[MP] EU4 - Multiplayer : Şubat 2017
valal şuanda gerçekten ayıp ettin iberkay. sana oyunda da açıkladığım üzere bana geliyorsun diyorsun ki hindsitan ve mingle neden ittifak kuruyorsun ben de sana izah ettim. dedimki berkay bankpurt yedim ai saldırmaması için mingle ittifak oldum. hindistan ise muhtemelen senle ilgili tehdidi gördü ve kendisi ittifak attı. ben de memnuniyetle kabul ettim. bu bağlamda bana gelip ittifak kurmuşsun tehdit edici duruyor. ittifakları bozarsan saldırmayacağım demen hoş muydu? ne dememi bekliyordun? oyun süresince ben de zaman zaman keyif almadım ama hiç bir zaman ayrılmayı düşünmedim. hep bir fırsat doğar mı diye bekledim.zaman zaman oyunu gırgıra alıp eğlenmeye çalıştım. fırsat doğurmaya çalıştım. elimden geldiğince senin önüne taş koymayı denedim. bu bağlamda gelip zevk almıyorum ne haliniz varsa görün ne demek. oyunda bazı arkadaşların senden çekinerek savaşmaya yanaşmamasıdır beni rahatsız eden durum. ama buna rağmen oyundayım. bankpuırt yememe rağmen oyundayım. 3 kez senden savaş yeyip 300 deve yakın sana kaybetmeme rağmen oyundayım. tüm çıkış yollarımın kapanmasına rağmen oyundayım. sen şu halde ayrılıyorsan yorumu da arkadaşlara bırakıyorum.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@GriLeader Çok kötü durumdasın valla imparator kardeş. İki müttefikini de vic cardan kaybettin. Şanssız bi oyun oldu. Keşke vic cardımız olmayaydı da dost kalaydık ölesiye.

@Z1AN Bu arada arkamızdan iş çeviren papayı da yazdık deftere. Biz daha vic cardlarımızı almak için ortaklık düşünürken papa hazretleri bizim rebellerimizi supportluyormuş. Gün gelir devran döner papa hazretleri.

@chaos10ur Son mpde en ufak bir diplomatik ilişki girişiminde bulunmayıp müttefiğimiz Hollanda'ya arka arkaya attığınız claimler dikkat çekiyor. Cesaretinizi savaş alanında da görmek isteriz.

@jax61 Biz büyük bir Rusya görmek isterken bizden yardım talep etmek yerine Hindustan'a güvenen ve bunun bedelini de yıllardır ödeyen Rus Çarı 1. Jax'a üzüntülerimi bildirmek isterim.

@Aeschyli Dünür napıyon işler nası gidiyo? Şaka bi tarafa Hollandalı kardeşlerimizle çıkarlarımız çatışmaya başladı. Bu müttefikliğin devamı için ikimizde fedakarlıklar yapmalıyız. Her ne kadar Osmanlı Sultanı'nın korumasında olsanızda bizimle de dost kalmanızı isteriz. Umarız ki arkamızdan iş çevirmiyorsunuz. Zira biz bize yamuk yapanları affetmeyiz.

@iberkay Osmanlı Sultanı Haşmetmeab İberkay Hazretleri'nin keyifleri nasıldır? Zira Avrupa'yı arka bahçeniz bellemiş herkese hükmetme arzusundasınız. Rusya'yı da evinizin bir odası sanırsınız. Gelip geçe at koştura. Olası tüm rakiplerimi korumanız altına alarak yapmaya çalıştığınız şeyin de farkındayız. Bu gidiş iyi gidiş değildir. Blöfünüzü görüyoruz ve arttıracağımızdan emin olasınız.

Fas kralına buradan selamlarımızı yollar kendilerine Tunus seferlerinde başarılar dileriz.

Asyalı hükümdarları da henüz görmemiş tanımamış olsak da onlara da selam etmeyi bir borç biliriz.

Ben bu satırları yazarken @iberkay oyundan ayrıldığını belirtmiş. Valla üzücü bi durum. Evet oyun kilitlenmiş durumda. Gerek senin açından gerek bizim açımızdan. İsterseniz birinci garanti diyerek sonlandıralım ama böyle ayrılman güzel olmaz. Sorun neyse herkes gelsin oturup konuşalım. Bi oyun için atar gider yapmaya da birbirimizi kırmaya da gerek yok. Herkes için söylüyorum. Kimse de birbirine suç atmasın. Mevcut durum bu. Birine suç atarak düzelecekse buyurun.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@altnkurt fransa bu şansı elde etti ama kafasında oluşan acaba soruları rusyanın güvenmemesinin başlıca sebebi.. açıkçası fransız kralına güvenmiyoruz.. işn rp kısmını bir kenara bırakırsak ,

iberkayla konuştum. oyunun çok gerildiğini ve kavga çıkacağını düşünüyor. bu sebeple gelmeye pek gönüllü değil.. eğer o gelmezse ben de bırakmak durumundayım. zira jax allem etti kallem etti osmanlıyı oyundan düşürdü derse biri değil bu oyun bir daha hiçbir mpye katılmam.. lütfen oyuna dön iberkay..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Hindistan İmparatorluğu son oyunda yaptığı aşırı agresiflik nedeni ile irili ufaklı ülkeler ve doğuda ki Çekik gözlü Çinlilerinde katıldığı bir koalisyon ile karşı karşıya kalmıştı Hükümdarımız I.Sxario bu koalisyonu öngördüğü için çoktan diğer ülkeler ile diplomasi yapmaya başlamış ama korkakların hiçbiri dost bizimle dost olmadı japonyada ki diğer çekik gözler ise müttefik olduğumuzu söyleyip bizi arkamızdan vurmuşlardı çinin öncülüğünde ki koalisyon güçleri bu gün ki oyunun başında bir savaş ilanında bulundular  muzaffer Hindistan ordusu düşmandan azdı ama korkusuzlardı. savaş ortalarda geçer iken daha önce minge karşı istediği toprakları önerdiğim hain ayutthaya adlı ülke bizi arkamızdan vurup savaş ilanında bulundular Hükümdarımız onlardan da korkmadı ama sayıca iyice azalan ülkemiz koalisyon güçlerine teslim olmak zorunda kaldı. Düşman ülkemiz çok büyük olduğundan sadece 1-2 küçük ülke serbest bırakıp bir miktar para alıp barış yaptı ama ayutthaya ile işimiz bitmemişti hemen hızlıca paralı bir ordu kurulup düşmanın üstüne yollandı düşman bizden 2 kat fazlaydı ama ordularımız genede galibiyet alıp ayutthaya hükümdarını barışa zorladı ayutthaya Krallığında ki core lu topraklarımızı ülkemize katıp onları evlerine yolladık.
PnyP9v.jpg

Daha sonra borç batağında ki ülkemiz bir süre ekonomiyi düzeltmek için çalışmalar yaptı daha sonra ise kaybedilen toprakları geri almak için ilk seferi düzenledik kaybedilen toprakları hızlıca geri toparladıktan sonra  kendine Osmanlılar diyen bir haydut ülkesi doğuştan bizim hakkımız olan hindistan bölgesinden bazı küçük ülkeleri ezip topraklarını aldı bunu gören Hükümdarımız ileri görüşlülüğü ile zaman asyanın savunulmasını gerektiriyor diyerek Rusya devleti ile müttefik oldu.

Son sınırlarımız Şöyle
0lYnqY.jpg
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kırıldığım olaylar açıktı.Kendimce iyiniyetle bir şey söylemeye çalışıp ters cevap alınca ve üstüne de bu gerginlikler olunca böyle bir karar almıştım.@jax61 Hasan abiyle konuştuk.Ben derdimi tam anlatamamışım o da biraz savaşların etkisiyle fevri çıkışmış, konuştuk hallettik.Benim yüzümden kimsenin zor durumda olmasını istemem ya da mp nin bitmesini o yüzden oynamaya devam edeceğim.Oyunu oynarken geriliyoruz canımı sıkan nokta bu normalde zevk almamız lazım.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-01-2017, 03:37)Kaiser-i Rum : castile bizi oyalamanin bedelini odedi bana bir adim yaklassa ben ona iki adim giderdim. ama o aramizi 2 adim mesafede tutunca binlerce fransiz iberyayi adimladi.

Bundan sonraki yonetimler bizle anlasmayi deneyebilirler. Buna hem ben hem de sevgili is ortaklarim avusturya ve osmanli memnuniyet duyariz. tabi business partnerlarim avusturya ve osmanlinin arasinda giderek alevlenen sinir catismalari ciktigi haberini aliyoruz holland tv den. endise verici.

Holland benim yararima calisiyor. Kendi adamdir. Ozgurlugunu verecez.

Isvec de adamdir ona da hollandanin ozgurlugunu verecez. Orada burokrasi karisacak. Her an bir ask i memnu eventi bizleri bekliyor. Sonucta kastilya bana kari yollamadigi icin yikildi.

Ayni kariyi kutsal roma imparatorum hemen verdi. Kendi adamdir.

Yeni Ingiliz yonetimi cok agresif. Hollanda taraflarini istiyor. Alabilir. Pekala vasalimin vasalina karisacak degilim. (OOOOOO.......)

Iberya konusunda yorum yok. Atalarimin vasiyetini yerine getiriyorum.

Avusturyanin Italyan prensleriyle savasi bizi pek yakindan alakadar ediyor. Sonuclari iliskilerimizi etkileyebilir

Brandenburg adamdir

Polonya ile pek konusmadim. Diplomatik munasebetimiz de olmadi. ama Fransiz baklavasi meshurdur gelsin tatsin.

Benim guzel mi guzel moskova prensime avrupanin hasta adami diyorlarmis. diyenlerin tez vakit dili kesile.

Fransiz kiyilarina icinde garip bir alfabeden olusan bir paragraf yazi olan bir sise ulasti. dedik acaba bu baska bir dunyadan mi en altta arapca bir seyler yaziyordu. turkologlar tercume ettirdik. megersem "bu nasi yazi a*mk" yaziyormus. * ming gained diplomatic insult cb against ottomans.

Memluk sultaniyla diplomatik iliskimiz olmadi. takildi sari sari.

Papayla seviyeli bir iliskimiz oldu

Venedik bana ismini veremeyecegim bir ulke hakkinda ne dusundugumu sordu. iyi cocuktur dedim

Son olarak sunu soyluyorum(tel.den yaziyorum.) Fransa da oyle bir kral var ki kapisinda yardim dileneni eli bos gondermeyen,  dusmanina bile adaletli davranan, gay haklarina saygili ve sıkı jistin bieber hayranidir. Diplomatik olarak kolaylikla Fransayla gorusebilir ve eliniz bos ayrilmayabilirsiniz.(eliniz dolu ayrilirsiniz.

Not pashazade adamdir

(01-02-2017, 02:07)Kaiser-i Rum : Fransa'nın reisi konuşuyor. Bu sefer PC'den. Malum tekno akıyor.

Kutal Roma İmparator'um geldi dedi "Dile benden ne dilersen" ama Osmanlı'yı Macar'ı Aragon'u yen dedim tm.

Hollanda kaşınıyor.

Venedik'le bu sefer hiç konuşmadık. Seviyeli bir ilişkimiz var.

Ferrera benden çocuk istedi verdim çocuğu

Papa'm canum benum Katolik forever

İngiltere ye saniye veremeden blitzkrieg yaptık. şanlı savunması anısına yorkshire a anıt diktik.

kastilya kralı artık bana pozitif bakmaya başladı şaşırdım. bana 1 adım gelsin ben ona 10 adım geleyim

İsveç prensi çok çılgın. kendini jiletleyebilir diye Hasan Rurikovich e endişelerimi ilettim.

Polonya prensi benim İngiltere me müttefiklik attı. Allah ın sopası yok şuan etkisi yok.

Hollanda kaşınıyor olabilir.

"Form Great France" decision ı geldi. fransa kralı peçetelerin hazırlanma emrini verdi.

Burgundy prensinin giydiği elbise bile fransız malı. Sonunda dayanamadı ve intihar etti. Giderayak Burgundynin Fransız kısımları kaldı bize. miss. beleşşşşş.

Low Countries bölgesi Avusturya ya kaldı. Uy yerim ben onu.

Hollanda akıllı adam Fransızlar bunu değerlendirecek.

İsveç prensine karı yolladık adam danimarkaya daldı. De Valois hanedanı böyle güç verir. Tabi İsveç ordusunun hepsine garı yollayamayız. yarı annex yedi.

hedefim finlandiya

meksika da çok garı gız var diyolar. 2bin asker yolladım bi bahın ne var ne yok garı varsa biz de gidek emri verdim.

doğu afrikada klozetler altındanmış. ben de istiyom

hollanda nın yaptığı kavga da yapılmaz

hre imparatorluğuna brandenburg prensi adaylığını koydu. dünyanın yarısı benim arkamda olsa çinin başbakanı olurum

hollanda benden londrayı istedi. evet bunu yaptı.

ingiltere benden calaisi istedi.

polonya ile iliskiler normalleşme sürecine girmeli. ama garı şart

doğan  8 çocuğun 9 u kız anlamadım bu nasıl hanedan

3 2 2 veliaht doğdu sünnet ettirmedim direk kendi kafasını kestirecem boşa masraf a.g

Dobrah almah ben de istemiyorum ama bu almayacağım anlamına gelmiyo

Fransa veliahtı ingiltereyi kurup kıta avrupasında kalan toprakları pu ya alcam dedi. amacım zaten buydu dedi. kellesini koltuğuna verdik ya da koltuk arasına. bilmiyorum

ispanyol garıları hoşuma girmeye başladı

papaya garı attım -50 ilişki yedim nerede hata yaptım

aragon çok agresif. castile borcuyla dövdü en sonunda

castile ile aramdaki ilişkiyi ben de çözemedim

oyun sonu sınırlarımı kazıp ada ülkesi olacam. kaiserin çılgın projesi.

bu isveç prensi diğerlerine benzemiyor.  gerçi diğerleri de diğerlerine benzemiyordu

hollanda bekar mı  bilmiyorum ama evlenmeli. çoğalmaya ihtiyacı var.

suriyedeki savaştan kaçanlara normandiya da kucak açtık. normandiya arabic oldu. unrest +10

hollanda referanduma gitti halk özgürlük dedi

irlanda garip yer yanında dünya savaşı var. hala mezopotamyaya geldik mi diyorlar

hollanda ally istedi düşünülebilir
NEREDEN

(11-02-2017, 01:06)altnkurt : @GriLeader Çok kötü durumdasın valla imparator kardeş. İki müttefikini de vic cardan kaybettin. Şanssız bi oyun oldu. Keşke vic cardımız olmayaydı da dost kalaydık ölesiye.

@Z1AN Bu arada arkamızdan iş çeviren papayı da yazdık deftere. Biz daha vic cardlarımızı almak için ortaklık düşünürken papa hazretleri bizim rebellerimizi supportluyormuş. Gün gelir devran döner papa hazretleri.

@chaos10ur Son mpde en ufak bir diplomatik ilişki girişiminde bulunmayıp müttefiğimiz Hollanda'ya arka arkaya attığınız claimler dikkat çekiyor. Cesaretinizi savaş alanında da görmek isteriz.

@jax61 Biz büyük bir Rusya görmek isterken bizden yardım talep etmek yerine Hindustan'a güvenen ve bunun bedelini de yıllardır ödeyen Rus Çarı 1. Jax'a üzüntülerimi bildirmek isterim.

@Aeschyli Dünür napıyon işler nası gidiyo? Şaka bi tarafa Hollandalı kardeşlerimizle çıkarlarımız çatışmaya başladı. Bu müttefikliğin devamı için ikimizde fedakarlıklar yapmalıyız. Her ne kadar Osmanlı Sultanı'nın korumasında olsanızda bizimle de dost kalmanızı isteriz. Umarız ki arkamızdan iş çevirmiyorsunuz. Zira biz bize yamuk yapanları affetmeyiz.

@iberkay Osmanlı Sultanı Haşmetmeab İberkay Hazretleri'nin keyifleri nasıldır? Zira Avrupa'yı arka bahçeniz bellemiş herkese hükmetme arzusundasınız. Rusya'yı da evinizin bir odası sanırsınız. Gelip geçe at koştura. Olası tüm rakiplerimi korumanız altına alarak yapmaya çalıştığınız şeyin de farkındayız. Bu gidiş iyi gidiş değildir. Blöfünüzü görüyoruz ve arttıracağımızdan emin olasınız.

Fas kralına buradan selamlarımızı yollar kendilerine Tunus seferlerinde başarılar dileriz.

Asyalı hükümdarları da henüz görmemiş tanımamış olsak da onlara da selam etmeyi bir borç biliriz.

Ben bu satırları yazarken @iberkay oyundan ayrıldığını belirtmiş. Valla üzücü bi durum. Evet oyun kilitlenmiş durumda. Gerek senin açından gerek bizim açımızdan. İsterseniz birinci garanti diyerek sonlandıralım ama böyle ayrılman güzel olmaz. Sorun neyse herkes gelsin oturup konuşalım. Bi oyun için atar gider yapmaya da birbirimizi kırmaya da gerek yok. Herkes için söylüyorum. Kimse de birbirine suç atmasın. Mevcut durum bu. Birine suç atarak düzelecekse buyurun.
NEREYE

Tüm Fransa'da jön Fransız'lar hareketi başlamış. İttihad ve Terakki Cemiyeti kurulmuş bu şarkıyı dinliyorlar.

[+] 1 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-02-2017, 01:22)jax61 : @altnkurt  fransa bu şansı elde etti ama kafasında oluşan acaba soruları rusyanın güvenmemesinin başlıca sebebi.. açıkçası fransız kralına güvenmiyoruz.. işn rp kısmını bir kenara bırakırsak ,

Fransız Kralı olarak Osmanlı Sultanı'nın karşısında olan herkese kapımız açıktır. Biz hiçbir zaman dostlarımızı yarı yolda bırakmayız. Herkes bilir ki namımızın büyüklüğü, dostlarımızın büyüklüğündendir.
Sic Parvis Magna
Ara
kararını değiştirdigin için teşekkür ederim. her ne kadar oyunda bir gerginlik olsa da benim açımdan bir gerginlik yoktur. oyunuma devam edecem. osmanlıya rahat yüzü yok .. serbian seperatist coming soon yani.. bu mp lütfen 1821 i görsün..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Eski Fransız Kralı @Kaiser-i Rum 'dan tavsiyeler duymak isteriz. Yokluğunda Fransa krallıktan çıkıp imparatorluk olmuştur. Bunu da müjdelemekten gurur duyarız.
Sic Parvis Magna
Ara
öncelikle abi bir cok kural ihlallerinin oldugunu dusundugum icin gm ye bu durumlardan bahsettim hepsinde 'normal abi bu durumlar bisey yok' gibisinden cevap aldıgım icin gerildim. peki bu kural ihlalleri ne derseniz. din savası oncesi fransa ve papa playerine au da vic cartlarının cıktıgını ve beni desteklerseniz vic cartlarınız konusunda yardım edecegimi soyledim ilk basta kabul edip benim tarafıma gecildi. sonradan au playerimiz onlara kendi eliyle verecegini teklif etmis + hollanda playerinada formlandıktan sonraki claimlerini verecegini soylemis ve fransa+papa playeri taraf degistirmis. papa playerinin soyledigi sanırsam ona bisey vaad edilmemis goz korkutma ile taraf degistirilmeye zorlanmıs 'fransa au otto hollanda bu tarafta sende bu tarafa gec kaybetme' denmis. bi onceki iptal olan mp mizde aynı durum yasamıstık mughal playeri sezar ile osmanlı playeri mahoin arasında boyle bi anlasma gecmisti ve gm dahil hepimiz itiraz etmistik. ordaki anlasma da suydu hatırlarsınız : mughal ottonun istedigi gerekli toprakları verecek ve otto da mughala saldırmayacaktı. itirazımız su yonlu olmustu bu tur anlasmalar toprak satmaya yakın anlasmalardır,sözle savasları kazanıp toprak alıp verme yasaktır, girersiniz savasa denersiniz olmazsa pes eder verirsiniz denmistir ama bu mp mizde ne yazikki avrupada eski fransa playeri kaiseri saymazsak avrupada hic bir player hic bir player ile savasmadan topraklar alıp veriyor o canımı sıktı acıkcası. ona ver toprak buna ver toprak orayı sen al burayı sen ver tarzı sözle anlasmalar yaparak kimse savasmadan buyumeye basladı. gm ile aramızda gecen bi dialoguda sizle paylasmak isterim.
demistimki: - abi au playeri burgonya uretip sonra salıp nasıl fransaya bedavaya vic cart veriyor diye sordugumda
- normal abi koruyamacagı toprak o yuzden ile cevabını vermisti ve eklemisti sende bedavaya aldın polonyadan kac kere toprak ithamında bulundu
polonya playerinida buraya davet etmek isterim cunku ilk savasımda 10k limitim varken 40-45k asker basıp savası kazanıp toprak aldım 2. savasımda ise rusya arkadan kusatırken polonya 32k lık ordusu benim topraklarımda kusatma yaparken 26k ile saldırıp direk sw atıp pes ediyormusun yoksa kalelerin kusatılmasını mı beklersin dedigimde pes ediyorum demisti. ilk savastada 20 kusur litvanya askeri 54k polonya askeri vardı dikkat cekmek isterim. yani benim bu savasım ile avusturyanın fransaya burgonya uretim sonra salıp vic cart vermesini aynı gormesi beni hem uzdu hem gergin bi hale almama yardımcı oldu. daha bahsedecegim cok fazla konu varken son olarak su orneklede bitireyim. gm ile steamden sohbetimde demistim savasalım vic cartı ver cunku buyuk ihtimal 1vs1 de prusyayı yenemez. sonra ben seni destekleyim fransa ve au ya karsı kalıcı anavatanın claimlerini al dedigimde zaten biz uzun sureli anlastık onlar zaten bana verecek demesi gercekten cok fena uzdu beni. savasmadan rebeller cıkınca diger arkadaslarımız sanırsam accept yapıp hollandaya claimlerini vercek ve boylelikle hic savasmadan hollanda ortalama yanlıssam duzeltsin 40 45k ordusu ile kocaman fransadan ve avusturyadan toprak alacak. bu uygunsa ben herkesten ozur dilerim uygun degilsede derhal duzeltilmesini rica ederim gm den. diplomasi adı altında topraklar kapıs kapıs oluyor avrupada ve gm de 'bana gore tabi bu butun yazdıgım yorumlar,kesinlikle dogrudur demiyorum' sessiz kalması sanırsam gerginlige sebeb olan baslıca konularımızdı.
Ara
(11-02-2017, 01:45)altnkurt : Eski Fransız Kralı @Kaiser-i Rum 'dan tavsiyeler duymak isteriz. Yokluğunda Fransa krallıktan çıkıp imparatorluk olmuştur. Bunu da müjdelemekten gurur duyarız.

Öncelik Fransa'nındır. Fransız'larındır. Londra'nın Hollanda toprağı olduğunu işiten Kaiser mezarında 10 kez ters döndü. Fransa için önce Fransa'nın iyiliği önemlidir. Kimsenin vic.card ı umrumuzda değildir. Biz vic carda göre değil sınırlarımızda kim olduğuna bakarız. Fransa'nın toprak bırakacığını duyduğundan beri Kaiserin mezarından sesler geliyor. Resmen ayaklanıyor. Fransa toprak bıraktıysa geri alsın gerekirse zorla. Ataları İngilizleri köle etmek için ne zahmetlere girdi ancak yeniler değerini bilemedi. Fransa kolay kurulmadı. Bizim kudretimizden nemalanmak Hollanda'nın hakkı değildir ve derhal yokedilmelidir. Gerekirse Osmanlı'da yokedilmelidir. Görüyorum ki Osmanlı'nın düşmanı çok. Bu iş zor olmaz. Fransa tek de icra edebilir. İberya zaten Fransa mülküdür. Önemli olan benelux bölgesine genişleyebilmektir. hadi eyw.

edit: bak ben önce ne yazmışım ona göre ders al ne diyim.
[+] 1 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-01-2017, 18:42)mahoin12 :
SINIR MÜBADELESİ ANTLAŞMASI

Osmanlı İmparatorluğunun diğer devletler ile açıkça tehdit edilmesi üzerine Babür Hanlığına önerdiği bir antlaşmadır.

Ben ki doğunun fatihi, batının kırbacı Yüce Fatih Sultan Mehmed. Kulumuz Babür Hanlığının batılı ülkeler ile müttefik olması, bendeniz Ulu Kaiser’i sinirlendirir. Cezasını vermek üzere açtığım savaşta batılı ülkeleri yerle yeksan eyledim. Babür Hanlığı hem kulum hem de din kardeşimiz olmasına rağmen batılılar ile arkamdan iş çevirmiştir. Din kardeşlerimiz batılılardan kat be kat çaba göstermesine ve zarar vermesine rağmen kırbacım batılıların yanında Babür kuluma da deydi. İş bu halde ben Hanların Hanı belirli şartlara uyması dahilinde kulumun ülkesinin yaşamasını görmek isterim. Hindu denen ne idiği belirsiz kâfirleri doğramasını beklerim. Tengri biz menen.

EU4: Idea  Babür hanlığı, Osmanlı İmparatorluğuna Ardalan beyliğinin toprakları dâhil aşağıdaki toprakları verecektir.
  • Shahrizor –  9 dev - Ardalan
  • Ardalan – 8 dev - Ardalan
  • Markazi – 7 dev
  • İsfahan – 10 dev
EU4: Idea Osmanlı İmparatorluğu, Babür hanlığına aşağıdaki toprakları verecektir.
  • Yazd – 6 dev
  • Rafsanjan – 5 dev
  • Bam – 3 dev
EU4: Gold  Osmanlı İmparatorluğu vereceği yerlere 3 dev puanı basacaktır 2 mil ve 1 tax olmak üzere.

EU4: Gold Osmanlı İmparatorluğu 500 altın ödeyecektir.

CK2: Learning Babür Hanlığı batılılar ile müttefik olamayacaktır.

CK2: Martial  Osmanlı İmparatorluğu antlaşma geçerli olduğu sürece saldırmayacaktır.

:think: Babür İmparatorluğu ilk sözde savaşta bu bölgeleri vericek. Osmanlı İmparatorluğu 2. Sözde savaşta vadettiği toprakları verecektir.

:down: Antlaşmayı Bozacak durumlar şunlardır.

•  Barbür Hanlığının Batılı devletler müttefik olunması uyarısız savaş sebebidir. Antlaşma direkt bozulur.
  •  Babür hanlığı 1000 dev'e ulaşması.
    • 1600 den önce ulaşırsa bozulmaz.
    • 1600 den önce 1300 dev'e ulaşması durumunda.
    • Bu durum antlaşmayı bozar ise bozulduğu ilan edilir 3 yıl saldırmamazlık antlaşması olur.
  • Babür Hanlığı, Osmanlının etki alanlarına yönelik her hangi bir atılım yapmayacaktır.
    • Arap yarım adası.
    • Karakoyunlular.
    • Afrika.
  • Babür tarafından yapılan agresif davranışlar.
    • Hakaret edilmesi.
    • Ambargo koyulması.
    • Batılılara hediye gönderilmesi.
    • Perslerin bağımsızlığı desteklenmesi.

Gecen mp`de  Osmanli olan @Mahoin12 ile Mughal olarak oynayan ben ile yapilan antlasmayi gorunce herkes haykirdi.GM arkadas,sonraki iletilerde bize kurallari hatirlatmisti.

(26-01-2017, 00:48)Aeschyli : Oyuncular arasında toprak satışı yasaktır.

Oyuncular hiçbir şekilde ortaklaşa hareket sergileyemezler, herkes sadece ama sadece kendi ülkesinin çıkarı için oynar.

Arkadaşlar yapmak istediğiniz anlaşma yukarıdaki maddeler ile çeliştiğinden dolayı yapılamaz. Eğer tüm oyuncular bu tarzda hareketler sergilemeye çalışırsa bu oyunu oynamamız aşırı anlamsız olur. Örnek vermem gerekirse siz bu anlaşmayı yaptıktan sonra her oyuncu buna benzer anlaşmaları yapmayı deneyebilir. Moskova-Polonya, İspanya-Fransa, Brandenburg-Avusturya gibi birbirlerinin yakınlarında olan oyuncular benzer şeyleri yaparlarsa oyun tamamen tek düze ilerler. 

Toprak satışı konusuda aynı şekilde yapılmamalıdır. Bu bağlamda güçlü devletler istedikleri vc bölgesini sahte savaşlarla elde edebilirler. RP yapmak açısından oldukça güzel olabilir ama bu tarz anlaşmalar oyunu şuanda baltalamasa bile ileriki dönemde baltalayacağı için yasaktır. Tabi ilişki sınırınız izin veriyorsa birbirinizle müttefik olabilirsiniz. Ama victory card bölgeleriniz birbirinde çıktıktan sonra bile bunu sürdürmeye devam ederseniz bu müttefiklikte sorgulanacaktır.

Simdi soruyorum size, Avusturya ,Burgonya bolgesindeki topraklari Hollanda`ya salmakla GM`in onceki MP de hatirlattigi kurallari cignemis olmuyor mu?Bu soru GM`e soruldugunda Avusturya`nin o topraklari koruyamayacagini bahane etmis.Gecen MP`de ben Mughal olarak topraklarimi Osmanli`ya karsi koruyacak durumda idim zaten.Yoksa GM arkadas,kurallari isine gelince uyguluyor isine gelmeyince uygulanmiyor mu?Avusturya,Macaristan`i-Ispanya`yi-Burgonya`yi malum devletlere peskes cekerken kendi cikarina gore mi davranmis oluyor.Gecen MP`de Avusturya`yi oynayan @PCOyun,sirf Osmanli guclenmesin diye Mughal`i olumune savunmus,-5 stability yiyerek zorla savastan ayrilmisti.Simdiki oyuncu ise tek savas yapmadan (diplomasi yaparak) elindeki topraklari diger devletlere hediye etti.
[+] 7 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben kimseye toprak vermedim bilmeden etmeden konusmayın ben devlet siyaseti yapıyoru savaşları kazanmak için eğer kural ihlailyse uyarırlar dikkat ederim. hala o topraklar elimde benim vericem dedim evet ama toprakları vermedim kural ihlaliyse benim hatamdır özür dilerim herkezden
Ara
@chaos10ur Daha kimseden ne vic card toprak aldım ne de kimseye rebelle toprak verdim. Öncelikli olarak muhabbetleri değil oyunu baz almamız gerekiyor.
@Kaiser-i Rum Londra bir şansızlıkla İngilizlerden Hollandalıların eline geçse de anavatanımızdan tek toprak vermedik evelallah. Gözünüz arkada kalmasın.

Papa'nın yaptığı hareketi zaten zerre anlamadım. Avusturya'da ikimizin de victory cardı var. Adam bana müt atacağına rebel supportluyor. Harika bir strateji kutlarım.
Sic Parvis Magna
Ara
(11-02-2017, 02:12)altnkurt : @chaos10ur Daha kimseden ne vic card toprak aldım ne de kimseye rebelle toprak verdim. Öncelikli olarak muhabbetleri değil oyunu baz almamız gerekiyor.
@Kaiser-i Rum Londra bir şansızlıkla İngilizlerden Hollandalıların eline geçse de anavatanımızdan tek toprak vermedik evelallah. Gözünüz arkada kalmasın.

Papa'nın yaptığı hareketi zaten zerre anlamadım. Avusturya'da ikimizin de victory cardı var. Adam bana müt atacağına rebel supportluyor. Harika bir strateji kutlarım.

hollanda verilecegini iddaa ettigini yazdım zaten verildi demiyorum
Ara
Fransa bizimle ittifağı bozan sensin Hollanda'yı akdenize Genoa ticaretine sokan sensin bize warn atan sensin ortak düşmanımız dediğin Avusturyanın dostu Hollanda ile ortak işler yapıp onu güçlendiren ona yardım eden sensin ve sizinle müttefik olmamı bekliyosun.
[+] 2 üye Z1AN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-02-2017, 02:54)Z1AN : Fransa bizimle ittifağı bozan sensin Hollanda'yı  akdenize Genoa ticaretine sokan sensin bize warn atan sensin ortak düşmanımız dediğin Avusturyanın dostu Hollanda ile ortak işler yapıp onu güçlendiren ona yardım eden sensin ve sizinle müttefik olmamı bekliyosun.

prusya bunu begendi :fin:
Ara
Öncelikle anlaştığımızı sananlar için din savaşları bloklarını tekrardan gözden geçirelim.

Avusturya vs Fransa,Hollanda,Papalık,Prusya,Polonya,Bohemya,Rusya.

Durum tamamen bu şekildeyken gerçekten Avusturya'ya saldırıp o topraklardan 100 ws çıkartmak çok mu zordu sizce arkadaşlar. Şu kayıttan Avusturya'ya başlasam hiç kimseyle anlaşmasam bile o bölgedeki tüm devletlerimi salıp vassallıktan çıkartırım. Tutamayacağınız bölgeden çekilmek kadar doğal bir durum yoktur. Siz istiyorsunuz ki o durumda herkesin savaş sebebi var diye Avusturya'ya savaş açsın istediklerini alsın ama bu durum benim hiçte çıkar anlayışıma uymaz. Çünkü ben oyun başından beri biliyorum ki o Avusturya yıkılırsa bir sonraki sıra bana gelecek. Bunu bilerek ben neden Avusturya'yı yıkayım bana bir sebep söyleyin.

İkinci olay ise Mughal anlaşmasına benzetilmiş ama o anlaşma ile bunun alakası yok. O anlaşmada karşılıklı toprak takası ve saldırmazlık anlaşması imzalanmıştı. Üstteki anlaşmada ise herhangi bir saldırmazlık anlaşması veya sınır çizme olmadığı gibi sadece kendi anavatanından olmayan devletleri bırakması olayı var. Oyunda dikkat eden herkes bilirki oyunun başında Avusturya ona saldıracağımdan korktuğu için Papa ile ittifakımız konusunda endişelendi. Bundan bile ortada herhangi bir saldırmazlık durumu olmadığını anlarsınız. Aynısının benzeri zaten geçen oyunda Moskova olarak İsveçe bağımsızlık desteği karşılığında Finland'ı özgürleştirmesini söylemiştim. O durumdada açık bir şekilde İsveç'in zor durumunu kullanarak açıkca tehtit'te bulunarak yapmıştım bunu. Şuandada Avusturya aynı zor durumda ve her nekadar onunla normal gibi konuşuyor olsakta hem ben hemde Fransa tarafından açıkca tehtit ediliyor. Zaten her oyun başlangıcında ne kadar zor durumda kaldığı konusunda yakarmalarındanda bunu anlayabilirsiniz.

Oyunun başından beri herkesin yaptığı tekşey olayları kendi kafasına göre yormak ve buna göre davranmak. Bu "herkes" içinde bende varım ki Polonya'nın kaybettiği savaşlar çok basit gelmişti. Bu yorumu sadece son 3-4 savaşında surrender verdiğini gördüğümden yaptım ve demekki yanılmışım. Aynısını sizde Avusturya'nın durumu için yapıyorsunuz. 

Herneyse ben artık gerçekten yoruldum bu ve benzeri durumlardan. Yöneticiliği @chaos10ur 'a bırakarak oyunu bırakıyorum. Son 2-3 multiplayer oyununu büyük heveslerle açmama rağmen hep bu raddeye gelmesi beni çok yormaya başladı. Gerçekten bu işi beceremiyorum ben. Zaten ülkem küçüktü ayrılışımın çokta etkileyeceğini düşünmüyorum. Umarım ayrılışım oyununuzu etkilemez gerçekten bu oyunun 1821'i görmesini isterim. Hepinize iyi oyunlar
Ara
An93kv.jpg

8PV8Nn.jpg

qj5EWd.jpg

Qv6Q7y.jpg

bknyGZ.jpg

R1WQP7.jpg

Nlzk1a.jpg

o0bE6X.jpg

[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Favorim Fransa'ydı tüm Amerika kendisine kaldığında ama pek yürütememiş.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.