Blog: 03/06/2019 - Forum Günlükleri #14: Trajan Dönemi Çalışmaları
#1

Forum Günlükleri #14: Trajan Dönemi Çalışmaları
Herkese merhabalar, bir başka Strategyturk Forum Günlüğüne hoş geldiniz.

Birçok üyemizin bildiği gibi Strategyturk'te 3'er aylık olmak üzere yönetimsel dönemlerimiz oluyor ve Forum Günlüklerimiz her zaman olmasa da genellikle bu dönemlerin başlangıç günlerinde, hem geride bırakılan döneme dair yorumlar paylaşma hem de önümüzdeki 3 aylık süre zarfında odaklanılacak hususlara dair bilgiler verme görevi görüyor. Haziran ayı itibariyle geçtiğimiz Nerva dönemini geride bıraktık. Farkedebileceğiniz üzere bu günlükte geçmişteki dönem günlüklerinden farklı olarak odaklanılan noktalardan ziyade daha genel bir başlık var. Bunun sebebi olan değişikliklere girmeden evvel gelin ilk olarak bu yılın Mart Nisan ve Mayıs aylarında aktif olan Nerva döneminden bahsedelim.

news_event.jpg

Nerva Dönemi Çalışmaları
Nerva bizim için birçok yönden tamamlama ve geçiş dönemiydi. Yönetimsel dönemlerin neredeyse tamamında tek bir forum kategorisi ve onun dışında Sosyal Medya gibi, Youtube gibi Strategyturk'ün ihtiyaç duyduğu daha genel çalışma alanları bulunuyordu. Paradox Forumlarına odaklanan Vespasian döneminde 32 rehber kaleme alındı, Total War kategorisine odaklanan Titus döneminde Total War oyunları için tam 62 rehber yazıldı. Bugün hala aktif olarak devam ettirdiğimiz Twitch yayınlarımızdan, forumdaki birçok etkinlik konseptine, sosyal medya paylaşımlarımızdaki standartlardan tutun da site kısmımızda basitçe tüm içeriklerimizin paylaşıldığı "Strategyturk" hesabı yerine yazar sistemine geçişe kadar birçok unsur esasında yönetimsel dönemlerde odaklanılan alanlarda yapılan çalışmaların bir neticesi.

Nerva döneminde odak noktalarımız Blizzard, Microsoft ve Diğer Strateji kategorisiydi. Bu odak noktalarından özellikle Diğer Strateji kategorisinde uzun zamandır ihtiyaç duyduğumuz, Nerva odağının forum günlüğünde de bahsettiğimiz değişiklikleri yapmayı başardık. Bu değişiklikler neticesinde Diğer Strateji kategorisinde forumda kendisine yer bulabileceği bir kategorisi olmayan önemli strateji oyunları için kademe bazlı bir sistem edinmiş olduk. Bu sistem sayesinde daha önceleri bölüm sunduğumuz bazı oyunların bölümlerini alt bölümsüz temsil edilmek üzere 1 kademe aşağıya çekebilme özgürlüğü edindik. Aynı şekilde alt bölüm şeklinde bölüm sunabilme özgürlüğüyle bu şekilde bölüm açabileceğimiz oyun sayısını yükselttik. 

Yeni sistemde Diğer Strateji kategorisi kendi içerisinde Gerçek Zamanlı ve Sıra Tabanlı olmak üzere ikiye ayrılıyor, bu kategorilerin dahilinde eskisi gibi seri bazlı olmak üzere oyun bölümlerinin yanı sıra, ikişer adet ilgili kategoriye denk düşen strateji oyun türlerindeki oyunlara dair ana konuların yer aldığı bölümler bulunuyor. Yapılan değişiklikler neticesinde daha önceleri 4'er alt bölüme sahip olan Dota 2 ve League of Legends bölümleri yeni MOBA Forum bölümünün alt bölümü haline gelirken, Oriental Empires bölümü TBS Forum'un alt bölümü oldu. Aynı zamanda daha önceleri Paradox Forum'un alt bölümü olan Steel Division, serinin 2. oyununun Paradox ile ilişkili olmaması neticesinde RTS Forum'a taşındı. 

Bu bölümlerde hem yapısal hem de içerik olarak geliştirmelerde bulunmaya devam edeceğiz. "Diğer Strateji" alanındaki aktivite Strategyturk'ün strateji oyunlarına tümdenci yaklaşımını göstermesi açısından bizim için ekstra öneme sahip.

trajan.jpg

Trajan Dönemi: Önümüzdeki Yol
Şimdi gelin Trajan dönemiyle birlikte yapacağımız bazı değişikliklerden bahsedelim. Trajan dönemiyle birlikte yönetimsel dönemlerde 3 odak sistemini geride bırakıyoruz. Bunun yerine Forum Günlüğü konularında sizlere önümüzdeki 3 ay içerisinde ilerlemeler katetmek istediğimiz hususlara yönelik bilgiler vereceğiz.

Aedile Alımları
Aedile Alımları Strategyturk için yönetim felsefesi itibariyle önemli ve ilginç bir noktada yer alıyor. Strategyturk gibi gönüllülük üzerinden ilerleyen yapılarda en önemli noktalardan birisi birey bazında değer kazanımıdır, kaliteli ve yetenekli kişileri hiçbir maddi çıkarları olmamasına karşın bir araya toplayabilmektir. Bu kapsamda Aedile Alımlarında Strategyturk'ün kuruluşundan itibaren üyelere kendilerini gösterebilme, hem forum hem de topluluk için değer oluşturabilme felsefesiyle "şans tanımacı" bir yaklaşımımız oldu. Bu yaklaşımın başarı yüzdesi emin olun çok yüksek değil, ancak o %1 için bile meşrulaştırılabilir.

Geçtiğimiz dönemlerde hem onursal ünvanlarda yapılan genel çalışmalar hem de Kuratörlük odaklı yapılan çalışmalar neticesinde onursal ünvan sistemimizin daha iyi bir şekilde işlemeye başladığını söyleyebiliriz. İlgili konulara geçerseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz ancak bu noktalarda yapılan çalışmaların amacı "Aedile -> Kuratör" geçişini "Kuratör -> Aedile"ye dönüştürmek üzerineydi, bu kabaca Aedile iken katkı sağlayan üyelerin Aedilelikten ayrıldıktan sonra Kuratörlük elde etmelerindense, üyeyken katkılar sağlayan kişilerin önce onursal ünvan olarak Kuratörlük elde etmesi, ardından bu şekilde Aedileliğe geçmesini sağlamayı ifade ediyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu sistemi sadece Kuratörlükte değişiklikler yaparak oturtmak pek mümkün değil.

İşin esas işleyiş şekli sorumluluk elde etmek isteyen üyelerin öncesinde forumda kendisini göstermiş kişiler arasından tercih edilmesidir. Sistemin ideal işlediği bir senaryoda bu kendisini göstermiş kişinin halihazırda Kuratörlük elde etmiş olması gerekiyor, bu da meseleyi bir yukarıdaki Aedilelerin Kuratörler arasından çıkmasına getiriyor. Ancak ilk paragrafta da bahsettiğimiz üzere işin bir de "kendisini gösterebilecek kişiler" yönü var, bunun asıl açıklaması forum yönetiminde aramıza yeni katılan arkadaşlarla bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak ve onları yönlendirerek üyeyken yapamayabileceği, belki aklına gelmeyebilecek hususlar üzerinde kendisini gösterebilmelerini sağlamak. Bu unsurlar neticesinde önümüzdeki Aedile Alımlarıyla birlikte Kuratörler (veya diğer onursal ünvan sahibi üyeler) Aedilelik için öncelikli aday olacaklar, üyelerin başvurabilmesi üzerine ayrı bir konu açılmayacak ancak özel alım konusundan ziyade kilidi alım döneminde açılan tek bir konu olması muhtemel.

Topluluk Projeleri
10. Forum Günlüğünde Konu Dizileri ve Projeler sistemlerini tanıtmıştık. Artık projeler iki farklı kategoride ve ilgili konuda bahsedilen unsurlar Topluluk Projeleri adında üyeler tarafından başlatılan projeleri ifade ediyor. Diğer proje türümüz ise biraz daha farklı işleyen Strategyturk Projeleri. Bu projelerin bir örneği geçtiğimiz ay üyelerle paylaştığımız Strategyturk Imperator: Türkçe Yaması

Strategyturk Projeleri tamamen 'Strategyturk' tarafından ilerletilen ve desteklenen projeleri ifade ediyor. Bu projelerin çalışma yapılan unsuru paylaşılabilecek raddeye getirdikten sonra duyurmak gibi çeşitli öne çıkan özellikleri var. Strategyturk olarak strateji oyunlarında bu gibi yama, mod vb. çalışmalarda gerek çeviri, gerek modlama, gerek kalite kontrol yönü itibariyle görev alabilecek kaliteli ekip arkadaşlarını bünyemizde toplamak uzun vadeli hedeflerimizden birisi.

Topluluk Projelerini Strategyturk Projelerinden ayıran en önemli fark, her ne kadar Topluluk Projelerinde de bilgi, tecrübe, teknoloji ve alan desteği bulunsa da projenin itici gücünün 'Strategyturk' olmaması. Özellikle Imperator: Rome Türkçe Çeviri projesi esnasındaki eforumuz forumdaki birçok mevcut aktivitemizin aksamasına sebep oldu, günlüklerimiz gecikti, konu dizilerimiz ertelendi. Sürekli yeni değerler, yeni isimler kazanmaya çalışsak da ne yazık ki insangücümüz kısıtlı.

Imperator: Rome Türkçe Yama Günlükleri
Bir önceki başlıkta da bahsettiğimiz üzere geçtiğimiz ay Strategyturk Imperator: Rome Türkçe Yamasını %92.07 oranında çevrilmiş haliyle oyuncularla paylaştık. Hem ondan öncesinde Imperator'un çıkışı, hem de bunun üzerinden 1 ay bile geçmeden Total War: Three Kingdoms'ın çıkması normalin üstünde bir yoğunluk yaşamamıza sebep oldu. Imperator: Rome Türkçe Yama çalışmasına model yama gözüyle yaklaşıyoruz. İzlenilen metotlardan kullanılan programlara birçok yönüyle daha önceki birçok yamadan ayrıştığı noktalar söz konusu. Ayın 11'inde yamanın üyelere paylaşımı öncesinde Kuratörlerimizin katılımıyla düzenlediğimiz Kalite Kontrol Programı bunun bir örneği. 

Imperator: Rome Türkçe Yama çalışmasında şu anda %95.66 seviyesindeyiz. Yamanın direkt indirme linkleriyle Steam Workshop indirme linkleri karşılaştırıldığında az sayıda güncelleme yapmak daha makul bir seçenek olarak görünüyor. Bu sebeple yamanın bir sonraki sürümünü yama %100'e ulaştığında yapmayı planlıyoruz. Yama %100'e ulaştıktan sonra yamanın özel bölümünde sizler için yama yapımındaki çeşitli hususlara dair bilgi veren kısa bir Yama Günlükleri serimiz olacak. Bu günlüklerde hem projenin geneline yönelik, hem de aştığımız spesifik zorluklara yönelik ayrıntılar paylaşacağız.

Forum Kulüpleri
Trajan dönemi içerisinde Forum Kulüplerinde tamamlayıcı birtakım çalışmalar yapacağız. Bildiğiniz üzere forumda 2 kademe Forum Kulüplerimiz var, normal kulüpler ve asil kulüpler. Asil kulüpler normal kulüplerden farklı olarak bir kulüp arayüzüne, üye grubuna ve bu üye grubuna kulüp başkanı tarafından kabul edilerek erişebildikleri bir kulüp bölümüne sahip oluyorlar. Forum Kulüpleri sistemi Strategyturk'te önem verdiğimiz bir sistem, ancak çok fazla üye etkileşimine bağlı bir sistem olması tek bir kişinin veya grubun çalışmasıyla başarıldı denemeyecek bir sistem olmasıyla sonuçlanıyor. Başarılı olması için onlarca üyenin farklı noktalarda varlık göstermesi gerekiyor. 

Önümüzdeki 3 ay içerisinde Forum Kulüplerinde genel bir çalışma yapmayı, bu çalışma sonrasında hem asil kulüp sayısını yükseltmeyi, hem bu kulüplerin kulüp bölümlerinde bazı çalışmalar yapmayı, hem de kulüp başkanı tarafından onaylanarak kulüp üyesi haline gelmiş kişilerin dilemeleri takdirde mesajlarında nickinin yanında olmak üzere kulüp rozeti taşıyabilmelerine yönelik bir çalışma yapmayı planlıyoruz.

İncelemeler
Geçtiğimiz ay içerisinde Imperator: Rome ve Total War: Three Kingdoms incelemelerini sizlerle paylaştık. Trajan dönemi boyunca yapmak istediğimiz şeylerden birisi inceleme kütüphanemizi geliştirmek. Bu kapsamda sadece yeni ve güncel oyunlar için değil, eski oyunlar için de incelemeler yazmayı planlıyoruz. 

2019 Görüş Anketi
Trajan dönemi içerisinde geçen sene de yaptığımız üzere bir Görüş Anketi açacağız. Bu Görüş Anketleri hem genel hem de spesifik bazı noktalarda bizim için yol gösterici bir öneme sahip.

2019 Yaz Festivali
Haziran ayının son haftasında geçen sene de olduğu gibi Strategyturk Yaz Festivali düzenlemeyi planlıyoruz. Bu forumda düzenlediğimiz 3. festival olacak. Bu sene Yaz Festivalinde geçtiğimiz sene yaptığımız bazı etkinliklerin yanına yenilerini de ekleyerek üyeler için güzel bir etkinlik serisi düzenlemeyi amaçlıyoruz. Önceki Festivallerde olduğu üzere Yaz Festivalinin de özel bir teması olacak, ortaya güzel bir iş çıkarsa Kış Festivali sonrasında olduğu gibi festival için oluşturulan temayı ayrı bir seçenek olarak üyelerin kullanımına sunabiliriz.

[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Özellikle modlama ve yama alanlarında kaliteli isimler bir araya gelirse çok farklı projeler başarılabilir. Düşüncesi bile heyecan verici.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.