Blog: 01/01/2020 - Forum Makaleleri #14: 2019'da Strategyturk
#1

Forum Makaleleri #14: 2019'da Strategyturk
Bu forum makalesinde sizlerle birlikte Strategyturk'te geride bıraktığımız 2019 senesini değerlendirecek, 2020 planlarımızdan bahsedeceğiz.

Strategyturk bizim için özel bir yer, 2019 da bizim için bir o kadar özel bir yıl oldu. Bu sene içerisinde daha önceleri temellerini attığımız birçok faaliyet alanımızda istediğimiz yerlere daha da yaklaştığımızı, daha önceleri yapılamaz olarak düşünülen birçok noktada Strategyturk olarak fark yaratabileceğimizi gördük ve gösterdik. 2018 senesinden farklı olarak strateji dünyasında 2019 senesi çok daha hareketli geçti. Oyun çıkışları itibariyle sezonu Nisan ayında Paradox Development Studio'dan Imperator: Rome ile açtık, ondan sadece 1 ay sonra Total War'ın çok uzun bir süre sonra çıkarttığı ilk tarihsel ana oyunu olan Total War: THREE KINGDOMS çıkış gerçekleştirdi. Duyurulara geldiğimizde belki de birçoğumuz için sürpriz bir biçimde Crusader Kings III'ün duyurulduğunu gördük, Total War'dan birçok yönüyle farklı bir oyun olacağı şimdiden belli olan Total War Saga: TROY duyuruldu.

Strategyturk'e dair güzel şeylerden birisi konsepti ve yapısı itibariyle olan dinamikliği, strateji dünyasını genel olarak ele alması. Bu da her çıkan yeni oyunun, yapılan her yeni duyurunun sitenin ve forumun çehresini değiştirmesiyle sonuçlanıyor. Tema geliştirmelerini ve yapılan bölüm çalışmalarını bir kenara koyduğunuzda 2016 senesinde girdiğiniz Strategyturk ile 2019 senesinde girdiğiniz Strategyturk'ü farklılaştıran en önemli şeylerden birisi belki de bu. Bu sadece bir çehre dönüşümü olarak değil, aynı zamanda kategorilerimizde ve bölümlerimizde tazeleyici bir unsur görevi görüyor. 2019 senesinde bölüm sunduğumuz belki de en eski oyunların, Age of'ların, Warcraftların modern grafiklere, modern oyunculuğa taşındıklarını gördük. Bizim için her bölümümüz önemli ve bu tazelemeler bizim için bu bölümleri istediğimiz seviyeye getirme amacımızda bir fırsat.

Bu çehre değişimini forumda daha iyi yansıtma ve işleme amacıyla Ağustos ayında Diğer Strateji Yenilikleri ve Rotasyon Sistemini tanıttık. Strategyturk'un stratejiyi belli başlı kategorilerde değil, bütünüyle ele alma amacında çok büyük bir öneme sahip olan Diğer Strateji kategorisi uzun zamandır birtakım geliştirmelere ihtiyaç duyuyordu. Oluşturduğumuz Rotasyon sistemiyle daha önceleri içerik sunabildiğimiz, ancak artık geliştirmelerine son verilmiş oyunların bölümlerini rafa kaldırıp onlardan boşalan yerlere yeni duyurulan, önde gelen strateji oyunlarından bölüm sunmaya başladık. Bu kategoride yaptığımız bir diğer çalışmada strateji ailesinin uzaktan da olsa bir parçası olan MOBA & Autobattler ve Kart Oyunlarına 4'er alt bölümden oluşan bir ana bölüm oluşturarak bu alt türleri diğer bölümlerden ayrıştırdık. 2020'deki hedeflerimizden birisi bu iki bölümde önemli geliştirmelerde bulunmak, düşüncemiz bu bölümlerin de dahili oldukları Diğer Strateji kategorisi gibi kendi iç rotasyonlarına sahip olmaları ve alt bölümlerinin zaman içerisinde değişim göstermesi.

5F0395AE5120F7BEE72664455C1AC673AA173E8B

2019'daki büyük projemiz, strateji oyuncularına hediyemiz Imperator: Rome Türkçe Yaması oldu. Biz bu gibi Türkçe yama çalışmalarının organize yapılması gerektiğini, sürekli güncelleme ve yama alan Paradox oyunlarının bir veya birkaç kişinin eforuyla desteklenmesinin mümkün olmadığını, yamaların basit bir çeviriden ibaret değil, aynı zamanda kalite kontrolünün yapılması gereken işler olduğunu savunuyoruz. Imperator: Rome Türkçe Yamasıyla doğruyu savunmanın bir adım ötesine geçip doğruyu icraata dökmek, strateji topluluğunda bu gibi işlerin yapılabileceğini göstermek istedik. Belki de oyunun çalkantılı çıkışından kaynaklı bir şekilde yıl içerisinde 3 büyük yama ve bir ücretsiz içerik paketi çıktığını gördük, bunların hepsi bizim için bir sınav niteliğindeydi ancak geldiğimiz noktada oyunun son sürümüne uyumlu %100 Türkçe bir yamaya sahibiz. 

Tüm bunlar Strategyturk bünyesi altında bir araya gelen, farklı meziyetlere, farklı becerilere sahip bir ekip sayesinde mümkün olabiliyor. Farketmiş olabileceğiniz üzere yamanın Strategyturk tarafından yapılması demek bu çevirinin forumda görevli yönetici arkadaşlarca yapıldığı anlamına geliyor, bu noktada sadece çeviride görev alan arkadaşlar değil aynı zamanda çeviriye gömülmüş yöneticilerimizin yokluğunu forumda hissettirmeyen diğer yönetici arkadaşlarımızın da öneminden bahsetmemiz gerekiyor. Imperator: Rome yamasına dair en büyük hedefimiz, yama çalışmalarının siteyi ve forumu negatif etkilemediğinden emin olmak. Imperator: Rome yamasına dair bazı enteresan bilgilere Modus Operandi yazımızda ulaşabilirsiniz.

paradoxama2019.png

2019'u bizim için özel kılan bir diğer olay şüphesiz ki 2019 Strategyturk Yaz Festivali kapsamında Paradox Development Studio geliştiricilerinin katılımıyla düzenlenen Soru Cevap Etkinliği oldu. Düşündüğümüzden bile daha güzel geçen bu etkinlikte geliştiriciler 3 saati aşkın bir süre zarfında tüm samimiyetleriyle Strategyturk üyelerinden gelen soruları yanıtlandırdılar. Bu etkinlik Strategyturk'ün "meseleye yaklaşımında" ve istenirse nelerin yapılabileceği noktasında bir gösterge niteliği taşıyor. Site kısmımızda yer alan Paradox Soru Cevap Etkinliğinden Satır Başları yazımızda sorulan soruları ve yanıtları daha kolay görüntüleyebilirsiniz.

Soru Cevap Etkinliği Yaz Festivali'nin bir parçasıydı. Strategyturk'te festivalleri her sene üstüne koyabileceğimiz, geliştirmelerde bulunabileceğimiz, yeni etkinlikler üretebileceğimiz, foruma farklı bir hava ve (kimi zaman kelimenin tam anlamıyla) farklı bir renk katan özel bir zaman dilimi olarak görüyoruz. Birkaç gün önce sona eren 2019 Strategyturk Kış Festivalinde Nostalji Kuşağı serisini başlatarak forumda bu zamana kadar etkinliği yapılamamış 5 farklı strateji oyunundan üst üste etkinlik düzenledik, 8 farklı çekiliş yaptık. Öyle ki festival ana konusu festival devam ederken Forum Etkinlikleri bölümünde ikinci sayfaya düştü. Nostalji Kuşağında daha önceleri etkinliği yapılamamış, strateji dünyasında önemli yerlere sahip bu oyunlardan etkinlikler gerçekleştirerek ileride etkinliklerini kurulabilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Elbette bu oyunların multiplayer yapılabilmesinde çeşitli zorluklar var, ancak bu zorluklar bir kere aşıldıktan sonra belli aralıklarla bu oyunlardan etkinlik yapılamaması için bir sebep yok.

Son olarak her sene olduğu gibi bu sene içerisinde de bir Görüş Anketi düzenledik. Bu görüş anketleri sadece yapılmakta olan uygulamalara yönelik değil, aynı zamanda planlanan veya değerlendirilen uygulamalara yönelik de topluluk üyelerimizden görüş alma amacı güdüyor. Son iki yıldır bu şekilde görüş aldığımız hususlardan birisi Destek Sistemiydi. Uzun bir bekleyişin ardından ilk olarak 16. Forum Günlüğünde böyle bir sistemin en doğru şekilde nasıl yapılabileceği, nelerden kaçınılması gerektiği konusunda düşüncelerimizi sizlerle paylaştık ve geçtiğimiz günlerde bu sistemi Strategyturk Lejyon adı altında yürürlüğe koyduk. 

Bu sistem bizim için hassas bir sistem ve içimize sinecek çizgileri belirlememiz dahi bir hayli zaman aldı. Geldiğimiz nokta Lejyonerliğin kendi artıları neticesinde "satın alınmak istenen" bir unvan olmaması, ancak Strategyturk'teki çalışmalarımızı, yaptıklarımızı ve hatta yapabileceklerimizi gören ve bizi destekleyen kişilere verdiğimiz bir hediye unvan statüsünde olması şeklinde. Bu kapsamda Lejyonerlerin Normal Üye'den dışarıdan görünen farklarının fazla olmaması bizim için önem sarf ediyor, burada da sadece kullanıcının görebildiği çift renkli Özel Temalar bizim için bir nokta atışı yanıt oldu denebilir. Şu anda tek bir Destek Metoduna sahibiz, burada da herhangi bir dış sorun olmaması durumunda 10 saniyede işlem yapabiliyorsunuz. Destek Sistemi Strategyturk'ün birçok unsuru gibi geliştirmelerde bulunabileceğimiz bir sistem.

2019 senesi içerisinde burada tek tek bahsedemeyeceğimiz daha birçok yönde ufak veya geniş çaplı çalışmalarımız oldu. 2020 senesinde sizlerin de desteğiyle strateji topluluğunu ileri taşımaya devam edeceğiz. Strategyturk olarak herkese mutlu, sağlıklı ve bol dünya fetihli bir 2020 diliyoruz.

[+] 11 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.