Evrim mi Yaratılış mı?
Evrim herşeyin birbirine karışıp ortaya muazzam birşey çıkması kendiliğinden hemde sen bunu cevapla Kuran dan ayet söylemeye bile gerek kalmaz belki
Ben bilmediğimi sorarım yorum yapmam sorduğum kişinin cevabına göre yaparım varsa yanlış düzeltilir.Sen cevaplamak yerine nerede yalanlıyor
Bak sana kurandan değil normal cevap veriyorum.Olmayan birşey yalanlamaz hele hele bizim kutsal kitabımızda boş şey olmaz
Ara
Tamam da evrim dışında şu anlık bildiğimiz başka bir oluşum şekli yok ki ? Yoktan "hop" diye var olmayı, nasıl aşamalarıyla açıklayan evrim ile karşılaştırabiliyorsunuz anlamıyorum. Mükemmel ve muhteşem bi' şey ortaya çıkmıyor ayrıca, evrimde kaos hakimdir ama kaostan en iyi olan galip gelir.

Şuanki halini mükemmel görmen normal çünkü daha iyisini bilmiyorsun.
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Heh xepluper bana böyle de sana lafım yok.Benim lafım İslamda var diyene karşı birşey çıkmadığına göre bildiğim kadarıyla yazdıklarım doğru.
Herşeyi yaratan yaratmaya gücü olana inanırız.O na da Allah deriz.
Sen Allah diyeceksin ama kendiliğinden oldu birşeyler karıştı dersen Kurandan ayet göstermemi bekleme önce imanını sorgula
Ara
Senle tartışmaya bile girmiceğim yazdıklarını okursan 2 dakika belki anlayabilirsin diye düşünüyorum...
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
niye evrim teoridir diyenlere cevap veremiyorsun beyefendi? evrim mutlak gerçeklik midir? kesin olarak ispatlanmış mıdır? sen kabul edersin ben reddederim. bu böyledir. saygı sınırlarını aşacaksak hiç açılmadan bu başlık kapansın. kendinizden olmayana tahammül edemediğinizi bu kadar belli etmeyin bari..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki sen bilirsin ben tartışma konusu bile açmadım.Dedim ki evrimle olan bilgim az bi açıkla ona göre yorum yapalım diyorum.Sen bana diyorsun ki Kuran nerde yalanlıyor diyorsun.Bu bebeğin gelişim aşamasını yazan sen miydin yoksa evrim diye inanmıyorum bakacam tekrar
İyi bari sen değilmissin.
Kardeşim agnostik misin Müslüman mısın bilmiyorum agnostik olup Kurandan ayet bekliyorsan Ateistim kimsenin bilmesine gerek yok Allah  biliyor diyenler gibi konuşuyorsun.
Muslumansan niye agnostik yaklaşıyorsun onu da anlamış değilim.
Velhasıl sorulara ilk ağızdan cevap almak hoşuma gider.özellikle bilgili olanlardan tabi
Örnek veriyorum ateistligi ateistten evrimi evrimci olmanızı beklemiyorum bildiğiniz kadarıyla.Bilmiyorum demek zor değil veya yukarıdaki arkadaşın dediği gibi bilinen sadece bu demen yeterli insanların bilmiyorsun demesinden korkma
Ara
Ayet isteyen kişi ben değilim @Menars .

@jax61
Evrimi kabul etmeyene laf anlatmak istemiyor çünkü evrimi reddedenin ilk sebebinin inançlarına ters düştüğü için olduğunu biliyor. Bir kişinin inançlarını bizler sorgularız fakat inançlı kişi zaten sorgulamaya başladığında bizden birisi olur, inancını terk etmemek için ise sorgulamaz ve kısır döngüye gireriz.
Ara
Xepluoer çok doğru yazmışsın bazı şeyleri sorgulamak Müslüman için sıkıntılıdır(özellikle imanı zayıf olanlar)
Tartışma açarken zaten birbirinizin düşüncesini empoze etme düşüncesi olmasın bildiğini söyle yeterli.Size böyle dini şekilde yazıyorum ama bilgimin sınırlı olduğunu da biliyorum.Emin ol burda kanıta da gerek yok mantıklı bir açıklama yapıldığında soruyorum sohbet ortamında.Bak ateist böyle diyor sen ne diyorsun la buna derim konuştuğum kişiye.Tabiki de Allah de geç demiyor.
Ben elimden geldigi kadar karşıdakine kurandan örnek vermem adam zaten inanmıyor saçma olmazmi
Ara
Kurandan örnek vermeni niye yazdığımı anlıyamıyorsan birşey demiyorum.Ben basitçe sana şunu dedim.İslam evrimi reddediyorsa Kuıranda bunun örneğini bana sunman lazım.Yoksa az bilginle ahkam kesip yok saçma olmazmı yok böyle olmaz mı demen sadece güldürür.İyi günler şu dakikadan sonra herhangi bir soruyuda cevaplıcağımı düşünmüyorum.Buranın seviyesi düzelene kadar.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
İsminde teori olmasına çok fazla değiniliyor. Hipotez ile teori aynı şeyler değildir. Evrim bir yasadır, kanundur. Evrimin nasıl olduğuna dair bilgiler, şemalar, makaleler bütününe Evrim teorisi denir.

@jax61

Nasıl algılayacağın sana kalmış. Bilim dini temel almaz. Dinler yaşamak istiyorsa gerçekle, bilimle uyuşmak zorunda. İnsan mantığı ile çelişmemeli.
[+] 2 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayla ahkam kesiyor diyorsun nasıl bilimsel oluyor sen olmayan birseyi açıkla diyorsun benim soruma da cevap vermiyorsun.Kuranı yorumlamak için sünnet kıyas bu gibi şeylere hakim olmak gerekir.Sen benden olmayanı istiyorsun ben senden olanı istiyorum.Benim istediğim çok kolay ama sen benden olmadığını söylediğim şeyi istiyorsun
Ben sunuda söylüyorum sünnet kıyas bunlara hakim değilim.Sen güveniyorsan kendine söyle o ayeti ben araştırayım.Diyeyim ki menars doğru diyormuş.Ama söylediğin ayeti yanlış yorumluyorsan kızmak gücenmek yok
Ara
(13-01-2017, 21:15)jax61 : niye evrim teoridir diyenlere cevap veremiyorsun beyefendi? evrim mutlak gerçeklik midir? kesin olarak ispatlanmış mıdır? sen kabul edersin ben reddederim. bu böyledir. saygı sınırlarını aşacaksak hiç açılmadan bu başlık kapansın. kendinizden olmayana tahammül edemediğinizi bu kadar belli etmeyin bari..

Hayır cevaplaırnı sayfalarca vermiştim zaten bu konuda okumaya üşeniyorsanız sizin tercihiniz.
Ara
@etzel ve @Menars. Durun siz kardeşsiniz!
Yanlış anlaşılmalar dayanamayacağım bir noktaya geldi. Hele bi' dinleyin.

@Menars Müslüman bir arkadaşımız. Evrime de belli ölçülerde tanımladığı kadarıyla sıcak bakıyor. Daha doğrusu bu konuda, yani evrim konusunda "agnostik".
Ve diyor ki @Menars, Evrim ile İslam birlikte uzlaşabilir. Ki buna Yaratılışçı Evrim denir.
"Evrim ile İslam birlikte olamazlar!" diye karşı çıkanlara da "E madem öyle düşünüyorsunuz, Kuran'da Evrim'in söz konusu olamayacağına dair bir ayet getirin de görelim" diyor. Son derece makul bir istek.

Umarım anlatabilmişimdir.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 3 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
bakın son kez ve açıkça ifade ediyorum ki evrimle alakalı yaradılış felsefesini savunanların tek çeliştiği nokta başlangıcıdır. evrim başlangıcı tek hücreli bir organizmaya hatta aminoasite dayandırır. biz ise Allahın kudretine.evrim taa başlangıç evresinde yaratıcıyı inkar ederek işe başlar. biz ise bunu yapamayız çünkü bu direk küfürdür. çeliştiği nokta da tam olarak budur. yoksa kainatın sürekli genişlediği ve herşeyin oluşuna yaradıcının gücünün yettiğine inanana bireyler için kainatta varolan varolmaya devam eden veya ileride varolacak herhangi bir canlı bizi zaten şaşırtmayacaktır.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61
Evrim, Büyük Patlamadan öncesiyle ilgilenmez. Çünkü bilim bunu henüz tam olarak bilmemektedir.
Evrim, yaratıcıyı inkâr etme veya varlığını kanıtlama gibi bir amaç gütmez. Yaratma eylemi bilgisi dışındadır. Olanı açıklamaya çalışır.

Yaratılışçı Evrim'i savunanlar şöyle düşünür.
Yaradan evreni yoktan var etmiştir. Yani maddesellik yoktan var olmuştur. Bu atomların birbiriyle ilişkisinden de daha karmaşık yapılar ortaya çıkmıştır.
Ve giderek daha da karmaşıklaşarak "canlılar" meydana gelmiştir. Sonrasında bu ilkel canlılar da daha karmaşık canlılara evrilmiştir.

Yani Bilimsel Evrim'den tek farkı, her şeyin başında "Ol!" diyen bir Tanrı olmasıdır. Evrim ise bu konuda yorum yapamaz. Madde, canlılık ve diğer türler şu şu şekilde oluştu der, o kadar.
Bilim ise şimdilik maddesellik bir şekilde oluştu demektedir. O "bir şekilde oluşturan gücü" Tanrı olarak tanımlar Yaratılışçı Evrimciler.

Bilim, Büyük Patlama'yı nasıl tanımlıyor? Sıfır hacim ve sonsuz yoğunluk diyor. Yani "yokluk". Bu sıfır hacim ve sonsuz yoğunluklu "şey" patlamayla birlikte hacim kazanıp genişliyor.
Kuran ne diyor?
"O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır" Haşr - 24
"Göğü, gücümüzle Biz kurduk; şüphesiz biz onu genişleticiyiz. ..." Zariyat - 47

Yani varoluşun planlayıcısı ve ileride nasıl şekilleneceğini yöneten güce Tanrı diyebilirsiniz.
Yaratılışçı Evrimciler aşağı yukarı böyle düşünmekte ve inanmaktadır.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 2 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık. (İnsan Suresi, 2)
Evrimciler burda suyu bildiğimiz su yazarken alimler bunun meni olduğunu söyler
Alıntı yaparak
Şu şekilde yaratıldı bir nutfeden. Rağıb'ın açıkladığı üzere nutfe, esasen saf suya denir. Erkeğin suyuna da nutfe denilmiştir. Örfte nutfe ile meni eş anlamlı gibi sayılmıştır. Fakat Kıyamet Suresi'nin sonunda da geçtiği gibi Kuran'da "Dökülen meniden bu nutfe." (Kıyamet Suresi, 37) buyrularak nutfenin meniden bir parça olduğu ifade edilmiştir. Sahih-i Müslim'de rivayet olunduğu üzere "Suyun hepsinden çocuk olmaz" hadis-i şerifinde de bir bütünün her parçası kastedilerek "Bir suyun her bir parçasından" buyrulmamış, bir parçası kastedilerek "suyun tamamından" buyrulmuş olmasından çocuğun meydana geldiği o suyun, suyun toplamı olan bütün meni değil, onun bir parçasından ibaret olduğu anlatılmış bulunduğundan nutfe, meniden bir cüz olan saf tohumun adı olduğu anlaşılır.

Müslümanlık dışındakilere sözüm yok bildikleri üzere baştan tersiz.Müslüman olupta evrime inanlara bunlar birkaç tane daha var bu hoşuma gitti bunu aldım
Ara
İki konuda da çok büyük soru işaretleri var. Evrim konusunda takıldığım nokta şu, şimdi olasılıklara dayanıyor bu teori. Lakin olasılık olması bu olasılığın gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Bahsedilen olasılıklar ise milyarda bir gibi ihtimallere dayanıyor. Tesadüf ile konuyu açıklamak bana bilimsel gelmiyor. Potansiyel olanla gerçekleşen olasılıklar arasında çok ciddi bir uçurum var.

@jax61 belirtmiş. %50 ihtimalle bile flash diski ters takabilirken, 0'a yakın bir olasılıktan bahsediyoruz.

Diğer yanda yaratılış savı var. Bilimsel kabul etmek zor lakin bir şeyi kanıtlayamamamız bunun üstün bir yaratıcı tarafından yapıldığı anlamına da gelmiyor. Ben inançlı bir insanım ve inanmayı seçiyorum. Gün olur başka bir teori ortaya çıkar ve bir sonuca varır. O zaman yine düşünürüz

Evrim ile ilgili bilgilerim, din hakkında sahip olduğum bilginin yanında çok daha eksik ama evrim ile ilgili savlar da bana mantıklı gelmiyor açık söylemek gerekirse. Ziya Paşa'yla bitiriyorum ; idrak-i maâlî bu küçük akla gerekmez zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez.
Ara
Öncelikle dediğin alimler yüzlerce yıl önce yaşamış o dönemde bildiklerini yazan kişiler.Günümüzde senin dediğin tezi savunan bazı alimler varki ben zaten o kişilerin müslüman olduğu konusunda derin bir şüpheye kapıldım.Neyse konuya geri dönücek olursak.Kuranda insanın yaratılışı olarak karmaşık bir çamur,balçık ve su gibi ifadeler geçer.Yaratılma olayı öncelikle Kuran´a göre sürekli olan bir husustur.Kuran´ı incelersen zaten rahatlıkla anlarsın.Senin dediğin meni olayına gelirsek Kuran´da zaten insanın bir hiç olduğu konusunda tonlarca ayet var fakat meni ile Allah´ın siz şuydunuz demesiyle sizi şundan yarattım demesi başka konular.Umarım anlatabilmişimdir.
İnkarda ısrar eden o kimseler görmezler mi ki; gökler ve yer başlangıçta bitişikken Biz onları ayırdık ve (hareket edebilen) her canlıyı sudan var ettik? Buna rağmen hala inanmayacaklar mı? Enbiya 30
Victor Hugo
Ara
@brkrs

Evrim bir olasılık değildir. Gözlemlenen, kanıtları olan birşeydir. Mikrodan makroya hızı düşer. Sen zaten ben inançlı bir insanım diyerek olaya önyargılı bakıyorsun, araştırmıyorsun. Kusura bakma çamurdan yaratılmanı, gökten koyun indirilmesini mantıklı buluyorsunda bunu mu mantıklı bulmuyorsan diye sorarlar adama.

Nesilden nesile evrim geçirmeye devam ediyoruz, süreç hala devam ediyor.
Ara
@Probang

Lakin dikkat edersen ben "Diğer yanda yaratılış savı var. Bilimsel kabul etmek zor lakin bir şeyi kanıtlayamamamız bunun üstün bir yaratıcı tarafından yapıldığı anlamına da gelmiyor." diyerek tarafsız baktığımı gösterdim.

İnanmamın sebebi, korkuyorum. Gayet açık bir şekilde söylüyorum. Neticede teorik olarak bu da bir olasılık değil mi? İlle sınıflandırılmam gerekirse, akla karayı seçeceksek, beni agnostik olarak tanımlayabilirsin.

Hani diyorum ki açıklayamıyoruz diye tanrı var olmak zorunda değil. Günün birinde daha iyi bir teori yaratılır veya mevcut teori geliştirilir o zaman yeniden düşünürüm diyorum. Bu bir taraf tutmak mıdır sence?

Bu arada evrim olasılıktır demedim, olasılıklara dayanır dedim ki olasılık desem de bu yanlış sayılmaz diye düşünüyorum. Mikro evrimi gözlemleyebildik ve gözlemleyebiliyoruz bu konuda şüphem yok. Lakin makro evrim hakkında kafama yatmayan şeyler var.

Olasılık konusuna dönecek olursam, somut bir örnek verelim. Ben şuan Türkçe yazıyorum, görüyorsun. Benim tuşlara rastgele basıp bu kelimeleri ortaya çıkardığımı düşünüyor musun mesela. Düşünmüyorsan sebebini merak ediyorum . Neticede 29 harf var. Probang yazmam için 29 üzeri 7 olasılık var. Peki bir amino asitten bir canlının ortaya çıkması olasılığıyla bunun bir fark var mı?

Araştırmama konusundaki eleştirini de kesinlikle kabul etmiyorum. Zannediyorum ateizm'e inanıyorsun. Eleştirmem gerekirse aklı başında hiçbir ateist tanrının olmadığını söyleyemez. Çünkü teorik olarak yokluk kanıtlanamaz. Sen yok olan bir şeyin yokluğunu kanıtladığını düşünüyorsun şuanda. Burada da karşımıza bir paradoks çıkıyor. O sebeple ön yargılı olanın sen olduğunu düşünüyorum. Bilemeyiz tanrının var olup olmadığını dersen, daha sağlıklı bir bakış açısına sahip olacağını düşünüyorum. Türkiye ateizm derneğinin kurucuları dahi bu konuda benimle aynı fikri taşıyor, bilmem anlatabildim mi.
[+] 2 üye brkrs nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.