Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz?
de, da, ki eklerinin alayının birleşik yazılmasını isterdim.
Ara
Bu tarz bağlaçların ayrı yazılınca daha doğal ve estetik durduğunu tek düşünen benim sanırım.
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şapkalı harflerin kullanımı kalkmıştı sanırım. Özellikle â harfi çok değerli. Kar ile kâr bariz farklı. Tekrar kullanımının başlamasını isterdim.
Osmanlı öncesi Türkçe kelimelerin tekrar kazandırılması ve günlük kullanıma dahil olması da güzel bir tercih olurdu benim için.
Ara
Türkçenin halk efsanelerinden biri de şapkanın kalkması. Şapka sadece plan gibi okunuşu yumuşak ve yabancı dilden gelmiş kelimelerden kalktı. Yani eskiden plân yazmak doğruyken artık değil. Normal şapka asla kalkmadı.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kesinlikle birkaç harf eklenmesi türkçede bazı kelimeleri söylediğimiz gibi yazamıyoruz.diğer türk dilleri örnek alınarak birkaç harf eklenmesi.
Ara
(06-07-2020, 01:20)umutovskii : Kesinlikle birkaç harf eklenmesi türkçede bazı kelimeleri söylediğimiz gibi yazamıyoruz.diğer türk dilleri örnek alınarak birkaç harf eklenmesi.

Ne gibi?
IbnE9P2.gif
Ara
(22-07-2020, 20:00)Attila the Hun :
(06-07-2020, 01:20)umutovskii : Kesinlikle birkaç harf eklenmesi türkçede bazı kelimeleri söylediğimiz gibi yazamıyoruz.diğer türk dilleri örnek alınarak birkaç harf eklenmesi.

Ne gibi?
İngilizceye benzemesine yol açan "i" yerine Azerbaycan Türkçesine benzememize yol açan "ə" gelebilir.Böylece köklerəməze bağlı bər muasır medenəyet olabələrəz. 
Not:İki harf birbiriyle aynı. ə Azerbaycan Türkçesinin i si gibi bir şey
-------------------------------------------------------------------------------------
Türk devletleri dışındaki tüm devletlerin küçük yazılmasını sağlardım
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(08-05-2020, 22:13)korkusalan : Fiilimsileri kaldırırdım Ya da Tek bir tür yapardım o da bulunması en kolay olan olurdu 1 tane ek ve başka hiç bir şey o eki kullanmayacak (-mamsı eki örnek Ali duvardan Zıplamamsı(y)ıp kafasını kırdı(Cidden çok basit değil mi? Ve bu ek sadece Yazarken yani yine zıplayıp diye okuyacağız))

Fiilimsiler nasıl kaldırılabilir ki. Fiilimsi kavramının kaldırılabilmesi için dilin tamamen yeniden şekillenmesi yüzlerce binlerce yeni kelimeler türetilmesi lazım ve bunun dili daha karmaşık yapmak dışında bir yararı olabileceğini sanmıyorum.

(22-07-2020, 21:56)korkusalan :
İngilizceye benzemesine yol açan "i" yerine Azerbaycan Türkçesine benzememize yol açan "ə" gelebilir.Böylece köklerəməze bağlı bər muasır medenəyet olabələrəz. 
-------------------------------------------------------------------------------------

Alfabe sadece belirli sesleri belirten sembollerdir nasıl bir dili başka dile benzetebilir pek anlamış değilim. Ama benzetse bile nasıl Dünya'da en çok kullanılan alfabe o alfabeyi kullanan onca dil arasından İngilizce'ye benzemeye yol açıyor
Ara
(22-07-2020, 21:56)korkusalan : İngilizceye benzemesine yol açan "i" yerine Azerbaycan Türkçesine benzememize yol açan "ə" gelebilir.Böylece köklerəməze bağlı bər muasır medenəyet olabələrəz. 

"i" harfi neden dilimizin İngilizceye benzemesine sebep olsun ki? Yukarıda verdiğin örnekteki tek bir kelime bile İngilizce değil, hepsi de Türkçe kökenli olsa da olmasa da dilimize yerleşmiş kelimeler. Şiveler arasındaki ses değişiklikleri doğal sürecin bir parçasıdır. Bu tarz ses değişiklikleri normaldir ve Türkiye Türkçesini "gerçeğe daha uzak yapmıyor", zaten Türkiye Türkçesi Türkçenin şivelerinden birisi.

Devlet isimlerine gelince, büyük yazılmalarının daha iyi olduğunu düşünüyorum. (Evet, hepsinin.) Özel isimlerin büyük harfle başlaması onları öne çıkartan bir unsur bence.
IbnE9P2.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.