EU4 - İmparatorluklarınız
Tötonları bu kadar büyütmüşken bir Prusya formlamak olmaz dedim ve protestan oldum. Bohemyayı beş yıl kadar önce pu aldım, askeri olarak karşı koyacak ordu yok zaten, great power listesinde İngilterenin arkasında ikinciyiz. Kendileri Kastilyayı pu alıp Fransayı annexleyince hayvan gibi bir şey oldular.

BL6rYQ.jpg

Tötonlar genelde zor kabul edilen bir devlet ancak ilk Töton oyunumda, kötü de bir oyuncu olduğumu ve agresif oynamayı sevmediğimi söylersek gayet iyi genişleyebildiğimi düşünüyorum. Oyun başında Bohemya ve Livonya ile ittifak oldum, Polonya hemen savaş açtı, Allahtan bizim de force limit yüksek olarak başlıyoruz, bir de %5 disiplin ideası var tıpkı Osmanlıda olduğu gibi, yaklaşık 18 20 civarı asker bastım, amirlerin verdiği yüksek şoklu generalin de etkisiyle Polonya ordusuna kendi topraklarımda bir wipe atınca dağılıp gittiler, Litvanya zaten Livonya ile uğraşıyordu, biz Bohemya ile Polonya topraklarını işgal edip yürek yiyip kalkıp gelen Litvanya ordusunu da parçalayınca iyi bir anlaşma imzaladık. Gerisi de geldi zaten. Polonya Litvanya ikilisini de bu kadar büyütmemek lazımmış bu arada. Oldukça kırılganlar esasında.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Osmanlı oraya nasıl geldi acaba
Ara
(27-01-2018, 18:52)kralılgaz : Osmanlı oraya nasıl geldi acaba

Hileli oyunlarda böyle durumlar oluşabiliyor.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Probang hile olduğunu sanmıyorum
Ara

Ilgaz Osmanlı baştan beri oradaydı ben Moldavia topraklarını alınca öyle sıkışıp kaldılar törpülemeye de vakit yetmedi.
Ara
rO8XXz.png
şu ana kadar yapabildiğim en büyük imparatorluk bu oldu sanırım ama rev özellikleri gerçekten muhteşem
[+] 2 üye Najenda nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-01-2018, 20:32)Zebercet :

Ilgaz Osmanlı baştan beri oradaydı ben Moldavia topraklarını alınca öyle sıkışıp kaldılar törpülemeye de vakit yetmedi.

Okey ya timur nasıl aynı durumda hatta daha güçlü
Ara
unknown.png

Geriye Avusturya ile Osmanlı'yı patlatmak kalıyor sanırsam. (Şaka maka 10 yıl regency yedim az önce oturup bekliycez sad :( )
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk ciddi Big Blue Blob denemesi. Kastilya ile dostluğumuzun beşinci yılınca rival atınca dengeler değişti. Bilemiyorum yetişir miydi ama %25 core cost açtığım halde core süreleri can sıkıyor, esasen core süreleri uzun değil ancak arada bağlantı yok diye core yapamıyorum tek tek coreluyor. Bu işin bir püf noktası var mı merak ediyorum. Yani corelar tamamlansa bile bitmezdi 95 şehir falan yapardı ama yine de can sıkıcı bir durum. Arada bir batıya dönüp oradan da toprak almak lazım sanırım İngiltere, İskoçya, Bretonya toprakları gibi. Doğuya yönelmek tek başına çözüm olmuyor.

TFaRz7.jpg?v=1517170009

dQClUA.jpg?v=1517169998

LBbfK0.jpg?v=1517169955
Ara
Aragon'u puya almak iyi bi başlangıç olabilirmiş.
Sic Parvis Magna
Ara
Kafkasyaya inmekle uğraşmaktansa İskandinavya, Baltık ve Moskovanın İskandinav sınırındaki topraklarında takılmak ve bu devletlerle trust bittikçe savaşmak da bir seçenek olabilir sanırım mesafe uzadıkça işin içinden çıkılmıyor çünkü. Pu düşse fena olmazdı Balkan topraklarına saldırırdık zaten altı yedi ay önce denediğimde Napolinin Adriyatik kıyılarındaki şehirlerinden birini veya ikisini alıp Sırbistan Bosnaya sıçrıyordum oradan da 10 şehir geliyordu toplam. Bakalım deneme yanılma. Şanss da önemli Danimarka gitti Polonyayla ittifak oldu savaş uzadı mesela Polonyayı düşürmem gerekti falan bir yıl bile ne kadar etkili böyle bir maratonda.
Ara
[+] 2 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir daha bu oyunu açanı yedi düvel. :triumph: 

oOr9Pm.jpg

rOZRBN.jpg
Ara
(29-01-2018, 23:30)Zebercet : Bir daha bu oyunu açanı yedi düvel. :triumph: 

oOr9Pm.jpg

rOZRBN.jpg

sad story
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Ara
Son reformu hemen geçirmeseydin savaşlar daha rahat olurdu.
Ara
Aus oyunum devam ediyor. Polonya,Macar,Bohem PU Moskof'a da Habsburglar geçti claim throne atmak için fırsat kolluyorum. 

Bir de protestanlık çıktığından beri hrede otorite kasamıyorum. Olayı çözemedim. Din savaşından toprak alıp çıktım acaba %50 skor isteyen dini kabul ettir tarzı bi şey vardı onu mu seçmeliydim...Bu gavur protestanları napacaz nasıl temizleriz? Reform geçirmek istiyorum...

RnodLa.jpg
Ara
HRE icinde her HRE`nin resmi dininden olmayan (Protestan,Reform) prenslik icin negatif otorite yersin,Bunu engellemenin yolu din savaslari oncesinde direk no-cb dalip reform merkezlerini kurutmaktan geciyor.Din savasindan sonraya bu is kalmissa, yine imparatorluk yetkilerinden "enforce religious unity" yi kullanirsan din degistirmeyi kabul edebilir,etmezse bile cb elde edersin, savas acip "Convert to Catholic" yapip katoliklige donmesini saglayabilirsin.Onerim ilk olarak religious centeri olan devletlere savas acman. Buralari yok etmedigin surece reform cagi bitimine kadar donusturmeye devam edeceklerdir. Bazi devletler baris antlasmasinda convert to catholic maddesini kabul etmeyecek kadar buyuk olabiliyorlar,bunlarda ise kendinize toprak alip kucultmek ve sonraki savasta donusturmek mantikli.

1500`lerde reformun basini hic cikmadan da ezmek mumkun. Aus single`inda ilk idea diplo almaniz siddetle tavsiye edilir.Reform merkezleri cikar cikmaz no-cb ile kafalarina vurup reform merkezlerini yokediyoruz.Reform merkezi topragini kendimize alip donusturebiliecegimiz gibi (religious centerlarda genel yanilginin aksine religious zeal olayi yoktur sadece -%5 religious center convert bonusu yerler,ayrica hre imparatoru iseniz HRE icinde toprak baginiz olmasa bile istediginiz yeri core yapabilirsiniz) , change to religion yaparak ta kaybolmalarini saglayabiliriz. Ingiltere ve Iskocya`da cikan reform merkezleri Avrupa`yi cok etkileyemeyebilir.

Reform merkezlerini cikar cikmaz yok edip 1550 yilina kadar eger tum elektorler Katolik kalmissa din savaslari hic tetiklenmeyecektir,boylece kisa zamanda HRE yi birlestirebilirsiniz.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Aytaç
Son ikili hileli oyunun sonunda hilesiz bir oyun görmek beni mutlu etti. HRE içindeki din mekaniğini bilseydin bu gazla one faith yapabilirdin.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geç kalmışız desenize. Artık burdan sonrasını kurtarabildiğimiz kadar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.