Anket Başlığı: Multiplayer kaç gün olsun?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
3 gün 20:00-24:00 arası

7 77.78%
4 gün 21:00-24:00 arası

2 22.22%
Katılımcı sayısı: 9 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

[MP] EU4 - Multiplayer : Mart 2017
arkadaşlar sanıyorum mpden ayrılma vakti. bunun kişi ya da kişilerle alakası yok. genel olarak bu ayki mpye zaten pek katılasım yoktu. zira uzun zamandır mp düzenliyoruz ve baya baydı..genel olarak hem günler benimle uyuşmuyor. hem de baya baya sıkıldım ..bu sebeple fransa boştur arkadaşlar. isteyen geçebilir. ekonomisi iyi, ordusu sağlam (largest army ) ..

devam eden arkadaşlar kusura bakmayın.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Kuruldu.
Oda İsmi:Strategyturk
Şifre:st
Ara
kamchadals, işte koloni filan yapıyorduk sonra battık, dükkanı kapattık bizde.
[+] 1 üye Najenda nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Genel Dünya Haritası
79EC450DE232A6BCF7C7DCE608345F2691B61729

Avrupa

9AEB1C78831AEECC1962BBA5D75A2AC8DDD24A16

Asya

37D952641EB6AF69E6506B996A6DE669E99A8DB2

Great Power Haritası

12960EBC683283C7E7B2E8FE93927582667929F3

Great Power Listesi

A363B3C02B25FE55C38F5AAF9A27C9FCBAE4B8DD

Oyun Cuma 21:00 da devam edecektir.
Bugün galiba 10 u bulduk rehost sayısında.Hasan abi nin laneti diyelim bilemiyorum :D.
Osmanlı hakkı olan Roma'yı kafir Papalığın elinden almıştır.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun maşAllah çok güzel ilerliyor gibi gözüküyor. Karşımızda güzel bir Osmanlı var. ve olası Osmanlı, Prusya ittifakında Fransa'nın supportu ile ortada Au kalmaz benim düşünceme göre. Bu oyunda favorim osmanlı ve avrupa'yı hakimiyeti alanına alacak ama bu yolda en ufak hata da bitebilecek.. Rusya ve Ming arasında güzel bir hakimiyet savaşı olacak. Ternate göz kırpmaya başlamış ikinci bir malacca vakası olabilir. Britanyanın eksiğini isveş sanırım doldurmaya başlamış. İspanya ve fransa hakkında amerika kıtasından ss olmadığı için yorum yapamayacağım. hepinize iyi oyunlar beyler :)))

Edit: Shongai eğer teknolojiden ilerlerse ispanya ile kafa kafaya girebilir benden söylemesi, Hindustana'da benden selam olsun :D
Ara
Oyun güzel ilerliyor, benim de favorim İsveç :).Amerika yı almayı unutuyorum hep yarın atarım, bütün Amerika'yı İsveç kapatmış durumda bir de başkenti Grönland daydı en son, yani Kuzey ve Orta Amerika'yı direk kendine bağlamış durumda.Dün güzel savaşlar yaşandı, Fransa Prusya- Avusturya İspanya ikilisine karşı güzel zaferler elde ettiler.Önceki oyundan kalan Rusya-İsveç Osmanlı savaşında ise İsveç zafere ulaştı.Savaşlar genelde Finlandiya tarafında yaşandı ben de de o taraflar buzlu olduğu için resim alamadım.Bu tarz savaşların resmini görürsek güzel olur diye düşünüyorum.Bir dahasına bekliyoruz arkadaşlar.
Ara
7o52uh4i.jpg
あなたのすべてに良い一日

Ming Imparatorlugu`nu reforme olmadan biraz daha yipratmak ,Hindistan`dan uzaklastirmak ve Mancurya`daki victory kartlarimizi almak uzere actigimiz 2.Ming - Hindistan , Japonya Savasi`nda zafere cok yakindik ki Osmanli Imparatorlugu`nun mudahalesi sonucunda hazin bir yenilgiye ugradik,Osmanli`nin Ming gibi kendine rakip bir ulke ile muttefik olmasini anlamsiz bulsakta kendisine yonelttigimiz haksiz iddialar icin tum imparatorluk adina ozur dileriz.Savasta,tek tesellimiz Cin donanmasi`nin guclu Japon donanmasi tarafindan okyanusun diplerine gonderilmesi oldu.Biz elimizden geleni yaptik artik kimse niye bize reformdan once Ming`i durdurmadiniz deme hakkinda sahip degildir.

Gelisen ve guclenen Ternate Kralligi`ni selamlar,Ming`e karsi kendilerini degerli bir muttefik olarak gordumuzu soylemekten cekinmeyiz,yapilan antlasma cercevesinden Ternate`nin toprak butunlugune saygi duydugumuzu bir kez daha yenilemek istiyoruz.
Ara
Wiensiz ottp otto değildir berkay
Ara
Japonya hükümdarına saygı duyuyoruz ama sırf Ming'i zayıflatmak için bu kadar gereksiz işe ihtiyaç varmıydı orası sorgulanır. Ternate ise kendi seçimini kendisi yapıcak. Bugüne kadar kendisini hiç tehtit etmedim ve oyuncuları yoketmeye oynamadım üzerine sizlerden 2 tane ofansif savaş aldım. Olası bir Ming yenilgisinde acaba kendisi orada varlığını sürdürebilirmiydi ona göre karar vermeli.
Ara
(23-03-2017, 20:25)HulkSpider03 : Wiensiz ottp otto değildir berkay

Roma yetmez mi ?
Ara
Romayı kanuni de alırdı ama wien...
Ara
Ternate krallığından tüm dünya halklarına
Ne çok sevenimiz varmış be :)
Ara
Kuruldu.
Oda ismi:Strategyturk
Şifre:st
İspanya ve Etiyopya-,Songhai ikilisinden birine devamlı olmak kaydıyla oyuncu alabiliriz.
Ara
İspanyayı aldım
Ara
Epey ilginç oyun oldu.

Osmanoğulları her yerde, tabi Habsburg laneti de

20BDD3437C05CD3F7FEC5A43036B35A7B35AA64F

Protestan Japonya olunca hal böyle oluyor :D.

9017848747DDC3A6C48B7C2994D4020B33B52691

Patlayan Dünya Savaşı sonrası diplomatik haritalar
Osmanlı Diplomatik haritası
4D7208A0E0C50074CA344BEA31EE9F52622BDEE7

Avusturya Diplomatik haritası

376EF5504B119AA99F0336A6F6C5AA66DF951196

Fransa Diplomatik haritası

A626B301096DD0ECD11DBBFF2CA1C98BE03F6853

Bize beylik diyen büyük imparator yine kaybetmiştir.

[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben Ki, Tirol, Styria, Bavaria, Krakow Ve Venedik Dükü, Macaristan Ve Bohemya Kralı, Avusturya Arşidükü Ve Kutsal Roma İmparatoru. İmparatorluk İçindeki Güney Birliğini Sağlamış Bulunmaktayız. İmparatorluğun Güneyindeki Tüm Prenslikler Devletimize Bağlılıklarını Sunmuşlardır. Bu Sırada Zaten Kralı Olduğumuz Macaristan'ı Direk Olarak Devletimize Bağlanmıştır. Bunun Ardından Aç Gözlü Osmanlılar Barış Halinde Bulunan Devletimize Savaş İlanında Bulunmuşlardır. Bunun Üzerine Ülkemizin Gençleri Silahlarını Kuşanmış Ve Savaş Alanına Hareket Etmişlerdir. Dağlık Bir Bölgede Bulunan Karnten Şehrimizdeki Kaleyi Kuşatırken Kendilerine Saldırdık Ve Mağlubiyete Uğrattık. Bunun Üzerine Constantinople'e Kadar Kovaladık. Bu Savaş Sırasındaki İsveç'in De Desteğini Unutamayız.

78D1228F0D9C852B3A618013BCD1A48C3ABD8C4B

Bunu Fırsat Bilen Ruslar Ve Çinliler İse Prenslerimizden Biri Olan Prusya Ve Kadim Dostumuz İsveç'e Savaş İlanında Bulunmuşlardır.

53619A4AF6490F0B97A895C84F42DCB2CEAA2BAC

Bundan Sonra Fransız Topraklarına İlerlenip Paris İşgal Edilmiştir, Ardından Osmanlı Ve Fransız Askerlerine Karşı Saldırıya Geçilmiş Ama Ne Yazık Ki Malübiyet İle Sonuçlanmıştır. 600 Bin Gencin Çatıştığı Bu Muharebede İki Tarafta Ağır Kayıplar Almıştır.

563FD0B8FE59D988E2297839105631043B87F316

Bu Savaşın Ardından Avusturya Ekonomisi Güçlenmiş, Borçlar Ödenmiş, Ordular Güçlendirilmiştir.
WhaW8Am.gif
Ara
Hindustan oyuncusu sebep belirtmeksizin katılmadı, o yüzden koruma almadı.Bir sonraki oyun tekrarlanmaması dileğiyle.
Ternate oyuncusunun mazereti vardı ülkesi ofansif savaşlara kapalıydı fakat ai nin Japonya ya saldırması sonucu 2 toprak kaybetti.

Genel Dünya

D3DA3B2167012625A67B59C1F945D48075EE2A47

Kuzey Amerika

A8056E28C2F663D1C5F5E8BE0DE402F5EC5C3A49

Güney Amerika

5896051A71B990B89A4F9091D96CF5E610F3A81C

Asya

21C298993F42AE3082FE1CFF95164B2B72F73D07

Great Power haritası

32254C580DF5074623D45FA302ADF89FA654F266

Great Power listesi

B02FD4B87DD3DEF814886B9EB41CF69596EDE870
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O değil diplomatik map de Avusturya çok yalnız ve gang yemiş gibi olmuş :D.
Savaşları kısaca özet geçmeye çalışayım.Avusturya nın Macaristan ı ilhakı sonucu savaş çanları çalmaya başlamıştı.Avusturya için talihsizlik olan şey 2. victory cardlarımızın Fransa ile çakışmaması üstüne ikisinin de ayrı ayrı Avusturya bölgelerinde olmasıydı.Biz de Fransa ile konuştuk victory card larımızı almak üzere savaş ilan ettik.Saldıran taraf Osmanlı-Fransa karşılarında Avusturya-İsveç ve İspanya(ai) vardı.

İlk olarak Fransa hızlıca İspanya'ya girip barışı imzalatacaktı sonrasında orduları birleştirmeyi düşündük ki en iyi yapılacak iş buydu.Savaş başlarken en geniş ordu bendeydi(240 bin) Avusturya da ise (yanlışsam düzeltsin) 150 bin kişiye yakın ordu vardı.Ben ordumun büyüklüğüne de güvenerek direk saldırmayı tercih ettim tek başıma.Tabi bizim Fransa ile birlikte ordu sayımız ve gücümüz üstlerindeydi fakat İsveç Prusya ile dosttu ve ondan geçiş alarak rahatça Avusturya'ya gelebildi.Ben İsveç ordularının bu kadar erken gelmesini beklemiyordum açıkcası o arada Karten ve Treviso yu düşürerek Fransa ile aramda hat oluşturmayı planlamıştım.İsveç ordularını erken getirince Balkan cephesinde sayıca gerice düştüm ve Karten de saha dezavantajıyla birlikte ağır bir yenilgi aldım.

İkinci aşamada ordum toparlana kadar Zagreb ve Visoki de kalelerim düştü, savunma hattını ise Bulgaristan'a koydum.Bu sırada 20 bin kişilik İsveç ordusunun üzerime saldırması sonucu imha etmem ile gaza geldim denilebilir ve parçalı ordularına saldırdım ki bu büyük bir hataydı.Sayıları fazlaydı ve yine savunan avantajını alarak bana kötü bir mağlubiyet tattırdılar.Bu mağlubiyetin üzerine Anadolu ya çekilmeye karar verdim.

Bu arada İspanya işgali bitmişti ve savaştan çıkardık.Fransa hızlıca İtalya'ya dönse de İtalya da çok fazla Avusturya kalesi vardı ve birleşmemizi engelliyordu.Fransa kuşatma yaparken ben de Anadolu da tekrar ordularımı yeniledim.Tabi bu yenileme sırasında Edirne de maalesef ki düştü.Sonrasında Rusya'nın Prusya'ya savaş ilanı sonucu İsveç az miktarda askerini çekti ve ordu olarak eşitlendik Balkan cephesinde.Öyle bir hal almıştı ki onlar İstanbul'u kuşatsa ben kazanacaktım fakat ben saldırırsam onlar.Böyle sinir harbiyle bir kaç ay geçirdik.Derken aradığım fırsatı Avusturya'nın kuşatmaya giden ordusu ve büyük bir İsveç ordusunun uzakta olmasını görmemle yakaladım.Edirne'ye Bursa ve İstanbul üzerinden çift taraflı yaptığım saldırı sonucu Avusturya-İsveç birleşik ordusunu İstanbul kapılarında durdurduk.

Kaybettiğim kaleleri geri alırken bu sefer Fransa üzerine yüklenmeye karar verdiler.İtalya'yı kuşatan dağınık Fransa ordularını birleşemeden yakaladılar ve Fransa geri çekilmek zorunda kaldı.Burada bence en kritik hatalarını yaparak Rusya savaşını bitirmeye karar verdiler ve Doğuya gittiler.Fransa üstüne gidip onu savaştan çıkarabilme şansları olduğunu ve kaybedeceğimizi düşünmüştüm.
Müttefik Avusturya-İsveç güçleri Rusya cephesini kapattıklarında Viyana düşmüş ve İtalya üzerinden Osmanlı-Fransa ordularının birleşimi sağlanmıştı.Bu saatten sonra pek şansları kalmamış gibiydi.Seri şekilde ordularımız Prag'a ilerlerken İsveç Calais tarafından Fransa'ya çıkartma yaptı.Fransa askerlerini Calais'e geri çekiyordu ki ben bunun tuzak olduğunu düşündüm ve kalmasını istedim.Fransa ordusunun büyük bir kısmını Calais taraflarına yolladı fakat Avusturya da oraya gelmişti ve Fransa ordularını yendiler.Sonrasında Paris i işgal ettiler.Bizse Fransa içlerinde ordularımızı topladık ve Nemours da büyük çarpışma yaşandı.Haklı bir galibiyet elde ettik.İsveç orduları Danimarka'ya giderken Avusturya orduları Almanya'nın içlerine kaçtı.Savaş yorgunluğu 20 ye yaklaşan ve başkenti bir kaç yıldır işgal altında kalan Avusturya sonunda pes etti ve anlaşmayı yaptık.
Anlaşma sonucu zengin İtalyan toprağı Milan Fransa'ya bırakıldı.Avusturya şehri Krain Osmanlı kontrolü altına girdi.Macaristan'a ise hakkı olan Budapeşte dahil olmak üzere birçok toprağı geri iade edildi.

Savaşı kazanmamızda önemli bir pay da Rusya'ya ait.Rusya kendi çıkarları için fırsat bulup önce Avusturya'ya sonra İsveç'e threaten war larını kabul ettirmişti.Son olarak ise Prusya'ya atınca savaş patlak verdi.Savaşmayı isteyip istemediğini bilmiyoruz ama kendi açısından kayıpları oldu.Bizim açımızdan da bütün İsveç ordusunun cepheye gelmesini belli bir süre engellemesi yarar sağladı.

Ming ise savaşı fırsat bilerek Sibirya daki İsveç toprakları için İsveç'e savaş ilan etti.Gördüğüm kadarıyla sıcak çatışma olmadan da istediğini aldı.İsveç'in zaten o taraflara gidecek durumu yok gibiydi.

Gittili geldili şekliyle bayağı güzel bir savaş oldu.Karşı tarafı tebrik etmek lazım.Açıkcası ben Avusturya'nın arada tost olacağını düşünüyordum ve kolay bir zafer beklemiştim.Dediğim gibi zorlanmamızın en büyük sebebi ordu birleştirememizdi onlar da bunu çok iyi değerlendirdiler ve tek cepheden yürüdüler.

Son olarak 'Victory Card Kurallarına' sonradan eklediğim ''Victory Card ı çakışan ülkeler müttefik olamaz.'' maddesinin dün işe yaradığı ve önemli olduğu görüldü.Avusturya benimle Fransa arasında tek kalmıştı ki Fransa ve Osmanlı'nın vc leri aynı Avusturya bölgesine çıktı.Bu da ittifağımızı sonlandırdı.Bu hem Avusturya'ya yaşama şansı, hem oyundaki dengelerin değişmesi açısından güzel bir olay oldu.
1650 yani son Victory Card öncesi müttefiklikler:Osmanlı-Fransa Avusturya-İsveç İsveç-Prusya Fransa-Rusya
1650 sonrası müttefiklikler:Osmanlı-Prusya Fransa-İsveç Avusturya-İsveç Fransa-Prusya
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ming İmpatorluğu olarak büyük seferlerimize devam ederek işaretlenen bölgelerde fetihlerimizi sürdürmüşüzdür. Öncelikli olarak büyük dünya savaşına resmi olarak katılmış gözüksekte tek bir askerimiz dahi ölmemiştir.

236850_screenshots_20170325041630_1.jpg
Ara
Misyonerlerimiz çalışıyor. :)

8370incil5630797.jpg
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.