EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(01-06-2020, 02:42)altnkurt : Peki bu hre dışı devletlerin kendi rızasıyla hreye katılması ve hre devletlerinin fethettiği toprakları hreye katması ne şartlarda oluyor?

Denemedim ama İmparatorla iyi ilişki şartı var diye biliyorum.
Ara
100k lık prusya ordusunun 200k lık Osmanlı ordusunu devirmesi normal mi ?
Diğer faktörler neredeyse eşit. Araziden eksi yemedim nehir geçmedim hatta benim general 3 yıldız onun ki 2 yıldızdı. Yinede devirdi beni. Bu kadar güç farkı var mı askerler arasında

Saldırı bonus veren ideaların hepsi de aktifti bende
Ara
Prusya disiplin, army tradition, moral ve combat ability açısından oyunun en güçlü ülkelerinden birisi. Avrupa birimleri de oyunun ortasından itibaren Anadolu birimlerine pip olarak fark atıyorlar. Askerlerin talim miktarı da yine etkili unsurlardan. Ayrıca Prusya'nın çağ bonusu da aldığı hasarı oldukça azaltıyor. Osmanlı da güçlü bir ülke tabi ama Prusya'nın 5-10 kat fazla orduları yenmesi alışılagelmiş bir şey genelde.
Sic Parvis Magna
Ara
(01-06-2020, 10:53)tarık demir : 100k lık prusya ordusunun 200k lık Osmanlı ordusunu devirmesi normal mi ?
Diğer faktörler neredeyse eşit. Araziden eksi yemedim nehir geçmedim hatta benim general 3 yıldız onun ki 2 yıldızdı. Yinede devirdi beni. Bu kadar güç farkı var mı askerler arasında

Osmanlıya 1600 lerden sonra askeri olarak  zayıflatma geliyor prusyanında üstüne çok fazla bonusu var prusyanın yenmesi gayet normal
Ara
Manchu için ideal ilk 3 idea group ne olmalı ? Bir de ordu düzeni nasıl olmalı yani cavalry bonusuna dikkat etmeli miyim ?
Ara
Bende prusya ile oynuyor 12. Teknolojide yiz. Piyade combat %30 army tra. 61 disiplin%113 morale 4.4
Osmanlı ordusu 45k 6f 6s general ile benim 35 4f 2s generallınordumdan kaçıyor.
Üstüteki değerlerde daha oyunun başı ben prusyanın bu kadar güçlü olduğunu bilmiyordum.

Bende soru sorayım bu arada prusya militarizasyonu askeri puan harcamadan arttırma yöntemi var mı? Control province denen şeyden - yiyorum.

Birde hre nın topralarının tamamı reformasyona uğradı.dib değiştirmeyi Kabul etmeyen bohemya ve saxon , saxonlar sürekli imparator oluyor. Din savaşı nasıl başlar yıl 1555
Ara
Control province denen şey toprak sayın. Prusya yönetimi az toprakla güçlü olan bir yönetim. Büyük imparatorluklarda militarization kasamazsın. Önemli savaşlardan önce mil puan harcayıp kendin basarsın. Sonra yine düşer.

Din ligleri 1550den sonra bi protestan elektör olduğunda kurulmaya başlıyor. Bu elektörün bağımsız olması gerek ve HRE'de din belirleyici reformun geçmemiş olması gerek.
Sic Parvis Magna
Ara
(01-06-2020, 12:41)UcanSpagett : Manchu için ideal ilk 3 idea group ne olmalı ? Bir de ordu düzeni nasıl olmalı yani cavalry bonusuna dikkat etmeli miyim ?

İlk 3 şöyle olabilir ben bunu kullandım:
1-) Aristocratic (Özellikle Horde'lara çok iyi giden military ideasıdır.)
2-)Trade (Büyük ihtimal çini feth edeceğin için bir çok trade noktasına sahip olacaksın onları kullanman lazım)
3-) Administrative (2. özelliği de açıp bırakabilirsin bir süreliğine, core masrafını azaltmak önemli)

İlk 3 bu şekilde zaten devamı da genel olarak oyun içinde lazım olanla şekillendirirsin. Military'i ilk ideada açtığımız için üzerinden çok zaman geçti mil puanı biriktiyse quantity veya quality açabilirsin. Ya da keşif/expansion ideası açıp koloni de yapabilirsin Amerika'dan 2 trade noktasını Asya'ya çekebiliyorsun onları toplarsın veyahut Malacca trade'ini komple alırsın batılıları Asya'ya sokmazsın sana kalmış. 
[+] 1 üye Joe Andy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İkinci fikri Trade almak yerine Espionage al bence.

Aristocratic ve Espionage fikirlerini tamamlarsan süvarilerinin combat ability değerini arttıran bir poliçe alabilirsin
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-06-2020, 02:42)altnkurt : Peki bu hre dışı devletlerin kendi rızasıyla hreye katılması ve hre devletlerinin fethettiği toprakları hreye katması ne şartlarda oluyor?

@altnkurt

Öncelikle hre dışı devletlerin, senden başka bir devlet tarafından tehdit edilmesi lazım. Tabi ki bu ülkeyle ilişkilerin iyi olmalı ve emin değilim ama diplomatic reputationın da etkisi olma ihtimali var. Bunun dışında imperial authority çok önemli. Bunun sebebini eu4´te bulunan bir mapmode ile açıklıyım.

0_imp.PNG
Mesela burada Papalık Fransa´dan korkuyor fakat threat value 300 ve relative strength %0 oranları istiyor. Bunları karşılamak tabi ki imkansız.
100_imp.PNG
Fakat burada 100 authority´de, threat value 100 ve relative strength %50 oranları var. Bunları karşılamak tabi ki daha kolay. Şimid şunu sorabilirsin, tamam 100 authority kastım fakat Papalık katılmak istemiyor neden? 
Bunun sebebi Fransa tarafından tehdit edilse bile, Fransa´nın Papalık´ta bir claiminin olmamasından kaynaklanıyor. Ayrıca Fransa ile Papalığın rival olmaması da etkiliyor.
Edit: Şu kısmı unutmuşum. Mesela Fransa örneğinden devam edersek, Fransa´nın Papalıkta interesti olması da önemli. Sadece claim yetmeyebilir.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
O tooltip nerden çıktı desem?
Sic Parvis Magna
Ara
Eu4´ün mapmode konsol komutu var. Eğer komutları biliyorsan mapmode x şeklinde oyunda olmayan mapmodeları açabilirsin. Mesela bu mapmode, mapmode aihre.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Bir sorum olacak arkadaşlar.
Oyunun ileri ki dönemlerinde Osmanlı ile oynarken pek ally olcak devlet olmuyor.
Savaşlarda rakiplerin haritanın tam tersi bölgelerde 2-3 k askerle kuşattığı şehirleri vasallarla çözmeye çalışarak oynuyorum. Suriye bu konuda iyi bir vasal. Gürcistan mesela berbat. Yunanistan orta seviye. Kendi içimden bağımsızlık vereceğim ülkelerden hangisi askeri anlamda daha fazla yardımcı olur bilgisi olan varmı ?

Birde askeri vasal kesinlikle normal vasaldan fazla asker basmıyor , askeri vasal yapmadan oynuyorum
Ara
Görsel

Büyük ülkelerle savaşırken vassal swarm kullanmak köşe kapmaca kısmını büyük ölçüde çözüyor. Rahatça kaleleri kuşatıyorsunuz. Vassallar da toprakları işgal edip düşmanı oyalıyor. Ben genelde balkanlardaki ticareti bana dönmeyen devletleri vasal alıyorum. March yapmak daha fazla asker basmasına sebep olmasa da askerlerini daha güçlü kıldığı ve liberty desire düşürdüğü için tercih ettiğim bir şey.

Bu da kendi küçük HRE'm.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-06-2020, 10:53)tarık demir : 100k lık prusya ordusunun 200k lık Osmanlı ordusunu devirmesi normal mi ?

(01-06-2020, 13:10)altnkurt : Control province denen şey toprak sayın. Prusya yönetimi az toprakla güçlü olan bir yönetim. Büyük imparatorluklarda militarization kasamazsın. Önemli savaşlardan önce mil puan harcayıp kendin basarsın. Sonra yine düşer.

Din ligleri 1550den sonra bi protestan elektör olduğunda kurulmaya başlıyor. Bu elektörün bağımsız olması gerek ve HRE'de din belirleyici reformun geçmemiş olması gerek.
O dediğin ilk reformsa ilk reform geçmiş. O zaman en mantıklısı hre dağıtmak mı onu nasıl yapıcam. 
Ara
(01-06-2020, 14:46)Defterdar : İkinci fikri Trade almak yerine Espionage al bence.

Aristocratic ve Espionage fikirlerini tamamlarsan süvarilerinin combat ability değerini arttıran bir poliçe alabilirsin

Ben aristocratigi bitirmeden Qing kurdum ve horde'lıktan çıktım ama eğer hala horde kalmak istersen espionage de mantıklı olabilir. Agressive expansion azaltımı özellikle.
Ara
(01-06-2020, 18:44)Ferguner : O dediğin ilk reformsa ilk reform geçmiş. O zaman en mantıklısı hre dağıtmak mı onu nasıl yapıcam. 

hayır ilk reform değil
Sic Parvis Magna
Ara
(29-05-2020, 11:47)kralılgaz : casusluk ideasını alırsan  vasalın için hak iddiası oluşturursun

(01-06-2020, 18:43)altnkurt : Görsel

Büyük ülkelerle savaşırken vassal swarm kullanmak köşe kapmaca kısmını büyük ölçüde çözüyor. Rahatça kaleleri kuşatıyorsunuz. Vassallar da toprakları işgal edip düşmanı oyalıyor. Ben genelde balkanlardaki ticareti bana dönmeyen devletleri vasal alıyorum. March yapmak daha fazla asker basmasına sebep olmasa da askerlerini daha güçlü kıldığı ve liberty desire düşürdüğü için tercih ettiğim bir şey.

Bu da kendi küçük HRE'm.

Harika görünüyor vede çok mantıklı batılı ülkeleri vasal yapmak. 

Yogun şekilde vasal kullanmak için alınması gereken bir DLC var mı ?
Common sense
Cossaks
Art of War
Wealth of nations
Rights of Man 
Bende bunlar var 
Ara
(01-06-2020, 18:43)altnkurt : Görsel

Bu da kendi küçük HRE'm.

Diplomatik ilişki sınırına ne oldu?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Herkese selamlar yeni oyuncuyum ve birtakım sorularım var. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

1) Portekiz ile oynuyorum 1490 yılındayım. Kastille ile müttefik olduk Fas'ı fethettik topraklarını aldık ama hep isyan çıkıyor, askeri gücümü hep isyanları bastırmaya harcadım böyle olunca da askeri teknolojide ilerleyemedim. Afrika'da Wolof kabilesinin bile 4'üncü seviyede askeri gücü var, Aragon 6 olup top teknolojisini keşfetmiş ama ben hala 3'üncü seviyedeyim. Nasıl askeri gücümü arttırıp güçlü askerler kazanabilirim?

2) Brezilya'nın Ceara bölgesine kolonist yolladım ama bu bölgede vilayet oluşturabilmek için 1000 nüfusa ihtiyacın var diyor benim ise orada çok az nüfusum var yani küçük bir bölgeyi bile almak için en az 4-5 yıl bekliyorum. Bu normal mi? Capo Verde bölgesini almak için 5 yıl bekledim.

3) Yolsuzluk sorunu. 3 kere kredi çektim ve paramda devalüasyon yaptım kredi borçlarımın hepsini ödedim ama yolsuzluk sorunu başladı her ay 7 bin dinar ödüyorum ama ama azalmadı.

Evet burası kısa sorular bölümü ama yazmaya başlayınca duramadım :D yardımcı olursanız teşekkür ederim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.