EU4 - İmparatorluklarınız
üstte yazdım.. gelirin ana kaynağı goods produced %40 .. bu muazzam bir üretim ve ticaret getirisi sağlar.özellikle goods produced ticarete etki eder ki bunu net olarak görüyoruz.... arkadaşımız aklın yol bir deyip node i kanadaya taşıyarak tüm amerikayı çekmiş ve parayı kırmış.. olan bu ..

şimdi ben de size oyunun başından sonuna dek uyuduğum oyunumu ve aldığım saçmasapan 2 başarımı aktarıyorum :P genelde başarım için oynamam.. bir şekilde tall olayına taktım sanırım..

ojDnWb.jpg

ldaBGJ.jpg

V0q2nZ.jpg

1LQjOj.jpg

LyVd5o.jpg

7q023Y.jpg

P0LvJ5.jpg

gq3jM5.jpg

40 şehir 1689 development.. ortalama 42 , 2
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Önce varis sonra lider öldü oyun başında, gerçekçi olsun diye dokunmadım, 4-1-1, 1-1-3 gibi saçma sapan liderler geldi. Zaten geçen oradaki ufak kabileleri vassallamıştım savaşmadan almak için, şimdi farklı bir din grubu seçtim diye yanaşmıyorlar. Britanya üç kere geldi tepeleyip gönderdik, en son Fransa ittifaklık attı kabul ettim, en azından Britanya savaş açamaz ancak bu sefer de Fransa kolonilerine savaş açma şansım kalmadı. Bu sefer yapamayacağım gibi duruyor bakalım. :D Şans çok önemli bu oyunda, belki de her şeyden daha önemli. Zaten 800 tam puanı ayarlayacağım diye kabız oldum, o nasıl bir sistematiktir. Ha şeyi soracaktım asıl, oyun başı hızlıca Kanada bölgesini kolonileştirip ticaret merkezi yaptım ancak gelir aşırı düştü, hata mı ettim, daha sonra yapmam gereken bir şey miydi bu? Çünkü Karayiplerden neredeyse iki katını alıyordum, şimdi hepsini oraya aktarmama rağmen Karayiplerden aldığımın yarısını bile alamıyorum :(

Jax senin başarım tam benim gibi işsizler içinmiş be, oyun sonuna kadar adadan dışarı adım atmayıp dev kasayım bari sağ ol gösterdiğin için. :wink:
Ara
değişik fantazilerim vardır böyle de ..bu fantazi biraz sıkışık zor mp ler için düşünüldü..ha bu arada nodeyi taşımak için acele etmemelisin.. nerede başladıgına bağlı ki muhtemelen karayiplerde başladın, uzunca bir süre orda kalıp ne zaman ki golf of stream ve chespake bay a bulaşırsan o zaman oraya tşırsın.. tabii taşımaadn önce ingiliz etkisini de düşünmelisin. zira ingilizler hiç koloni atmasa da chespake bayı çekebilecek güce sahipler..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İki kolonistlle başlayıp 1500 gelmeden evvel kaç tane koloni yapıyorum ancak 1500den sonra sanki ülkem koloni nedir bilmezmiş gibi bir de iki saat dev basmakla ve koloniciliği benimsemekle vakit kaybediyorum. Şimdi Wikisinden baktım Asya, Afrika ve Avrupada olacaksın enstitünün senden çıkması için demiş ama, e o zaman bizim gibi devletlere bir ayrıcalık tanısınlar böyle saçma şey mi olur. Başka konu bulamadım buraya yazdım.
Ara
Wedding böyle yapılır şekerlerim  :closedtongue: 

z3PkNR.jpg
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
BrprLL.jpg

@murathan3459 Güzel wedding ama bi O'Clery hanedanı değil.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-05-2017, 03:09)altnkurt : @murathan3459 Güzel wedding ama bi O'Clery hanedanı değil.
İberian Wedding olayına gönderme yapmak istemiştim :)
Yolun başındayız hocam hedef Rus hanedanı sonrası Tokyo'da drift :)
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2rXzZ2.jpg

Ideas Guy tamamdır. :smiling:
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tebrikler

İdeaları ve kurduğun custom ülkeyi de gösterseydin keşke. Belki bu achievement için bi rehber konusu falan?
Sic Parvis Magna
Ara
Elimden geldiğince paylaşayım tabii.

DPNgB3.jpg
brz7ym.jpg
dPygXp.jpgİdealarda mümkün mertebe gelir getirecek olanları seçiyoruz gördüğünüz gibi ve ideaları tamamlarsak inşa maliyetini düşüren fikri açıyoruz ki bu oyun sonunda bize çok ciddi avantaj sağlıyor, özellikle 500 ducat isteyen fabrikaları seri şekilde basabiliyoruz bu yüzde 20lik bonus sayesinde. Askeriye için moral ve disiplini yeterli gördüm ancak açıkçası ona bile gerek kalmıyor çünkü önünüzde bir engel yok, ufak tefek kabileler, ki bu kabileler malum 1. teknoloji seviyesinden başlıyor ve size karşı hiçbir şansları yok. Anca Avrupalılar salça olursa biraz zorlanabilirsiniz ama eğer deneyimliyseniz onlar da pek bir şey yapamıyorlar. Zaten bu oyunumda kolonicilik 1533de çıktı, Avrupalılarla ilk kez 1550den sonra karşılaştım, o zamana kadar da donanma ve ordumu kurmuş ve sahil şehirlerini çoktan kolonileştirmiştim. Önleri kesilince zaten koloni atacak yerleri kalmadı dönüp gittiler. Zaten Karayiplerin en doğusundan başlayıp kolonileştirirseniz atlayacak yerleri kalmıyor, ondan sonrası gelebilecekleri yerleri kolonileştirip kolonileşme şanslarını tamamen yok etmek. Gerçi dediğim gibi, üç beş koloni kursalar bile sorun olmaz çünkü tutup da otuz kırk bin askeri zaten gönderemiyorlar, eğer iyi de bir donanmanız varsa korkmadan savaş açıp ellerindeki toprakları alabilirsiniz. Ben Fransa ve Britanyaya aynı anda savaş açıp bütün topraklarını aldım ve Avrupalılarla olan muhabbetimi sonlandırdım.

Yönetim biçimi Teokrasi seçmemin sebebi hükümdar ölünce stabilite kaybetmemekti. Açıkçası yönetim biçimleri hakkında pek bir malumatım yok.

Dini Totemist seçtim ki küçük kabileleri savaşmadan vassallayıp yutayım. Çünkü farklı bir din olursa asla vassal olmuyorlar. Bunun epey faydası da oldu açıkçası, savaşsam bile çok rahat alırdım belki ama aynı anda beş vassal yapıp uzun vadede yavaş yavaş yemek bana kalırsa daha makul. Hem idari puanınızı da fazladan harcamamış oluyorsunuz. Totemistin bir faydası da -1 huzursuzluk ve dini hoşgörü bonusu vermesi.

Başlangıç olarak ise Kuzey Amerikadaki çıkıntının en ucunu seçtim, oradan Havanaya koloni atıp orayı başkentim yaptım. Ondan sonrası zaten koloni koloni koloni. Benim tavsiyem aynı anda bir taraftan Kanadaya doğru koloni kasarken diğer taraftan Panama bölgesinden batıya uzanıp yay çizmek. Söylediğim gibi önemli olan şey Avrupalıların sıçrayacağı bir sahil kenti bırakmamak.

Naçizane bir noob olarak önerilerim bunlar. Umarım faydalı olur.

Düzeltme : Kendi açtığım idealardan bahsetmedim iyi mi :) Başlangıçta kolonist sayısını 5'e çıkarmak çok önemli. O yüzden exploration ve expansion ideaları açılmalı başlangıçta. Askeri olarak kalite ideasını tavsiye ederim, verdiği bonuslar müthiş, her ne kadar sık kullandığım bir idea olmasa da gemilerle çok işimiz olacağı için hem donanma hem de orduya çok güzel nitelikler ekleyen bu idea açılmalı. Ticaret ideası tüccar sayısının artması için olmazsa olmaz. Bu dördü sabit, kalan idealar sizin oynayış tarzınıza bağlı. Bu arada bu ideaların bileşimleri güzel policyler veriyor.
[+] 4 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel bir oyun olmuş hocam elinize sağlık.

Edit: Başarım tek topraklıydı pardon :)
Ara
(21-05-2017, 05:07)murathan3459 : Güzel bir oyun olmuş hocam elinize sağlık.
Disiplini 4'e çekseydiniz keşke puan artardı, daha fazla toprakla başlayabilirdiniz.

Ayrıyetten belki de Tüccar cumhuriyeti de güzel olabilir denemek lazım :)

800 tam puan ve tek toprak,3 development ile başlama şartı var hocam. :)
Ara
(21-05-2017, 05:13)Zebercet :
(21-05-2017, 05:07)murathan3459 : Güzel bir oyun olmuş hocam elinize sağlık.
Disiplini 4'e çekseydiniz keşke puan artardı, daha fazla toprakla başlayabilirdiniz.

Ayrıyetten belki de Tüccar cumhuriyeti de güzel olabilir denemek lazım :)

800 tam puan ve tek toprak,3 development ile başlama şartı var hocam. :)

Sonradan farkettim hocam ben rastgele zannetmiştim :)

disiplini 4 yapmayı denedim de yemiyor 800 olmuyor :)
Ara
800 tam puanı tutturmak tam bir kanser zaten. :unamused:
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel bir custom yerli koloni campaigni başlangıcı olmuş, önerilerin de faydalı oyun için @Zebercet.
G0kMNN.png
Ara
Aslında 800 puanı da kullanmak gerekmiyor. Çünkü wiki de diyor ki 200 puan kullanarak diğer başarımları da aynızamanda yapılabileceği ifade edilmiş. Şahsen bende kendi oyunumda 800 puanın hiçbirini kullanmamıştım.
Ara
Ben de öyle düşünüyorum açıkçası. Sebebi ise bu oyunda da yaklaşık bir on yıl boyunca 500 ducat gelirim olduğu halde başarım gelmedi, tam sinirden kaydı silecektim ki devam ettim, daha sonra artık ne olduysa geldi başarım. Belki geçenki oyunumda da gözden kaçan bir şey vardı bilmiyorum. Acaba sadece ticaret gelirinin 500 ducat olmasını mı istiyor? Hem zaten 800 puanın altında başarım iptal olsa sağ üst köşede ideas guy başarımı görünmezdi. Biraz sıkıntılı bir başarım, ya da bir püf noktası var.
Ara
New Portugal 1520 tarihinde ayrılmış.Artık imkanlarını Portekiz için kendisi için kullanacağını ilan etti.Bundan 2 sene sonra da bu sözleşmeyi dünyaya ilan etti.
Jao12q.jpg

Kendi yolumuzu çizmiştik ve tek bir hayalimiz vardı.Bu yeni dünyada ilan ettiğimiz devletimizi Kıt'asal güç haline getirip başka devletleri buradan uzaklaştırmak.
Devletimizi 50 yılda geliştik ve İmparatorluğumuzu dünyaya duyurduk.
ZZb4d0.jpg

Bu da 50 yıl sonra sınırlarımızı gösterir belge.Kıt'asal güç hayalimizde ilk hedefimiz Kuzey Amerika, Meksika ve Peru'daki topraklarımız arasında bağlantıyı sağlamak.

ZZb4YA.jpg
[+] 3 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20170523161649_1.jpg

Fransa'da aynı hanedan onuda bi 100 yıla hüpletiriz.   Steamhappy Steamhappy Steamhappy

1pk85k.jpg
[+] 4 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fas nasıl genişledi?
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.