EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(18-08-2020, 07:08)Defterdar : @esatdemir
Burgonya ile savaşına kaybetmenin sebebi belki de ordunda az topçu ve fazla süvari olmasıdır? Bize Brugonya ile herhangi bir savaşını,savaşın sonucunu,Burgonya ve senin Askeri özelliklerini (İstatistikler kısmında yazar) ve yılını atarsan sorunu tam manasıyla bulabiliriz bence.

Burgundy veraset sistemi 1.30 sürümüyle değişti. Alttaki linke tıklayarak Türkçe rehbere ulaşabilirsin:
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...hberi-yeni
Fotoğraf eklemeyi başaramadım ama durum şu 
--İspanya ile birlikte aragona saldırdım
--Peşinden Savoy Ceneviz ve Papalık geldi
--Sonra Burgonya Savoya 15K ordu kiraladı bedavaya
--Ardından ben Savoy başkenti üzerindeydim ve kuşatma düştü şehri aldım şehir üzerinde 20k asker 15-5 düzeninde hemen yanında ise 45K ordu bekliyor 20si benim geri kalan vassalların askeri 4-3-3-0 generalim var burgonya atağa geçti hemen yanında (-)yiyebilir yazıyor ama savaş başladı ben -2 yedim karşıda Savoy+burgonya+papalık toplam 45bin civarı asker var bende 65bin asker var(Bu arada moral yarın iken takviye getirdim) Buna rağmen ezici bir yenilgi aldım adama neredeyse vyramadım bile(Oyundaki eksi bu kadar mı önemli benim moral 4.7 adamın 4.0
-----Oyunda 200 saatin olmasına rağmen savaştan çok diplomasi kullandım ve de kolonicikle uğraştım sıktı artık bolca savaş istiyorum diye girdim hevesim kaçtı 
--söylemeyi unuttum yıl 1466 erken safha daha askeri 6dayım rakiplerde 6da

Osmanlı ile government reformlardan parliamentarism i seçebilirmiyim ümera estatesi olmasın diyor seçebilmek için?
Ara
yapay zeka bu sürümde olabildiğince defender of faith olmayı seçiyor bu da devletleri çok borçlandırıyor ama bu iyi bence eski sürümlerde ise dof neredeyse çıkmıyordu
Ara
(18-08-2020, 11:47)esatdemir : Osmanlı ile government reformlardan parliamentarism i seçebilirmiyim ümera estatesi olmasın diyor seçebilmek için?

Evet seçebilmen lazım. O reformu seçmek için ümera estat'i olmasın diye bir gereksinim yok o reform ümera(soylu) estate'ini devre dışı bırakacak.
Ara
(18-08-2020, 15:00)isocuk :
(18-08-2020, 11:47)esatdemir : Osmanlı ile government reformlardan parliamentarism i seçebilirmiyim ümera estatesi olmasın diyor seçebilmek için?

Evet seçebilmen lazım. O reformu seçmek için ümera estat'i olmasın diye bir gereksinim yok o reform ümera(soylu) estate'ini devre dışı bırakacak.
Şuan Hollanda ile oynuyorum diyor ki
--One of the following must be true:
--Netherlands doed NOT have the Nobility Estate.
--All of the following must be true:
1.Land owned By the crown at least 37%
2.Nobility Loyality is equal or higher  than their influence. HAS Enacted Parliementarism

Osmanlı oynarken de bunu diyor yani estate toprakların 37% bende olur sa mı bunu secebiliyorum yoksa Nobility mi 37% toprağa sahip olması gerekiyor o kısmı anlamadım
Ara
İspanyanın afrika kıtasındaki topraklarından biri bu ve neredeyse 100 yıldır ayaklanma var. Hiç müdahale edilmedi ve serbesst kalma durumu falan da olmadı. Bu böyle devam mı edecek sürekli yoksa bir yerde kırılma yaşanır mı ? 

Bir diğer merak ettiğim de şu. Ben ispanyaya belli aralıklarla support rebels yapıyorum ve fark ettim ki ayaklanmacılar kırmızı olarak değil de mavi olarak görünüyor. Bu ne anlama geliyor?

d9Z2IH.png
Ara
(18-08-2020, 15:46)mfurkanoduncu : İspanyanın afrika kıtasındaki topraklarından biri bu ve neredeyse 100 yıldır ayaklanma var. Hiç müdahale edilmedi ve serbesst kalma durumu falan da olmadı. Bu böyle devam mı edecek sürekli yoksa bir yerde kırılma yaşanır mı ? 

Bir diğer merak ettiğim de şu. Ben ispanyaya belli aralıklarla support rebels yapıyorum ve fark ettim ki ayaklanmacılar kırmızı olarak değil de mavi olarak görünüyor. Bu ne anlama geliyor?

d9Z2IH.png
Tam bilmiyorum ama isyancılar çeşit çeşit çiftçiler isyan ediyor yönetim ddğişsin diye veya autonomy isyancıları gibi bundan kaynaklı olabilir
[+] 1 üye esatdemir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@mfurkanoduncu
Mavi olmaları sana dost olduklarını ve isyanı senin desteklediğini gösterir.

@esatdemir
Özür dilerim anlayamadım size yardım edemem.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Crown oranı en az %37 olmalı diyor.

@esatdemir

Edit: Ek olarak Nobility'nin loyalty yüzdesi influence yüzdesinden fazla olmalı.
Ara
Rebels.PNG

İsyanlar altıya ayrılıyor. 
Köylü isyanları = Vergilerin düşürülmesi amacıyla isyan ederler.
Ayrılıkçılar = Bağımsız olma ve yeni bir ulus kurma isteklerinden dolayı isyan ederler.
Dini isyanlar = Bölgenin dinini değiştirmek için isyan ederler. ( Bu isyan türü genel de misyonerlerin çalıştığı yerde çıkar )
Partikülarist isyanlar = Autonomy ( Özerklik ) elde etme amacı ile isyan ederler.
Soylu İsyanları = En güçlü isyan türüdür. Partikülarist isyancılar gibi Autonomy kazanmak amacı ile isyan ederler.
Pretender Rebels = Taht sahibi olmak amacı ile isyan ederler.

@mfurkanoduncu Resimde görüldüğü üzere, isyancıların hepsi Partikülarist isyancılar. Yani bağımsızlık istekleri yok.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 3 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İzlediğim bir yayıncı Hollanda ile önce Korsan Cumhuriyeti Kuruyor ama bende o seçenek yok korsan cumhuyet oynamayı çok istiyorum ama bir türlü çözümü bulamadım

Yayıncı(gambell) Hollanda oynarken 2 tane yeşil görev var biri Hollanda kurma diğeri "Hoist the Black Flag" Bende 2.si yok neden olabilir.
Ara
(19-08-2020, 12:37)esatdemir : İzlediğim bir yayıncı Hollanda ile önce Korsan Cumhuriyeti Kuruyor ama bende o seçenek yok korsan cumhuyet oynamayı çok istiyorum ama bir türlü çözümü bulamadım

Yayıncı(gambell) Hollanda oynarken 2 tane yeşil görev var biri Hollanda kurma diğeri "Hoist the Black Flag" Bende 2.si yok neden olabilir.

Eski sürümde o. Hollanda ile korsan olmassın artık. Ayrıca onlar gorev değil Decsion,kararname.
Korsan olma şartları:
20200819_125028.jpg

Foregin Core Duration (28px-Foreign_core_duration.png) ne işe yarar?
Ara
Kirishitan Japan başarımı Ashikaga ile alınamıyor değil mi?
Ara
kirishitan_japan.jpg
Burada yazdığına göre hükümet tipi daimyo olan bir ülke ile başlaman gerekiyor. Ashikaga'nın hükümet tipi Shogunate olduğu için yapamazsın.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-08-2020, 18:27)Pharmacist : kirishitan_japan.jpg
Burada yazdığına göre hükümet tipi daimyo olan bir ülke ile başlaman gerekiyor. Ashikaga'nın hükümet tipi Shogunate olduğu için yapamazsın.

Teşekkür ederim.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
400 saat Osmanlı ile oynadıktan sonra Fransa ile oynamaya başladım ve 7. Kez baştan başladığım son oyunda 1550lere kadar nihayet gelebildim ve bundan sonrada oyun sonunu görürüm gibi.
Şimdi Osmanlı ile başıma gelmeyen ama Fransa ile sıkça karşılaştıgım çok saçma bir durum var.
25klik isyancı ile 30k lık ordum savaştı savaşı kazandım ama benim kaybim 8k iken isyancı 1k asker kaybetti. Morali sıfır iken tekrar saldırdım yine 6-7k kayıp verdim isyancı ise yine 1k asker kaybetti yenildiği savaşta.bir kez daha saldırdım yine kazandım fakat kayıplar yine aynı şekilde idi. Sonunda benim 7k askerim kaldı isyancı ise neredeyse aynı askere sahipti. Aynı durum koalisyon yediğim bir savaştada başıma geldi. Savaşın sonlarına doğru Liege nin 7k lık ordusuna 25k asker ile saldırdım kazandım fakat 800 asker kaybetti adam benim ise 7k asker kaybim oldu. Bunun sebebi nedir . Osmanlı ile hiç başıma gelmeyen bir şeydi bu Fransa ile 5-6kez yaşadım bunu.
Ara
Hmm....
Askeri fikirler almaya ne dersin?
Quality asker kalitesini arttırır.
Offensive kumandan kalitesini,disiplini vs. arttırır.
Defensive Moral arttırır.
Ara
(21-08-2020, 10:48)tarık demir : 400 saat Osmanlı ile oynadıktan sonra Fransa ile oynamaya başladım ve 7. Kez baştan başladığım son oyunda 1550lere kadar nihayet gelebildim ve bundan sonrada oyun sonunu  görürüm gibi.
Şimdi Osmanlı ile başıma gelmeyen ama Fransa ile sıkça karşılaştıgım çok saçma bir durum var.
25klik isyancı ile 30k lık ordum savaştı savaşı kazandım ama benim kaybim 8k iken isyancı 1k asker kaybetti. Morali sıfır iken tekrar saldırdım yine 6-7k kayıp verdim isyancı ise yine 1k asker kaybetti yenildiği savaşta.bir kez daha saldırdım yine kazandım fakat kayıplar yine aynı şekilde idi. Sonunda benim 7k askerim kaldı isyancı ise neredeyse aynı askere sahipti. Aynı durum koalisyon yediğim bir savaştada başıma geldi. Savaşın sonlarına doğru Liege nin 7k lık ordusuna 25k asker ile saldırdım kazandım fakat 800 asker kaybetti adam benim ise 7k asker kaybim oldu. Bunun sebebi nedir . Osmanlı ile hiç başıma gelmeyen bir şeydi bu Fransa ile 5-6kez yaşadım bunu.
Bu arada offansive fikir buff mı aldı bilmiyorum ama onu bitirince yok ediyor ordunun ben Fransa oynarken ilk offansive cıktıyorum manpower sıkıntı olmuyor zaten sonra exploration ardından gelen lidere göre eğer military akıllı yüksek gelirse birde quality çıkıyorum ki yok oluyor avusturyanın 35k ordusunu yok ettim bugün hatta
Ara
İsyanların gücü senin ordu gücün ve kalitene göre belirlenir. yani isyan çıktıktan sonra ordunun gücünün azalmasına sebep olmuş bir olay olabilir. aynı şekilde isyancıları bastırmak için saldırdığın ordunun, ordu dizilimi ile alakalı olabilir.
Ara
4 idea açıldı şimdiye kadar bunlardan biri saldırı biri savunma ideaları.
Genelde de Fransa ile oynarken kazandığım savaşlarda özellikle ingilizlerle olan savaşlarda mutlaka kaybım daha fazla veya kafa kafaya oluyor. Çok saçma böyle olması hele ki Fransa ile oynarken
Ara
Savaş sırasındaki resmi çekip atarsan daha çok yardımcı olabiliriz. Eu4 de genel olarak teknolojinin etkisi idealarran çoktur askeri teknolojide geri kalmış olabilir misin ? Kaybının daha fazla olma sebebi muhtemelen disiplin, combat ability, general yada askeri düzenle alakalıdır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.