[MP] EU4 - Minor Multiplayer: Şubat 2019
(31-03-2019, 02:31)mlhblkc : ???

Wat8.jpg
Ihanet mi? Bir onceki oyun gununde Bahmanis, Malwa ve Bengal ittifagina 3 oyuncu olarak hazirlikli olarak girdik ve sonucunda hem Hurmuz oyuncusu hem Kilwa oyuncusu hem de ben toprak vererek savastan cikmak zorunda kaldik. Cunku bizi yendiler. Sandigimizdan cok ama cok guclu ciktilar. Ordu sayilari bizim 2 katimizdi ve yenisemiyorduk. Bu savas sonunda Kilwa zayif dustu ve oyundan cikmak zorunda kaldi. Simdi gelip burada ihanet ettiler demen ne kadar komik kaciyor? @mezamorta
Sana ai savas acti nedenini biliyor musun peki? Kirimla savasiyordun, borcun var diye asker sayini az tutuyordun, teknolojik olarak Malwa'dan 3 tech. gerideydin. Buyuk ihtimal 2 level kaleyi 40k asker ile kusattigindan manpowerinda bitmisti. Ai oyuncular gibi dusunmuyor maalesef. Zayif gordugu an saldiriyor. Ben sana savas acildigi sirada disaster yemistim, manpowerim sifirlanmisti senin yaninda o 3 ulke ile savasamazdim ki zaten sende direk peace verip 2 toprak verdin. 2 toprak icin boyle cirkin ithamlarda bulunman cok yazik. Agresif bir sekilde etrafina saldiran sensin, ben degil. Kendin truce bozarak Nepal'e saldirmistin hatirla. Ben sakin bir sekilde kendi cografyamda hayatta kalmaya calisirken bana saldiriliyor (ai tarafindan) sen de onlarin yaninda yer aliyorsun. Sana para teklif ediyorum savastan cikman icin ama sen kabul etmiyorsun, Hurmuz oyuncusu ulkenden %99 skor alinca aklin basina geliyor gelip agliyorsun. Ben senden savastan cikmani kibarca ilettim, para teklif ettim ama sen Hurmuz topraklarini istedin?  Simdi kendini benim yerime koy ve dusun muttefigin senin savas dusmaninla savasa geliyor ve muttefigini parcalayip dusman oyuncu ulkesine toprak vermeni istiyorsun? Kulaga ne kadar absurd geliyor bir dusun isterim.M
senle uğraşamam benim kendi oynayışımla ilgili iyi veya kötü oyuncu olmam boş tartışma çünkü bahsettiğim bu değil. Ben Jax savaşa girdikten sonra defalarca ep attım Manipülasyon yapma boşuna sadece işine gelmedi jax wp atmazsanız çıkarım dedikten sonra o anlaşmayı yaptıznız benim eleştirdiğim kısım başka. Dikkatli okur musun
Ara
Gercekleri soylemek ne zamandan beri manipulasyon oldu? Ragusa oynamistin sonra Ozbek'e geldin simdi de Babur'desin yorum yapmama gerek yok gorunuse bakilirsa ayrica kalbini kirmak istemiyorum bir oyun icin. Malaya devleti ile olan yillardir suren dost iliskilerimiz ve cikarlarimiz dogrultusunda boyle bir enforce geldi. Hayir onu gectim savasi Bahmaniler aciyor. Bahmani'ye offer yapinca sana 1 toprak bile vermiyor Hurmuz'den sen gelip bir suru toprak istiyorsun :)))
Ara
20190330213628_1.jpg?width=841&height=473

Toprak paylaşımında anlaşamadığımız için sunset brotherhood sona ermiştir. Kendilerine bundan sonraki yaşamlarında başarı dileriz. Bu da son fotografımız olsun
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-03-2019, 01:30)necmi :
İrlandalı denizcilerin bestelediği bir şarkı.
+%10 Navy Morale

şarkıyı dinleyince onun +%10 moral değilde +%10 ceza korkusu olmadığına emin  misin diye sorasım geldi

20190331002450_1.jpg
Dünya'daki neredeyse diğer tüm ülkeler sadece savaşa odaklanmış birbirlerini öldürürken biz Saksonya olarak müzikte çığır açıyorduk
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bize toprak vadedip savas cagirip sonra da sozunden donenlerin inlerine girecegiz. Kimse korkmasin, kimse yilmasin, devir Inka'nin devridir.

Aydinlanma'nin ,uygarligin besi Inka

unknown.png

Guclu donanmamiz Ispanyol donanmani dovuyor

unknown.png

unknown.png

Ispanya ile girdigimiz bu savasta tek istedigimiz kendisinin Fildisi'nden  cikmasi. Tum Dunya devletlerine deklare ederiz ki, Inka'nin ticaretini Karayiplere akitamayacagi topraklarda isi yoktur. Avrupa kitasindan ne olursa olsun toprak alinmayacaktir.Ispanya eger diretirse ordularimizi istemememize ragmen Iberya'ya da getiririz. Kendisi icin Inka ordularinin Iberya'ya girmesi buyuk bir prestij kaybi olacagindan baris antlasmamizi ivedikle kabul etmesi kendisinin iyiligine olur.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
330px-Georgia.png
Osmanoğulların zülmüne karşı direnen tek ortodoks ülkesi olarak çok zorluluklar yaşadık. Önce Sırbistan, sonra Bizans ve en sonunda Karamanoğulları annexlendi. Malesef Karamanoğullarını yeniden dirilten gibi ülkeler yoktu arkamızda. 3 savaş kaybedip öz topraklarımızdan göc etmek zorunda kaldık. Bu süreçte acem diyarlarındaki halkları ortodoks dini ile tanıştırdık. Ama sonunda vatanımıza geri dönme vakti geldi...
Ara

5c3108ac48eea34b35d836cc779900e6.gif

İrlanda Adası
1444-1620
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
[+] 1 üye necmi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1714 Oyuncu Haritası

Oyuncu_Haritas_1714.png
Ara
Benim yegane kolonim niye boyanmadı
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
tunus oyuncu olsa iyi olurmuş :D
Ara
(31-03-2019, 15:33)gLo1NN : tunus oyuncu olsa iyi olurmuş :D

Tunus oyuncuydu zaten, kural ihlalinden dolayı çıkarıldı.
Sic Parvis Magna
Ara
(31-03-2019, 15:36)altnkurt :
(31-03-2019, 15:33)gLo1NN : tunus oyuncu olsa iyi olurmuş :D

Tunus oyuncuydu zaten, kural ihlalinden dolayı çıkarıldı.

hmm yazık olmuş :(
Ara
Selamlar, hatırlayacağınız üzere etkinlikte oyun günü sonrası güç yüzdesinde 1. olan oyuncunun %5 zafer yüzdesi edinmesi şeklinde bir sistemimiz var. Güç yüzdesi gibi bu zafer yüzdesi de ilk defa denediğimiz bir sistem, ancak güç yüzdesinden farkı biraz fazla ilkel kalması. Bu sisteme yönelik @jax61 ve yanlış hatırlamıyorsam @fodunkiran'ın çeşitli önerileri olmuştu, bu etkinlikte olmasa da önümüzdeki etkinliklerde uygulayabileceğimiz daha "az ilkel" bir sistem geliştirdik.

Eski sistemde zafer yüzdeleri son oyun günü neticesinde şu şekildeydi:
  1. Prusya %25
  2. İnka %10
  3. Kara Del %5
  4. İsviçre %5
Yeni sistemin farkları kabaca şu şekilde:
  • Zafer yüzdesi oyuncuların zafer puanlarının toplam yüzdeye vurulması şeklinde hesaplanıyor.
  • Sadece 1. oyuncu değil, her oyun günü sonrası ilk 5'e giren oyuncular azalan miktarda zafer puanı elde ediyorlar.
  • Oyuncuların elde ettikleri zafer puanı miktarı oyun ilerledikçe artış gösteriyor.
Yeni sistem bu etkinlikte uygulansaydı, mevcut zafer yüzdeleri şu şekilde olurdu:
  1. Prusya %28.3
  2. İnka %16.7
  3. İsviçre %15.1
  4. Malaya %14.4
  5. Hollanda %7.3
  6. Kara Del %5.5
  7. Kilwa %4.9
  8. İspanya %3.9
  9. Kurland %2.7
  10. Tunus %1.2
  11. Yemen %0.2
[+] 5 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bern Antlaşması :Sadece Avrupa ülkeleriyle ve tüm Dünyadan gizli bir şekilde, uzun süre süren karşılıklı müzakereler sonucu belli Avrupa ülkeleriyle ortak bir karara vardığımızı müjdeliyoruz. Avrupa'nın önde gelen ülkeleri olarak eskimiş ve tarihin tozlu sayfalarına karışmış Kutsal Roma İmparatorluğu yerine, Avrupa içinde yaşanan sorunları diyalog yollarıyla ve huzur içinde çözecek yeni bir yapı kurduk. AVRUPA BİRLİĞİ adını verdiğimiz bu yapının tüm amacı, Avrupa'nın refahı ve Dünyadaki liderliğini sağlamak olacaktır.

Bern Antlaşmaşmasına İmza Atan Devletler:

PRUSYA
İSVİÇRE
HOLLANDA
İSPANYA

Baslksz-1.png
Europe First!
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uzun süren savaşların sonunda kaybedilen onca insanların bizlere öğrettiği tek gerçek sonuca ulaşamamız oldu. Avrupa içerisinde olan bu dört büyük devlet sadece kendilerini yıpratıyordu. Bunun sonucunda Avrupa dışı ülkeler kendi aralarında iyi geçinerek bizleri yakalama fırsatına eriştiler. Ancak bu anlaşma itibariyle buna son veriyoruz. Büyük birlik kurulmuştur. Kıbrıs ve İrlanda devletleri önceki savaşlarda yetersizliklerinden dolayı bu birliğe alınmazken Saksonya ise yaptığı hainlikler itibariyle birlik dışında tutulmuştur. Hedeflerimiz Avrupa içerisinde barış olmak üzere savaşları Avrupa dışına taşımak olacaktır. Bu sebeple bugüne kadar rahat bir biçimde hareket eden Avrupa dışı devletler bu anlaşmadan sonra büyük korkularınızla yüzleşmeye hazır olun. 

Bu mesaj Büyük İspanya-İsviçre-Prusya-Hollanda paktının ilanını doğrulamaktadır.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avrupa devletleri olarak artık birbirimizi yemek yerine hepimizin sahip olduğu diğer genişleme alanlarına birlikte yönelerek ekonomik ve siyasi olarak işbirliği yapma kararı alınmıştır. Hollanda ve İspanya dostlarımız Amerika ve Afrika yönünde büyürken Prusya ile İsviçre Sınırlarını Avrupa ve Asya'da büyütecektir
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tarihe 1 Nisan anlaşması olarak geçecek bu anlaşmayı görmek Antep Cumhuriyetini memnun etmiştir Avrupa da toprağı olan bir devlet olarak birliğe katılma müzakereleri için başvuruda bulunuyorum.
Ara
(01-04-2019, 16:25)fodunkiran : Tarihe 1 Nisan anlaşması olarak geçecek bu anlaşmayı görmek Antep Cumhuriyetini memnun etmiştir Avrupa da toprağı olan bir devlet olarak birliğe katılma müzakereleri için başvuruda bulunuyorum.

Antep Cumhuriyeti de Avrupa Birliğine katılacak merak etmeyin. Bir bayrak değişimi söz konusu ama, haritanın da griye boyanması lazım.
Ara
Bizi belki haritadan silebilirsiniz fakat sonrasında tekrar gelir o ülkeyi haritadan sileriz. Çünkü biz yüce Antep halkıyız bize düşmanlık edenin sonu hoş olmaz. Bunu Osmanlı'nın yaşadığı gibi başka devletlerde tecrübe etmeye istekli anlaşılan.
Ara
Çarşamba gunu gecikebilirim .hatta gelemeyebilirim.1 saat koruma istiyorum.1 saat sonrası gelmezsem aı devam. İsteyen gönüllü varsa Çarşamba günü Malaya bakabilir. @Ferreke
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.