Anket Başlığı: Multiplayer kaç gün olsun?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
3 gün 20:00-24:00 arası

7 77.78%
4 gün 21:00-24:00 arası

2 22.22%
Katılımcı sayısı: 9 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

[MP] EU4 - Multiplayer : Mart 2017
aslında duzeltmene gerek yokdu sen anlıyosan burdakı herkes anlar sonucda digerlerinden zeki deilsin. AĞLAA
[+] 1 üye Alucard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[+] 2 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2017, 23:55)Wickhart :

01GEo9.jpg
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Tuzlu musun altnkurt
Ara
(30-03-2017, 23:58)cemal :
(30-03-2017, 23:55)Wickhart :

01GEo9.jpg

p0G61a.gif
Ara
(30-03-2017, 22:00)İlber Ortaylı :
(30-03-2017, 14:50)Aeschyli : Orada agrasif davransaydimda davranmasaydimda o devletler bana karsi düşmanlardı. Bu kacinilmayacak bir olaydi be  güçlü olmamalarını istedigimden erkenden kisitlama yoluna gittim ve gayette işledi.

Asyayı darlayan olay Ming-Osmanlı ittifakı değil saçma saçma savaşlar açtıktan sonra oyunu terkeden hindistandir. Hindistan ilk savaşı delhi üzerinde exploit kullanarak kazandi ve iki ülkeyide ciddi borçlara soktu. Hala borçlar ödenmemiş haldeyken ve Osmanlı defansif olarak dostumken ikinci bir savasi açtı ve kaybetti.

İlk savas sonucunda Osmanli beni koruma ihtiyaci duydu. Hindistan 5 tane nepal toprağı, japonya 3 tane kore topragi aldi. Bende savas sonunda seri savaslar acarak hindistanda yaklasik 15 kadar toprak ilhak ettim. Japonyada karada asla savunamayagi topraklari aldi ve arkasinda ming oldugundan ternateye asla savas acamadi amerikayada odaklanamadi. Diğer bir olayda aslinda benim almayi planladigim orta asya topraklarina rusya kondu. Buda osmanli ile ittifakimizi güçlendirdi.
Sonuc olarak ben o savasi 80 ws kaybetsemde sonuclari acisindan kazanan taraf bendim.

İkinci savaşta ise osmanlinin sind üzerinden 60k birlik getirmesi ile hizlica toprak alinmadan bitti. Buraki olay osmanlinin hayir demesine ragmen savas acmis olmaları.

Sonuc olarak hindistanin ulkesini gec toplamasi isime geldi ve oradaki bengal hattini kaptim ondan. Hindistan bunu yediremediginden benimle anlasmis gibi yapip hindistanin geri kalanini yutmaya kalkmaktansa bana savas acarak iki ulkeyide borca soktu. Rusyanin asyaya yardirmasina sebep oldu. Japonyaninda denize odaklanmasini engelledi. Osmanlininda beni kollamasini sagladi. Hindistan cikincada tum asya bana kaldi olay budur. O saatten sonra Asyayi toplamak icin Osmanliyada ihtiyacim yoktu. Rusya-Ming-Ternate  ittifaki olsun reform olduktan sonra hepsini yenecek gücüm vardi.

Gelire gelirsek benim ekonomim ancak 1650 den sonra saglam hale gelebildi ve ülkemde gayet bina dolu. İnanmıyorsan kayit sende acip bakarsın.
Öncelikle Hindustan adına konuşmam gerektiğini düşündüm.Ming oyuncusu 1460 yılında ben daha ikinci Vijayanagar savaşındayken bengal e doğru ilerliyordu.Bundan 30 yıl sonra ben tam Civil war ve overextension değerleri arasında boğulurken Nepal ile sınır idi ve müttefik olmuştu.Benim dalmamı engelledi ve de kendisi de girmedi.Ardından bana seni buraya girdirmem girdiğimde girmeyeceksin dedi.Ben hayır diyince dibimdeki Garjat ı vasal aldı. Sonrasında Garjat ı salarım ama bengal e girmeyeceksin dedi mecbur kabul ettim.Ama yaparken de belirttim orayı hala istiyorum çünkü ekonomimi yokedicek.Benim ümitsiz konuşmalarım oldu kendisine bir miktar o da yok şuraya gidersin buraya gidersin daha bitmedi falan dedi.Bir de ben ming im dediğimi yapacaksın elinde sonunda dedi.Ben de peki ama unutma beni dedim.Yani kendisininde dediği gibi illa düşman olmamıza gerek yoktu o bu şekilde istedi eğer Hindistana agresif bir şekilede ilerlemeseydi rahatlıkla müttefik olabilirdik ki kendisi de bir ara bunu teklif etti.

Savaşlara gelirsek savaşları ben açma taraftarı tam olmadım ikisinde de ilk teklif Japonya oyuncusu Sezar dan geldi.İlk savaşta manpower ı olmayan ming in 100 k askerini 60 k ya tek battle da düşürdükten sonra bunun üzerine bu ordunun en az 5-6 isyan bastırdığını bizim Beijing i düşürdüğümüzü varsayarsak ki benim sadece bu sırada 13 borcum olduğunu varsayarsak da (ki bankrupta kadar 30 a götürürdü en kötü) Ming i tamamen yıkamaz mıydık?Ancak oyuncuları yıkmaya yönelik oynamadığım için o savaşta kendimi de ikinci bir savaşa giremeyecek halde bırakmamak için 72 lik bir warscore ile savaştan ayrıldım.(Ki Japonya sırf kore yi istemişti 100 e zorlasam tamamen ben alacaktım kalanını da).Ki yapay zekayı savaştan çıkarmamız etik mi muhabbeti savaşın yaşandığı günde dönmüştü ki burada da konusu açılmış o duruma gelirsek forumda ki insanlara da sorarım yukarıda ben mingim elinde sonumda istediğimi yapacaksın mantığı çok mu etik? Bir oyuncunun kendisine düşman olacak diye gelişmesini engellemek adına ilk 20-50 yıl boyunca onun coğrafyasına yönelmek ne kadar etik bir düşüncedir? (Ki kendisi bunları o gün bu oyun mekaniğinde olan bir şey diye savundu ben de söylüyorum toprak karşılığı savaştan devlet eksiltmekte bir oyun mekaniğidir) 

İkinci savaşa gelirsek Ming yaklaşık 12 yıla reformunun geldiğini ilan etmişti sesli olarak.Biz de Japonya ile ya reformdan önce yada hiç bir zaman dedik o anda da Otto ya sorduk gelir misin diye evet kabul ediyorum gelirim dedi.Ben Ottonun ters bir savaşa girmesini beklemek isterdim ama Japonya ile çok geç kalabileceğimize bunu beklerken karar verip Osmanlının asker getiririm teklifinin blöf olduğunu umduk ama şansımız yaver gitmedi.Ki yine bu savaşta da Beijing düşmüştü ama otto nun askerleri gördüğüm anda mercenary basmak bile istemedim zaten benim basıp toparlayabileceğim sürede de hindustan ın üst yarısı düşmüştü orada da peace istedim.(Wp atıcam nolur gel diyipte 800 gold ve de savaş vergisi almak ta baya wp idi.Anlayanlar anladı.)

Sonrasında oyundan ayrılma konusu bu savaşlardan sonraki mp lere aile durumlarından gelemedim hatta bunu bildiremedim bile aklıma dahi gelmemişti.Bu yüzden ragequit attığım düşünülerek savunma hakkım verilmemişti.Bu karara laf etmiyorum kesinlikle gm in yerinde olsam bunu yapardım.O sırada da ming direk fırsat bilip hindustan a saldırmış ve daha da genişlemiştir o andan sonra da benim yokluğumda oluşan bloklaşmaları incelediğimde yapabileceğim tek şey oyunu izlemek olacağından ki bunda bile savaş açıldığında bize kaybetme şansımız vardı (ki ben bu duruma daha önce düştüm ve devletimde oynadım çok eğlenceli olmuyor) bunu gm e belirterek gelmeyeceğim dedim.Üzgünüm ama Osmanlı ben mingi orada yıktırtmam derken o da sizin üçünüze dalmaya şu anda korkuyor derken gelip şansımı denemek istemedim zaten zaman ming in aleyhine olacaktı.İkinci savaşta ki gibi ümitsiz bir savaş daha yapmak istemedim.Burada ki suçlayıcı cümleler aşırı derece de rahatsız ediciler ve oyunun durumuna bakarak ve de fatromatın asya üzerine olan derin yorumu da ele alındığında rahatlıkla ming oyuncusuna da belli suçlamalar yapılabilir.(Suçlamadan kastım Asyayı darlayan olay Ming-Osmanlı ittifakı değil saçma saçma savaşlar açtıktan sonra oyunu terkeden hindistandir budur).

Şansızlığımdan dolayı Hindustan'ı geç toparlamak zorundaydım ama sanki geç toparlamasam bengale inemeyecekmiş gibi konuşması saçma olmuş.Zaten 1480 de bengal ile sınır olmuştu.Bir çok oyuncu ilk savaşı biz bitirdikten sonra oradaki Nepal düzgün değil ben hindustan olsam mingi yıkmaya oynardım dedi keşke de oynasaymışım.

Osmanlı-Ming müttefikliğine gelince sanki o noktada ming e biz sırf onu yıkmak istediğimizden girmişiz de o da zor durumda kalmışta yardımına otto yetişmiş gibi anlatılmış.O noktada neden mingin tek amacı kendisini bana karşı korumak olan biz savası açarken 300 dev olan Nepal de sınırları olan Nepal ortaya konulmuyor. Ki Osmanlının ben orada mingi yıktırtmam yaklaşımı saçmaydı.Onu yıktırmamak için iki devleti yıktı.100 k ming ordusu  60 k kaliteli 40 k Nepal ordusu Osmanlı ordusuna karşı toplamları 130 k olan Japon-Hindustan orduları ne yapabilirdi ki?

Her şeyi daha detaylı olarak soruldukça açıklarım.Sadece merak ettiğim ''Hindistan-Japonya açtığı ofansif savaşta Delhi'yi etik olmayan yollardan savaştan çıkarttıklarından zor durumum dikkat çekti.'' bu cümleye bakarsak daha önce yukarda sorduğum soruyu tekrarlıyorum.Oyunun ilk 20-50 yılı içerisinde bir oyuncunun üzerine oynanması ne kadar etik bir davranıştı? ''Biz bu muhabbetleri Grileader ile de yapmıştık BEN MİNGİM ELİNDE SONUNDA DEDİKLERİMİ KABUL EDECEKSİN'' mantığı ne kadar etikti? ''Sanki Mingin ana topraklarına sırf onu engellemek için oyun başıdan itibaren ilerleryenler Hindistan-Japonya ikilisiymiş gibi konuşulması da garip.Zor durumda kalmış Ming Hazretleri acaba neden ? Japonya nın wc sinin onda olmasından ve Hindustanin anavatanını toparlamak istemesinden olabilir mi? Sormak istediğim sorular bunlar özellikle Mingten cevap beklerim gelen sorularıda detaylı olarak açıklarım çünkü basit geçtim olayları. Buradan oyunda emeği bulunan her oyuncuya da teşekkür ederim.Oyun birincisi @iberkay ı da kutlarım.

İlk metinden cevaplamaya başlayayım. 

Alıntı:Öncelikle Hindustan adına konuşmam gerektiğini düşündüm.Ming oyuncusu 1460 yılında ben daha ikinci Vijayanagar savaşındayken bengal e doğru ilerliyordu.Bundan 30 yıl sonra ben tam Civil war ve overextension değerleri arasında boğulurken Nepal ile sınır idi ve müttefik olmuştu.Benim dalmamı engelledi ve de kendisi de girmedi.Ardından bana seni buraya girdirmem girdiğimde girmeyeceksin dedi.Ben hayır diyince dibimdeki Garjat ı vasal aldı. Sonrasında Garjat ı salarım ama bengal e girmeyeceksin dedi mecbur kabul ettim.Ama yaparken de belirttim orayı hala istiyorum çünkü ekonomimi yokedicek.Benim ümitsiz konuşmalarım oldu kendisine bir miktar o da yok şuraya gidersin buraya gidersin daha bitmedi falan dedi.Bir de ben ming im dediğimi yapacaksın elinde sonunda dedi.Ben de peki ama unutma beni dedim.Yani kendisininde dediği gibi illa düşman olmamıza gerek yoktu o bu şekilde istedi eğer Hindistana agresif bir şekilede ilerlemeseydi rahatlıkla müttefik olabilirdik ki kendisi de bir ara bunu teklif etti.

İlk olarak söylediğin gibi hindistanda seni kilitledim ve gayette bunu kabul ederim. Seninle ilk bengal konuşmamdada aynı şeyden bahsettim ve sana kesinlikle zorla birşey yaptırmaya çalışmadım.  Sana ilk teklifimde hindistanda hangi sınırlarda ilerleyeceğimi belirttim ve bunu kabul etmediğin müddetçe seni düşman olarak algılayacağımı belirttip bu sınırlardan dahada fazlasına ilerleyeceğimi belirttim. İlk başta kabul etmeyip sonra başka çaren kalmadığını anlayınca mecburen kabul ettiğini belirttin. Burada benim yaptığım zorbaca birşey yok. İki ayrı devletin yaşadığı sınır anlaşmazlığı var ve buda bir multiplayerın en doğal sorunudur. Hindistan devletisin diye oraları istemen gayet doğal ama aynı bölgenin güzel bir ticaret noktasını benimde kendime istememden daha doğal bir durum olamaz. Kendisine önerdiğim sınır budur ;

236850_screenshots_20170318012128_1.jpg

Bu teklifi kabul etmediğini belirtince önce garjatı diplomatik olarak vassal aldım daha sonrada jaunpura saldırdım. Jaunpur saldırımdan sonra kabul ettiğini belirtti. Ben ortada herhangi bir yanlış göremiyorum. Etik olmadığını söyleyecek birisi varsa tartışmayada hazırım. 

Alıntı:Savaşlara gelirsek savaşları ben açma taraftarı tam olmadım ikisinde de ilk teklif Japonya oyuncusu Sezar dan geldi.İlk savaşta manpower ı olmayan ming in 100 k askerini 60 k ya tek battle da düşürdükten sonra bunun üzerine bu ordunun en az 5-6 isyan bastırdığını bizim Beijing i düşürdüğümüzü varsayarsak ki benim sadece bu sırada 13 borcum olduğunu varsayarsak da (ki bankrupta kadar 30 a götürürdü en kötü) Ming i tamamen yıkamaz mıydık?Ancak oyuncuları yıkmaya yönelik oynamadığım için o savaşta kendimi de ikinci bir savaşa giremeyecek halde bırakmamak için 72 lik bir warscore ile savaştan ayrıldım.(Ki Japonya sırf kore yi istemişti 100 e zorlasam tamamen ben alacaktım kalanını da).Ki yapay zekayı savaştan çıkarmamız etik mi muhabbeti savaşın yaşandığı günde dönmüştü ki burada da konusu açılmış o duruma gelirsek forumda ki insanlara da sorarım yukarıda ben mingim elinde sonumda istediğimi yapacaksın mantığı çok mu etik? Bir oyuncunun kendisine düşman olacak diye gelişmesini engellemek adına ilk 20-50 yıl boyunca onun coğrafyasına yönelmek ne kadar etik bir düşüncedir? (Ki kendisi bunları o gün bu oyun mekaniğinde olan bir şey diye savundu ben de söylüyorum toprak karşılığı savaştan devlet eksiltmekte bir oyun mekaniğidir) 

İkinci metine gelirsek ilk savaştan bahsetmişsin. Bende ilk savaştan bahsedeyim madem. Benim ilk savaşta ittifaklarım Sind ve Delhi'idi bu ikiliye güvenip manpowerımı bitirdim zor bir durumdaydımda denilebilir. Savaşın başındada askeri teknolojide 1 tech gerideydim. Tech atlamama 100 monark point vardıki hindistan savaş sebebini almasın diye 100k askerimle 60k lık hindistan askerlerine  saldırdım ve kale kuşatmasını bitirdim. 60k ya yakın brüt askerim kaldı ve 140k force limitim vardı. 
Aynı zamanda 60k delhi askeri ve 35k da nepal askeri vardı ve batı kanadında gayette güzel savaşıyorlardı. Benim planımda 60k askeri direkt olarak birleştirip kalan force limiti merc piyadeleriyle doldurup delhinin arkasından hindistanı işgal ederek savaşı bitirmek vardı. Hindistanda görebilidğim kadarıyla 80k asker vardı.Japonyada ise 45k asker vardı. Yani dolaylı olarak mercleri fullersem bana karşı herhangi bir şansları olmayacaktı. Ama ben bunları planlarken arkadaşlar delhiye 3-4 toprak vererek savaştan çıkarttılar ki o noktadan sonra tek savaş bile yapmadan orduları geriye çektim. Bana göre savaşı kazanamayacaktınız ama belkide kazanırdınız delhiyi çıkarmasaydınızda. Ama ortada savaş yoktu. Siz delhiyi çıkarttıktan sonra tek savaş bile yapmadım ben. İsyanları bastırmaya döndüğümü söyledin ama isyanlarıda bastırmadım ben. Orduları yarklanda çekip paralarını kısıp bekledim. Sizde boş çini işgal ettiniz. Sonuçlarından zaten üstte bahsettim ama yıkabileceğini söylemişsin beni o savaşta ona ithafen söyleyeyim oyunu çok fazla single kafasıyla oynadığın burada belli oluyor. Beni 1-2 savaş yenerek yıkamazsın. Beni gerçekten yıkmayı düşünüyorsan son şehrime kadar annexlemen gerekir. Ülkemi asla devam edemeyecek noktaya getirmem. Yenildiğimi anlarsamda ws verip çıkarım. Zaten kayıptan çok kazanç oldu o savaş bana. İkinci savaş konusunda ise yorum yapmaya bile gerek yok. Osmanlının geleceğini göre göre saldırmak sizin suçunuzdu. Ayrıca osmanlı bana wp at dediğinde parasını alacağım dediğimide kendisi söyleyebilir. Savaşı açarak savaş başı direkt 2 borç çektirdin bana yanına kar bırakamazdım. 

Alıntı:Sonrasında oyundan ayrılma konusu bu savaşlardan sonraki mp lere aile durumlarından gelemedim hatta bunu bildiremedim bile aklıma dahi gelmemişti.Bu yüzden ragequit attığım düşünülerek savunma hakkım verilmemişti.Bu karara laf etmiyorum kesinlikle gm in yerinde olsam bunu yapardım.O sırada da ming direk fırsat bilip hindustan a saldırmış ve daha da genişlemiştir o andan sonra da benim yokluğumda oluşan bloklaşmaları incelediğimde yapabileceğim tek şey oyunu izlemek olacağından ki bunda bile savaş açıldığında bize kaybetme şansımız vardı (ki ben bu duruma daha önce düştüm ve devletimde oynadım çok eğlenceli olmuyor) bunu gm e belirterek gelmeyeceğim dedim.Üzgünüm ama Osmanlı ben mingi orada yıktırtmam derken o da sizin üçünüze dalmaya şu anda korkuyor derken gelip şansımı denemek istemedim zaten zaman ming in aleyhine olacaktı.İkinci savaşta ki gibi ümitsiz bir savaş daha yapmak istemedim.Burada ki suçlayıcı cümleler aşırı derece de rahatsız ediciler ve oyunun durumuna bakarak ve de fatromatın asya üzerine olan derin yorumu da ele alındığında rahatlıkla ming oyuncusuna da belli suçlamalar yapılabilir.(Suçlamadan kastım Asyayı darlayan olay Ming-Osmanlı ittifakı değil saçma saçma savaşlar açtıktan sonra oyunu terkeden hindistandir budur).

Oyunu kendin terkettin veya zorunda kaldın burada önemli nokta bu değil. Ayrıldığında ming olarak 4k borcum 6 yozlaşmam vardı. Hepside savaşlardan oldu. Seninde 9k borcun 10 yozlaşman vardı. 2 savaşıda 100 ws ile kazansan bu borçlara değmezdi. Alacağın 10 toprağı bizzate benden değil vassalımdan alıyorsun ve japonyada yanlızca kara savaşı için bana savaş sebebi veriyordu. Sizin yanlış anladığınız nokta ming oyuncusunu reform öncesinde yıkma noktası. Benim amacım multiplayerda ülkemin devamlılığını sağlamaktır. Dolayısıyla siz savaşları kazansanızda ben ülkemde tek şehir kalasıya kadar o oyunda şansımı zorlarım. Bunu düşünerek saldırsaydınız saldırdıktan sonra kendinizin tutabileceği şekilde topraklar alırdınız. Yani benim seni kitlemeye çalıştığım gibi sende beni kitlemeye çalışabilirdin. Bu osmanlı veya rusya ile mümkün olurdu. Ama sen direk kafa atarak hiçbir getirisi olmayan sadece katılan ülkelere yıkım getiren savaşlar yaptırttın. Ben zaten kaybedersem toprağı veririm çekilirim o savaştan. O da senin hakkındır zaten. Ama ilk savaşta delhiyi çıkartarak aldığın o toprakları hakkınla almışsın gibi bakmam. Ayrıca multiplayera devam etsen ilk gün hindistan hiç saldırı almadı. İkinci gün saldırabildimki ülkemi ancak o zaman toplayabilmiştim o zamanda ülkeye osmanoğlu geçtiğinden mandate heaven yedim 1648 gibi bir yılda anca geldi global trade. Yani ming ile yaşanabilecek en büyük şanssızlıkları yaşadım. Katılsan muhtemelen hala şansın vardı. 

Alıntı:Şansızlığımdan dolayı Hindustan'ı geç toparlamak zorundaydım ama sanki geç toparlamasam bengale inemeyecekmiş gibi konuşması saçma olmuş.Zaten 1480 de bengal ile sınır olmuştu.Bir çok oyuncu ilk savaşı biz bitirdikten sonra oradaki Nepal düzgün değil ben hindustan olsam mingi yıkmaya oynardım dedi keşke de oynasaymışım.

Geç toparlamasan o savaş tehtitlerini senin yapabileceğini umarak böyle bir laf ettim ve gayette haklı olduğumu düşünüyorum. Benimle dalaşmaya çalıştığında hala hindistanda birsürü devlet vardı ki bunlar benim elime koz verdi zaten. Orada bana kalırsa yapman gereken şey bana ılımlı yaklaşıp geri kalan hindistanı hızlı toparlamak için benden yardım istemen olmalıydı. Zaten ben senin herzaman o bölgeyi isteyeceğini biliyorum ve bana düşmanca yaklaşacağınıda biliyorum. Ama sen direkt bana karşı atarlı konuşunca bende seni dahada fazla kısıtlamaya çalıştım. Çünkü konuşmaya başladığımızda bile senin bengali alamayacağın belliydi ki ben ondan o kadar net konuştum. Benimle beraber bengali ilhak etmeye çalıştığında hindistanın birçok bölgesi açıkta kalacağından senin üzerine bu kadar fazla gidebildim. Seninde bu bağlamda bana yumuşak yaklaşıp hızlıca benim kozlarımı elimden alman lazımdı ama sen savaş açmayı tercih ettin. Değdi mi bana kalırsa değmedi. 

Alıntı:Osmanlı-Ming müttefikliğine gelince sanki o noktada ming e biz sırf onu yıkmak istediğimizden girmişiz de o da zor durumda kalmışta yardımına otto yetişmiş gibi anlatılmış.O noktada neden mingin tek amacı kendisini bana karşı korumak olan biz savası açarken 300 dev olan Nepal de sınırları olan Nepal ortaya konulmuyor. Ki Osmanlının ben orada mingi yıktırtmam yaklaşımı saçmaydı.Onu yıktırmamak için iki devleti yıktı.100 k ming ordusu  60 k kaliteli 40 k Nepal ordusu Osmanlı ordusuna karşı toplamları 130 k olan Japon-Hindustan orduları ne yapabilirdi ki?

Yukardaki yanıtımdada aynı olaydan bahsettiğimi düşünüyorum zaten. Yaptığınız savaş tamamen sizi baskı altına alan mingi mazlum duruma düşmüş gösterdi. Yani bu yardımı sizler alacakken ben aldım ve işime geldi. Bu bakımdan açtığınız savaşı ve delhiyi çıkarmanızı eleştirdim zaten. 

Alıntı:Her şeyi daha detaylı olarak soruldukça açıklarım.Sadece merak ettiğim ''Hindistan-Japonya açtığı ofansif savaşta Delhi'yi etik olmayan yollardan savaştan çıkarttıklarından zor durumum dikkat çekti.'' bu cümleye bakarsak daha önce yukarda sorduğum soruyu tekrarlıyorum.Oyunun ilk 20-50 yılı içerisinde bir oyuncunun üzerine oynanması ne kadar etik bir davranıştı? ''Biz bu muhabbetleri Grileader ile de yapmıştık BEN MİNGİM ELİNDE SONUNDA DEDİKLERİMİ KABUL EDECEKSİN'' mantığı ne kadar etikti? ''Sanki Mingin ana topraklarına sırf onu engellemek için oyun başıdan itibaren ilerleryenler Hindistan-Japonya ikilisiymiş gibi konuşulması da garip.Zor durumda kalmış Ming Hazretleri acaba neden ? Japonya nın wc sinin onda olmasından ve Hindustanin anavatanını toparlamak istemesinden olabilir mi? Sormak istediğim sorular bunlar özellikle Mingten cevap beklerim gelen sorularıda detaylı olarak açıklarım çünkü basit geçtim olayları. Buradan oyunda emeği bulunan her oyuncuya da teşekkür ederim.Oyun birincisi @iberkay ı da kutlarım.

Bu konu ise bahsettiklerinin en mantıksız olanı. Oyuncular birbirleri üzerine oynasın diye multiplayer açılıyor zaten. Ben kendim rahat haldeyken senin orada tüm hindistanı toplayıp en güçlü halinle üzerime gelmeni istemeyeceğimden o bölgeye girip güzel bir vassal seti çekmek istedim. Seninde yapman gereken hamle buna karşı olmalıydı ki oynadığımız oyun multiplayer olsun. Öylece toprakların paylaşılıp ilerlenildiği oyun multiplayer değildir. Senin yerinde olsam bende bengali asla çine bırakmak istemezdim ancak bulunduğun konumda fazla yapabileceğin birşey yoktu. Bana iyi gözüküp arkamdan plan yapman gerekiyordu ama sen direkt olarak düşman olmayı seçip iki ülkeyide geri düşürdün. Direkt olarak düşman olmandada sorun yok tabi ama bunu yapacaksan en azından ülkenin iyi durumda olması gerekiyor. Yani senin hindistanda hala toplayamadığın devletler varken bana bu düşmanlığı göstermen sadece zararına oldu. Savaşlarda aynı şekilde zararlı oldu. Benim anlatmaya çalıştığım noktada bu. Savaşı açıyorsanız kazandığınıza değecek savaşlar olsun veya savaş yediyseniz ülkeniz hala devam edebilecek konumda olsun. İkinci savaştan örnek verirsem sen savaşı açtığında benim 30k askerim vardı. Çünkü ülkenin borçları ve yozlaşması hala duruyordu. Osmanlı'da defanstayken durumu kurtarayım planındaydım. Ama benden daha kötü durumdayken borçların 100k askerle bana savaş açma yoluna gittin. Osmanlı gelmeseydi bile öylece bekleyip borçlarını arttırdıktan sonra istediğin ws'yi verme yoluna gidecektim ki ben zaten istediklerimi reformdan sonra alırım kafasındaydım. Ama sen Osmanlı geleceğini söylediği halde o savaşı açtın. Osmanlı ben zorlamadan askerlerini getirse muhtemelen ülken için çok daha kötü olabilirdi. Yani multiplayer'ı devamlılık kafasıyla oynamıyorsun bu bunu gösteriyor. Ben reform atlasam bile Osmanlı hiçbir zaman benim ofansif savaşıma gelmeyecekti. Sizde defansif olarak Hindistan-Japonya-Rusya olacaktınız ki Reformlu ming olarak bile öyle bir savaşı açma cesaretini kendimde bulamazdım. Ama siz bunları kurgulamadan direkt kafa atma savaşı açtınız benim yandığım nokta bu. Ayrıca delhi konusu ile benim hindistanda ilerlemem konusu kesinlikle aynı şeyler değil. Delhiyi yorup wp ile savaştan çıkartsanız durum anlaşılır olabilir yani delhi savaşa katılmıştır olarak algılanabilir. Ancak direkt olarak toprak verip çıkartmanız ai'nin açığından faydalanmaktır. Ben ittifak slotlarımdan birini o ülkede kullanıyorsam onun benim yanımda savaşmasını beklerim. Ha savaş sırasında bile bu duruma ses çıkartmadım sonradan siz konuşup beni haksız çıkartmaya çalışınca sinirlerim bozulduda müdahale ettim. Neyse bunlar geçmiş konular daha fazla tartışmanın lüzumu yok. Sevdiğim birisisin o yüzden daha fazlada tartışmak istemiyorum. Ama bana kalırsa oyun mantığını biraz değiştirmen gerekiyor. 

Ayrıca "BEN MİNGİM ELİNDE SONUNDA DEDİKLERİMİ KABUL EDECEKSİN'' bu kelimeyi sana doğrudan söylediğimi sanmıyorum. Ben defalarca kez seninle konuştum bu konuyu. Sana sunduğum teklifte oldukça açıktı. Bengal topraklarına savaş açtığımda benimle beraber yemeye çalışmaman karşılığında hindistanda daha fazla ilerlemeyeceğimi belirttim. Kabul etmediğindede bengali müttefik olarak tutup hindistan içerisinde ilerlemeye başladım. Bana kalırsa gayet güzel bir taktikti.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2017, 23:47)Alucard : aslında duzeltmene gerek yokdu sen anlıyosan burdakı herkes anlar sonucda digerlerinden zeki deilsin. AĞLAA

Güzel bi tez konusu çıkar burdan. Bir insanın cümle yapısından beyin yapısını çözmeyi buldum galiba. Eyv Alucuk.

@Aeschyli Naptın reis yav? Ayıboğan gibi forumu devirdin.

Şaka bi tarafa o mesajı okuyacağıma MPyi bırakırım. Abi o ne ya? Hiç mi acımadın.
Sic Parvis Magna
Ara
@altnkurt

Bende şaşırdım ya 10 dk mesaj yazıp geleyim diye dersi bıraktım. 1 saat olmuş anca inebildim. :D
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
her sebebinde haklı olsan da bengali tutmak istemen direk hindistandaki oyuncuyu kısıtlamaktır. bu konuda ali kemale katılıyorum. zira sen bengalde ne ticaret yapabilrisin ne de core yapıp yararlanabilirsin o vakitlerde. ha şunda da sen haklısın. bu bir multiplayer oyundur ve herkes rakibinin güçlenmemesini kendinin güçlenmesini ister.bu bağlamda ming oyuna biraz 1-0 önde başlıyor diyelim.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Ben bu duruma hiç itiraz etmedim zaten. Bengali gecen oyunda istememin sebebi buydu bu oyunda sebebi bu. Oranin ticaretinden dogrudan faydalanamadigim icin zaten orada güçlü bir vassal duvarı oluşturmak istedim. Hindistan topraklarini istemiyordum ama karşımda güçlü bir hindistan olmasını dahada çok istemiyordum. Buda bence bir multiplayer oyununa göre oldukça normal bir hareket. Yukardada defalarca hindistan oyuncusunu kilitledigimden bahsettim zaten. Oyun oynanirkende bu durumu kabul ediyordum.

Ama yinede bengali bıraksaydımda muhtemelen orada güçlü hindistan görülmeyecekti. Çünkü malacca oyuncusunun yikilmasiyla malaccaya hizlica çökmemle hindistana ticaret zaten akmayacakti. Ancak nepal gibi güçlü idealara sahip olma isteğim beni bengale ilerletti. Bu durumuda zaten ali kemale kendim yazmıştım. Oraya gelmesem bile ticareti yine kontrolüme alacağımı falan yazmıştım ama önceki oyundan @GriLeader in söylediklerine fazla takıldı bence.
Ara
Ming bana göre de doğru olanı yaptı ama orada Osmanlı unsuru.
Ming, Osmanlı benim ofansif savaşıma zaten gelmezdi diyor, Osmanlı, Ming'in Rusya'ya girmesini ben önledim diyor. Ama Ming ana karasında kalmış Japonya'ya ofansif savaş açınca Osmanlı Ming'e karşı koruduğunu iddaa ettiği Rusya'ya girmek için ofansif savaşa katılıyor. Bu kısmı anlamadım doğrusu :)
Ara
@Fatromat Rusyayida benide semerkanta girmememiz konusunda uyarmıştı. Hasan abinin girdigi oyunda Rusya semerkantı ilhak etti.
Ara
Olay örgüsü iyi takip edilince gayet anlaşılır durumda.Tabi siz o coğrafya da olmadığınız için bilmiyor olabilirsiniz.Hasan abinin geçtiği oyundan önceki gün Rusya Timur'a girmişti ki kendisini özelden de Semerkand konusunda uyardım ve istediğim toprakları işaretledim ve o da buna uyarak almadı oraları.Aynı şekilde Ming'i de orası konusunda uyardım.Sonra Hasan abinin geçtiği oyun savaşla uğraşırken hem Semerkand Rusya tarafından alınmış hem de o savaşta geçiş vermemesi üzerine Rusya'yı yıkma kararı aldım.Aynı şekil de o savaşta geçiş vermeyen Avusturya'yı da yıkma kararı almıştım ki İsveç bunu engellemişti :).

Neyse sonuç olarak mp bitti, herkes belirli sebeplerle savaş açtı ama kimsenin artniyetli olduğunu düşünmüyorum.Ne olursa olsun güzel oyundu ve yarın akşam eksikliğini hissedeceğim gibi geliyor.
Ara
(31-03-2017, 00:09)altnkurt :
(30-03-2017, 23:47)Alucard : aslında duzeltmene gerek yokdu sen anlıyosan burdakı herkes anlar sonucda digerlerinden zeki deilsin. AĞLAA

Güzel bi tez konusu çıkar burdan. Bir insanın cümle yapısından beyin yapısını çözmeyi buldum galiba. Eyv Alucuk.

Ne mutlu bana ozaman ev ödevine yardimci olabıldıysem senin gibi gençler bizim geleceğimizdir . Karnenin fotorafini formda paylasmayi unutma yanniz ona göre karne hediyesi verem sana . DİP NOT : DAHA DA ÇOK AĞLA
[+] 1 üye Alucard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Valla bence de güzel oyun oldu. O değil de verdiğim 1.likden çok hala deniz savaşını nasıl kaybettim ona üzülüyorum :D
[+] 2 üye Fatromat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-03-2017, 01:41)Alucard : Ne mutlu bana ozaman ev ödevine yardimci olabıldıysem senin gibi gençler bizim geleceğimizdir . Karnenin fotorafini formda paylasmayi unutma yanniz ona göre karne hediyesi verem sana . DİP NOT : DAHA DA ÇOK AĞLA

Ev ödevim belki de senin gibilerin tedavi yolu olacak. Karnemin fotoğrafını da sana yazacağım reçetenin arkasına zımbalarım. Hapı yuttukça beni hatırlarsın.
Sic Parvis Magna
Ara
Susar mısınız lütfen? Ağlayan varmış şu an...
Ara
(31-03-2017, 01:41)Alucard :
(31-03-2017, 00:09)altnkurt :

Ne mutlu bana ozaman ev ödevine yardimci olabıldıysem senin gibi gençler bizim geleceğimizdir . Karnenin fotorafini formda paylasmayi unutma yanniz ona göre karne hediyesi verem sana . DİP NOT : DAHA DA ÇOK AĞLA

Sus ya kız ağlıyor burada :S
Ara
(31-03-2017, 00:06)Aeschyli : ...
Yani çok eklenecek bir şey yok aslında ancak Delhi konusunda hala olaya yanlış baktığını düşünüyorum ama diyecek pek bir şey yok.Bengal konusunda aslında iç kısımda en fazla Jaunpur u kaybederim diye bakmıştım ancak arka arkaya yediğim 2 adet regency ve de Civil War dan da dolayı yaklaşık 30 yıl civarı geciktim ki büyütmesi imkansızlasmıs ve benim yutup yerini yeni vasallarla dolduracağım iki vasalımda şansızlıktan 20 yıl geç annexlenince elimde pek bir fırsat kalmadı ki bunlar yaşanmadan önce rest çekmiştim sana.Senin kadar şansız olduğum bir oyundu.

Bu oyuna girdiğimde ki amacım daha önceki tecrübesizliğimden kaynaklanan savaşların biraz can sıkıntısını gidermekti ki ilk savaşta bunu başardım.Sen ne kadar düzgün bir yol izlenmediğini savunsanda ben seçilen yolun yanlış bir yol olmadığını düşünüyorum ve bunu hedefime ulaşmış olarak sayıyorum.Zaten savaşta her şey mubahtır :) . Bu arada savaşlara ben tam olarak girme derdinde hiç değildim ancak Japonya geç kalacağımızı vurgulayınca sen de kendini zor duruma düşürünce (ki aynı anda sind de zor duruma düşmüştü.) biz de fırsat bildik ama 1000 development bir devletle 500 development la savaşmak tam olarak kazançlı olamazdı ki ikinci savaşta ben borç çekecek durumda dahi değildim eğer otto gelmeseydi merc basıp 100 ws ye zorlayacaktım ki bu sırada bizim kadar sen de zorlanacaktın. Son olarakta 12 yıla reformlayacağım demiştin otto nun blöf yaptığını ummak istedik çünkü zaten 12 yıl sonra şansımız olduğunu düşünmüyorduk.Ya şimdiydi yada hiç.

Dediğin gibi kendimizi baya zor duruma düşürdük ama Osmanlı'nın mahcup devleti belki de yanlış seçmesinden dolayı biz tamamen kaybettik yapacak bişi yok hoş bir oyundu.Ve zaten çok tecrübesi olan birisi değilim minik minik hedeflere yöneleceğim mp lere katılırsam.Herkes adına teşekkürler cidden 160 yıl civarı galiba oyundaydım ve hoştu.Oyundan ayrılma konusu da sen benim ilerleyebileceğim yerleride durdurmuştun Hindistana girmek dışında ilk Polonya mp m deki gibi elimi klavyeden Mouse dan çekip izlemek istemedim o yüzden ayrıldım.
Ara
Osmanlı'nın mahcup devleti yanlış seçtiğini düşünmüyorum. Sizin ya biz ya ming politikalarınızdan dolayı beni korumak durumunda kaldı. Yapmasaydı muhtemelen Rusya-Japonya-Hindistan ittifakı beni parçalayarak Asyada 3 tane devasa ülke haline geleceklerdi. Daha sonra japonya muhtemelen koloniciliğe yönelirdi ama sen Osmanlı'ya karşı Rusya'yı koruma yoluna gitmeyeceğin garanti değildi. Ama hali hazırda Ming zaten Rusya'ya düşman ve Rusya'yı kısıtlıyor. Potansiyel 2 düşman devlete neden tüm Asya'yı yedirsin ki Osmanlı ? Osmanlı yapması gereken en mantıklı işi yaptı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.