[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2018
Aeschyli ve Grileader'i firsatci zalim guclere karsi verdikleri amansiz mucadele ve direnis icin kutluyorum.
[+] 3 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-09-2018, 08:34)yafeshan : Aeschyli ve Grileader'i firsatci zalim guclere karsi verdikleri amansiz mucadele ve direnis icin kutluyorum.

zalim güçten kastin Avusturya olmalı. tamamen yıkmaya oynuyor. kendisine açıkça düşmanlık eden Hollanda ile müttefik olup bana saldırdılar. üstelik Hollanda protestant. dibindeki Turk tehdini görmezden gelip oyuncu ezmeye kalkmak devekuşu gibi başını kuma gömmekten farkı yok. zaten ilk attığı enforce kurallara aykırı +3% ws varken attı, bununla ilgili şikayetçi değilim ama söylemek istiyorum. zaten bir şey değişmeyecekti 25 ws alabilirdik rahat bi şekilde. ama kural varsa da uygulanmalı oyuncular bu kuralları okuyarak kabul ederek multiye katılıyorlar. Oyunculardan beklenen davranışlar kurallara uymaktır. uymuyorsa da GM olan görevini yapar.

Hollanda oyuncusunu tebrik ediyorum. organizasyonu iyiydi. ilk fransayla savası açtıgımda Avusturya enforce unu kabul etmesem başa baş olacaktı. yıpratıcı savaşa girmemeyi tercih ettim. doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. riskli bir savaş yerine daha kolay savaşları tercih ettim. Ardından Fransanın kastilya girmesiyle Hollanda tarafından savaş ilanı aldım. zamanlama güzeldi. karşımda yapay zekalarla desteklenmiş Hollanda ve Avusturya vardı. sayıca kalabalıklardı ve durumu değiştirmek için destek arayışlarına girdim. İngiltere bizim tarafımıza girebilirdi ayrı bir savaş açtı bunda bir planım yada isteğim yoktu. çağrılarıma sadece Osmanlı oyuncusu destek verebileceğini belirtti ve enforce attırdım ve kabul edilmedi.  enforce u kabul ettirmeyen Aus du kendisi 2.cil ya en fazla 50 ws değerinde toprak kaybedecekti çünkü. sadece kendisini düşünüp hırsla hesseyi yıkmak istediğinden sayesinde mis gibi Hollanda patladı. yayını izledim 3 defa bankrupt yemiş ülke yaklaşık 3k puanı gitmiş oldukça fazla borçlu. sanırım devam edilemeyecek durumda. Eserinle gurur duyabilirsin. Oyundan sonra kendisiyle biraz konuşma fırsatımız oldu ve de bir şeylerin değişebileceğini düşünmüyorum. Umarın başını öne eğip bir şeylerin yanlış gittiğini düşünebilirsin.
[+] 1 üye Bonaparte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yazdigimi ciddiye alip ona cevap yazmiyosundur umarim.
Ara
eu4_map_POL_1525_01_04_1.jpg
1525 Dünya Haritası

Tercih Edilebilecek Ülkeler: Timur, Portekiz, Hollanda(Amerika ya taşınılabilir), Ayutthaya (İmparatorluktan kurtulursa iş yapar), Mutapa, Kongo.

@Snne Timur u almanı öneririm ülke gayet iyi durumda.@Darknax55 oyun saati buraya bakamıyorum, konuda steam adresim vardı oradan ekleyebilirdin, odanın bulunamaması sorununu başka belirten olmadı.Portekiz gayet iyi durumda koloni devleti de fazla yok alan yürür gider benden söylemesi.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Keşke dev istatistiğimiz de olsaydı

05addfbbee7308080245ef468eb8f845.pngunknown.png
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Voidian eksik yapmışsın bence tarihler gözükse kenarda gelecek nesillere güzel bir anı bırakmış olursun
Ara
(27-09-2018, 17:48)etzel : @Voidian eksik yapmışsın bence tarihler gözükse kenarda gelecek nesillere güzel bir anı bırakmış olursun

Beni paint yeteneklerimi konuşturmaya zorlamayın :D
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Memlük sultanlığı zor günleri atlatmak için canla başla çalışıyordu levant bölgesinde umduğunu bulamayan Memlük başka diyarlara fetih planlamıştı.İlk adres berberilerdi.
Fas büyük ölçüde ispanyolların eline geçmiş ve Tunus Kastilin ittifakıydı.Kastil Tunusu bırak uyarılarımızı kaideye almamış ve savaşa katıldı.
Kef kalesini düşürmek önceliğimizdi ancak kastil ve ekurisi özellikle aragon çok saldırgan tavır sergiliyordu.
Sultanımız bu agresiflige karşı Türklerin geleneksel taktiği Turani uygulama kararı aldı.
Memluk askerleri tunustan ağır ağır kahireye kadar çekildi.Aragon ipini koparmış it misali hızlı ilerliyordu.Aragonu kızıldenizin yanında ufak bir ordu oyalarken ana Memlük ordusu kastil ve kahire kuşatan Tunusa saldıracaktı.Planlar istediğimiz gibi ilerledi önce tunus mağlup edildi sonra generali olmayan kastil ordusuna saldırıldı kastil savaşta ordusunun 1/3 ünü kaybetti.Yaklaşan fransa tehdidini de göz önüne alan kastil tunusu artık korumayacağını beyan ederek savaştan çekildi. Askerlerimiz büyük moral kazandı.
Memluk Sultanlığının nihai hedefi şudur ki
ENDÜLÜS AHI YERDEN KALKACAK
[+] 3 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-09-2018, 17:50)Voidian : Beni paint yeteneklerimi konuşturmaya zorlamayın :D

Paint yeteneklerini konuştururken haritadaki mavi yerleri deniz kabul ederek girmezsin umarım :D
Zaten Asya'da bana yakın kim varsa bir şekilde bırakıp gidiyor. İlk gün Vija, sonraki oyunlarda Bahmani, Ayutthaya, Timur. Ona göre yaklaşma :)

Sonraki oyuna kadar Timur veya Ayutthaya'ya biri talip olur umarım. Yoksa haritam da kapalı olduğundan uzun süre tek başıma takılacağım. 
Neyse ki Duman'ın yayını var da oyunu seyredebiliyoruz. Oyunu seyretmesem Manchu "/integrate Ming" komutu yazdı sanırdım. Toplam devleri de tutuyor
[+] 2 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ayutthaya'nın kurtulma şansı yok. Emperor of china'yı başka bir ai'a vermek çok zor, vermediği sürece de yaşama şansı yok. Yıllarca 0 mandate olması yetmiyomuş gibi üstüne bu disasterı yedi:
https://eu4.paradoxwikis.com/Empire_of_China_in_Name
Ara
(27-09-2018, 17:20)iberkay :
Tercih Edilebilecek Ülkeler: Timur, Portekiz, Hollanda(Amerika ya taşınılabilir), Ayutthaya (İmparatorluktan kurtulursa iş yapar), Mutapa, Kongo.
Şuanki oyunda ilişki durumunu bilmeden direk timur gibi büyük bir devlet sıkıntı olur. Ben afrikada bir ülkeye veya portekize geçeyim. Ülke seçecek başkası yoksa ben cumartesi günü oyuna girince ülkeye bakıp seçmek isterim, tabi uygun olursa.
Ara
@iberkay steam hesabim yeni hic birsey satin almadigim icin ekliyemiyorum. hesabi ekliyebilirmisin
Ara
Boşta ülke varsa veya gelmeyen olursa katılabilirim.
Ara
(29-09-2018, 18:26)Merco : Boşta ülke varsa veya gelmeyen olursa katılabilirim.

Bu akşam katılamayacağım Mali’ye geçmek istersen geçebilirsiniz hocam. Şuan gayet iyi durumda.
Ara
Bugün geç kalabilirim. (Gürcistan)
Ara
Save dosyası: https://cdn.discordapp.com/attachments/4..._01_04.eu4

Oda 20:40 gibi kurulur.

@Merco Moskova ya ulaşamıyoruz, oraya geçilebilir.
Ara
Oda kuruldu.

Oda adı: Strategyturk Eylül Grand Multiplayer

Şifre: st
Ara
Rusya-Lehistan savaşı:
zMb4X6.jpg
[+] 8 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aragon olarak katıldım.
Ara
Öncelikle; şimdiye kadar oynadığım en zevkli multilerden biri olduğunu söylemeliyim. Büyük güçlerin arasında eğlenceli bir oynanış oldu benim açımdan.

Son oyunla alakalı olarak bir kaç cümle ile kendi açımdan analiz etmek gerekirse; Rusya ile Victory Card sorunu sebebi ile dostluğumun bozulması, diğer ülkelere yaklaşmaya çalışmama neden oldu. Fakat diğer ülkeler de haklı olarak benden daha güçlü devletlerle müttefik olmayı tercih etti. Bu sebeple her hangi bir diplomatik seçeneğim kalmadı.

VC sorunundan sonra diplomatik olarak en çok yaklaşmaya çalıştığım Timur, Gürcistan topraklarını alarak "devleti büyük ülkelerin bölüşmesi" devrini başlatan kişi oldu. Bundan sonra ülke, saldırı alıp sırayla toprakları alınan bir sürece gireceğinden daha fazla devam etmenin gereksiz olacağını düşünüyorum. Herkese iyi oyunlar.
[+] 4 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.