Evrim mi Yaratılış mı?
Troll olduğunu ummuştum ama yine de yazayım dedim, şu anda halen trollüyor musun ondan bile emin değilim.

Bana gerçek görüşlerini yaz ona göre konuşayım ben de, o kadar saçma bir şey yazmışsın ki ciddiye aldım, sen ciddi yazmamış olabilirsin ama senin yazdığın şeyleri ciddi şekilde soran o kadar kişi gördüm ki artık sinirleniyorum.
Ara
O zaman ciddi ciddi yazıyorum. :)

Evrim ilmi bir teoridir. İslam ile çelişkili değildir ve evrime inanan bir müslüman ya da inançsız bir şahıs olabilir. Hatta "İnsanı bir çok merhaleden geçirerek bu hale getirdik." gibi ayetler de mevcuttur. Fakat evrim teorisinin yaratıcısı Charles Darwin, Türlerin Kökeni adlı kitabında ara formların fosillerini bulamadıklarını açık açık yazmış, alın okuyun. Bu benim kafamda büyük bir soru işareti. Yahu ara formun bir fosili ya da kanıtı yok ama 1 evrile evrile 9 oluyor. E kardeşim 2,3,4,5,6,7 ve 8 nerede?

Elbette evrim doğru ise biz de gelecekteki insan formları için bir ara form olmuş olacağız. Bunu bilmek için dahi olmaya gerek yok. Bunu karşı tarafa söyleyerek karşıdakini aptal ya da kendinin daha zeki olduğunu kanıtlamış da olmuyorsun.

Demişsin ya eğer tıp okumuş isen diye ne güzel şüphe ile yaklaşmışsın ama bu husus senin kafanı kurcalamıyor mu ya da bu konuya vakıf olduğun için mi evrime inanmaktan bu kadar eminsin? Eğer eminsen bu husustana aydınlatmalarını bekliyorum.

Doğrulu kesin olarak kanıtlanmadı ve hala çalışmalar devam ediyor. Dünün yanlışını bugün, bugünün yanlışını da yarın bulacaklar. Yanlışlar düzelip doğruluğu saptandığında tekrardan bir istişare yapabiliriz. Kimse pişmeyen eti yemek, tamamlanmamış bir romanı okumak ya da maaşının tamamını almak yerine sadece bir kısmını almak istemez. Kısacası teoridir, doğruluğu ve yanlışlığı tartışılır.
[+] 2 üye onaz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evrim bir teori değil kuramdır.Sadece bizim gibi ne dinden kopalım ne de bilimden ayrılalım diyen devletler teori olduğunu yazar neyse taşlanmadan son vereyim.
Kuram:Doğruluğu teyit edilmiş teoriler
Ara
Hata şurada ara form aramak için belli bir noktalarınız yani iki tür belirleyip onların evrelişinin arasındaki türlere bakmalısınız. Bugünkü biz insanlar diğer gelecekteki insanlar için geçmiştekilerle aralarındaki ara türüz. Ayrıca evrimi Celal Şengör bugünkü canlılarla anlatmıştı ara formları vb evrimi (https://www.youtube.com/watch?v=tK2k00U-Mrc)

Evrim kanıtlanmış bir gerçekliktir tıpkı yerçekimi ve hücre gibi lakin hücre teorisi veyahut rölavite(yazım hatası varsa kusura bakmayın) teorisi bu iki gerçeklik kavramını açıklar ki bizim şuandaki kabul ettiğimiz evrimi açıklayan teori Charles Darwin'in bulduğu değil https://tr.wikipedia.org/wiki/Modern_evrimsel_sentez de de anlatılan teoridir. Bu teori gen aktarımını falanda kapsamaktadır. Yani siz direkt Charles Darwinden değişmeden alındı yahut kanıtlanmamış bir olgu zannetmeyin evrimi. Evrim bir gerçekliktir. Ayrıca hipotez-teori-kanun üçlemesi iyi bilinmelidir.

Bunlar birbirine dönüşmezler. Hipotez ortaya atılan fikirdir. Siz bunu denersiniz eğer doğruluğu varsa üstüne başka doğrulanmış, kanıtlanmış, denenip başarıya ulaşmış hipotezlerde katarak bir açıklama getirirsiniz VAR OLAN BİR GERÇEKLİK üzerine. Yanılmıyorsam da kanun ise bu gerçekliğin matematiksel anlatımıdır.
Ara
@onaz

Ben ciddi olmadığın şeyler üzerinden suçlamıştım, senin hakkındaki gerçek düşüncelerim değil onlar.

Evrim "bilimsel çerçevede" tartışmaya açıktır, yani evrimi tartışmak "ya ayetler var ama" şeklinde olmuyor, öncül bir kuramı ardıl bir kuram deneyler ya da bulgular ya da keşifler ile yalanlarsa bu evrime zarar vermez daha da güçlendirir.

Aklında nasıl bir evrim teorisi var bilmiyorum fakat Darwin bir kitap ortaya atıp "evrim budur, değiştirilemez, yazdıklarımın hepsi doğrudur, isteyen inanır isteyen inanmaz" şeklinde bi' şey yapmadı, aksine "Türlerin Kökeni"ni yazdığında geliştirilebilir ve desteklenilebilir bir teori yarattı.

Darwin'in yapmadığını yapanlar dinler aslında ve dinler genelde evrim ile ters düştüğünden kendilerini evrim ile tartışma havuzunda olduklarını zannediyorlar ve "kişi kendinden bilir işi" sözünü bilirsiniz, aynı o düşüncede evrim konusunu da kendi dogmaları gibi değiştirilemez şekilde düşünüyorlar ayrıca bir tarafta bilimsellikten uzak dogmalar, bir tarafta ise deneysel gözlemlere dayalı bir teori var, ikisinin tartışması anlamsız.

Doğruluğu kesin olarak kanıtlanana kadar değil teori tam olarak kusursuz biçimde tamamlanana kadar uzun bir süre geçecek çünkü bu, yerçekimi kanunu gibi, deneylerle 7/24 gözlemlenilebilecek bi' şey değil, uzun bir süre boyunca analiz edilmesi ve eksikliklerin tamamlanması lazım.

Burada sorun, bazı kişiler teorideki bir gün keşfedilerek "tamamlanacak" eksikliklerin şu anda var olan bilgileri yalanlayacağı yanılgısına düşüyorlar, bu yanlıştır. Şu anda keşfedilen evrim teorisi hakkında bilgiler aksi ispatlanılana kadar doğru kabul edilir.

Şimdi diyebilir bazılarınız "yani aksinin ispatlanma ihtimali var, bunu bile bile nasıl savunuyorsunuz ? ya yanlışsa ?", şöyle söyleyeyim, yerçekimi kanunun da yanlış olabilme ve daha iyisinin yapılabilmesi ihtimali var, şu ana kadar bildiğimiz bütün fizik kurallarının da yanlış olabilme ve daha iyisinin yapılabilmesi ihtimali var, o yüzden "aksi ispatlanana kadar doğrudur" diyoruz, yoksa işlem yapamaz hale geliriz...
Ara
@Xepluper
"Evrim "bilimsel çerçevede" tartışmaya açıktır, yani evrimi tartışmak "ya ayetler var ama" şeklinde olmuyor, öncül bir kuramı ardıl bir kuram deneyler ya da bulgular ya da keşifler ile yalanlarsa bu evrime zarar vermez daha da güçlendirir."

Evrim açık değil üretilen teoriler tartışmaya açıktır

"Şimdi diyebilir bazılarınız "yani aksinin ispatlanma ihtimali var, bunu bile bile nasıl savunuyorsunuz ? ya yanlışsa ?", şöyle söyleyeyim, yerçekimi kanunun da yanlış olabilme ve daha iyisinin yapılabilmesi ihtimali var, şu ana kadar bildiğimiz bütün fizik kurallarının da yanlış olabilme ve daha iyisinin yapılabilmesi ihtimali var, o yüzden "aksi ispatlanana kadar doğrudur" diyoruz, yoksa işlem yapamaz hale geliriz..."

Evrimin aksi ispatlanamaz Einstein bile Newton'u yalanlamadı sadece eksikliğini gösterdi ayrıyeten bilimdeki süreklilik bilimin bir topal ayağı değil bilimin ta kendisidir.

Evrim ve teorisini karıştırmayın. EVRİM var aksi ispatlanamaz gerçekliktir. Evren, hücre, yer çekimi gibi...
Ara
@onaz
Buraya ciddi şeyler yazmıyorum pek, genelde liselilerin saçma sapan yorumları arasında kaybolup gidiyor. Fakat bu onaz adlı arkadaşın kanserlik yorumları sonucu kendimi burada buldum.
Öncelikle bu arkadaş bilim dünyası tarafından gram kâle alınmayan Adnan Oktar ve tayfasının saçma sapan tezlerini okuyup buraya gelmiş.

Evrim kanundur. Yani sen zibilyon kez zıplayıp hoplasanda bu gerçeği değiştiremezsin. Evrim teorisi ise bunun geçmişte nasıl olduğunu anlatmaya çalışan, bunu açıklayan şeyler bütünüdür. Yani bir canlının evrimleşme sürecinde zamanla farklı pürüzler olup, ağaçlar değiştirilebilir. Fakat bu evrimin, aşamalı bir biçimde olduğu gerçeğini değiştirmez.

Darwin bu kuramı ortaya attıktan sonra binlerce fosil bulundu, 200 binin üzerinde makale yazıldı. Adam teoriyi yeni ortaya atmış, şak diye fosillerin bulunmasını mı bekliyordun?
Evrimciler şuan evrimi kanıtlamaya uğraşmıyorlar, evrim zaten bir gerçek. Evrimcilerin üzerinde çalıştığı şeyler canlıların niçin hangi koşullarda evrildiği, eksik kalan evrim ağaçlarının tamamlanması, yanlış olan ağaçların düzeltilmesi gibi hususlarda çalışıyorlar.
Doğruları değil, kendini teselli etmek için evrim teorisini nasıl vururum diye araştırmak yerine ara fosilleri araştırabilirdin. Wikipedide bile var, hiç açıp bakmamış bile ordinaryüs. Bak adamlar tarihlerine göre listelemişler, oku biraz öğren.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_hu...on_fossils
[+] 2 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlginçtir ki, bir gün önce doğru diye diretilen *bilimsel saçmalıklar*ın, bir gün sonra yanlış olduğu ortaya çıktığında pişkin pişkin "o zamanlar yanlış biliyormuşuz xd" denilerek insanların keklenmeye devam edildiği düzende; *bilimsel kanıtlı* evrim teorisi çürütülemez zannedilmekte ve bel bağlanmaktadır.
[+] 1 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Probang

İlk kısıma; güldüm. :xd: :xd: Güldüm değil mi?

İkinci kısıma; evrimagaci.org'tan gelsem durum değişir miydi? Değişirdi değil mi?

Üçüncü kısıma; Newton, Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri adlı kitabının bir kısmının içeriğini şimdi bulamadım, bulunca eklerim demiş mi? Dememiş değil mi?

Dördüncü kısıma; wiki'ye erişim engellenmiş miydi? Engellenmişti değil mi?

Bonus kısım; malesef bu mesajın da kaybolup gidecek mi? Gidecek değil mi?
[+] 2 üye onaz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evrim teorisi ve evrim nitelendirmek açısından farklı şeylerdir. Evrim zaten var olan bir bilimsel gerçektir bunu kimse reddedemez. Fakat iş teori kısmına gelince orası bütün bilim dünyası tarafından kabul edilmemiştir ve halen tartışmalı bir konudur(Darwin'in teorisi) Fakat ister reddedilsin ister edilmesin çoğu canlı türü evrilerek günümüze gelmiştir. Ayrıca evrim teorisi Darwin'in düşüncelerinden ibaret de değildir. Bu süreçte birçok bilim adamı bu konuya katkı sağlamıştır. İşin gerçeği şu ki din ile evrimi tamamen birbirine düşman ve zıt şeyler olarak görmek doğru değildir. İslam'ın altınçağında birçok müslüman bilim adamı evrimle alakalı bilimsel çalışmalar yapmışlardır. Kur'an da insanın belli bir süreç içinde yaratıldığından, pat diye dünyaya konmadığından bahseder. İslam'daki yaratılış anlayışı sürekli belli bir süreç içinde insanın oluştuğundan bahsedilmektedir. Prof. Dr. Caner Taslaman'ın Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı diye çok güzel bir kitabı var okumanızı tavsiye ederim. Burada İslam'ın ve dinlerin evrime olan bakış açısı güzel bir şekilde anlatılıyor.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-07-2017, 02:24)Wickhart : İlginçtir ki, bir gün önce doğru diye diretilen *bilimsel saçmalıklar*ın, bir gün sonra yanlış olduğu ortaya çıktığında pişkin pişkin "o zamanlar yanlış biliyormuşuz xd" denilerek insanların keklenmeye devam edildiği düzende; *bilimsel kanıtlı* evrim teorisi çürütülemez zannedilmekte ve bel bağlanmaktadır.

Evrim, suyun 100 derecede kaynaması ne kadar gerçekse o kadar gerçektir. İleride suyun 100 derecede kaynamadığını kanıtlayacak bir bilim adamı çıkana kadar bu gerçek olarak kalmaya devam eder. Nihilizme bağlamışsın.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evrim gerçekse dinazor kemikleri, ara fosil gibi şeylerin sıradan insanlar tarafından dokunarak algılanmasına izin verirler.
[+] 1 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Probang

Yazmayayım da alaycı tavrımdan bir şeyler anla diye bekledim ama olmadı, olduramıyoruz, olmayacak gibi.

Tartışma platformu burası. Yani sen bana ordinaryüs, little Odin gibi lakaplar takmayı kendine iş edinmişsin. Anlıyorum, belli ki bir eksiklikten dolayı böyle davranıyor olabilirsin. Bu yüzden hoş görüyorum. Yahu ben üniversite hocası mıyım da bana ordinaryüs diyorsun ya da beni yarı tanrı olarak mı gördüğünden Little Odin dedin? Yoksa sırf avatarımda gördüğün için mi bu kelimeyi kullandın? Eğer böyle ise cidden senin için üzülmeye devam edeceğim. Seni kaale alıp sarf ettiğim sözlere zırva diyorsun. Kanserlik yorummuş, zıplamalar hoplamalarmış. Bir de maharetmiş gibi hebele hübele diye üsteliyorsun. Tutturmuşsun bir Harun Yahya da Harun Yahya diye gizli fanı olabileceğinden şüpheleniyorum. Siz yerine sen dediğim için Bilal'le ya da arkadaşınla muhabbet ettiğini falan mı zannediyorsun? Laubalilik, lakayitlikte sınırları aştınız. Azıcık edep yahu!

Ettiğin iki sözden biri kişiliğinin yansımaları. Üstteki kalın yazılara bakarsan bunlardan sonra bile seni adam yerine koymamı ve cevap vermemi bekliyorsun, bekleme.

Adam yerine koymamak: Adamdan saymamak, varlığını kabul etmemek.
[+] 3 üye onaz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkes bi uzman bi uzmanki gozlerim yasardi. Biyolog falan olun okuyup da bosuna gitmesin
[+] 3 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Konu hakkında yazmadan bir 5 dakika araştır ondan sonra ciddiye alınırsın.

http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/6650
http://www.baharkilic.org/page/Fosil.aspx
[+] 3 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@onaz

@Probang sorularına cevap verse bile sen ad hominem yapmaktan çekinmiyorsun, tartışma etiğine asıl uygun olmayan senin davranışların ama hep karşıyı suçluyorsun.

Eğer bin kere denilmesine rağmen halen saçma sapan yazılar yazılırsa buna en ağır eleştiri bile getirilebilir, Probang yine hafif cümleler kullanmış...
Ara
Yav boş tartışma, birbirinizi kırmaya değmez. Evrim varsa nolcak yoksa nolcak. 100 sene sonra hiç birimiz olmayacağız nasılsa. Evrimi insan hayatına benzetirsek 100 sene evrim için sakalın uzamasından bile kısa bir süre ve biz o kadarlık kısmı bile görmeyeceğiz.

Bazen bakıyorum da böyle normalde konuyla alakasız kişilerin bi tartışma esnasında sanki teoriyi kendisi sunmuşcasına savunması çok garibime gidiyor. Bunları araştıran geliştiren adamlar bile sizin kadar sert tartışmıyordur. Kendi teoriniz olsa bu kadar savunmazsınız herhalde.

Kahvede tartışır gibi tartışın lütfen. Mecliste kavga eder gibi değil. Buradan çıkacak bir sonuç veya karar olmayacak. Herkes yine kendi bildiğini okuyacak. Karşınızdaki kişiye saygılı olun ve fikirlerinizi empoze etmeye çalışmayın.
Sic Parvis Magna
[+] 7 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@onaz

Konuya attığın ilk yorumdan itibaren, hiçbir şey bilmemene rağmen itici bir uslupla burada tartışmaya girmişsin.

Bilgi yok, laubalilik fazlasıyla var. Senin tartışma uslubunun aynisini taklit ederek yazdığın herşeyi çürüttüm.

Bana verebilecek tek bir cevabın bile yok, klasik olarak üsluptan dem vuruyorsun. Bu üslup senin uslubun benim değil. Aynı konuda farklı kişilerle gayet saygılı konuşuyorum. Çıkıntılık yapana gerekli dersler verilir, bizde böyle.

Bir sonrakine birşeyleri öğrende gel dostum, belki içerik üretebilirsin.
Ara
(19-07-2017, 11:58)altnkurt : Yav boş tartışma, birbirinizi kırmaya değmez. Evrim varsa nolcak yoksa nolcak. 100 sene sonra hiç birimiz olmayacağız nasılsa. Evrimi insan hayatına benzetirsek 100 sene evrim için sakalın uzamasından bile kısa bir süre ve biz o kadarlık kısmı bile görmeyeceğiz.

Bazen bakıyorum da böyle normalde konuyla alakasız kişilerin bi tartışma esnasında sanki teoriyi kendisi sunmuşcasına savunması çok garibime gidiyor. Bunları araştıran geliştiren adamlar bile sizin kadar sert tartışmıyordur. Kendi teoriniz olsa bu kadar savunmazsınız herhalde.

Kahvede tartışır gibi tartışın lütfen. Mecliste kavga eder gibi değil. Buradan çıkacak bir sonuç veya karar olmayacak. Herkes yine kendi bildiğini okuyacak. Karşınızdaki kişiye saygılı olun ve fikirlerinizi empoze etmeye çalışmayın.

Her tartışmada bu tarz konuyla alakasız yorumlar atılıyor. Bugünün hediyesi altnkurttan gelmiş. Ne zaman siyaset ya da herhangi birşeyde bir tartışma olsa böyle duyar kasıcı mesajlar geliyor. Tartışmayacaksak, tartışmalar olmayacaksa forumlar neden var? Forumda 200-250 kişi selam, merhaba, iyi akşamlar diyip çıkacak değiliz. Tartışmak için buradayız. Tartışma, tartışanları geliştirir. Karşılıklı bilgi alışverişine neden olur. Niçin korkuyorsunuz tartışmaktan? 

Geçende adamın biri siyaset konusunda, konu siyasete kaçıyor dikkat edelim tarzı birşeyler yazmıştı.

Gelelim şu savunma meselesine. Evrim ve evrim bilimine bizim gibi ortadoğu ülkelerinde öcü gibi bakılıyor. Evrim direkt olarak yaşam ve köklerine indiği için yaratılışçı çevreden bir tehdit olarak görülmekte. Wallace olsun, Darwin olsun daha düşüncelerini yayınlar yayınlamaz klise ve dindar insanların lincine uğramışlardı. 

Tıp Fakültesi okuyan birisi olarak, EVRİM konusunun hassas bir konu olup sırf dini nedenlerle buna saldırıldığını görmen gerekirdi.

Kırmızı renk yaptığın alana bakalım. Forumlarda yenisin bildiğim kadarıyla. Bu Evrim tartışmalarına 6-7 senedir farklı platformlarda dahilim. Bu tartışmalara evrim varsa şimdiki maymunlar niye insan olmuyor kafasıyla girip daha sonra evrimi kabul eden birçok kişi var. Hatta bunlardan bazıları aramızda şuan(az tartışmazdık kendisiyle), istiyorlarsa geçirdiği ''düşünce evrimi'ni bize açıklayabilirler belki faydası dokunur arkadaşlara.
Ara
Yav Pro'cum tartışın. Ben tartışmayın demedim aksine tartışın dedim. Ama kahvede tartışır gibi tartışın. Buradan net bir sonuç çıkması bile çok düşük bir ihtimalken fikirlerinizi gerek sağdan soldan bulduğunuz şeylerle gerek de videolarla alıntılarla vs karşınızdakine dikte etmeye çalışmayın.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.