daha da cetrefilli bir hale gelmisti.Ankara`nin pers ordularina dustugu haberi Tsar`i ordularini Kirim`a surmesi yonunde ikna etti. Zira arkasini Osmanli`ya dayayan Kirim Hanligi`nin iki de bir bitmeyen tehditlerinden Tsar bikmis durumda idi., iki de  bir  ulkemize arkasi olmayan tehditler savuran Kirim`in sonu gelmeli idi.

Kirim Seferi icin oldukca kucuk bir Rus ordusunu gorevlendiren Tsar, Kirim Hanligi`na savas ilaninda bulundu. Osmanli Imparatorlugu,muttefikini savunmak icin savasa girdi.

2JYlY2.jpg

Barisa yanasmayan Kirim`i ikna etmek icin cesur Rus ordulari Istanbul`u kusatmaya kadar isi goturdu.Ilginc bir sekilde Bogaza demirlenmis Fas Donanmasini goren Rus birlikleri saskina donmustu.

BLRdRM.jpg

Dort bir yandan saldiri altinda olan Osmanli Sultani en sonunda teklifimizi kabul etmek zorunda kaldi.

jyvDvL.jpg

Savas tazminati ve onemli miktarda toprak alinan hanlik ,daha fazla dayanamayip iflas bayragini cekti.

MdPZXM.jpg

Artik basibos tehditler gelmeyecegi icin Tsar,rahat bir nefes almisti. Rusya ile Osmanli baris imzaladiktan sonra,Avusturya ve Macaristan`i nerdeyse tamamen isgal etmis ve baris nihayetinde olmustu.Transilvanya bolgeleri ,Osmanli himayesine birakilmisti.

nO5DAB.jpg

Savas,Avusturya ekonomisine asiri yuk olmus ve Avusturya iflas bayragini cekip ic karisikliklara suruklenmisti.

vjQDgr.jpg

Bu arada Slav kardesimiz Polonya,Pu ortagi Litvanya`yi kaybetmis, Tsar`dan yardim istemektedir.Tsar,Litvanya`dan 8 sehrin Rus himayesine girmesi karsiliginda Polonya`ya yardim etmeye karar verir.

1J2oY5.jpg

Bu arada Polonya`da Volhynia ayrilikcilari isyan etmis ve Polonya Krali yine Tsar`dan yardim istemektedir.Tsar, Polonya`nin kendi ic isleri olan bu meseleye karismamis ve Litvanya ile baris imzalandiktan sonra ordusunu geri cekmistir.

Rusya`dan istedigi yardimi alamayan Polonya,careyi HRE Imparatoru`na basvurmakta bulmus ve kahraman Sakson askerleri Galicya`da binlerce olu birakarak bu isyani bastirmistir.

LbY6pV.jpg

Saksonya sayesinde isyani bastirdiktan sonra Polonya, nihayetinde Commonwealth(CW)`yi kurabilmisti. Kuzeyde yukselen bir yildiz olan Isvec Kralligi gozunu Izlanda`ya dikmisti ama Izlanda`yi CW`nin muttefiki HRE imparatoru Saksonya korumakta idi. Avrupa`da 1500`lerden sonra savas cigirtkanligini birakip barisa gonul vermis olan Tsar,her iki taraf icinde arabuluculuk yapsa da diplomasi sonuc vermedi ve Isvec, CW`ye savas ilan etti. Tabii ki baris yanlisi Rus Carligi olarak tarafsizligimizi ilan ettik. Her ne kadar savasan taraflardan biri askeri gecis izni istese de tarafsizlik ilkemize aykiri olacagindan bu istegi kesin bir dille reddettik. 

Zaman zaman kil payi politik krizleri atlattigimiz da oldu Tsar 4.Ivan`in 3 cocugunun da esrarengiz(!) bir sekilde olmesi sonucu uzun sure varissiz gezen Rus Imparatorlugu, Maria Teresa Habsburg`un bir duasiyla varisine kavustu.

5Dov2D.jpg

Yil 1560 itibariyle Rus Carligi,komsu ulkelerle son derece iyi iliskileri olan,etrafindaki ulkelere sozunu gecirebilen bir Dunya gucudur.Olabildigince Avrupa`da savastan kacinan Tsar yuzunu Sibirya`ya vermistir ve kisa vadede  Bati`ya donmeyi dusunmemektedir.1500-1560 donemince baris ve refah icinde yasayan Rusya`da sanayilesme baslamis ve irili ufakli atolyeler desteklenmistir.Orta-Kisa vadede politamiz uzun ve yipratici savaslardan kacinip Rus ekonomisine yatirim yapmak olacaktir.
[+] 7 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Habsburg Hanedanı Avrupa'yı Protestan Fransa'nın üstünlüğünden korumak isteyen herkesi din savaşlarında Katoliklerin safına bekler.
VrgqBR.jpg

Biz geliyoruzz...

Mazlumların koruyucusu , dosta güven  düşmana korku saçan dehşetli yenilmez Afrika Savaşçıları..

Yeni keşfettiğimiz Avrupa topraklarındaki şahit olduğumuz zulümü görmek bizleri kahretmiştir. 
Bizlere ulaşan haberlere göre Kendilerine fransız diyen barbarlar çoluk çocuk demeden iberya adındaki yarımadada sayısız katliamlar yapmış, herkesi kılıçtan geçirmiştir. 

Bunları artık yapmanıza artık müsade etmeyeceğiz. ne kadar hristiyan olsalarda ölenler, masumların çocukların ve kadınların ölmesine razı değiliz.

Savaşmanın da kendine has raconları vardır. Bu raconları biz koymadık ama biz uygulayacağız. 

Son bir sözümüz ise kendisine İslam halifesi diyen Osmanlı şarlatanına; 

Etiyopya adındaki devlet binlerce masum müslümanı öldürdü Butua topraklarindaki. Ve biz buna o an için karşı koyamadık. Sen ne yaptın ? bu katillerle birlikte müslümanlara saldırdın. BU mudur senin koruyuculuğun? bu mudur islam kardeşliği ? Koşulsuz yardımına koşan bu kadar müslüman varken sen hristiyanlarla birlik olup müslüman katline katılıyorsun. Yazıklar olsun ....

Artık bundan sonra İslam sancaklarını biz tasiyacağız. Layık olamayanlar bizlere engel olmasin yeter...
[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
anlaşılan muz satışları başlamıştır :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Napoli Krallığı 30 yıl içerisinde kendi başına bağımsızlığını kazanmış, Avusturya'nın İtalya içlerinde ilerlemesi sebebiyle Fransa'dan koruma istemiştir. Teklife olumlu yaklaşan Fransa Krallığı ile anlaşma imzalanmış, anlaşmanın hemen akabinde Fransa'nın İtalya'da emelleri olan Fas Sultanlığı'na Sicilya'yı peşkeş çekmesi ile krallığımız diplomaside ilk şaşkınlığını yaşamıştır, üstüne Sicilya'nın geri alınması için Kastilya ve Fransa ile başlatılan seferde Fransa'nın "yalandan kim ölmüş ki" deyimini haklı çıkaracak bir kurnazlıkla Avusturya'nın "Fransa Fas savaşından ne alacak?" sorusunun altında kalmama amacıyla kafasından Sicilya'yı alacağını uydurmuştur.

Diplomasinin absürtlüğü bir yana, Fransa'nın bu isteği şiddetle geri çevrilmiş ve Fransa bunun üzerine savaştan ayrılmıştır. Devamında sözünün eri Kastilya Kralı, Fas Sultanı ve Napoli Kralı anlaşma masasına oturmuş, Fas Sultanı'nın Fransa Kralı'nın absürt diplomatik hamleleri ve yalancılığıyla iki ateş arasında kalmak istememesi sonucunda Sicilya Napoli Krallığı'na bırakılmıştır.

Fransa Kralı, İtalya'yı paylaşmak isteyen Avusturya Dükü ve Osmanlı İmparatoru'nun önünü açmakla kalmamış, diplomaside ne kadar güvenilmez olduğunu da kanıtlamıştır.

Bundan böyle Napoli Krallığı İtalya'da hayatta kalma mücadelesi verecektir, yıkılacaksak, onurumuzla yıkılacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
[+] 2 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
rOmP4z.jpg
LEHİSTAN
Wladsyaw'ın İlk Yılları
Büyük kralımız Wladsyaw tahta geçtiğinde, henüz tecrübesiz olmasına rağmen büyük kabiliyeti vardı.(6-6-5) 
Henüz yeni Osmanlı'ya karşı olan savaştan çıkmış olan Polonya, kendini isyanlardan kurtarmalı ve stabil bir hale gelmeliydi.
Artık Avusturya'nın bu savaştan sonra uzun bir süre yardımı dokunamayacağını bildiğimizden, Rus Çarına elçimizi gönderip eski dostluğumuzu geri kazanmaya çalıştık. Tecrübesiz Kral Wladsyaw, bu karışıklıkların bir seferle önlenebileceğini sandı.
Tötonlardan geriye kalan ve ortadan kaldırılması gereken Livonya Tarikatı ile savaşıldı. Tarikat bu süre zarfında askerlerini güçlendirmişti ve bu güç Lehistan ordularına zorluk vermekteydi. Bunun üstüne Rus Çarına yardım çağrısı yapıldı ve Livonya Kuzey ve Güney olarak paylaşıldı. 

İç Karışıklıklar
Livonya Seferi henüz bitmişti ki,Galiçyalılar Krala isyan edip bağımsızlık istediler. Önceki kralların da yaptığı gibi Wladsyaw, ordularını Galiçya isyancılarına sürdü ve bu isyanı bastırdı. Sonrasında topraklarının alınmasından şikayetçi olan Soylular ayaklandı, Litvanya'da da aynı şekilde bazı isyanlar çıkmıştı. Bunları bastıran Wladsyaw, Litvanya'da soylu bir Beyaz Rus'un isyan çıkardığı haberi geldi, isyancıların ordusu 30.000 asker büyüklüğünde idi, Wladsyaw'ınkisi ise 14.000 e ulaşıyordu. Ülkede insan gücü kalmamıştı, Osmanlı,Livonya Seferleri ve isyanlar insanların artık askerliği istememesine yol açıyordu. Bunun üzerine hemen Rus Çarına elçiler yollanıldı, bu sefer Rus Çarı yardım çağrısını reddetti, Batıda da müttefiği kalmadığını bilen Polonya, 900 ducat hazinesini boşalttı ve sekiz borç aldı. Vilna'da isyanın tamamlanmasına 2 ay kala Vilna'nın güneyinde karşılaşan ordular, Polonya'nın asker üstünlüğüne rağmen kaybetti.
Wladsyaw umutsuzdu, halkı isyan içindeydi ve Krallık Vazifesini sorgulamaya başlamıştı. Galiçyalıların köylerde isyan çıkarma çabaları hakkında haberler duyuyordu ve Portekizle olan savaşını (önceki Portekiz Kral Olbracht sağolsun) tazminat vererek sonlandırmıştı. Bu umutsuz hava içinde Wladsyaw paralı askerleri azat etti, Rus Çarına -ne kadar umutsuz olsa da- elçi yolladı. Rusların cevabı ne kadar umut verici olsa da aynı zamanda Litvanya'dan toprak almak da istiyorlardı. Wladsyaw Kuzey topraklarını pek umursamadığı için Rus Çarının bu isteğini kabul etti, aynı zamanda yeni Litvanya Kralı'nın hakimiyeti altında 40.000 kişilik bir isyan çıkmıştı. Rusların resmi olarak müttefik olmayı kabul etmesi üzerine Polonya Krallığı Litvanya'ya savaş açtı. Rus orduları Litvanya'yı kısa bir süre içerisinde kuşattı ve Lehistan restore edildi.

Reformed Mezhebinin Kabulu
Kral Wladsyaw Avrupadaki dini gelişmelere büyük ilgi gösteriyordu, sürekli olarak dini elçiler yollandığı için Mezhepler hakkında yeni düşünceleri olmuştu; bunun üstüne Reformed Mezhebini ülkenin resmi dini olarak duyurmaya karar verdi. Bu gelişmeler üstüne hummalı bir çalışma başladı, misyonerlere ayrıcalıklar tanındı, dini merkezler olarak bazı şehirler belirlendi, Kutsal Roma İmparatoru'na mezhebi tanıması için bazı elçiler yollandı, artık Lehistan Reformedların koruyucusu olarak görülüyordu. Kısa bir süre içerisinde ülkenin %70i bu yeni mezhebi kabul etti. Ayrıca bu haberlerden etkilenen Pomeranya Kralı, aynı şekilde Reformed'ı resmi dini olarak duyurdu.

Büyük İzlanda Savaşı
Pomeranya Kralı, yeni dünyaya çok ilgi gösteren bir şahıstı. Norveç'in zayıf düşmesini fırsat bilerek 14 gemi ile İzlanda Adalarını almak için sefere çıktı. Kral seferde başarılı olunca Leh Kral Büyük Wladsyaw'tan garantörlük istedi. Wladsyaw onun isteğini kabul etti. Kısa bir süre sonra Wladsyaw 50 yaşlarında hayata gözlerini yumdu, Lehistanı stabil hale getiren büyük kral şimdi halkın gözyaşları eşiğinde Varşova'ya gömülüyordu. Yeni kral, Wladsyaw'ın ittifağını sürdürdü; Saksonya ile de anlaşan Pomeranya gayet iyi durumdaydı. Yalnız İsveç Kralı hala elçilerle Lehistan'a İzlanda'nın İskandinav toprağı olduğunu ve Pomeranyalıların bu topraklardan çekilmek zorunda olduklarını söyledi. Lehistan Kralı İsveçlilere karşı direnebileceğini düşünerek bu isteği reddetti. Bu olayın sonrasında İsveç Kralı Lehistan'a son kez elçi yolladı.
İsveç Krallığı Lehistan'a savaş açmıştı.
İsveç'i küçümseyen Lehistan, 40.000 insanlık ordusunu en iyi generaliyle Pomeranya'ya yolladı, orada 10.000 İskandinavlıyı öldürdü. Sonrasında Batı Danimarka'yı ele geçirdi, fakat çıkan bir isyanı kullanan İsveç Kralı, 40.000 askerle o mevziyi geri aldı. Sonrasında Üçlü İttifağın( Saksonya-Pomeranya-Lehistan) orduları Holstein'e geri çekildi. İşte ilerde çokça tartışılacak olan Holstein Muharebesi burada yapıldı, Üçlü İttifak'ın 80.000 kişilik ordusu İsveçlilere karşı Taarruz etti, fakat ordunun başında olan büyük general yılmayıp Üçlü İttifak Ordularını geri yolladı. Son bir kez daha Taarruz ettikten sonra yine aynı sonucu alan Leh Kral, Pomeranya'nın İzlanda'yı vermesi sonucu barış kabul etti. 
Kuzeyin Aslanı Lehleri yenmişti, fakat bu yenilginin üstüne Leh Kralı intikam yemini etti, Kara Kartal bu sefer onun tarafını tutacaktı.
Ara
Eksikliğiöde Japonya nın yıkılmasından dolayı müsait bir yer varsa oraya geçmek istemekteyim
Ara
@Awake

Öncelikle Avusturya Kralı*

Ardından bir düzeltme daha, Avusturya'nın İtalya'yı hiçbir dış güçle "paylaşma" amacı yoktur. İtalya'da devletsiz kalan şehirleri Fransa'nın, Müslümanların istilalarından korumak gayetindeyiz. Genoa'nın Kırım Hanlığı tarafından ele geçirildiği günleri görmüştür İtalya, günümüzde Lucca'da bir Müslüman Emirliği kurulmuştur. Böylesine bir coğrafyada Avusturya bir istilacı değil, kurtarıcı güçtür.
"Panama Dosyalari Ifsa"

Paralar once Ispanya`daki bir hesaba yatirilir.Paranin ilk yarisi Isvec`teki paravan sirkete gonderilir.

A1040L.jpg

Diger yarisi once Saxony`deki paravan bir sirket hesabina yatirilir.

0E4v4B.jpg

Sonra Saxony`deki paralar,isvec`teki hesaba aktarilir.Boylece kara para aklama tamamlammis olur.

4aZ7ZG.jpg
[+] 9 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Duman

Avusturya Kralı'nı Dük diye çağırmak oyun dışı tarihsel bilgimizden süregelen bir yanlış anlaşılmadır, gücendirme amacı taşımamaktadır.

İkinci yanlış anlaşılma ise Osmanlı ile paylaşmanız hususundadır, bu iki devlet arasında imzalanmış bir anlaşma olarak değil, iki gücün İtalya'da çarpışması sonucu İtalya'nın ikiye bölünmesini anlatmak amacıyla "paylaşma" tabiri kullanılmıştır.

Avusturya İtalya'yı gerçekten kurtarmak isteseydi İtalyan topraklarını İtalyanlara bırakmalıydı, Avusturya Napolili Katolik kardeşlerini koruyabilirdi, lakin Avusturya Kralı İtalyan topraklarını kendi hedefleri doğrultusunda para ve güç kaynağı olarak sömürme yolunu seçti. Söyleyin efendiler, bu nasıl kurtarıcılık?
Ara
Günümüz Avrupa'sında İtalya'da kurulacak bir "İtalyan" devletinin bölgede kendisini Fransızlara veya Müslümanlara karşı savunma şansı yoktur.
Tek başına Avusturya'nın Kutsal Roma'yı koruma şansını tartışalım isterseniz. Fransız istilacılar Cermen sınırlarını geçtiğinde de "Müslümanlardan kurtarıyor" diyebiliriz aynı argüman ile.
Ara
Şu panama belgelerini bir açıklasanız fena olmaz hani @TurkJedi @ceh1907
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-01-2018, 23:46)Raijin : Şu panama belgelerini bir açıklasanız fena olmaz hani @TurkJedi @ceh1907

Ayakkabı kutularımız ifşa oldu. Eyyy st halkı yol yaptık, kömür verdik. hüloğğğ
Ara
(15-01-2018, 21:41)İlber Ortaylı : Eksikliğiöde Japonya nın yıkılmasından dolayı müsait bir yer varsa oraya geçmek istemekteyim

Bu hafta gelmediğinden ve forumda yazmadığından dolayı oyunu bıraktığını düşünmüştüm. Ming’in tributary’sinde olmamani kullanarak ülkeni işgal ettim. Sonra da Ming tekrar tributary yapmak için tekrar işgal etti.

Oyunu uzun süredir oynamamıştım, ve multiye katılmaktaki asıl amacım son expansionlarda nelerin değiştiğini görmek içindi herhangi birini kırmak için değil.

Saldırı kurallar dahilinde olsa da, oyuna devam eden oyuncunun ülkesini yok ettiğimi düşünüp bana kızdıysan ülkemi (Malaya) sana devredip ben boş bir ülke seçebilirim.
Ara
İsveç Krallığı olarak öncelikle Lehistan'ın bize karşı ettiği intikam yeminini anlayamamış bulunmaktayız. Zira aramızdaki savaş İsveç ve Leh halklarının çıkarlarının çatışması yüzünden değil, Lehistan'ın İsveç'in hakkı olduğu su götürmeyecek İzlanda topraklarını Pomeranya gibi alakasız bir devlete peşkeş çekme isteği üzerine gerçekleşmiştir. Bu durumda iki taraftan birisi intikam yemini edecekse bu tüm barışçıl yolları denemesine rağmen zaten kendi hakkı olan topraklar için 5 devletle savaşmak zorunda bırakılan İsveç'tir. Leh kralını aklıselime davet edip savaş çığırtkanlığı yapmamasını öğütlüyoruz.

@Raijin Ciddili soruyorsan şöyle oldu: Kastilya ilginç bir şekilde 2 topraklı Danimarka'yı inheritledi. Sebepsiz yere biraz ayak diredikten sonra Dan kültürlü olanı bana, inherit olayı gerçekleşmese yine benim olacak olan Alman kültürlü diğer toprağı Avusturya'nın baskısıyla Saksonya'ya sattı. Saksonya daha sonra garip bir şekilde önce benle müttefikliğini bozdu, sonra da yeniden müttefik olalım diye toprağı satmayı önerdi. Ben de kabul edip olan 250 gold karşılığı toprağı aldım. Aynı Saksonya 1-2 yıl sonra bu kurduğumuz müttefikliği çöpe atıp bana karşı savaşa girdi falan filan.

Duyuru: Bu haftasonu Cumartesi kesin gibi Pazar da büyük ihtimalle katılamayacağım. İsveç'i oynamak isteyen arkadaşlar yazabilirse sevinirim.
Ara
Gelmeyenin ulkesi genellikle yikiliyor @TurkJedi, umarim bir yedek bulabilirsin. bkz. Japonya
Ara
Açıklama için teşekkür ederim jedi, avrupayı görmediğim için takip edemiyordum çoğu şeyi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.