HoI4 - MP Kuralları Tartışma Konusu
(12-09-2017, 12:06)Wayfear : Biz burada tarihsele en yakın şekilde MP yapmaya çalışıyoruz fetiş oyunu değil .

:D:D
[+] 1 üye Feldmarschal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-09-2017, 02:54)aegon : Vay beni bunlar kural değil oyunu öldüren saçmalık maddeler topluluğu olmuş bırakın isteyen istediğini yapsın düzene admin diktiği fort dan sözüne adamın yaptığı tümünden bu daha çok öyle olunca yenemiyorum ve ya oyun bize imkan vermiş ama biz oyunu oynamayı imkanları kısıtlayan olmuş   gerekli olan kurallar boost yasak ve Avusturya ile oynamak yasak gerisi boş iş yok İspanya faşist gitcekmisz yok Almanya  polonyayi paylaşmak zorunda savaşmak yok o yok bu yok şu yok oyun hobi 4 olmaktan çıkmış başka bir oyun olmuş sizi temin ediyorum koydugunuz kuralların az da olsa mantığı varsa camdan atlicam

Sen, sen baya zeki bir abiye benziyorsun.
[+] 2 üye Kazuto nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kuralları okudum. Biraz katı ama genellikle oyunlarda sorun çıkan mevzuları çözüyor. Güzel olmuş.
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
[+] 1 üye strateggy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-09-2017, 00:11)strateggy : Kuralları okudum. Biraz katı ama genellikle oyunlarda sorun çıkan mevzuları çözüyor. Güzel olmuş.

%80 exploitleri engellemek, %20 dengeli bir oyun olmasını sağlamak amaç.
Ara
Ispanyada oyuncu olmamali direk kader degistiriyor
Ara
Beyler kurallara baktım da şimdi oynuyum desem kuralları uygulaman ayrı dert dediğiniz combat monbat anlamıyorum zaten de mpyi siz mi oluşturuyorsunuz kuralları filan yoksa karışık bana biri mp'yi çok iyi anlatsın çok ayrıntılı belki satın alırım iyiyse oynaması mpde
Ara
"İspanya iç savaşına tank göndermenin yasak olması" diye bir kural görmüştüm başka sunucularda. Güzel kural aslında.
76561198072997558.png
Ara
Amerikaya sub basmak yasaklanması. Devasa ekonomisi ile durmaksızın bastığı sublar ile Japonları savaşın ilk haftasında savaşamaz hale getiriyor.Karşı koyulması imkansız bir taktik
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(20-09-2019, 11:55)cemal : Amerikaya sub basmak yasaklanması. Devasa ekonomisi ile durmaksızın bastığı sublar ile Japonları savaşın ilk haftasında savaşamaz hale getiriyor.Karşı koyulması imkansız bir taktik

400-500 Tactical bomber uçurursan 1 ayda amerikan denizaltıları patates oluyor. Japonya ile 1.5k-2k arası tactical bomber basmak mümkün savaşa girmeden önce.
Ara
Gönüllü birlikler kuşatma altına alınmamak için bir limandan başka bir limana gönderilemez. (Örneğin İspanya İç Savaşı sırasında SSCB oyuncusunun Valencia limanından Barcelona limanına kaçması)
-Gönüllü birlikleri denizde konvoy yağmalama emri ile yakalayamıyoruz ve bu da karşı oyuncunun askerini kaçırmasına olanak sağlıyor.

Ethiopian War Logistics odağı atlatılamaz.
-İtalya oyuncusu bu odağı yapay zekanın üstteki ve alttaki İtalyan toprağını ele geçirmesini sağlayarak atlatmakta olup oyuna bir odak önde başlıyor.

SSCB oyuncusu ticaretini Pasifik Okyanusundaki limanlarından yapamaz.
-Eğer SSCB oyuncusu Avrupadaki denizleri kapatıp ticaretini Pasifikteki denizlerden yaparsa Almanya oyuncusu Operation Barbarossa sırasında hiçbir Sovyet konvoyunu yağmalayamaz.

SSCB, Finlandiya ile barış yapmak zorundadır. Finlandiya ilhak edilemez.
-Eğer Finlandiya bir şekilde SSCB tarafından ilhak edilirse Almanlar Norveç'i ele geçirdiklerinde SSCB orayı kolaylıkla temizleyebilir duruma gelecektir. Aynı zamanda Finlandiyanın tamamını ilhak etmesi durumunda oradaki fabrikalardan da kolaylıkla faydalanabilecek duruma gelmektedir. Finlandiya, SSCB oyuncusuna barış teklif ettiğinde oyuncu bunu anında kabul etmek zorundadır. Eğer barış teklifi gelmezse barış masasında sadece "Karjala" isimli eyaleti ele geçirebilir. Kalan toprakları beyaz barış ile Finlandiya'ya geri vermek durumundadır.

İspanya oyuncusu Axis'e giremez, savaşa katılamaz. Sadece Almanyaya gönüllü gönderebilir.
-İspanya oyuncusunun savaşa katılması durumunda Cebelitarık çok rahat düşmekte olup Allies'ın Akdeniz ile olan bağlantısı zayıflamaktadır. Ayriyeten tarihte de İspanya zaten savaşa katılmadı.

Fransa ana karasına sadece Birleşik Krallık asker getirebilir. Commonwealth'in Fransa ana karasına asker getirmesi yasaktır.
-Çok açık bir kural. Fransa ana karasına başka askerler de geldiği zaman Almanya'nın Fransayı geçmesi bir hayli güçleşeceği için Almanya normalde vereceği asker kaybından iki veya üç kat daha fazla kayıp verebilir.

SSCB, Allies'a gönüllü gönderemez. (Uçak gönüllüsü dahil)
-Açıklamama gerek var mı bilmiyorum.

ABD, 1 Ocak 1937 tarihine kadar Neutrality Act odağına başlayamaz.
-Kurallarda bu tarih 1938 olarak verilmiş lakin 1938'e kadar ABD'nin ekonomik olarak alabileceği fazla odak bulunmuyor. Buna karşılık bu kurala ilave olarak "ABD oyuncusu Neutrality Act gittiyse 1 Mart 1940 tarihine kadar Allies'a hiçbir şekilde yardım gönderemez (ekipman, benzin vb.)" kısmı eklenebilir ve karşılığında da "Limited Intervention odağını açamaz." kuralı kaldırılabilir.

Yugoslavya ve Yunanistan garanti edilemez.
-Daha dengeli bir oyun olması açısından İtalya oyuncusunun savaş öncesinde bu iki ülkeyi ilhak etme hakkını bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde hem endüstriyel olarak geri kalacak hem de ordu bakımından zayıf düşecek. Lakin Yunanistan'ın Girit adasını ilhak edemez, yani o bölgeyi beyaz barış yoluyla serbest bırakmalıdır. Bu sayede Axis güçleri Girit adasında bulunan havaalanını kendi lehine kullanamayacaktır.

SSCB, Çin'e maksimum 20,000 tüfek ve 200 uçak gönderebilir.
-Mevcut kuralda SSCB 400 uçak gönderme olanağına sahip olduğundan ötürü Japonya oyuncusuna haksızlık olmaktadır. Daha dengeli olması açısından bu kural maksimum 20,000 tüfek ve 200 uçak şeklinde düzenlenebilir. Eğer tarih 1 Ocak 1939'u geçtiyse ilaveten 20,000 tüfek daha gönderebilir lakin artık uçak gönderemez.

İspanya İç Savaşına X gönderilebilir.
-Mevcut kural oyuncunun dağcı birliği göndermesine olanak sunduğu için SSCB genellikle İspanyayı hiç zorlanmadan kazanabiliyor. Bunun önüne geçmek için bu kural "İspanyaya Almanya ve İtalya istediği birlikten istediği sayıda gönderebilir. SSCB sadece dört adet piyade birliği gönderebilir. SSCB'nin tank veya özel kuvvet birimi göndermesi yasaktır. Japonya hiçbir şekilde gönüllü gönderemez (uçak gönüllüleri de dahil)." düzenlenebilir. Bu sayede İspanya İç Savaşı bir nebze olsun daha tarihsel ve dengeli olacaktır.
[+] 1 üye The Dawnguard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ooo Hoi4 anayası yeterince büyük değilmiş gibi yeni tasarısı önerileri gelmiş. Torba yasa olmuş hatta bu baya.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence "Savaş başlamadan önce Filipinler'de en fazla 10 tümen bulundurabilir. Filipin tümenleri eğitmesi yasaktır." kuralı kaldırılmalı. Sadece oyuncuyu kısıtlamaktan başka bir işe yaradığını düşünmüyorum.
Ara
(30-09-2019, 22:51)The Dawnguard : Bence "Savaş başlamadan önce Filipinler'de en fazla 10 tümen bulundurabilir. Filipin tümenleri eğitmesi yasaktır." kuralı kaldırılmalı. Sadece oyuncuyu kısıtlamaktan başka bir işe yaradığını düşünmüyorum.

Vanilla ve vanillaya yakın versiyonlarda Amerika'nın Japonya'dan üstün olduğu bir gerçek. Bu kural sayesinde donanma ve hava kuvvetlerini iyi kullanan bir Japonya oyuncusuna Filipinler'i ele geçirme şansı tanıyor bana göre.
hby6qc.gif
Ara
(30-09-2019, 23:07)Ayro :
(30-09-2019, 22:51)The Dawnguard : Bence "Savaş başlamadan önce Filipinler'de en fazla 10 tümen bulundurabilir. Filipin tümenleri eğitmesi yasaktır." kuralı kaldırılmalı. Sadece oyuncuyu kısıtlamaktan başka bir işe yaradığını düşünmüyorum.

Vanilla ve vanillaya yakın versiyonlarda Amerika'nın Japonya'dan üstün olduğu bir gerçek. Bu kural sayesinde donanma ve hava kuvvetlerini iyi kullanan bir Japonya oyuncusuna Filipinler'i ele geçirme şansı tanıyor bana göre.
Japonyanın da ABD'ye göre birkaç avantajı var:
-ABD ile olan savaşının ilk birkaç ayında "Tora! Tora! Tora!" adında bir National Spirit elde ediyor. Bu National Spirit deniz unsurlarına birkaç bonus vermektedir. Bu bonuslardan bir tanesi de National Spirit'in etkileri geçene kadar uçak gemisini sahip olduğu kapasitesinden daha fazla uçak ile donattığında hiç ceza almaması.
-Japonya oyunda en fazla Agility değerine sahip uçağa sahip, Mitsubishi A6M Zero. Bu uçağın bir diğer özelliği de uçak gemisi avcısı olduğu için uçak gemilerinde de kullanılabiliyor olması.
-Japonya genel olarak kıyısının olduğu hemen hemen her denizde kamikaze görevini icra edebiliyor lakin ABD'nin böyle bir şansı yok.
-Japonya, Çin ile olan savaşından dolayı daha yüksek seviyeli generallere sahip olduğu için ABD'nin generallerine göre çok daha iyi saldırabiliyor yahut savunabiliyor.

Bence bu kuralı kaldırıp yerine ABD oyuncularının sadece Avrupa cephesine odaklanmaması açısından "Japonyanın Müttefiklerin Asyadaki topraklarından veya Pasifik adalarından herhangi birine çıkartma atması durumunda ABD, Normandiya Çıkartmasını başlatamaz. Eğer Japon işgali öncesi çıkartma yapılmışsa oyuncudan askerlerini çıkartma yapılan bölgeden tahliye etmesi istenir." gibi bir kural eklenebilir. Hem oyunun sadece bir cephede geçmemesi hem de oyunun Axis tarafı için bir nebze olsun daha dengeli olması açısından böyle bir kural daha adil ve mantıklı olabilir.
Ara
Pasifik'te bir denge yaratamazsiniz, birakin akisina ve ne olacaksa olsun
Ara
Bence oyunların bir nebze olsun daha dengeli olması açısından tüm ülkelerin Barbarossa Harekatı öncesi Total Mobilization ekonomi yasasına geçmesi yasaklanmalı. Ek olarak İspanya oyuncusunun gönüllü birliklerini Afrika'ya getirmesi yasak olmalı. İspanyol tank tümenleri mekanize içerdiği için Afrika'da genel olarak bir Axis üstünlüğü söz konusu olabiliyor. Aynı zamanda bu sayede Axis'in tank tümeni sayısı Allies'ınkinden daha fazla oluyor ve doğal olarak adaletsizlik söz konusu oluyor. Ayriyeten Almanya ve İtalya savaşa girmeden Almanya oyuncusunun birliklerini Libya'ya getirmesi yasak olmalı. Aksi takdirde Almanya, İngiliz donanmasına yakalanmadan rahatlıkla karşıya geçebilir.
Ara
(17-10-2019, 15:51)The Dawnguard : Bence oyunların bir nebze olsun daha dengeli olması açısından tüm ülkelerin Barbarossa Harekatı öncesi Total Mobilization ekonomi yasasına geçmesi yasaklanmalı. Ek olarak İspanya oyuncusunun gönüllü birliklerini Afrika'ya getirmesi yasak olmalı. İspanyol tank tümenleri mekanize içerdiği için Afrika'da genel olarak bir Axis üstünlüğü söz konusu olabiliyor. Aynı zamanda bu sayede Axis'in tank tümeni sayısı Allies'ınkinden daha fazla oluyor ve doğal olarak adaletsizlik söz konusu oluyor. Ayriyeten Almanya ve İtalya savaşa girmeden Almanya oyuncusunun birliklerini Libya'ya getirmesi yasak olmalı. Aksi takdirde Almanya, İngiliz donanmasına yakalanmadan rahatlıkla karşıya geçebilir.

Total Mob. ve İspanya'nın Afrika'ya çıkması konusunda katılıyorum. İtalya'ya tank getirmeden önce savaşa girmesi gerektiğine katılsam da bu kuralı direk uygulamak yerine ''Eğer Fransa düşmemişse Temmuz 1940 tarihinde savaşa girmek zorundadır'' kuralı ekleyebiliriz. Böylece müttefiklerin Fransa'yı tutmak için çaba sarf etmesi gerekir ve çok az direniş gösteren Fransa oyunları da görmeyiz.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uzun zamandır bu konuyu okuyorum ve burada yazılan kuralların GM'ler tarafından takip edilebildiğinden emin değilim.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Stratejik bombardıman uçağının yasak olmaması lazım. Aksi takdirde Almanya her oyun Dispersed Industry gitmek yerine Concentrated Industry gidip daha fazla üretim yapabiliyor. Barbarossa Harekatı sırasında Alman endüstrisinin Allies tarafından bombalanması en azından Almanya'nın sadece Sovyetler'e odaklanmamasını sağlayacaktır.
Ara
(01-10-2019, 07:39)The Dawnguard :
(30-09-2019, 23:07)Ayro :

Japonyanın da ABD'ye göre birkaç avantajı var:
-ABD ile olan savaşının ilk birkaç ayında "Tora! Tora! Tora!" adında bir National Spirit elde ediyor. Bu National Spirit deniz unsurlarına birkaç bonus vermektedir. Bu bonuslardan bir tanesi de National Spirit'in etkileri geçene kadar uçak gemisini sahip olduğu kapasitesinden daha fazla uçak ile donattığında hiç ceza almaması.
-Japonya oyunda en fazla Agility değerine sahip uçağa sahip, Mitsubishi A6M Zero. Bu uçağın bir diğer özelliği de uçak gemisi avcısı olduğu için uçak gemilerinde de kullanılabiliyor olması.
-Japonya genel olarak kıyısının olduğu hemen hemen her denizde kamikaze görevini icra edebiliyor lakin ABD'nin böyle bir şansı yok.
-Japonya, Çin ile olan savaşından dolayı daha yüksek seviyeli generallere sahip olduğu için ABD'nin generallerine göre çok daha iyi saldırabiliyor yahut savunabiliyor.

Bence bu kuralı kaldırıp yerine ABD oyuncularının sadece Avrupa cephesine odaklanmaması açısından "Japonyanın Müttefiklerin Asyadaki topraklarından veya Pasifik adalarından herhangi birine çıkartma atması durumunda ABD, Normandiya Çıkartmasını başlatamaz. Eğer Japon işgali öncesi çıkartma yapılmışsa oyuncudan askerlerini çıkartma yapılan bölgeden tahliye etmesi istenir." gibi bir kural eklenebilir. Hem oyunun sadece bir cephede geçmemesi hem de oyunun Axis tarafı için bir nebze olsun daha dengeli olması açısından böyle bir kural daha adil ve mantıklı olabilir.

Bahsettiğin bonusların hepsi Amerikanın 2-3 kat üretim gücü ile kolayca sıfırlanıyor. Seviye 8 Piyade generaline mekanize tümenlerle saldırıldığında yada Japonların kaynak sıkıntılarıyla ürettiği 1000 uçağa Amerikanın 3-4 bin Fighterla karşılık vermesi ile bütün sorunlar çözülüyor:
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.