[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015
Boş ülke var mı Duman?
Ara
Düşünüyorumda Aragon olarak multiye devam etmem mantıklımı ?
Sınırımda eski sınırlarına ulaştırılacak bir Kastilya var. PU olan Naples zaten kral öldüğünde (-) olan prestijden dolayı özgür olacak. Borçlar kapandı ama müttefik yok. E bu Kastilya ne yapacak ? Tabiki Aragon'u yiyip bitirecek.
Ara
Bir savaşta yenildikten sonra mpyi bu şekilde terkedenler olacaksa multiplayera alım sistemini değiştirip liste sistemine geçebiliriz.
Bu şekilde mpde " neyse artık world conquest yapamıcam heralde " diyip çıkanlar bir listede yer alıp multiplayerlarda büyük ülke seçmeleri yasaklanabilir.

Gregory'nin bir önceki MP de yaptığı da buydu çünkü. Polonya ile savaş ilanı alıp, savaşa sonradan müttefik olduğu Fransa'yı sokup yine de kurtulamayıp multiplayerı terketmek. Terkettiği Polonya multiplayerın sonuna kadar güçlü bir şekilde dayanabilmişti.
Duman boş ülke var mı?
Ara
Bu multinin sonunda Puanlama sistemine benzer bir sistem olusturmamızın gelecek multiler icin daha saglıklı bir ortam olusturacagi dusuncesindeyim, ozellikle oyunu terk eden veya yenilmeyi kendisine yediremeyip bunun sadece bir oyun oldugunu unutanlar ardından hem oyunu kendileri icin hemde diger oyuncular icin zevk alınmaz hale getirenler de var bunlara da gerekli yaptırımlar yapılmalı bana sorarsanız.
A leader is a dealer in hope

Ara
J47XYJ.jpg

Ülkenin amacı : Hreyi ayakta tutmak dış devletlere karşı korumak. 
Almancı bir devlet.

Tarih

1456'de  Osmanliya karşı galip gelip bulgaristanı özgür bıraktı.

1458'de avusturya'a karşı Koalisyon savaşı başlatıldı

1459'de imparatorluğu kaybeti.

1461'de Koalisyon savaşından hasar almadan kurtuldu.

1470'de İng - Fra savaşında fransanın arkasında yer aldı.

1479'de Elektör ünvanı aldı.

1480'de İng - Fra savaşından beyaz barış yapıp ayrıldı.
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Ben nötr kalıcaktım savaşa ama bazı ülkeler gir deyince girmeyi seçtim. daha sonrada wp atarak çıktık
Yani kendi isteğimizle çıktık tabi bazı devletlerle anasma yapılmıs oal bilir ben 55 gold karşılığı çıktım kendi isteğimle.
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
(22-07-2015, 17:13)maruftinaz : Düşünüyorumda Aragon olarak multiye devam etmem mantıklımı ?
Sınırımda eski sınırlarına ulaştırılacak bir Kastilya var. PU olan Naples zaten kral öldüğünde (-) olan prestijden dolayı özgür olacak. Borçlar kapandı ama müttefik yok. E bu Kastilya ne yapacak ? Tabiki Aragon'u yiyip bitirecek.

Ben burda ayrılacağım dediğim bir kısım görmüyorum. 'Düşünüyorumda Aragon olarak multiye devam etmem mantıklımı ?' dediğim yerde ayrılacağımı belirtmek istemedim yanlış anlattıysam affola.

Not: 2 günlüğüne multide olamayacağımı belirtmek isterim. Gideceğim bir kaç gösteri var.
Ara
Cenevizin çıkışı efsaneydi :D
[+] 2 üye Paradoxy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İddia 1
"Daha sonrasinda Kastilya Aragona saldirinca fransa aragona destege gitti ve bilerek savasi uzatip durdular."

Fransa ve Aragon’un savaş boyunca 2 kez kuşatma kararı aldığı Navarra ikisinde de savaş sebebiyle terkedildi daha sonar isyancılar çıktılar ve orayı işgal ettiler. Biz bu sırada dalgınlık edip orayı kuşatmayı unuttuk çünkü isyancılar sebebiyle düşman yeri gözükmüyordu.
Oyun sırasında İskoçya’nın ‘bitirin savaşı tüm toprakları işgal etmenize gerek yok’ demesi bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Çünkü Fransa Navarra’yı almadan diğer toprakları alamıyor ve Navarra kuşatması ister inanın ister inanmayın 20k ile kuşatılmasına ragmen 12. sev.den sonra en az 4 tur daha uzadı.

“Kimseden ne ses cikti ne soluk. Biz daha 1 toprak ekstradan almamıza ragmen…“

:) Neden komik biliyor musun çünkü Ada Devletleri 1 toprak almakla kalmıyor Fransa’nın çevresindeki zayıf olan tüm ülkelere garantörlük atıyor. Bu ne demektir biliyor musun ben bu oyunun tanrısıyım ve sen öyle otur orada Fransa. Bu mu senin oyun sağlığı anlayışın? Tüm multi boyunca orada oturup İng.’nin masaşı mı olayım? Fransa işte bu yüzden İberya’ya girmiştir ve Aragon ile anlaşma olmuştur. Ben çoğu insanın aksine sözünün eri bir insan olduğum için İleride Fransa kültüründen İngiltere’nin atılmasının ardından kurulacak olan İspanya’ya Kuzey İberya’yı geri verecektim.

İddia 2
“İngiltere, İskocya, İrlanda vs Fransa, Aragon, Brandenburg, Saxony, Köln, Avusturya, Liege, Cenova, Venedik, Bizans, Kırım, Gurcistan”

İnsanları kandırmak için atışmıl olan haritada ve bu bahsedilen versus’da ikinci taraf birinci tarafı yenememiştir. Dolayısıyla şunu atıp atıp sanki süper üstün oyun anlayışınız varmış gibi durmayın. Sizde 84k civarı bir ordu bizde de 110k civarı bir ordu vardı. Ona ragmen millet korktu saldırmadı. Halbuki o bahsettiğim sahil kenarına saldırsak alacağımız -1’lik mod.e ragmen kazanmamızı sağlardı.

İddia 3
“Bir kere burda oturup su tabloya bakmak lazım, diger ulkelerin Fransa v İngiltere savasinda ne gibi bir cikarlari olabilir. Butun savas boyu Fransaya 1k'yi gecik gold yardiminda bulunuldu.”

İnsanlar neden Kuzey İberya’yı alan Fransa’dan değilde sizden bu kadar korkuyor işte bunu sorgulamanız lazım. Kimse Fransa’nın tüm sahillerini alan Britanya’nın kıta Avrupa’sının iç işlerine karışmasını istemiyor olabilir belki...
Fransa’ya yapılan yardım birkaç 100 dukat ve 75 dukat şeklinde oldu max. 600 veya 700’dür 1k’yı geçik değil.

(22-07-2015, 16:16)Duman : VlZ4QmI.png

:) Deniz kıyısı dediğim yer -1 verir çok büyük bir eksik değil. Orada saldırmamız halinde sizi yenerdik. Max. 2-3 savaş sonunda da imha olurdunuz.

Bütün İberya'ya Fransa'nın koruması altındaki çöp topraklar demen senin galip gelmek uğruna ve insanların gözünü boyamak için yaptığın klasik numaralar. ÜSTÜNE BASA BASA KUZEY İSPANYA DEDİM. Bilal'e söyler gibi mi yapmam gerekiyor? 

Dünkü mp sonunda Por. oyuncusu, Aragon ve benim aramda yaptığımız ufak antlaşmada İngiltere'nin Fransız işgali bitene kadar olacak geçici İberya haritası şu şekildeydi. İnsanları daha fazla kandırmayalım artık. İnanmayanlar Aragon ve Portekiz oyuncularına sorabilirler.

vLQgM4.png

(22-07-2015, 17:26)Duman : Bir savaşta yenildikten sonra mpyi bu şekilde terkedenler olacaksa multiplayera alım sistemini değiştirip liste sistemine geçebiliriz.
Bu şekilde mpde " neyse artık world conquest yapamıcam heralde " diyip çıkanlar bir listede yer alıp multiplayerlarda büyük ülke seçmeleri yasaklanabilir.

Gregory'nin bir önceki MP de yaptığı da buydu çünkü. Polonya ile savaş ilanı alıp, savaşa sonradan müttefik olduğu Fransa'yı sokup yine de kurtulamayıp multiplayerı terketmek. Terkettiği Polonya multiplayerın sonuna kadar güçlü bir şekilde dayanabilmişti.

(22-07-2015, 17:35)Nogrod : Bu multinin sonunda Puanlama sistemine benzer bir sistem olusturmamızın gelecek multiler icin daha saglıklı bir ortam olusturacagi dusuncesindeyim, ozellikle oyunu terk eden veya yenilmeyi kendisine yediremeyip bunun sadece bir oyun oldugunu unutanlar ardından hem oyunu kendileri icin hemde diger oyuncular icin zevk alınmaz hale getirenler de var bunlara da gerekli yaptırımlar yapılmalı bana sorarsanız.

Bu iki mesaja tek bir cevap vereyim.

Bir savaşta yenilmek diye bir şey yok, atılan garantörlükler falan şaka gibi oyunun geleceği açık. Çıkma sebebimi açıkça belirttim. (bkz; British France) Eğer sağlıklı oyun anlayışınız buysa kendinize rakip olmayacak dediklerinizi yapacak başka bir Fransa oyuncusu daha uygun olabilir.
World Conquest demen ile bendeki saygınlığını yitirdin insanları daha ne kadar manipüle edeceksin ki? Böyle oyun oynayacağınızı bilsem Aragon ile birlikte Britanya'daki her bir devlete garantör olurdum ::) Size yakışan bir hareket. 

Önceki mp'ye gelirsek Polonya'nın yenilmesinden sonra ona kuzu gibi davranıldı çünkü. Tıpkı bu mp'de bugünden itibaren Fransa'ya yapılacağı gibi. Kendimizi kandırmayalım. Polonya ile 1460 senesinde Avusturya, Moskova ve Osmanlı'dan savaş ilanı almak olarak düzeltebiliriz o ifadeyi. O savaşın bu oyundaki karşılığı İngiltere'nin oyun başı sana savaş açması gibi görebilirsin. Arasında fark yok. O oyunda Avusturya doğal müttefiği olan Polonya'yı kaybetti. Ki daha sonrasında Avusturya oyuncusu multiden atıldı akabinde Nogrod çıktı. Daha sonra etmiş oldukları(silinen) lafları unuttular herhalde ki bu mp'de gene varlardı. Neyse beni ilgilendirmez o konu arkadaşların kendi arasında olan bir şey.

Yenilmeyi hazmedememek diye bir şey olmadı oyunda. Oyunun sonuna kadar sürecek bir Client State teklifi yapıldı ben de reddettim. Olay budur.

Ayrıca Nogrod Brittany konusundaki şark kurnazlığına hiç bir şey demiyorum. Bilmeyen arkadaşlar için kısaca söyleyeyim. Önceki session'un sonunda 1 sene içerisinde vassal'ım olmayı kabul edecek bir Brittany vardı ve ben o sırada oyundan düştüm. (elektrikler gitti) Sonra Steam'de Darkrad'a sordum Brittany'yi almaya çalışıyordu Nogrod Provence'in açtığı savaşta ana Provence vermedi İngiltere'ye diye. Söylediği şey 'hayır öyle bir şey yapmadı amacı orayı almak değildi, bizim kıtada gözümüz yoktur daha fazla toprak almayacağız.) Dünkü sessionda oyuna başladık ve ben AI Fransa'nın Brittany ile alliance ve rm bozduğunu gördüm. Adam rm bozmuş düşünebiliyor musunuz :S Ve az önce yazdıklarımı insanlara güverekten Host'a güvenerekten general chat'e yazdım. Yazdıktan hemen sonra şarkkurnazı Nogrod ally+ rm attı. Yorum sizin. Oyundan düştüğüm için olan bir şey ama arkadaşın yaptığına bir bakar mısınız? Sadece oyun diyorlar evet sadece oyun iyi ki oyun çünkü gerçek hayatta Nogrod gibi düşmanımın olmasını istemem...

Yorum sizindir arkadaşlar.
AgEJOQ.jpg
[+] 2 üye House nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-07-2015, 19:03)House : Önceki mp'ye gelirsek Polonya'nın yenilmesinden sonra ona kuzu gibi davranıldı çünkü. Tıpkı bu mp'de bugünden itibaren Fransa'ya yapılacağı gibi. Kendimizi kandırmayalım. Polonya ile 1460 senesinde Avusturya, Moskova ve Osmanlı'dan savaş ilanı almak olarak düzeltebiliriz o ifadeyi. O savaşın bu oyundaki karşılığı İngiltere'nin oyun başı sana savaş açması gibi görebilirsin. Arasında fark yok. O oyunda Avusturya doğal müttefiği olan Polonya'yı kaybetti. Ki daha sonrasında Avusturya oyuncusu multiden atıldı akabinde Nogrod çıktı. Daha sonra etmiş oldukları(silinen) lafları unuttular herhalde ki bu mp'de gene varlardı. Neyse beni ilgilendirmez o konu arkadaşların kendi arasında olan bir şey.

Orada sana savaş açmadan önce 2-3 defa uyarıda bulunmuştum diye hatırlıyorum ama sana hangi sebeple savaş açtığımı hatırlamıyorum, hatırlatırsan sevinirim. 

Multiden atılma sebebimi çoğunuz biliyordur sanırım ama yine söylemek gerekirse, İngiltere ve Fransa'nın ayrı ayrı benle savaştığı oyunda Fransa'nın her şartlarını kabul etmem ve Fransa oyuncusunun da isteğimi kabul etmesi, İngiltere ise böyle bir dayatmayı kabul etmeyip Fransa'yla beraber anlaşıp savaşı bitirme yönündeydi. Biz Nogrod'la bu kararı reddettik ve ben multiden çıkarıldım Nogrod ise bir daha gelmeyeceğini söyledi. Sonraki forum multisinde zaten oyuna katılıp ne kadar sözünün eri bir kişi olduğunu gösterdi.

Böyle kişilerle ne dost olun ne düşman benden söylemesi.

Her neyse arkadaşlar oyuna devam edeceğiz, umarım multiden ayrılmazsınız.
Ara
Buraya oyun sonu save konulursa hoş olur.
Ara
Geçen multi naptığınızı bilmiyorum, beni ilgilendirmez de. O yüzden o büyük kısmı atlıyarak başlıyorum.

(22-07-2015, 19:03)House : Oyun sırasında İskoçya’nın ‘bitirin savaşı tüm toprakları işgal etmenize gerek yok’ demesi bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Çünkü Fransa Navarra’yı almadan diğer toprakları alamıyor ve Navarra kuşatması ister inanın ister inanmayın 20k ile kuşatılmasına ragmen 12. sev.den sonra en az 4 tur daha uzadı.

Biz burada Navarra olayını biliyorduk. Darkard sadece İspanya oyuncusunun durumu için söyledi bunu. Sende hemen bilgi eksikliğine bağladın. Manipülasyon yapıyor deseydin? Veya ''sizi kışkırtıyor'' falan. Saçmalık. Görende Darkradı yeni oyuncu sanır.
(22-07-2015, 19:03)House : :) Neden komik biliyor musun çünkü Ada Devletleri 1 toprak almakla kalmıyor Fransa’nın çevresindeki zayıf olan tüm ülkelere garantörlük atıyor. Bu ne demektir biliyor musun ben bu oyunun tanrısıyım ve sen öyle otur orada Fransa. Bu mu senin oyun sağlığı anlayışın?

Bizde zaten 20 yıla Kastilya-Fransayı annexleyip HRE'nin tamamını kukla yapacaz. Tanrıyız zaten dimi :D. Empati lütfen. Bu koruma olayı İngiltere oyuncusunun insiyatifine kalmış birşey ki bence doğru yapıyor. Hiçbir İngiltere oyuncusu Fransa'nın güçlenmesini istemez. Eğer ''Tüm heryeri bana versin, bi orayı annexliyim bi burayı, ne güzel lan :D'' demek istiyorsan singleplayer açabilirsin.

(22-07-2015, 19:03)House : İnsanları kandırmak için atışmıl olan haritada ve bu bahsedilen versus’da ikinci taraf birinci tarafı yenememiştir. Dolayısıyla şunu atıp atıp sanki süper üstün oyun anlayışınız varmış gibi durmayın. Sizde 84k civarı bir ordu bizde de 110k civarı bir ordu vardı.
Tüm dünyayı çağırmasaydın o kadar basmazdık gülüm.

(22-07-2015, 19:03)House : Ona ragmen millet korktu saldırmadı. Halbuki o bahsettiğim sahil kenarına saldırsak alacağımız -1’lik mod.e ragmen kazanmamızı sağlardı.

Deniz kıyısı dediğim yer -1 verir çok büyük bir eksik değil. Orada saldırmamız halinde sizi yenerdik. Max. 2-3 savaş sonunda da imha olurdunuz.

İlk olarak
 psycrs.gif
Komik.

İkinci olaraksa, sanırım hiç aklına ''Rosülyona bakayım bi terraine'' demek gelmedi. Direk egonla konuştun.
aDyD3d.jpg

Keşke saldırsaydınız. En azından Paris'teki savaştan sonra ''ALLAHUAKBAR'' diye hönkürmenizi sağlayan ego biraz susardı.
[+] 2 üye brk007 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler RP oynayın RP. Bu tüm sorunları çözecektir.
G0kMNN.png
Ara
(22-07-2015, 19:03)House : :) Neden komik biliyor musun çünkü Ada Devletleri 1 toprak almakla kalmıyor Fransa’nın çevresindeki zayıf olan tüm ülkelere garantörlük atıyor. Bu ne demektir biliyor musun ben bu oyunun tanrısıyım ve sen öyle otur orada Fransa. Bu mu senin oyun sağlığı anlayışın? Tüm multi boyunca orada oturup İng.’nin masaşı mı olayım? Fransa işte bu yüzden İberya’ya girmiştir ve Aragon ile anlaşma olmuştur. Ben çoğu insanın aksine sözünün eri bir insan olduğum için İleride Fransa kültüründen İngiltere’nin atılmasının ardından kurulacak olan İspanya’ya Kuzey İberya’yı geri verecektim.

Tüm Avrupa ile müttefik olabildiğin bir oyunda bir oyuncu oynaması gibi oynayıp rakibi olan bir ülkenin genişlemesini zorlaştırıcı bir hareket yaptığında şaşırman doğal evet.
Katilmak istiyorum
Ara
Olayları kişiselleştirirseniz sonuç multinin bitmesi olur. Yapmayın beyler, oyunda kural yok, bu durumda multinin sağlıklı gitmesi için biraz olsun insanların fair play anlayışına sahip olması gerekiyor.

Duman oyunda kural olmadığının farkında mısın? Sizin historical rival olmanıza rağmen dost olup başta Fransa'yı yenmeniz ne kadar "FAIR" ise 10 kişinin size saldırması da o kadar "FAIR". Ancak her şeyden öte 2 tarafında yaptığı kurallara aykırı değil. Ya tamam insan beyni AI ile aynı düşünmek zorunda değil, ancak asıl fair olmayan şey daha oyun başlamadan "hah şu dostumla aynı coğrafyaya gireyim, birbirimizi kasarız." mantığı. HRE'de aynı şekilde aynı clandan 3 kişi girmişler electorlere ekmek elden su gölden bütün koalisyonları 8 kişi bertaraf edip imparator oluyorlar. Bunun neresi etik? Benim oyunda daha önceden tanıdığım arkadaşlarım yok diye sizden daha rezil durumda oynamak zorunda mıyım? Her şeyi tek başıma yapmak zorunda mıyım? HRE prenslikleri birbirinin kuyusunu kazıp imparator olmaya çalışacağına birini seçmişler aralarında çok yaşa padişahım diyorlar.

Survival oyunlarında işlediği gibi, karşındaki adama "I'm friendly" diyorsun adam "okay mate, good luck" diyerek uzaklaşıyor, eğer daha iyi biriyse yardım bile edebiliyor yeni olduğunu görüp. Ancak karşına Türk geliyorsa "8" kişinin tecavüzüne uğrayıp anında ölüyorsun, üstüne de küfür yiyorsun. Böyle acayip bir milletimiz var, ne fair playden anlıyoruz, ne insanlıktan anlıyoruz. Neyse sonuç olarak olayları kişiselleştirip hakarete varan açıklamalar yapmayınız, oyun sizin açınızdan dengeli gitmiyor ise yapabileceğiniz hiç bir şey yok, zira oyunda kural yok, bu yüzden yenseniz de, yenilseniz de işinize bakın, ülke oynanmayacak hale geldiğinde farklı ülkeye geçersiniz, oyundan zevk almaya bakın, şunu da unutmayın EU multilerini her zaman en çirkef olan kazanır. :-/
Ara
Iskocya ve Ingiltere oyunda historical rival degil. Tarihte o tarz bir rekabet olup olmadığı ise bence tartışılır.
Ben özellikle küçük ülkede oynamak istedim - bir önceki MP nin bitiş şekli dolayısıyla.

Birbirini tanıyan kişilerin yakın coğrafyalarda olmaları uzak coğrafyalarda olmasından daha hayırlıdır.
Yakın coğrafyada Brandenburg Köln Saksonya müttefikliği görürsün, uzak coğrafyada İspanya Polonya Osmanlı müttefikliği görürsün.
Sonuç olarak Brandenburg-Köln-Saksonya müttefikliği de, İspanya-Polonya-Osmanlı müttefikliği de yanlıştır. Arkadaşlar arasında yapıldığı bellidir. Tıpkı Britanya gibi. Daha önceki multilerden birinde Nogrod'a çok avantajlı şeyler önermiştim savaştan çıkması için, cevabı "ben arkadaşlarımı satmam." tarzında bir şeydi. Anlaşılır umarım ne demek istediğim.
Ara
(22-07-2015, 20:18)HulkSpider02 : Katilmak istiyorum

Seni takmıyorlar :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.