[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2018
(30-09-2018, 01:26)Aytaç : Öncelikle; şimdiye kadar oynadığım en zevkli multilerden biri olduğunu söylemeliyim. Büyük güçlerin arasında eğlenceli bir oynanış oldu benim açımdan.

Son oyunla alakalı olarak bir kaç cümle ile kendi açımdan analiz etmek gerekirse; Rusya ile Victory Card sorunu sebebi ile dostluğumun bozulması, diğer ülkelere yaklaşmaya çalışmama neden oldu. Fakat diğer ülkeler de haklı olarak benden daha güçlü devletlerle müttefik olmayı tercih etti. Bu sebeple her hangi bir diplomatik seçeneğim kalmadı.

VC sorunundan sonra diplomatik olarak en çok yaklaşmaya çalıştığım Timur, Gürcistan topraklarını alarak "devleti büyük ülkelerin bölüşmesi" devrini başlatan kişi oldu. Bundan sonra ülke, saldırı alıp sırayla toprakları alınan bir sürece gireceğinden daha fazla devam etmenin gereksiz olacağını düşünüyorum. Herkese iyi oyunlar.

Bu oyunu seyrederken en çok Gürcistan saldırısına tüm büyük devletlerin seyirci kalmasına şaşırdım.
Bu kadar devletin arasına ufak bir ülkeyle başlama cesaretini gösterdiğin için yardımına gelmeyi planlıyordum ama destek verecek kimseyi bulamadım.
Sanırım senin topraklarını bölüşmek herkese daha cazip gelmiştir.
[+] 1 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-09-2018, 01:26)Aytaç : Öncelikle; şimdiye kadar oynadığım en zevkli multilerden biri olduğunu söylemeliyim. Büyük güçlerin arasında eğlenceli bir oynanış oldu benim açımdan.

Son oyunla alakalı olarak bir kaç cümle ile kendi açımdan analiz etmek gerekirse; Rusya ile Victory Card sorunu sebebi ile dostluğumun bozulması, diğer ülkelere yaklaşmaya çalışmama neden oldu. Fakat diğer ülkeler de haklı olarak benden daha güçlü devletlerle müttefik olmayı tercih etti. Bu sebeple her hangi bir diplomatik seçeneğim kalmadı.

VC sorunundan sonra diplomatik olarak en çok yaklaşmaya çalıştığım Timur, Gürcistan topraklarını alarak "devleti büyük ülkelerin bölüşmesi" devrini başlatan kişi oldu. Bundan sonra ülke, saldırı alıp sırayla toprakları alınan bir sürece gireceğinden daha fazla devam etmenin gereksiz olacağını düşünüyorum. Herkese iyi oyunlar.

Normalde önceki timur oyuncusu gibi gürcüye karşı bir kinim yoktu ve varlığını çok önemsemiyordum fakat hemen yanıbaşımdaki otto ile ilişki yükselttiğini görünce bir tehdit oluşabileceğini sezdiğim için savaş açtım ki zaten şuan rusya otto ve qinq in arasındayken birde gürcü eklenmesin dedim ki gürcüde 40k asker çıkıyormuş çok şaşırdım ve gözlerimin gürcüye çevrilmesine sebep oldu bu asker sayısı. Bende seni tebrik ediyorum öyle bir devlet ile bu kadar ilerliyebilmek büyük bir başarı rusyanın victory cardının sende çıkması gerçekten büyük bir şansızlık oldu. Önceden bir kez bahsetmiştim ama bu gürcüden sonra bir daha hatırlatmak istedim kücük devletlerin büyük devletlere karsı direnebilmesi icin 1 dostlugun yanında 1 defansif ally veya garantilik alabilmesi güzel olur hem küçük devlet oynayan arkadaşların daha uzun süre yaşamasını sağlar hem de daha zevkli bir oyun oynamalarını sağlar diye düşünüyorum.

Dev istatistiği olursa güzel olur.
[+] 2 üye Snne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kurallar ne yazık ki küçük devletlerin oynanabilmesini/yaşayabilmesini zorlaştırıyor. Holanda, İtalya, Westfalya, Venedik gibi ülkelerde oyuncu olduğunda ne kadar uğraşsa da ally bulunamayabiliyor. Hayatta kalması da çevresindeki büyük devletlerin "lütfetmesi" sayesinde oluyor. Bu lütuf kesildiğinde ülkenin de ömrü tükenmiş oluyor. Ben de Aytaç'ı tebrik ediyorum. Bu zamana kadar iyi geldi.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Üstteki yoruma katılmıyorum.Evet küçük devletler büyük devletlerin lütfetmesi ile ayakta kalıyor ki öyle olmalı zaten.Normali de budur.Bu oyun için küçük devletleri baz alırsak Hesse, Papalık, Holland ve Portekiz i bu statüye katabiliriz Avrupa coğrafyası açısından.Tek tek bakarsanız zaten Papalık ve Hesse'nin hali ortada oyunda birçok büyük devletten iyi haldeler.Hollanda ise zamanında Fransa yı parmağında oynatıp Calais i alıyordu ki zaten yıkılması da diğer bir küçük devlet Hesse tarafından gerçekleştirildi.Dost bulamıyor denilen o küçük devletlerin savaşında ise yanlarında olan devletleri sayarsanız Hesse yanında Fransa ve Osmanlı yı, Hollanda tarafında ise Avusturya'yı görürsünüz.

Gürcistan açısından bakınca ise oyun başı Osmanlı ile ittifak yaratıp büyüdü sonrasında ise Moskova ise ittifak yapıp önemli savaşlara katıldı.Gürcistan ın son durumu ise ne kadar küçük devlet sayılır bilemiyorum, son savaşımızda Avusturya'dan fazla ve neredeyse hepimizden kaliteli askerler getirdi.Gürcistan ın yıkımına sebep olan şey ise vc kuralı.Bunun tartışılması ayrı bir olay.Buna da şöyle bakıyorum, vc ler açıksa ben bu kuraldan her zaman yanayım.Ya vc ler kapalı olmalı ya da kurala bağlanmalı.Aksi taktirde birbirinde 2-3 vc si bulunan devletler oyun sonuna kadar dost kalabiliyor ki bu bizim etkinliğin sonunda skorda 1. olmak kısmına oldukça ters düşüyor.Vc kuralı sonrası bazı ülkeler boş kalabiliyor bunun için bir dahaki oyuna 2 gp dost alınabilir kuralı gelebilir ki diğer ülkelerin de elini biraz daha rahatlatabilir bu durum.İstediğiniz şey küçük ülkelere pozitif ayrımcılık ise buna ben yanaşma taraftarı değilim.Yukarıyı okuyanlar küçük ülkelerin neler yaptığını görebilir.Bir de Gürcistan ın durumu biraz daha hoyrat bir durum, Rusya ile dostluğu bozulmuş olabilir fakat bu Rusya'nın enforce atmasına engel değil.Ben de vc kuralından ötürü Avusturya ile dostluk bozdum fakat Avusturya ya savaş açılırsa şu an enforce atabilecek konumdayım.Gürcistan savaşında Osmanlı ve Rusya ikilisi ilişki geliştirmeye(Osmanlı hatta influence bile attı) çalıştıysa da -60 lardan başlayan ilişki söz konusu.Burada kuralı hedef göstermek yerine daha dikkatli olup 'küçük ülkenin' yanındaki iki süper güç ile daha iyi ilişkilere sahip olması gerekiyor.Gürcistan'ın yıkılması coğrafya açısından en büyük avantajlardan birini bana yaratacak olsa da Gürcistan oyuna farklı bir renk katıyordu.Yıkılmasına bir yandan sevindim öbür taraftan üzüldüm.Aytaç iyi oyuncu, isterse boşta ülkeler mevcut, yeni bir ülkeyle devam edebilir etkinliğe.

Oyun zevkli bir şekilde ilerliyor.Haritayı almıştım fakat sıkıntı oluştu, tekrar oyuna girip almam gerekiyor ama geç vakit sebebiyle biraz üşendim.Yarın konuya haritayı eklerim.Dev istatistiği için söz veremiyorum maalesef ama yapmaya çalışacağım.Yapacak olan varsa özelden bana ulaşabilir save i verebilirim.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
DEVLET-İ ALİYYE-İ OSMANİYYE

Ottomans.png

Yapılan sayısız muharebe ve fetihler sonucu Beç kapılarına dayandık. Avusturya kayzeri haketmediği bir tahtta oturmaktadır. Hre'yi kişisel çıkarları doğrultusunda yönetip yok olmanın eşiğine getirmiş bir kayzer o tahtta oturmamalıdır. Lehistan devletinin bu gerçeği görebilecek yetkinlikte olduğunu düşünüyoruz. Hre içinde protestan varlığını reddetmeye çalışan, onları yok sayan, çeşitli zulümler yapan kayzere, kıydığı masum canların hesabını sormaya ordularımla geleceğim. Biz ki masumların kalkanı, zalimlere ise bir kırbaç olan Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye'yiz. Avusturya kayzerini imparatorluk içerisindeki diğer meshepleri tanımaya çağırıyoruz. Yoksa ordumuzun gazabı sizi ka'hreylecektir.

Bu zulme göz yuman, destek olan kim var ise savaşın ateşi onlara da sıçrayacaktır. Harekete geçtiğimiz zaman depremi hissedeceksiniz. Sonunu göremediğiniz bir orduyla geleceğiz. Yol yakınken kılıçlar çekilmeden tarafınızı iyi seçin ey Cihan devletleri. Avrupa'da yok sayılan halkların intikamı elbet tecelli edecektir. Bu şimdi olmaz ise yarın fakat mutlaka olacaktır. Unutmayın ki, intikam gecikir ama asla yaşlanmaz!

Sizi bu zulme dur demeye, Avrupa'nın tek bir ülkenin diktası ile değil bir çok ülke tarafından yönetildiği bir geleceğe davet ediyorum. Bu yönetim şeklini kırmak için vuku bulacak savaşta zalimin karşısında duracak olan devletler, korkmayınız! Macar diyarından Basra körfezine, Suriye'den Mekke ve Mısıra kadar olan vilayetlerde hükmü uygulanan Türk imparatorluğunun, kırılmaz iradesi ve bükülmez bileğini yanınızda bulacaksınız. Bu kudretli halkın zafere olan inancı tamdır. Avusturya kayzerinin zulümlerle elde ettiği gücün temeli yoktur. Bilinmelidir ki, savaş yalnız sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi, yenilgi kaderdir. 

ZAFER BİZİM OLACAKTIR!

[+] 2 üye CeH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Gürcistan Dramı

[+] 8 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çarşamba günü için Aragon'a ortak arıyorum. Cumartesi ben Çarşamba ortağım oynayacak.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Wappen_Deutsches_Reich_-_Grossherzogtum_Hessen.png

Hesse Krallığı

1444 yılında sadece bir kale sahibi küçük bir prenslik iken  bugünkü topraklarımız kocaman bir krallık seviyesine ulaşmıştır.
Bundan mütevellit artık krallığımızı ilan ediyoruz. Sadece krallığımızı değil , Kutsal Germen birliğinin liderliğine layıkıyla önderlik etmek istiyoruz.
Her alman bizim kardeşimizdir , kardeşlerimizi sonunda kadar sahiplenmek istiyoruz. Her ne kadar bize karşı gelen prenslikler olsa da düşmanlarımıza asla merhamet etmediğimizi duymuşsunuzdur.

Avrupa'nın en kaliteli en disiplinli ordusuna sahip bu yeni krallık Protestant olarak mevcut düzene baş kaldırmış, Zalim imparatora karşı onurlu direnişini başlatmıştır. Bu bağlamda Hollanda dükü ve Avusturya arşidüküne boğun eğmeyip savaştan Friesland bölgesini ele geçirerek ayrıldık.

küçük düklükler bu agresif genişlememize karşı birleştiler ve aralarında yine küçük bir koalisyon kurdular. Bu koalisyon orduları ezilerek koalisyon dağıtıldı.

Koloni savaşları sırasında Hollanda'ya ayak basmaya cüret eden İngilizler anakaradan def edilmiştir. germen soyundan gelmeyenler germen topraklarında  biz olduğumuz sürece hüküm süremez.

Ardından hakkettiğimiz ve hak sahibi olduğumuz Amsterdam şehrini kolay bi zaferden sonra ele geçirdik. Dünyanın en muhteşem en büyük şehrinde artık flamamız dalgalanıyor. bu başarımızı hazmedemeyen Avrupa düklükleri yine bir koalisyon kurdular. bunu gören Fransa'daki valoislerin yüz karası olarak nam salan dansöz hükümdar olarak bilinen  zat  bizle ittifakını bozdu. ardından bundan cesaret alan küçük düklükler  savaş kararı almışlardı.

Koalisyona teşebbüs eden küçük düklükler topraklarımıza 1 defa girebildiler. Yaşanan tek savaşta tüm orduları imha edildi,  ordularımızın kudretinden korktukları için  bir daha topraklarımıza girmeye cesaret edemediler . savaş ise Hesse Krallığının bolca dukat ve savaş tazminatı kazanmasıyla sona erdirilmişti.

Hesse Krallığı Kutsal Germen birliğine hükmedecek kudrete sahip olduğunu defalarca kanıtladı. Artık zaman başkaldırı zamanıdır! Avrupadaki krallıklardan destek vermelerini istiyoruz. bizimle birlikte olan krallıklar mükâfatlarını fazlasıyla alacaktır. karşımızda olanlar ise yok olmaya mahkumdur...
[+] 5 üye Bonaparte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Memlük Sultanlığı Berberileri himayesinde toplayıp hayallerini gerçekleştirmek için yoluna emin adımlarla devam ediyor.
Memlük fetih hareketlerine devam ederken Aragon Tunusu himaye altına aldı.Bunu gördük ancak temkinli ilerliyorduk.Aragonun hem dostu yoktu hem de bize karşı koyacak kadar gücü de.
Fırsatını bulduğumuz anda Aragona Afrika toprakları için saldırdık.Aragon Afrika topraklarını savunacak kadar askeri yoktu.Zaten bunun için Tunus üzerinden afrikayı kendine bağlama düşüncesi vardı.
Afrika topraklarını işgal edip Aragona Afrika da çık dedik.Aragon bunu kabul etmedi.Bunun üzerine düşmanı Kastilya Krallığından geçiş izni istendi.
Limanları blokladığımızdam Aragon askerlerinin duruma muktedirdik.Valensiyaya 42k asker yıldırım gibi saldırdı.Ağır zaiyat versekte Aragonun belini kırdık.İbere çıksak mı düşüncelerini istişare ederken Fransa İbere çıktığımızda savaşa müdahil olacağını söyledi.Bizde aragondan savaş tazminatı istedik.Fransa buna da karşı çıktı.Sonuç Aragon afrikadan atıldı.Memlük iberyaya daha sağlam şekilde girdi.
Kendi dinlerinde dinin sahibi gören fransaya,Avrupa da abilik taslayan Fransaya, Osmanlı avrupa da dilediği gibi tasarruf ederken papaya,bana diğer devletlere şunu al bunu alma diyen fransaya karşı çembere alma fikrini Papa, Büyük Britanya ve Hesseyi Fransa nın gücü aşan işlere bulaştığından  onlara asıl güçlerinin ne olduğunu öğretmek için birlik olmaya devam ediyorum.

FOR ANDULUSSİA
[+] 3 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eu4_map_PLC_1556_05_02_1.jpg
1556 Dünya Haritası

Yeni oyunculara uygun ülkeler: Etiyopya, Kilwa, Kongo, Lübeck.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çarşamba günü 1.27 yamasıyla mı oynayacağız?
Eski versiyonlara geçişi zorlaştırdıkları için, eğer MP 1.26 ile davam edecekse oyunu boşuna güncellemeyelim.
Ara
1.26 ile mecburi devam edeceğiz.1.27 de save ler bozulmuş durumda.İsterseniz yine de 1.27 ye güncelleyebilirsiniz yarın herkesi etiketleyip geri dönme yolunu anlatacağım.1.26 ya dönüş en fazla 10 dakika sürenizi alır dilerseniz oyun gününe kadar güncel versiyonu test edebilirsiniz.
Ara
Savelerde her hangi bi sorun bulunmamakta, yapmış olduğumuz testlerde yeni eklenen bölgeler save de bölünmeden önceki toprak kimdeyse şuanda 1 1 1 şeklinde core yapılmayı bekliyor olacak şekildeo yuna başlıyorsunuz. biraz oe dışında sorun yaratmıyor. custom mp içinde bu mp için de versiyon değiştirmenize gerek yok.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Ayro
@Z1AN
@GriLeader
@Alduin
@etzel
@CeH
@Subinho
@kilical12333
@Voidian
@Lorenborn
@Bonaparte
@mlhblkc
@Dehshetus
@Snne
@SatanistKesenKedi
@Ferreke

Arkadaşlar bildiğiniz gibi 1.27.0 versiyonu geldi.İlk olarak saveleri bozduğunu düşünsek de, 1.26 olan save kaydını 1.27 de açıp aynı gün save alınca devam edilebiliyormuş denedik.Herkesi tek tek önceki versiyona alıp uğraştırmaktansa bu daha mantıklı duruyor.Bunun etkileri ne olacak derseniz, Polonya, Litvanya, Moldova ve Wallachia gibi yerlere yeni topraklar eklenmiş olacak.Fakat biz 1.26 dan çevirdiğimiz için bu topraklar 1 1 1 yani toplam 3 dev olacak.Bir de bu yeni topraklarla yeni stateler geldiği için ve ben state limitini çoktan doldurduğum için aslında bana zararı bile olacak ama çok problem değil.Bu şekilde devam ediyoruz itirazı olan varsa belirtebilir.Oyunda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.Sadece güncel versiyonda durması yeterli.

Çarşamba günü oyun kurulmadan yeni kayıt alınan save i ve cumartesi alınan normal save i de paylaşırım bu konuda, save hakkında şüphesi olanlar iki save i de kontrol edebilir.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tekrar eski versiyona geçmekle uğraşmamak ve uyumlu olup olmadığını bilmediğimden için yukarıda 1.27'ye geçilip geçilmeyeceğini sormuştum.
Yoksa oyunda 1000 dev üstü ülkeler varken yeni eklenen şehirlerle 10-20 dev artması kimseye sorun olmaz heralde
Ara
Bu arada multi ile alakasız olabilir hostun dlcleri yeterli olduğu için fakat orjinalde yeni sürüm geldiği için dlcler devre dışı kaldı bu durum düzeltilebiliyor oyununuz ise halen orjinal kalıyor bilmeyen varsa bana özelden ulaşabilir yardımcı olurum.
Ara
Konstantiniyye Konferansı (Gizli) 30 AĞUSTOS 1499
Taraflar: Memlük-Osmanlı
Anlaşma Şartları
-Memlük, Etiyopya üzerindeki emellerden vazgeçecek.Yönünü batıya çevirecek.
-Osmanlı, Tunus ile ittifakını sonlandıracak bütün magrebin Memlük toprağı olduğunu kabul edecek.
-Osmanlı batı seferleri için Memlük'e ekonomik ve teknolojik destekte bulunacak.
-Memlük'ün nihai amacı Endülüs devletini yeniden canlandırma olacak.
Bu anlaşmanın gizliliği 50 sene olacak.Memlük 50 sene içersinde İbere çıkar veya diğer devletler bu planı farkettiklerinde anlaşma dünya kamuoyuna açıklanacak.
[+] 2 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu akşamki oyuna malesef katılamicam yedek oyuncuda bulamadım malesef müsait olan birisi papalık devletini oynaya bilirse bu akşamlık iyi olur
Ara
rusya boşsa rusyaya geçebilirim
Ara
Save Dosyası : https://cdn.discordapp.com/attachments/4...w_1.27.eu4

Oda kuruldu.

Oda adı: Strategyturk Eylül Grand Multiplayer

Şifre: st

Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.