[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2018
1600'ler Avrupa'sında, Avusturya Krallığı, mevcudiyetini korumak adına dışarıdan bulabildiği  tüm güçlerle müttefik olur duruma gelmiş ve Almanları korumak yerine onları ilhak etmektedir. Bugüne kadar ve sonrasında, HRE içindeki Almanları koruma misyonu izlemiş olan Hollanda, Avusturya'nın baskıcı politikalarını zamanında yenmişti ve yine yenecektir. Osmanlı ile olan müttefikliğimiz bölgeye huzur ve istikrar getireceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Biz, her milletin kendini yönetme hakkına saygı duyuyoruz bu yüzden İtalya'da gerçekleştirilen Alman işgalinden dolayı Avusturya Krallığını uyarıyoruz.  

Ara
Avusturyalılar Türklere karşı balkanlarda mücadele verirken bir hezeyan sonrası Bohemya Krallığı'na kadar komşu devletlere vassal atan, daha 10 yıl önce Fransa'dan aldığı savaş ilanından Avusturya'nın yardımıyla kurtulan Hollanda'nın bugün "Avusturya Almanları korumak yerine ilhak ediyor" diyecek duruma gelmesi nerden bakılsa trajik bir durum.

Yaptığı uçuk fetihlerle tüm İmparatorluğun tepkisini çekip bu tepki dolayısıyla oluşan koalisyondan kurtulmak uğruna Müslümanlarla müttefik olan Hollanda'nın oluşturduğu tehditi ortadan kaldırmak adına bölgedeki diğer güçlerle işbirliğine açığız.
330px-Persia.png

YENİ PERS İMPARATORLUĞU

Yüce şahımız orta asya fetihlerine devam etmiş Maveraünnehir devletini yıkarak  bu toprakları imparatorluğa katmıştır daha sonra reformlara başlamış ordu teknolojisinde muasır medeniyetler seviyesine yetişmiştir defansif fikirleri tamamlayıp orduyu baştan düzenleyen şah sunni karşıtı bir politika ile misyoner çalışmalarını başlatmıştır ülkenin dinlenme zamanı başarılı olmuş ülkemiz zenginleşmiş ve askeri açıdan yenilenmiştir bunun sonucunda bir sefer şart olmuştur ki bu sıralarda rus çarı İvan bize bir teklif ile gelmiştir  ''çoktandır Osmanlılar diye bilinen devlet dünyada zorbalık estirmektedir ortak çıkarlarımız doğrultusunda bir koalisyon gücü hazırlıyorum katılmak istermiydiniz şah ?'' Bu teklife şahın yanıtı gereği yapılacaktır olmuştur  ardından seferberlik ilan edilmiş ordular sınıra yığılmıştır  savaş ilanı ile yıllar önce bize ihanet eden oman devletine hızlı saldırı serileri başlamıştır bu sayede çok geçmeden oman devleti barış istemiş  basra ve satta şehirleri imparatorluğa bu sayede katılmıştır  oman cephesi bittiği için ırak-anadolu-kafkas işgallerine başlanmış Osmanlılar devletini zayıflatmak amacı güdülmüştür bu taraflarda büyük işgaller yapılmıştır

Ooqv3z.jpg

Batıda Avusturya - Rusya - Polonya Litvanya  devletlerinin işgalleri ve savaşları ile bastırması sayesinde  Doğuda  Fas - Kastilya  ve Pers imparatorluğu işgallere devam etmiş Osmanlı devleti bu işgallere karşı gelememiştir  savaş devam ederken dostane ilişkiler içinde olduğumuz Bahmanis devleti savaşa Osmanlılar tarafında katıldığını duyurmuştur Şah bu duruma çok üzülmüş ve bütün İmparatorluk orduları geri çekil emri ile ülkemizin derinliklerine hindistan sınırına gönderilmiştir...

Hindistan sınırına henüz varılmadan 2 kalemizin düştüğü haberi gelmiş bu Şahı telaşlandırmıştı bütün ordular iran içlerine kapı şehrimiz bust sınırlarına dizilmiş burada bir savaş patlamıştır 

QVALYA.jpg

Bahmanis devleti burada tutulmuş ve geçit verilmemiştir bu sırada Rus çarlığından bir diplomat savaşın bittiğini bildirdi Pers İmparatorluğu Iraktan yeterli olmasada iyi bir pay almış ve savaş başarılı geçmiştir  ülkemiz parlayan bir yıldız olarak yoluna devam etmektedir selam olsun Hz.Ali !

EPYmJn.jpg
Ara
ottoman_caliphate_flag_by_nikephorosdiog...8xvq1e.png
لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ

Allah Allah, Celilü'l Cebbar, Muinu's Settar, Haliku'l Leylü ve'n Nehar

"De ki: "Siz bizim için iki güzellikten (şehidlik veya zaferden) birinin dışında başkasını mı bekliyorsunuz? Oysa biz de, Allah'ın ya Kendi Katından veya bizim elimizle size bir azap dokunduracağını bekliyoruz. Öyleyse siz bekleye durun, kuşkusuz biz de sizlerle birlikte bekleyenleriz." Tevbe Suresi-52

Kafirler iki Dünya'da da ziyandadır. Küffar 4 bir yandan İslam'ın temsilcisi, Halifelik makamının sahibi olan Âli Osman'a saldırırken Müslümanlar da küffara destek olarak küfür yolunu kendine yol bellemiştir. 4 bir yandan saldırı alırken dahî yiğit Osmanlı askerleri bir çok muharebeden muzaffer ayrılmıştır. Fakat Asakir-i Âli Osman Balkanlarda mücadeleler verirken Pers, Kastil ve Berberlerin orduları bir çok kalemizi muhasara altına alıp burçlarımızı top ateşine tutup, askerlerimizi açlıkla sınayıp kaleleri ele geçirmiştir. Bu sebeb ile düşmanın anlaşması kabul edilmiş ve bir kaç topraktan ordularımız çekilmiştir...

"O kâfirler kendilerine mühlet vermemizin kendileri hakkında hayır olduğunu sanmasınlar. Onlara mühlet vermemiz, günahlarının artması içindir. Onlara zelil ve perişan eden bir azap vardır." Ali İmran Suresi-178

Osmanlı-Rusya savaşı
XPvbY3.jpg

[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EPYOaD.jpg
PRUSYA-LEHİSTAN
Uzun süredir topraklarda en az Litvanyalılar kadar çoğunluk oluşturan ve soylularda büyük güç gösteren Prusyalıların üstünlüğü ve seçilen Prusyalı Kral dolayısıyla, Sejm Prusya-Lehistanı kurmaya karar verdi. Bu karar doğrultusunda, Pomeranya'nın büyük bir çoğunluğu Kuzeylilerden korunmaları için hakimiyetimiz altına alındı. Kuzey Almanya'ya daki halklara kimse bundan sonra zalimlik edemeyecek! 
Ekonomimiz güçlendi, Baltık Denizinin %55 i bizim tüccarlarımızın kontrolünde.
Asker sayımız iki katına çıkarıldı, eski dostumuz Rus Çarının isteği üzerine Barbar Türklerin üstüne yürüdük ve hakkımız olan Moldavya'yı geri aldık. Aynı zamanda eski krallarımızın isteğini gerçekleştirdik, Türklerle müttefik olan İsveç Kralının ordularını Hristiyanlığa ihanet etmenin ne olduğunu gösterip birçok kez yendik. Küllerimizden yeniden doğmaktayız, çok yaşa Prusya-Lehistan!
Ara
Kastili kurtaran Ottoya Kastilin dalması da güzelmiş.
Ara
Uzatmanın anlamı yok kısaca Almanlar doğru yolu seçti ve barış yoluyla Hollanda'nın vasalı oldular, buna karşı çıkmaktan vazgeçin ve Almanların haklarına saygı duyun.
Ara
Fas olarak daha fazla oyuna devam etmek istemiyorum. Oyunun geç saatlere kadar kalması ve sürekli savaş yapmak gözümü,belimi ve beynimi çok fena ağrıttı :D. İsteyen olursa benim yerime devam edebilir. Songai ve Amerika ile savaşta, Kastilya ise sizinle müttefik. Fas Topraklarının bir kısmı işgal edilmiştir fakat kaleler alınmamış ve kuşatılmamıştır. iyi oyunlar başka multilere artık.
[+] 1 üye Miraak nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1aUq7mH...UROHpt0ZIX
Bugünki oyuna gelemeyeceğim ve maalesef aramama rağmen yedek de bulamadım. İsteyen olursa geçebilir.

EDIT: @etzel yerime oynayacak.
Ara
Kuruldu.
Hollanda'nın genişlemeci politikalarının bizi ittiği ve bütün Batı Avrupa ile tek başımıza savaştığımız savaş ve sonucu

swedenvseurope.jpg
lübeckres.jpg
[+] 3 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1632
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
dnwolwpo.jpg

1632-Great Power Listesi 

1)Osmanli - @etzel
2)Hindistan - @'İlber Ortaylı'
3)Rusya - @Sezar
4)Malaya - @Dehshetus
5)Avusturya - @Duman
6)Amerika - @Aeschyli
7)Ming
8)Iran - @Sxario
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Önümüzdeki oyunda özellikle Fransa, Hollanda ve ABD ülkelerine oyuncu alımı vardır.
(22-01-2018, 23:29)Duman : Önümüzdeki oyunda özellikle Fransa, Hollanda ve ABD ülkelerine oyuncu alımı vardır.

Ve Hindistan'a . Duygusal bir yönetime duygusal bir tepki.
Ara
Duygusal bir yönetim?
Yani ''benim bakış açımca'' bir yöneticinin düzenlediği etkinliğe dili ne olursa olsun bildirilen görüşten yada eleştiriden dolayı bir oyuncuyu o etkinlikten men etmesi sadece duygusal bir hareket ve yapılmaması gerekilen bir şeydir. Bunlar benim kendime ait fikirlerdir. Herkesin katılmasını beklemiyorum. Bu yaşananın sadece duygusal bir karar olduğunu söylüyorum.
Ara
Geçen oyunda görüşü veya eleştirisi nedeniyle etkinlikten men edilenler mi oldu?
Haftaya gelmeyen 3-4 önemli ülkenin tamamı men edilmiş olamaz diye düşünüyorum.

İlk sayfadaki oyuncu listesine baktım da benim ülke ve adım da yazmıyor. Ben de mi men edildim diye düşünmeye başladım.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.