Önemli: Bunları Biliyor Muydunuz?
Mor ve Eflatun renkleri Doğu Roma İmparatorluğunda gücün simgesidir , İsterseniz İstanbulun en zengin tüccarı olun Soylu değilseniz Mor kumaştan yapılan elbise ile dolaşamazsın. Zaten Mor ve tonları zamanın en zor bulunan renkleriydi .
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
Henri, Chambord Kontu ve Fransa'nın son krallarından X.Charles'ın torunu, kendisine yapılan teklifi kabul etseydi bugün Fransa (anayasal) monarşi ile yönetiliyor olacaktı.

Fransa 1870'de Prusya'ya karşı yenilince, III.Napolyon tahttan çekilmek zorunda kaldı ve imparatorluk (dolayısıyla monarşi) sona ermiş oldu. 3.Cumhuriyet ilan edildi ve seçime gidildi. Parlamentonun üçte ikisinden fazlası monarşi yanlısı grupların elindeydi. Görüş ayrılıklarına rağmen monarşistler Henri'nin tahta geçmesi üzerinde anlaştılar. Geriye bunun Henri'ye teklif edilmesi kalıyordu. Henri Fransa bayrağının devrimden önceki haline (Fleur-de-lis) geri getirilmesi kaydıyla kabul edeceğini söyledi.

1024px-Pavillon_royal_de_France.svg.png

Bu Devrimin getirdiklerini hiçe saymak anlamına geleceğinden reddedildi ve kendisine arkaplanda tricolor korunarak ortasına fleur-de-lis'nin eklendiği başka bir bayrak önerildi.

220px-Flag_of_the_Constitutional_Kingdom...29.svg.png

Ama Henri bunu da kabul etmedi. Böylece Fransa'da monarşi sayfası kesin olarak kapanmış oldu.

Don't be like Henry, be smart..
[+] 7 üye Vivec nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sırf bayrak yüzünden kral olmayı reddetmek de delikanlı işiymiş. Steammocking
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hahaha, nedense tam Kral olsam yapacağım işmiş gibi hissettim. 1. Ülkenin sınırları 2. Bayrak güzel olması önemli arkadaş.
Avrupa Birliği'nin günümüzdeki bayrağı Avrupa Konseyi'nin bayrağından geliyor. Avrupa Konseyi'nde de Türkiye üye devletlerden bir tanesi.

Avrupa Konseyi'ne bayrak belirlenirken ilk olarak şu şekilde bir öneri yapılmış ve tüm üye ülkeler tarafından oldukça beğenilmiş, bir ülke hariç : Türkiye.

Türkiye üzerinde haç olan bir bayrağı kabul edemeyeceğini belirtmiş, bunun üzerine başka bir bayrak dizayn etmek zorunda kalmışlar ve günümüzdeki Avrupa Birliği bayrağı kabul edilmiş.
[+] 13 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bu kadar çirkin bir bayraktan kurtarmışız yani.
Lacivert üstüne sarı ve kırmızı nedir :P
[+] 3 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nordic Cross flag lobisi.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 5 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Zenginliğin sembolü Mor ve Eflatun rengin ana vatanı Kartacadır. Zaten Kartaca'ı o bölgede ki diğer devletlerden üstün kılan ve ticaretine katkı sağlayan en önemli faktördür.
Ara
Hiroşima ve Nagasaki atom bombalarının atılmasından sonra Amerika'da halkın atom bombası kullanılmasına karşı olan görüşünü ölçmek için yapılan ankette katılımcıların 22.7'si "keşke daha çok atom bombası atsaydık" yanıtını vermiş. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_bom...censorship
(03-10-2015, 23:44)GaulTurk :
(03-10-2015, 23:41)menars : Biyolojik savaş diyorsanız.Cengiz Han en güzel örnek bence veremi avrupaya getiren yegane kişidir.

Bu da neyin nesi. Cengiz Han Avrupalılara verem mi aşılamış. Çantasında veremle mi gelmiş. Avrupalılara soykırım mı yapmış. Batılıların yaptıkları ile karşılaştırılamaz bile. Trollüyorsundur umarım. Ya da bilgisizlik.

Arkadaşlar dediğiniz kişi Atilla diye biliyorum.
76561198130749129.png
Ara
"Afrika kökenli Türkleri ne kadar tanıyoruz?" diye bir yazı gördüm, biraz inceledim ve şaşırdım.

http://www.bbc.com/turkce/vert-tra-37309533
https://onedio.com/haber/turkiye-de-yasa...er--508140
Ara
"Ulaşılmazlık Kutbu" 
Pasifik'te yer alıyor ve dünyanın herhangi bir kara parçasına en uzak noktası.

DI09Ta7XYAEYeTU.jpg
Ara
Norveç'te Lofoten takımadalarında bulunan "Å" kasabası dünyanın en kısa yer ismine sahip.

DKl9hPuXkAEsdwl.jpg
DKl9yHmXoAI_BLt.jpg
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cumhuriyet_Senatosu_1964-1980_Logosu.svg_-316x315.png

Türkiye'de 1960 darbesinden sonra (1961 yılından itibaren) 1980 darbesine kadar çift meclisli sistem kullanıldı.
Cumhuriyet Senatosu üst meclis, TBMM alt meclis şeklinde.
1960 darbesini gerçekleştiren tayfa ve eski cumhurbaşkanları bu üst meclisin daimi üyeleriydi.Bunlar dışında 15 vekil cumhurbaşkanı tarafından 150 vekilde halk tarafından 6 senede bir seçiliyordu.

Ve ben bütün bunları geçen hafta öğrendim. Vurun beni :P
Ara
Nazi baskısından dolayı Türkiye'ye sığınan Alman bilim adamları  - Ankara, 1930'lar.

DHS0nP_WsAAtYEG.jpg
Ara
Yaaaa. Einstein'ın TÜrkiyeye sığınma talebini reddeden İsmet İnönü mezarında rahat yatıyor mudur acaba. Şu an Einstein'ın ve diğer bilim adamlarının toplu sığınma talepleri o zaman kabul edilseydi belki de şu an bilim açısından çok gelişmiş bir ülkede yaşıyor olacaktık.
Ara
1915 yılında Merkez Ordu Sinema Dairesi'ni (MOSD) kurarak, Osmanlı İmparatorluğu'nda sinemanın kurumlaşmasının temellerini atmıştır.

DF5oYUeXoAAIhsP.jpg
 DF5og63XsAA60RB.jpg
Ara
Herkes emin olsun ki geçmişte de olsa teknoloji zayıfta olsa insanlar yaşadıkları yerlerden diğer kıtalara göç etti ya da ettirildi. Perudan 1500 yıl önce sallara binerek 8000 km ötedeki Polinezya ya göç edildiği ispatlanmış durumda. Pasifik okyanusunda sal ile böyle bir yolculuk mümkünse Avrupadan Amerikaya ulaşılması çok daha kolay. Bununla ilgili güzel bir keşif filmi var gerçek olaylara dayanan bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. Adı "Kon-Tiki"
q59zb6s.jpg
[+] 1 üye irfandurmus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
DTJFaA6U0AADgBc.jpg:large
Ara
Sasani İmparatoru 1. Hüsrev Antakya'yı işgal ettikten sonra Tizpon kentinin yakınlarına Weh Antiok Kusrau isminde bir şehir kuruyor, şehrin isminin anlamı: Antakya'dan daha iyi, Hüsrev'in kurduğu şehir.

Bu sayfada biraz bahsediliyor: https://en.wikipedia.org/wiki/Ctesiphon

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.