EU4 - İmparatorluklarınız
İlk oyunum yeni başladım. Kastille'nin bütün askeri gücünden yararlanıyorum kime savaş açarsam desteğe geliyorlar. Ama Tunus'u nasıl durduracağız bilmiyorum Osmanlı ile müttefik oldular. Osmanlı hem Balkanlar'da hem de Kuzey Afrika'da savaşıyorlar.

594l0T.png
[+] 1 üye Caliente nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
klasik bir hata @Caliente.
Tunusu güçlenmeden yok etmeliydin.şu anda tek çıkar yol Osmanlı'nın imhası.Çevresindeki bir kaç devletle savaşmasını bekle dal ve içinden ülke sal osmanlı zayıflayınca.boğazları al (marmara çevresi ve ege kıyısı)
Bu sıradada Tunustan para al ve trade steeeing vb ile para kazanmasını engelle. sicilyayı alıp Tunusa ambargo at.. Zayıflayınca içinden geçmeye başla
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Amerika'da ki durumu ve Avrupa'da ki diplomatik ilişkilerini detaylı bilmediğimden bir şey demek zor ama,
Kastilya'nın düşmanları ile dostluk kurunca Kastilya'yı satıp İberya'da genişlemek mantıklı bir hamle olur.
Afirka'daki,Hindistan'daki,Güney Doğu Asya'da ki zayıf milletlere saldırabilirsin.
Yeterince güçlenince güçlü bir müttefik bulup Osmanlılar'a saldırırsınız.
@Caliente
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(03-06-2020, 22:09)Defterdar : Amerika'da ki durumu ve Avrupa'da ki diplomatik ilişkilerini detaylı bilmediğimden bir şey demek zor ama,
Kastilya'nın düşmanları ile dostluk kurunca Kastilya'yı satıp İberya'da genişlemek mantıklı bir hamle olur.
Afirka'daki,Hindistan'daki,Güney Doğu Asya'da ki zayıf milletlere saldırabilirsin.
Yeterince güçlenince güçlü bir müttefik bulup Osmanlılar'a saldırırsınız.
@Caliente
Hocam Kastille, Fransa ve Napoli ile müttefik. Onları yenebileceğimi sanmıyorum  :smile: Hem de benim iki katı askerleri var. Aynı zamanda Aragon ile aram iyi değil. Bu arada Avrupa'ya gelen Osmanlı tehlikesini kimse umursamıyor Osmanlı Balkanlar'dan girerken İngiltere ile Fransa savaşıyor.
Amerika'da ise iyi gidiyorum Brezilya'nın bir kısmını aldım kırmızı olan yer İngiltere, sarı olan yer ise Kastille. Bir soru sorayım, Amerika kıtasındaki zayıf milletlere saldırmak için savaş sebebi bulamıyorum içlerine casus gönderiyorum %20 olunca iddaa üretip saldırıyorum. Savaş açabilmek için daha çabuk bir yöntem var mı?

l6DCr3.png
Ara
Dini fikri tamamlarsan kendi dininden olmayan herkese saldırabilirsin.
Ve kendi mezhebinden olmayan herkese.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Portekizle fazla Avrupa siyasetine karışmadan Amerika-Afrika ve Hindistan-Malaya taraflarında rahatça kolonileşebilirsin. Yeterince kolonileştiğinde zaten Osmanlı dışındaki devletleri teke tekte rahatlıkla yenebilecek güce geleceksin. Acele etmene gerek yok. Bırak Tunus'la Kastilya uğraşsın.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Boşa bekliyorsun bence. Yapman gereken şey güçlü bir donanma kurmak ekonomin iyi ise flag shipte yap. Tunus Osmanlı ile müttefikse muhtemelen memlükle rivaldir. Tunusa savaş aç Osmanlı gemi dışında çıkarma yapma ihtimali yok. Savaşı açarken yanında adam çağırma. geçiş alıp işi bozabilir. Donanman denizden gelecek filoları tutabilirse tunustan toprak alıp Osmanlı ile ilişkisini kesebilirsin. Kolonilerini pasifize yap savaşa gelmesinler geçiş isteyebilirler memlukten.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
[+] 1 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-06-2020, 23:54)Türk Şad : Boşa bekliyorsun bence. Yapman gereken şey güçlü bir donanma kurmak ekonomin iyi ise flag shipte yap. Tunus Osmanlı ile müttefikse muhtemelen memlükle rivaldir. Tunusa savaş aç Osmanlı gemi dışında çıkarma yapma ihtimali yok. Savaşı açarken yanında adam çağırma. geçiş alıp işi bozabilir. Donanman denizden gelecek filoları tutabilirse tunustan toprak alıp Osmanlı ile ilişkisini kesebilirsin. Kolonilerini pasifize yap savaşa gelmesinler geçiş isteyebilirler memlukten.
Aragonu yenebilecek durumdaysa sicilyayı alması ve ambargo uygulaması daha iyi olur zaten iberyadan avrupa yolunu kapatıyor birde akdeniz osmanlı avrupa yolunuda kapatırsa tunus gelişemez sonra srnin dediklerini yapar.Hem sicilyayı alırsa donanmasının bir kısmına savaşta değilken korsanlıkta yaptırabilir
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
PW0JXN.jpg
1821'e kadar oynayabildiğim nadir oyunlardandı, dünya fethini kolonici devletler yüzünden ucundan kaçırdım. Her iki devletle de 1 savaş gerekiyordu truce bitmedi.
[+] 2 üye Joe Andy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eline sağlık.
Ama keşke art arda barış bozsa idin.

Çok güçlenince barışı bozmak sıkıntı olmuyor.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20200609140845_1.jpg

Burgonya veraseti.
Ara
İnsan paylaşmaya utanır ama sen bilirsin. @Aeschyli

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...#pid188302
Ara
Senpaimle yarışacak değilim. Büyüksün Void-senpai.  EU4: Heart
Ara
Dh1Wcgn.jpg
Ara
unknown.png

HRE ile uğraşmasam 150 yıl önce de kurabilirdim ama bir yandan orayı toparlamak, bir yandan da onlarla zıt gitmeyecek şekilde genişlemek çok zamana mal oldu. Ama sonuç olarak lotharingia ideaları çok can yakacak :)
omnia fui et nihil expedit
Ara
Bol devrimli, azıcık bordergorelu Papa oyunu. Her zamanki gibi emperyalizm cbsi gelene kadar tall gittiğim bir oyundu. Niyetim başarım kovalamaktı. Alınabilecek beş başarım vardı, üçünü aldım. Alamadığım başarımlardan ilki bir İtalyan ülkesiyle Tunus eyaletindeki şehirlerin devastation'ının 100 yapılmasını istiyor. Beş veya altı şehir var tam hatırlamıyorum. Savaş açıp şehirleri yağmalasanız bile en fazla 30 değerine ulaşıyorsunuz. Hadi +5 de şehir topraklarını yaktığınızda verse etti 35. Bundan sonra her bir şehirde asker tuttuğunuz müddetçe aylık 0.2 oranında yükseliyor. Beş ayda  yüzde 1 , bir şehrin tamamlanması için gereken süre ortalama 25 yıl. Bir savaşı 25 yıl devam ettiremeyeceğinize göre bu başarım nasıl alınır bilemiyorum. Şehirlerin devastation değerini savaşmadan arttırmanın yolu var mıydı acaba? Alamadığım diğer başarım ise Livonya, Töton ve Tapınakçıların march yapılmasını istiyor. Knights'ı vassalayıp marchladık tamam, yalnız Töton ve Livonyanın oyun başı topraklarını alır sonra onları salarım diye düşünüyordum ancak olmadı. O bölge Litvanyanın elindeydi, aldım, ne Tötonları ve de Livonyalıları salamadım. Neden böyle bir şey oldu bilmiyorum. Kültürlerini değiştirip tamamen yok mu ettiler acaba?

Avusturya dahi reformed oldu. Bir tek Portekizle bir kaldık Katolik. :reli:

20200625031234_1.jpg20200625031253_1.jpg

Evet herkes devrimci oldu. Avusturyada patlayan devrim hareketi dalga dalga yayıldı. Bizde de en son yüzde 60 seviyelerindeydi. Hegemon olduğunuz zaman ise bütün ülkelerin size bakış açısı -100 değişiyor. Bir anda dünya üzerinde benimle ittifak kuracak hiçbir ülke kalmadı. Avusturya Kastilyayı pu alıp Rusya ve İngiltere ile ittifak kurunca ilerleyecek bir alanım pek kalmadı. State değeri yüksek toprakları alıp beklemekle geçti süreç. Halbuki Kastilya boşta olsa İberya biterdi. Anadolu da komple alınırdı mesela. Hala alınır da sıkıldım. Zaten otuz yıl falan kaldı.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
20200625144028_1.jpg

G. Capacity 'nin 3 4 katından fazla olunca hiç zevkli olmuyor bıraktım bu yılda. Koalisyonlar bitmiyor.

20200625144059_1.jpg

20200625144015_1.jpg
Ara
Toprakları territory olarak bırakıp government puanlarını da govcapa basarsan govcapı o kadar afaki şekilde aşacağını sanmıyorum. Şehirlerin govcapa etkisini düşüren binayı da unutmamak lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
20200627070957_1.jpg
20200627071000_1.jpg20200627071005_1.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Zebercet
O üç ülkeyi nasıl PU'ya aldın?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.