[MP] EU4 - Alternatif Multiplayer: Haziran 2019
Multiyi takip ediyorum pek çok enteresan şey oluyor :D insanın en büyük düşmanı kendisidir, rehavete kapılmak disiplin ve etikten uzaklaştırarak yozlaşmayı beraberinde getirir. Kontrol ettiğiniz ülkenin lideri olduğunuzu ve üzerine titrediğinizi görüyorum ama ST deki hesabınızı da temsil ettiğinizi unutmayın. Mutlu kalın abi sözü dinleyin bu bir oyun ST de bir ailedir. Mersi canlar
[+] 1 üye Zeytin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-06-2019, 00:05)Voidian : Memlük'ün, Bohemya'nın, Aragon'un, Burgonya'nın daha güçlü başlaması gibi mi?

(30-06-2019, 02:26)Alduin : Lan xang devletide. Ben burada kuralın düzenlenmesinden bahsediyorum sanamı düştü kural düzenlemek?
Strategy türk bence kural konusunda sapıtmaya başladı. Adamlar daha ülkelerle oynamadan bu coğrafyada bulunan ülkeler için kural koyuyorlar. Evet kurallar bazı açılardan kabul edilebilir fakat şuan değil. Bu sebeple kaldırılması değil düzenlenmesi gerekiyor!
Abi o kadar ayrıntılı kurallar yapabiliyorsunuz sadece şu kuralı biraz detaylandırmaktan mı acizsiniz?
Güç yüzdesi sistemi getiriyorsunuz fakat kafadan sallama bir rakamla ülke yıkma kuralı koyuyorsunuz bu ne kadar doğru?
Avrupaya dadı gibi bakmasını biliyorsunuz biz sanki yetimiz anasını satayım!

Ming tributoryligi altindaki oyuncular dusmanlarina karsi agir bir buff aliyor mesela sen pers ile ori savastayken oriye saldirabilirsin ama ori sen savastayken sana saldiramaz.
Birde mingden rahatsiz olan oyuncularla diplomasi kursaydin belki bir anlasmaya varabilirdin.
Ve sen lan xanga goz gore gore kurali bile bile sonradan gectin madem bu kuraldan rahatsizdin neden baska cografyayi secmedin?
Ara
Acikcasi korktugum basima geldi :joy: Ben ne zaman asyada oynasam yanimdaki ai devleti oyunun en guclu devleti oluyor. Bir iki multiplayer oyunu oncesinde yanilmiyorsam minor multiplayerda yanibasimdaki bahmanis en guclu devlet olmustu gidip mingi yeniyordu :D. O bahmaniyi ancak 1760li yillarda savasta yenmeyi basarabildim. Bu oyunda ise 1444'den itibaren ming'e karsi elimden geleni yaptim. Butun decisionlar, dostluk kurmalar, teknolojiyi onde acmamalar vs. yaptim. Ama Ming hep yemyesil birader.  Ben military focus veriyorum oyun basindan beri ama yetisemedim.Ming ile ayni askeri techi yakalayamiyorum bile. Tributarysi oldugum icin askerlerini goruyorum. En iyi oranda benden 2-2.5 kat fazla askeri vardi. Bastim merchant gemileri cesitli nodelarda korsanlik yaptim, beijing trade noduna merchant yolladim askerlerini besleyemesin diye ama yetersiz kaldim tek basima. Ashikaga ile muttefik oldum (ming ile tek rival ulkeydi uzun bir sure) ama yine olmadi.  Etrafindaki 3 oyuncu olarak, Kore-Tibet-Lan Xang uclusunun toplam asker sayisinin 3 katinda benden daha fazla disiplin ve morale sahip olan great power siralamasinda 1. ,  teknolojide en ust seviyede bir canavar ming var. 500 dev sayisini asmadan oynuyorum oyunu, vassallarim var.  Ama 500 dev kurali bence degistirilebilir. En azindan ne bileyim 1550 yilinda 1000 dev vs. gibi cunku gercekten 500 dev mingi yikmak icin cok az ya da ben bu cografyada cok iyi olmadigim icin beceremiyorum.
@alemdarpasa kale kurdum ben zaten ama 5 siege abilityli komutana ve bitmek bilmeyen manpower ve ustun teknolojiye karsi cok zor o is   :sob:
@clnn buff mu? o ne?? her yil 12-15 monarch puani veriyorsun :)) 1-1-3 kral ile yonetilip her sene minge odeme yapiyorsun. yani her sene oyunun 3 ayini oynamamis gibi bir sey oluyorsun.inan bana ozgur olmayi tercih ederim. ayrica onu gectim cogunluk avrupa'da oynamak ister oyunun ismi europa :)) dedigim gibi 3lu koalisyon kursak bile cok zor ki tibet bankruptan falan dondu belki bankrupt oldu bile takip etmedim. lan xang tas catlasa 30k asker basar o bolgede. ming en son baktigimda 120k ordusu vardi ve teknoloji olarak benden 1 digerlerinden 2 ustundu.

unknown.png  :rofl:
[+] 1 üye mlhblkc nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Quantity alıp 1500 den önce Kore kalelerinde 2-3 muharebe alsan ,sonrası 2-3 kale düşürüp mingin patlamasını seyretmekti.soyledim de sana ama derdimi anlatamadım .en kotu saldırıp yenilsen tributelige tekrar girersin nedir yani..hiç denemediniz bile.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ireland.png

İrlanda Krallığı 1560

Krallığımız Britanya adasını istilaya girişen iki güç olan Tötonlar ve Burgonya karşısında muzaffer olmuştur. Henüz tam anlamda adayı kontrol edemesek bile hakkımız olan toprakları er yada geç ele geçireceğiz.
Ara
Duman: Aragon önüne geleni yıkıyor.

https://clips.twitch.tv/TardyIcyOpossumOMGScoots

Burgonya-Venedik:

challenge-accepted-hold.jpg
Ara
bohemyayamı bel baglamıstı aragorn :D
Ara
1560 Güç Yüzdesi

Guc_Yuzdesi_1560.png

İttifak Limiti %11.11

Edit: Güncellenmiştir
Ara
Bu hafta carsamba son oyunum olacak arkadaslar, baska bir sehre tasiniyorum. GM'in uygun gordugu biri gecebilir benden sonra.
@Voidian
Ara
1560 Oyuncu Haritası

1560_Oyuncu_Haritas.png
Ara
2. Hafta Görüş Anketi konusu açılmıştır. Tüm katılımcıların daha aktif ve etkileşimli bir etkinlik için, etkinlik kurallarında da belirtildiği gibi ankete katılım göstermesi gerekmektedir.

https://forum.strategyturk.com/konu-anke...rus-anketi

@Spartan @mlhblkc @Aytaç @Yeyebebe @BeRDuSH @Ferreke @alemdarpasa @fodunkiran @Sxario @Selene @wirwlos @bbicer593 @Sezar @Aiakos @Wodan @Xepluper @ha2ry55 @clnn @SHD @MSekmet @jax61 @Dragon Reborn @Karyus @Sucyton @KinqClever @Aeschyli
Ara
Venedik açısından geçtiğimiz haftayı değerlendirmemiz gerekirse;

İlk oyun günü Macaristan oyuncusundan Lika'yı talep ettik fakat kendisi kabul etmedi. Bunun üzerine Bohemya ile anlaşarak Macaristan'a saldırma kararı aldık. Bu saldırının ilk aylarında Bohemya karlı bir antlaşma yaparak bizi Macaristan ile baş başa bıraktı. Uzun süren savaşlar sonucunda yetenekli komutanlarımızın nehirleri tutmasıyla birlikte Macaristan'a karşı üstün geldik fakat Aragon tarafından barışa zorlandık ve hiçbir şey alamadan savaş bitmek zorunda kaldı. Harp ile toprak kazanamamış olsak da Macaristan'ın ekonomik dengesi sarsılmış ve isyanlar çıkarak parçalanmış olması en büyük kazancımız oldu.

Macaristan ile olan savaşımız sırasında Memlükten savaş ilanı aldık. İlk muharebe denizlerde gerçekleşti, burada büyük bir üstünlükle Arap donanmasını batırdık ve boğazları başarılı bir şekilde tuttuk. Bu aşamadan sonra Memlük farklı yollar arayarak Gürcistan'dan askeri geçiş almayı başararak ordularını Balkanlara getirdi. Müttefik ordular (Bavyera-Tüccar Cumhuriyetler) bu sırada Avusturya'yı işgal etmekle meşgul olduğu için Balkanlara pek müdahalede bulunamadık. Avusturya'yı aradan çıkardıktan sonra Zeta'ya birliklerimizi getirerek bir savunmaya hazırlandık. Tam bu sırada girişimlerimiz sonuç verdi ve İran, Memlüğü barışa zorladı ve bu savaş da sonuçsuz kaldı.

Daha sonraki süreçte Balkanlarda ve İtalya'da çeşitli şehirleri Cumhuriyetimize bağladık. Bu ilerlememiz sonucunda ülkedeki bürokratik işlerin çok yavaş olması ve gücün bir kişinin elinde toplanmaya başlamasıyla önce diktatörlüğe daha sonra monarşiye geçiş yaptık.

İtalya'da ilerlememiz sırasında Aragon birliklerinin bu bölgede işgallere giriştiğini gördük ve kendilerini İtalya'da ilerlemeleri konusunda uyardık fakat Aragon bunu dinlemedi ve büyük bir toprak işgal ederek İtalya'da ilerlemesini sağladı. Bunun üzerine Burgonya ile Aragon'a karşı koalisyon oluşturduk ve en iyi anı bekledik. Bölgede çeşitli girişimlerimizden sonra Burgonya'ya savaşı başlatabileceklerini ilettik. Bunun üzerine Avrupa'nın en büyük savaşı başlamış oldu. Burgonya'nın 40k, bizim ise 70k askerimiz savaş öncesi hazırdı. Savaş sırasında da +30k paralı asker kiralayarak güç dengesini lehimize değiştirdik. Denizlerde rakipsiz olan Venedik donanması ile birlikte ekonomimiz hiç sarsılmadan bu savaşı atlattık ve Aragon'a iyi niyetlerimizi ileterek, güzel bir barış antlaşması imzaladık.

Şuan için bölgede en stabil devlet olarak düzeni korumaya ve dengeleri sağlamaya çalışıyoruz. Baverya, Bohemya ve Burgonya ile iyi ilişkilerimiz mevcut, eğer Aragon İtalya'dan çekilirse onlarla da iyi ilişkiler kurmak isteriz fakat şuan için hasmane bir yaklaşımımız mevcut. Doğu sınırlarımızda ise Memlük ile en son savaştan sonra bir temasa geçmedik fakat bölgede Gürcistan ve İran ile anlaşarak dengeleri sağlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki oyun günü Balkanlarda Bohemya ile antlaşmamızı uygulamak üzere ilerlemeler yapacağız ve Tuna nehri iki ülke arasındaki doğal sınır görevi üstlenecek ve daha fazla kuzeydoğuya ilerleme yapmayacağız. Şimdilik düşüncelerimiz bunlar, umarız herkes keyif almıştır.

----------------
Artık cumhuriyet değiliz fakat halkın görüşleri bizim için her zaman önemli.

1- Aragon politikamızı doğru buluyor musunuz?
https://www.strawpoll.me/18256385

2- HRE'de güncel dengeyi muhafaza edelim mi?
https://www.strawpoll.me/18256414
[+] 2 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mp ye geçen hafta çarşamba günü dahil oldum.Yoğunluk sebebiyle o gün geç katılabildim ve az oynanması sebebiyle çok gözlem yapamadım.Cumartesi 21.00 gibi lobiye girince ise gözüme çarpan 25 üstü oyuncu olması oldu.Dördüncü oyun gününde bu kadar oyuncu olması ve yeni gelenlerin de 'sadece Amerika varsa oynamam' yerine oraya geçmeleri etkinliğin başarılı olduğunu gösteriyor.Alternatif mp güzel bir konsept olmuş biraz minor e benziyor bana kalırsa.Çarşamba günü sonrası Aragon, Memlük ve Bohemya çok önde görünseler de öbür oyun günü güç dengesi tamamen değişti.Bu yönden minor e benzettim.Şu an için İran ve Venedik önde gözüküyor, değiştiği sürece zevkli bir oyun olacağa benziyor.

Bavyera'yla oyuna başladık.Ai tarafından oynandığı için pek büyümemiş ve zayıf durumdaydı.Bu nedenle genel olarak ai üstüne yoğunlaştık.O yüzden yapay zeka fetihlerimiz yerine bu bir buçuk oyun gününde gerçekleştirdiğimiz görüşmeler, kırgınlıklarımız, isteklerimiz ve politikamız hakkında bir şeyler yazmayı uygun buldum.

330px-Bavaria.png                                                                                         

Çarşamba günü geldiğimizde düklüğün başlangıç hariç ekstra bir toprağı olduğuyla yüzleştik.İmparator Bohemya ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştık ve önceden kalan Venedik Cumhuriyeti ile ittifak anlaşmasını sürdürdük.15 yıl gibi bir sürede Tirol, Linz ve Salzburg vilayetlerini düklüğe kazandırarak ilk günü sonlandırdık.Venedik Cumhuriyetinin Tirol meselesinde “parası neyse vereyim, susarsın” dediği ortamda Tirol ve madenlerinin Bavyera’ya kazandırılması bizim için büyük bir başarıydı.Müslüman Memlüklerden savaş ilanı alınca Venedik’in yanında durduk.Bunu hem dini sorumluluğumuz hem de dostluğumuzu göstermek için yaptık.Savaş sonunda Linz vilayetini bize vererek Venedik’te dostluk elimizi sıktı ve gergin başlayan Tirol meselesi kapandı, büyük bir dostluğun temellerini attığımıza inanıyoruz.Bizim açımızdan günün en önemli gelişmesi ise mezhep değişikliğiydi.Yeni dük tahta oturduğunda halihazırda ülkenin %60 tan fazlasının Reformist olduğunu gördü.Kalan kısım ise büyük çoğunluğu Protestan olmak üzere az miktarda Katolikti.Papa ile aranın gergin oluşu da göz önünde bulundurularak Reformist mezhebi benimsendi ve hızlıca tüm topraklarımıza yayıldı.Bu hamle sonucu Bohemya’nın tepkisinden çekinsek de imparatorun Macaristan ve Hamburg savaşlarından gözü hiç buralarda değildi.Bir süre sonra kendimiz dünyaya ilk Reformist devlet olduğumuzu ilan ettik ve böylece imparator da durumu öğrenmiş oldu.Herhangi bir tepki ile karşılaşmayınca büyüme politikasıyla devam etme kararı aldık.

Cumartesi günü oyuna bu sefer başından itibaren dahil olduk.Daha uzun süreçte çok daha fazla büyüyeceğimizi düşünsek de bu düşünceler gerçekleşmedi.Bunda bitmek bilmeyen agresiflik puanımız, agresifliğin düşüşünün prestij nedeniyle çok düşük olması gibi durumlar etkili oldu.Ülke bazlı bakarsak ise Bohemya’nın tutumu da bizi biraz geride bıraktı.Eski imparatorun genişleyeceğimiz yerlerdeki ülkelerle dost olması, özellikle Avusturya dostluğunu bozdurmanın zamana yayılması bize zaman kaybettirdi.Düklüğümüzü ilk güne nazaran toprak alma değil de vassal alma politikasına iten sebep ise Wurzburg seferi sonrası ex imparatorun bize sınır çizmesiydi.”Daha fazla yukarı çıkma.” uyarısını aldık ve bu uyarıyı dikkate alarak genişledik.İmparatorluğunu kaybı sonrası Bohemya ile daha iyi ilişkiler geliştirdik ve böyle sürmesini ümit ediyoruz.
İlk günün aksine geçen oyun daha fazla oyuncu ile etkileşim kurduk.Burgonya ile genişleyeceğimiz yerlerde ittifakları olması sebebiyle etkileşim kurduk, Burgonya bu konuda bize kolaylık sağladı teşekkürlerimizi iletiyoruz.Ayrıca olası Aragon savaşında Bavyera askerlerinin kiralanmasını gündeme getirdilerse de bulunduğumuz konum buna müsait değildi.Kendilerini ayrıca Aragon karşısındaki zaferleri nedeniyle tebrik ederiz.Burgonya ile iyi ilişkilerin yanı sıra krallık olmuş dostumuz Venedik ile iyi ilişkilerimizin devamı için çalıştık.Bir ara ittifak bozulsa da bunun yanlış anlaşılmadan(düşük ilişkilerden) meydana geldiğini anlayınca tekrar ittifakımızı kurduk.Diğer Hre oyuncusu Hamburg ile de ilk defa iletişime geçtik.Hamburg kaybettiği yerler üzerindeki devletlerle ilişkimizi bozmamızı istedi.Biz ise saldırması durumunda çok şiddetli savunma yapmayacağımızı fakat ilişkilerimizi bozmayacağımızı kendilerine ilettik.Tekrardan iletişim ise din savaşları için ligler kurulduğunda yaşandı.Katılan ülkeleri de görünce tarafsız kalma politikası güttük.İmparator Bohemya tarafsızlık politikamızı takdir etse de Hamburg bizi yanına çekmeye çalıştı.Ne yazık ki argümanlarını çok zayıf bularak kendisini reddettik.Avrupadaki son şansımız şeklinde iyi bir argümanla başlayan konuşma “çabuk gel.” şeklinde emrivakiye dönünce kendilerini reddetmekten başka şansımız yoktu.Bize savaşmamız karşılığında herhangi bir çıkar da sunulmayınca bu teklifi reddetmemiz kolay oldu.Ayrıca getireceğin 20k değil mi gibi sözlerse Hamburg ile ilişkilerimizi gerginleştirdi.Yine de Hamburg ile Bohemyayla kurduğumuz gibi iyi ilişkiler kurmak isteriz fakat bunun için düzgün bir diplomasi dili şart.

Dikkat çekmeden genişlemek için din savaşlarını kullanmayı düşünsekte Bohemya’nın ani ve Katolikler açısından utanç verici yenilgisi bize bu fırsatı vermedi.Bu oyun gününde Wurzburg, Mainz ve İsviçre uydu devletimiz yapıldı.Mainz’a hakkı olan topraklar verildikten sonra düklüğümüze entegre edildi.Wurzburg için entegre çalışmaları devam ederken İsviçre’nin hakkı olan topraklar için Avusturya’ya savaş açıldı.Savaş üstünlüğümüz ile devam ederken oyun günü sona erdi.
Bundan sonra düklüğümüz avrupa siyasetine daha aktif katılacak ve çalışmalarda bulunacaktır.Artık küçük ve pasif devlet politikamızı terkettiğimizi bütün avrupaya bildiririz.Hre içinde barışı ve adil paylaşımı savunacağız.Bu bağlamda diğer iki oyuncu Hre devletinden agresif tutum sergileyenin karşısına geçeceğimizi şimdiden bildiriyoruz.Ayrıca Bohemya'nın düşüsü ile birlikte oyuncu imparatorlar döneminin sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz.Bavyera düklüğü dahil olmak üzere kimsenin imparator olma konusunda çaba göstermemesi gerektiğini düşünüyoruz, gördük ki oyuncu imparatorlar yalnızca Hre'nin kan banyosuna çevrilmesine yol açıyor.Bu bağlamda imparator olma niyetinde olan ve çalışmalar yapan Hamburg'u da uyarıyoruz.Eski imparatordan bu konuda destek bekliyor, kimsenin imparator olmaması konusunda üçlü bir anlaşmaya varabileceğimizi ümit ediyoruz.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-06-2019, 01:26)Sezar : Herkesin eline saglik, ben keyif aldim bayagi. Hamburg'u yaptigi muhtesem geri donus icin tebrik ediyorum. Din savaslarinda yenilmis olup imparatorluktan dusmus olabiliriz ama bu pes edecegimiz anlamina gelmiyor. Etrafimiz dusman kaynasa da Bohemya'da kaybettigi guce bir gun kavusacaktir.

Bu arada su ana kadar ki tek pismanligim fodunkiran'i korumamaktir. Ben istiyordum ki ne isvec ne toton  guclenmesin denge devleti olsun. Isvec'in bu kadar kan kaybedip yikilacagini hesaplamamistim. Keske danimarka'yi bu kadar problem etmeseydim veya daha net yazsaydim danimarka'yi alma diye chatten. Ama hepimiz insaniz yanlis hesaplamalar ve hatalar oluyor. Totonun yikilmasina da uzgunum ama bunda benim bir payim veya hatam yok.

etrafında  düşman kaynıor derken ?? kim sana düşmanca davrandı.
Ara
Şehir dışına çıkmam gerektiği için multiye katılamıycam yerime geçmek isteyen olursa geçebilir.
Ara
Bu akşamki oyun gününde Memlük oynamak isteyen varsa bana ulaşabilir.
Ara
Bilgisayarciya vermistim laptobu. Yetismeme ihtimali var. Duruma gore gelip gelemeyecegimi teyit ederim.
Edit:geldim.
Ara
internet kafe yokmu kanka
Ara
Oda kuruldu, şifre st
Ara
Katılma şansım var mı
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.