Tarih Sohbet
Mareşal Vaubanın kuşatma ve kaleler hakkında kitap yazdığını biliyorum ama orjinal ismini bilmiyorum.II.Viyana kuşatmasındaki Türk siperleri ile vaubanın siperleri arasında benzerlik sezmiştim , elimdeki erken modern çağda savaş kitabında biraz değiliniyor fakat ayrıntılı bilgi için.Eğer varsa Türkçe çevirisinden böyle bi kitap almak isterim biliyormusunuz ?
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
30 yıl savaşları, yüz yıl savaşları, avrupa tarihi ile ilgili belgesel tavsiyesinde bulunabilecek arkadaş var mı?
Ara
(01-03-2017, 18:40)Reaktans : 30 yıl savaşları, yüz yıl savaşları, avrupa tarihi ile ilgili belgesel tavsiyesinde bulunabilecek arkadaş var mı?

Biraz bakındım fakat pek bulamadım.Türkçe belgesel olarak 100 yıl savaşlarının başlangıc zamanlarından Agincourt savaşıyla alakalı belgesele denk gelebildim sadece.Daha sonra bu konuda belgesellere rastlarsam atarım.
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 2 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nükleer silahların kullanımını önlemek için alınan ne gibi tedbirler,yasaklar ve engeller var?Kuzey Kore gibi nükleer güce ve deliliğe sahip bir ülkenin,başkanı ölmeden önce son bi' çılgınlık yapması ihtimaline karşın,nasıl bir koruma var?Adam halihazırda diktatör,hayatın sıkıcı olduğunu,eninde sonunda öleceğini,ölmeden çılgınlık ve fantezi yapmak istediğinde karar kılıp Asya'nın tüm büyük başkentlerine ve gönderebildiği her ülkeye nükleer kıyameti göndermesini ne engelleyebilir?Aynı şekilde,İran'ın,Hindistan'ın?Benim bildiğim ABD'de sistem şöyle işliyor,hem nükleer füzenin olduğu geminin/uçağın komutanının hem de ABD başkanının eşzamanlı kırmızı düğmeye basıp onaylaması gerekiyor.Trump,olası bir Suriye müdahalesinde kontrolden çıkan savaşta,Rusya ile karşı karşıya geldiğinde,kullanmasını ne engeller?Düşününce,kitlesel yokoluş yanıbaşımızda.Kendi kendimizi yok etmemiz,eşi benzeri görülmemiş bir kıyameti ve soykırımı bir gün Dünya'ya getirmemiz işten bile değil.İnsanlık geri dönüşü olmayacak kadar ileri gittiğinde,bu onun sonu olacak.Hiçlikten geldiği gibi,hiçliğe karışacak.Bizim için üzücü,evren için önemsiz.
[+] 1 üye Ksenofanex nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-03-2017, 18:40)Reaktans : 30 yıl savaşları, yüz yıl savaşları, avrupa tarihi ile ilgili belgesel tavsiyesinde bulunabilecek arkadaş var mı?

Belgesel bilmiyorum da Yüzyıl Savaşları ile ilgili Hollow Crown film serisi var, bulması zor ama bulabilirsen güzel baya.
Ara
@ArthurDayne yazdığınla ilgili ufak bir araştırma yaptım. Her sayfada muazzam uzunlukta cevaplar var ama özet geçmek gerekirse nükleer başlıklı füze eğer balistik füzeyse havadan vurularak durdurulma olasılığının çok düşük olduğu söyleniyor sadece küçük bir ihtimal yükselişi esnasında vurulabilir deniyor. Eğer güdümlü füzeyse vurulma olasılığı oldukça yüksek ancak güdümlü füzenin geldiğini tespit etmek balistik füzenin geldiğini tespit etmekten daha zor.

Öte yandan bahsettiğin Kuzey Kore'nin ölmeden çılgınlık yapması durumu için Güney Kore, Japonya ve ABD gibi ülkelerin çeşitli saldırı planları olduğu yazılmış, ancak bu saldırı planlarının kapasitesi nasıl işlediği gizli. Anladığım kadarıyla ilk plan nükleer füzeler kalkışa geçmeden müdahale etmek şeklinde.
(15-04-2017, 15:30)Duman : @ArthurDayne yazdığınla ilgili ufak bir araştırma yaptım. Her sayfada muazzam uzunlukta cevaplar var ama özet geçmek gerekirse nükleer başlıklı füze eğer balistik füzeyse havadan vurularak durdurulma olasılığının çok düşük olduğu söyleniyor sadece küçük bir ihtimal yükselişi esnasında vurulabilir deniyor. Eğer güdümlü füzeyse vurulma olasılığı oldukça yüksek ancak güdümlü füzenin geldiğini tespit etmek balistik füzenin geldiğini tespit etmekten daha zor.

Öte yandan bahsettiğin Kuzey Kore'nin ölmeden çılgınlık yapması durumu için Güney Kore, Japonya ve ABD gibi ülkelerin çeşitli saldırı planları olduğu yazılmış, ancak bu saldırı planlarının kapasitesi nasıl işlediği gizli. Anladığım kadarıyla ilk plan nükleer füzeler kalkışa geçmeden müdahale etmek şeklinde.

Asıl müdahale edildiğinde nükleer kullanır Kuzey Kore.Bir de işin tartışmaya açık kısmı,ABD Kuzey Kore'yi "insanlığın iyiliği" için nükleer silahlarla vurup haritadan silerse,Dünya bunu nasıl karşılar?Bu,çoğunluğun iyiliği için yapılmış bir fedakarlık mı olur yoksa kabullenilemez bir insanlık ve savaş suçu mu?Herkes 2. Dünya Savaşı'nda Nazilerin ne kadar barbar,kana susamış gaddar yaratıklar olduğunda hemfikir de,Nagasaki ve Hiroşima'ya atılan 2 atom bombasını,işkenceyle öldürülen japonları,Rusların tecavüz ederek öldürdüğü kadınları ve çocukları unutuyor.Tarih cidden kazananlar tarafından yazılıyor.
Ara
Hünyadi Yanoş konusunu açarken karşılaştığım bir bilgi, Varna muharebesi öncesinde Macaristan ile Osmanlı arasında imzalanan ateşkeste 'İslamda müslüman olmayan bir ülkeyle yapılabilecek herhangi bir antlaşmanın süresinin 10 yılı geçmesinin yasak olması sebebiyle' 10 sene yapıldığı şeklinde bir ibare gördüm. Bu işin doğruluğu nedir, neye dayanarak belirlenmiştir bilen var mı?
Hudeybiye Antlaşması'na dayanıyor olabilir.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
Donation of Constantine, Konstantin'in Bağışı şeklinde ilginç bir hususa rastladım. Ortaçağın en meşhur ve en bilinen sahteciliklerinden birisiymiş. Sahtecilik kısaca, Roma İmparatoru Konstantin'in Roma şehrini ve Batı Roma'yı Papa'nın otoritesine bırakmasını konu alıyor. 

Bu sahteciliğin ilk olarak Papalığın bir eylemine dayanak olarak gösterilmesi, Papa 9. Leo'nun Konstantinopolis Patrikliğine gönderdiği mektupta gerçekleşiyor, bu mektup sonrası ortaya çıkan tartışmalar ve ayrışma Katoliklik ve Ortodoksluk mezheplerinin ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.

Sahteciliğin ilk kullanıldığı (ve muhtemeln yapıldığı) dönem ise Papa 2. Stephen'in Şarlman'ın babası Kısa Pepin ile yaptığı müzakerelerde, Papalık toprakları (Papal states) olarak bilinen toprakların belirlenmesinde kullanılıyor.
(01-03-2017, 18:54)cemal :

Biraz bakındım fakat pek bulamadım.Türkçe belgesel olarak 100 yıl savaşlarının başlangıc zamanlarından Agincourt savaşıyla alakalı belgesele denk gelebildim sadece.Daha sonra bu konuda belgesellere rastlarsam atarım.

Aynı adı taşıyan çok güzel bir kitabı var o savaşın. Mutlaka tavsiye ederim. Yazarı Bernard Cornwell

(31-10-2016, 16:22)ak_gandalf : Beyler kaynaklarda hep Batı Roma hep kavimler göçü yüzünden yıkıldı diyor fakat nasıl yıkıldı hiç tam anlatan bir kaynak göremedim. Yani tamam kavimler göçü yüzünden olduda nasıl oldu isyanla mı, bir savaş sonucu mu ?
Birde Roma İmparatorluğunun kuruluşundan yıkılışına genel tarihini öğrenebileceğim herhangi bir kaynak var mı ?

O kavimleri ordusuna aldı ama entegrasyonlarını başaramadı diye bir yorum var önereceğim kaynakta. Cermen askerler, Batı'daki lejyonlarda itaatsizlik sergilerken, Doğu'da zapturapt altına alınabilinmişlerdi. Göçe bir de bu perspektiften bakmak lazım. Ülkenin ordusu ayakta kalamayınca ne yapılabilir ki?

Doğusu için Georg Ostrogorsky'nin Bizans Devlet Tarihi'ni şiddetle tavsiye ederim. Geneli için bir isim bilmiyorum maalesef.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 1 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kapadokya Krallığı hakkında ne biliyorsunuz kapadokyalılar ayrı bir millet midir?
Tarihte bu bölgede neler yaşanmıştır?
giphy.gif
Ara
Fransa'nın resmi gazetesi Le Moniteur Universel'in Napoleon'un Elba'dan Paris'e dönüşü sırasında basılan sayılarından kesitler:

29yM8v.png

[+] 3 üye Moses nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
biraz konuyu canlandırayım.benim kutsal roma imparatorluğu ile ilgili aklıma takılan sorular var.voltaire' ın deyişiyle: " ne kutsal, ne romalı, ne de imparatorluktu." evet voltaire neden böyle demiş kafam basmadı biraz.imparatorluk kısmına takıldım hatta.sonuçta hepsi kendi içinde özerkti ama en son imparatora bağlıydılar neden imparatorluk olmasın ki merkezi otorite mi zayıf olduğu için böyle demiş.neyse bunu geçeyim.neden tarihçiler zamanında kutsal roma ismini kullanmışlar sonuçta roma ile bir alakası yok adamlar sonuçta alman teutoburg ormanı savaşı sonucunda romalılaşma,latinleşmeyi önlemediler mi?kutsal kısmı neden?kafamda deli sorular düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim :D
Ara
Kutsallığı da, Romalığı da, İmparatorluğu da kendilerinin uydurması. Diğer milletler de ayak uydurmuş niyeyse. Psikoloji bilimlerinde de iyi bir örnektir; doğru olmasa bile kendini ne olarak ilan edersen çağlar boyu bile öyle anılırsın. Voltaire çok doğru tarihi bir söz söylemiş. Tarihi olarak resmi bilgiler veren arkadaşlar da olacaktır forumda.

Almanya topraklarının kutsallıkla bir ilgisi yok, Roma ile bir ilgisi yok, İmparatorluk olabilmek için birçok millete egemen olman gerekir, o da yok. Cermen Devletleri Topluluğu olacakmış; birazcık isimlerini cilalatmışlar.
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benim merak ettiğim bir konu var arkadaşlar Fatih Sultan Mehmet'in bile yenemediği söylenen Macar Kara Ordusu hakkında kitap önerisi veya bu konuda bilgisi olan var mı?Yada bu konu gerçek mi böyle bir oluşum var gerçekten ama Fatih Sultan Mehmet ile ilgili iddiaları bilemiyorum.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
'Kendilerinin uydurması' diye basitleştirmek doğru değil. Bunun için önce tarihte ünvan nedir, nasıl alınır onu anlamak gerek, fetih yoluyla bu kanıtlanmamışsa tarihte kimsenin kendisine ne şekilde ünvan verdiğinin hiçbir önemi olmaz. O tarz bir "kendimize kutsal diyelim havamız olsun" gibi bir durum sözkonusu değil. Kutsal Roma İmparatorluğu'na Kutsal denmesinin sebebi 800'lü yıllarda Şarlman'ın Papa tarafından Roma İmparatoru ilan edilmesidir. Kilise tarafından verilmiş bir İmparatorluk ünvanıdır. 962 yılında Otto'nun İtalya'yı ele geçirmesi sonrasında yine bu ünvanı devralır. Otto ile Şarlman'ın en büyük ortak özellikleri, Hristiyan olmayan devletlere karşı savaşmaları ve bu bölgelerde Hristiyanlığı sert bir şekilde yaymalarıdır. Şarlman Cermen paganlara, Otto ise Slav paganlara karşı savaşmıştır.

Şarlman'ın Kutsal Roma İmparatoru ilan edilişi kısmı için Tarih Ansiklopedisindeki Şarlman konusunun okunmasını öneririm. 

Voltaire'in sözüne gelirsek realist bakıldığında doğruluk payları içerir ancak yine 'ünvan' dediğimiz hususu biraz basitleştirmektir, Kutsal kısmı yukarıda da bahsettiğim şekillerde bir nebze açıklanabilir ancak Kutsal Roma İmparatorluğu 1500ler sonrası Avrupa'da mezhepsel olarak en çok bölünmüş ve en kanlı savaşları yaşamış devletlerden birisidir, Protestanlığın çıkış merkezidir. Roma İmparatoru ünvanı zaten Romalıların İmparatoru olduğu iddiası içermez, çünkü o dönemde Romalı diye bir şeyden de bahsetmek mümkün değil, Roma İmparatorluğu'nun devam makamı olduğu iddiasını içerir. Bizans da kendisini Roma İmparatorluğu olarak isimlendiriyor (ve isimlendirmeye sonuna kadar hakları var) ancak ne Roma'ya sahiplerdi ne de halkları Romalıydı. Çıkıp Bizans için de "ne romalısın ne imparatorluksun haline bak" denebilir ancak bunu demek kimsenin aklına gelmemiş olsa gerek. İmparatorluk hususunda ise Kutsal Roma İmparatorluğu içerisindeki yapı, seçim sistemi, elektörlükler vb. hususlar açıklayıcı olur. 

Bu arada Kutsal Roma İmparatorluğu gayet de Cermenlerin/Almanların dışında kalan topraklara hükmetmiştir. En basitinden İtalyanlar ve Çekler buna örnek gösterilebilir. Dediğim gibi ülkeleri en azından tarihsel tartışmalarda muhabbetlerde bu kadar basitleştirmemek daha doğru olur.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Macaristan Seferi kısa bir özetle güzel anlatılmış : http://tarih.tumders.com/macaristanin-se...eferi.html

Lakin Macar Ordusu'nun diğer Avrupa ordularına oranla savaş sanatından daha iyi anladıkları doğrudur. Uç Türkçü olan yazar Atsız bile Macarların savaş kabiliyetlerini övmüştür. Özellikle Fatih zamanında Osmanlı ordusunu ciddi bir biçimde zorlamışlardır. Birazda coğrafi konumlarını avantaja dökmüşler denilebilir. Sık ormanlık, dağlık ve engebe topraklardan oluşuyor Balkanların kuzey kısmı. Tabi Osmanlı bu sıralar sadece Macaristan ile değil III.Vlad (Kazıklı Voyvodo) önderliğindeki Boğdan ile de uğraşıyordu. Onun da etkisi var.
76561198032000419.png
Ara
@Duman tarihi birkaç bilgi vermiş, doğru bilgiler. Fakat bunun ünvan değil devletin ismi olarak alınması için tarihte bu devletin hak edilecek bir şey yaptığını düşünmüyorum. İmparatorluk bir bütündür, HRE değildir. Roma beyaz ise Cermenya siyahtır, Cermenya merkezli bir devletin isminin Roma olması ise tezatlıktır. Bunlar kişisel görüşlerimdir, kesinlikle doğru olması gerekmez. Kutsallık ise çok büyük bir makamdır, bu kısım hangi düşünce yapısı ile verilmiş bilmiyorum fakat sanki devleti 'tanrılar yönetiyormuş' gibi bir hava verilmiş; din İbrahimi bir din olmasına rağmen. İletimde de 'bir arkadaş tarihi bilgi verecektir' yazmıştım, yine de Kutsallık kısmı hariç meşru kılacak hiçbir sebep yok. Eğer devletin iç yapısı isminin Roma olmasını haklı kılıyorsa bugüne kadar onlarca Roma kurulmuştur. Bu ismin günümüzde tarihçiler tarafından doğru olduğu hakkında ne kadar ortak bir karar var bilmiyorum ama emin oln bin sene de geçse bu isim havada asılı kalacaktır, ve kalması gerekir. Kutsal olmayana Kutsal, İmparatorluk olmayana İmparatorluk, Roma olmayana Roma denmez :)
G0kMNN.png
Ara
Avrupada her ülke ismi belli bir ünvanla ilişkilidir, İngiltere Kralı'nın topraklarına İngiltere Krallığı denir (adamın İngiltere Kralı olması için de İngiliz olması gerekmez, halkının İngiliz olması da gerekmez, buradaki örneğe nazaran aklınıza yatmasının sebebi o topraklara İngiltere dendiğini benimsemiş olmanız). Bu adam aynı zamanda Galler'in veya başka bir yerin de Kralı, İrlanda'nın koruyucu Lord'u vesaire olabilir. Burada mesele Roma İmparatoru ünvanının Romalılıkla esasen bir alakasının olmamasıdır. Roma İmparatoru demek Avrupa'da yegane meşru bir tabana sahip olabilecek İmparatorluk ünvanına sahip olmak, kendi makamını geçmişteki esas Roma İmparatorlarının devamı olarak görmek demektir. Çünkü bu tarihte zaten Romalı diye bir şey yok, Roma da Papalığın elinde. Yani kendine Roma İmparatoru diyen adamın halkının Romalılar olması, ülkeyi de Sezar ünvanıyla Roma'dan yönetmesini beklemek bu tarihte olası bir senaryo değil.

Bunun yanı sıra bir de Romanorum Rex ünvanı var, Romalıların Kralı anlamında. Bu ünvan da bir yerden sonra anlamını yitirince Roma'nın Seçilmiş İmparatoru anlamında başka bir ünvanla değişiyor.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.