EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(30-06-2019, 14:49)Nefer :
(30-06-2019, 11:32)Wayfear : Rusya ile Polonya-Litvanya'yı nasıl yenebilirim. Oynadığım oyunda Macaristan saldırmışken ben de saldırdım lakin hem müttefiğim moldovayı biçti hem de Macarları 2 ye katladı sonra bana döndüler bi baktım müttefikleri Bohemya ve Brandenburg HRE nin en büyük devletlerinden. Yardım pls.

tarih idealar military özelliklerin asker sayın toprak bilgileri gibi şeyleri söylersen daha iyi yardımcı olurum

Savaşı kaybettim ama 790 altın vererek kurtuldum sonrasında Osmanlı ile yanaştım , Osmanlı saolsun Tek başına tokatlamaya başladı CW'yi ben de yanında girip claimleri aldım sonrası kartopu 1630 yılına kadar tüm claimleri aldım nerdeyse. Sağolasın genede .
[+] 1 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-06-2019, 18:51)FokluGeneral : Prusya'yım. Yıl 1564 ve yaklaşık 270 developmentım var. Polonya'ya doğru genişlemek istiyorum ancak önümde sıkıntılar var.

Polonya, Saksonya ve Avusturya (İmparator) allyım.
Polonya benim yanımda Saksonya ve Litvanya ile ally (ancak pu yok)
Aynı zamanda Religious League'ler kuruldu ancak Avusturya ve Saksonya'nın da içerisinde bulunduğu Katolik Lig Protestan Lig'den çok daha güçlü.

Bu durumda ne yapmalıyım?

Bu bilgiler yetmez ama diplomasi yap genel olarak. Polonya'nın rivalları ile ilişki kas olabiliyorsan ally ol, çağır Avustur'u da vura vura Karadeniz'den çık. Dini idea çalışmadıysan toprak aırken tedbirli ol ki religious turnoil disasterı patlamasın. O coğrafya biraz sakat hem kültür hem din olarak. Hem Almanya dolaylarına doğru büyümek daha kazançlı, historical gitmesen bile diplomatik+espionage çalışıp batıya büyümek en iyisi bence.
Ara
(30-06-2019, 23:20)tahr1bad :
(30-06-2019, 18:51)FokluGeneral : Prusya'yım. Yıl 1564 ve yaklaşık 270 developmentım var. Polonya'ya doğru genişlemek istiyorum ancak önümde sıkıntılar var.

Polonya, Saksonya ve Avusturya (İmparator) allyım.
Polonya benim yanımda Saksonya ve Litvanya ile ally (ancak pu yok)
Aynı zamanda Religious League'ler kuruldu ancak Avusturya ve Saksonya'nın da içerisinde bulunduğu Katolik Lig Protestan Lig'den çok daha güçlü.

Bu durumda ne yapmalıyım?

Bu bilgiler yetmez ama diplomasi yap genel olarak. Polonya'nın rivalları ile ilişki kas olabiliyorsan ally ol, çağır Avustur'u da vura vura Karadeniz'den çık. Dini idea çalışmadıysan toprak aırken tedbirli ol ki religious turnoil disasterı patlamasın. O coğrafya biraz sakat hem kültür hem din olarak. Hem Almanya dolaylarına doğru büyümek daha kazançlı, historical gitmesen bile diplomatik+espionage çalışıp batıya büyümek en iyisi bence.

Tavsiye için sağol, şansımın aşırı şekilde yaver gitmesi sonucunda Protestan Ligi'nin başı olup savaşı kazandım ve Katoliklik Avrupa'dan silinmek üzere.
Ara
transfer gücü aktarımıyla steer trade arasındaki fark nedir?
Ara
Steer Trade ile rakibin tücarlarını kendi lehine olan yerlere yerleştirmeye zorluyorsun. Transfer trade ile rakibin ticari gücünün %50'sini kendine aktarıyorsun. Ben genelde transfer kullanırım ama şöyle bi googlelayınca küçük devletlere karşı Steer yapmak daha mantıklı olduğu yorumları mevcut.
Sic Parvis Magna
Ara
Hamburg ile oynuyorum hannover kurmak istiyorum ama hannover kurmak için hre de elektör ve ya hreden çıkmam gerekiyor nasıl elektör olabilirim
Ara
(05-07-2019, 12:42)altnkurt : Steer Trade ile rakibin tücarlarını kendi lehine olan yerlere yerleştirmeye zorluyorsun. Transfer trade ile rakibin ticari gücünün %50'sini kendine aktarıyorsun. Ben genelde transfer kullanırım ama şöyle bi googlelayınca küçük devletlere karşı Steer yapmak daha mantıklı olduğu yorumları mevcut.

teşekkür ederim
Ara
(05-07-2019, 12:51)Ekkoo^^ : Hamburg ile oynuyorum hannover kurmak istiyorum ama hannover kurmak için hre de elektör ve ya hreden çıkmam gerekiyor nasıl elektör olabilirim

topragın   ufakken hireden çık   formdan sonra tekrar gir.
Ara
Hreye tekrar girebilmek için Avusturyayla ilişki 190 olması gerekmiyor mu
Ara
O büyüklüğüne ve kültürüne göre değişiyor.Denemedim fakat Hannover kuracak kadar toprak aldıktan sonra girebilecek ilişki olacağını sanmıyorum.Denemek lazım.Elektörlüğü ai genelde küçük devletlere vermeyi tercih ediyor, alabilmen zor o yönden.Ya çıkma taktiği deneyeceksin, ya da elektör olamazsan parçalayana kadar oynamak lazım.Parçaladıktan sonra da Hannover kurmanın ne kadar anlamı olur bilemiyorum.Almanya kuracak seviyede olursun zaten.
Ara
Asıl amacım Almanya kurmak zaten ama bi hannoverde kurayım arada dedim
Ara
HRE üyesiyim, Avusturya imparator ve müttefik durumundayız ancak HRE içinde toprak alınca o şehri geri ver diye bildirim gönderdi... Bug mı bu?
Ara
125 ilişkinin altındaysan toprağı geri istiyor bug değil
[+] 1 üye Ekkoo^^ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Oyuna Özel Steam Girdi Ayarı" ne işe yarıyor? Aşağıda ekran görüntüsünü kırmızı çerçeve içine aldım ama ne işe yaradığını merak ettim...

NLr325.png
Ara
amerikada iroquois oynuyorum kimse dibime koloni atmadığı için çok geç reform yaptım yıl 1630 500 devim reform geçirirken 2 tech geri başlamıyomuyduk neden 4 tech eksik aldım? ve en erken kaç yılda toparlayabilirim kendimi
€20
Ara
eger iron man oynamıyorsan zamanında tag cas yazıp erkenden yanına koloni attirmaliydin cok daha avantajli olurdun
Ara
(07-07-2019, 17:22)Aiakos : amerikada iroquois oynuyorum kimse dibime koloni atmadığı için çok geç reform yaptım yıl 1630 500 devim reform geçirirken 2 tech geri başlamıyomuyduk neden 4 tech eksik aldım? ve en erken kaç yılda toparlayabilirim kendimi

2 tech geride başlıyacak diye bir şey yok. Senin reform ettiginde, teknoloji aldigin ülkenin tech seviyesinin %80ine ulasirsin. Yani o 15 ise sen 12 olursun gibi
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
dip techte 15 ti mesela norveç bana 10 geldi sonra militaryde 16ydı bana 12 geldi admde 12 geldi aynı şekilde
€20
Ara
Osmanlı ile müttefiğim memlüğe saldırdık lakin Osmanlı ordusu avrupada boş boş bekliyor yardım etmiyor oyun hatası mıdır bu
Ara
boğazlardan geçebiliyor mu?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.