Anket Başlığı: Multiplayer kaç gün olsun?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
3 gün 20:00-24:00 arası

7 77.78%
4 gün 21:00-24:00 arası

2 22.22%
Katılımcı sayısı: 9 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

[MP] EU4 - Multiplayer : Mart 2017
Multiplayer'a ben de katıldım.
Ara
Najenda

Kamchadals
Ara
Genel Dünya Haritası
4E018A5B8B270922D3F0EB2CC3CD13106368B827
Avrupa
B64A645028B4BDB1FC717E5EA9B8F16ABF70D913
Asya
98E54149E43801A622622BB072619C11BB83B19C
Afrika
865D3B71F9F645101BB6943E603D4A5125BFE9EE
Great Power Haritası
BA15F5B23C659B157FA671FF3D84A2017401E88C
Great Power Listesi
3AAACCC5CB86B8A797E090ABB6537805EA0187C6
Özel Çekim Ternate
F6A4BB658A44BEDDA275AD2AE3B2CC11939C4434
Özel çekim Japonya
A36F12CA256CDCCBFB0C108F250A9C5292EA0EE0

Oyun Pazartesi 21:00 da devam edecektir.

Osmanlı vs Avusturya, Moskova, Kastilya, Aragon Napoli savaşı birazdan resimleriyle birlikte gelecek.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Songai Devleti olarak bir çift lafımız var :

agata beya!! agata beya!! agata beyaaaa!!
Ara
Japonya ile Ternate kim ki zaten?Resimlerini bile atmaya degmez. :smiling:
Ara
Gözler güçlü bir Britanya arıyor mplerde.
Osmanlı Devleti olarak Kafkaslara inen ve açıkça Osmanlı düşmanlığı yapan Moskova Grandüküne karşı sefer kararını çok önceden almıştık.Sadece uygulamaya konulması gerekiyordu.Sınırlarında Osmanlı askerlerini gören Moskova ise müttefiki Polonya'yı satarak Avusturya'ya yanaşmıştı.Avusturya ve Kastilya ile müttefik olunca bizi durduracağını düşünen Grandüke bir şok etkisi yaşattık.
CC47B35DA9ED8F0DE38FC17C7E3F720768553EC4
6 ay sonra savaş açılıyor fakat karşımızda Polonya değil Avusturya'yı görüyoruz.
1399A48296BBDFBC233FB825EB227996C7FEFDED
Osmanlı diplomatik haritası.Şer odaklarının hepsiyle savaşıyoruz.
A5306118215577F06C4805D6FA871C6BB6A1E680
Moskova ordularının karşımızda hiç şansı yok.Bu savaşın ardından Moskova düşüyor.
7656DCEEC0E7FA6EF7E903AD58F6F886E90E5B89

Geri kalan savaşın resimlerini maalesef alamamışım.Kısa özet geçeyim:
Moskova'yı kuşatırken Avusturya bütün orduları ile Balkanları istila etmeye başladı.Kastilya ise savaşa neredeyse katılamadı çünkü bütün donanması Osmanlı tarafından batırıldı.Selanik önlerinde 40 bin paralı asker Osmanlı ordusu Avusturya'yı Viyana'ya kadar kovalasa da Krain de savaştaki ilk ve tek yenilgimizi tattık.Bu yenilgi üzerine bütün askerlerimiz Balkanlara çekildi ve Avusturya'yı Viyana'ya kadar kovaladık.Viyana kuşatılırken Avusturya beyaz barış isteğinde bulundu biz de kabul ettik ve Balkanlar cephesi kapandı.

Kastilya da ise Aragon ve Napoli'nin Balkanlara çıkarttığı küçük orduları imha ederek savaşa başladık.Gemisi olmadığı için asker indiremedi Balkanlara.Bunun yerine bütün Afrika'yı geçip bizi Ortadoğudan kuşatmayı tercih etti.Şam maalesef İspanyolların eline geçti.Fakat bütün İspanyol askerlerinin Ortadoğu da olduğunu haber alan Fransa kralı Kastilya'ya savaş ilan etti.Kastilya askerleri arkalarına bile bakmadan Afrika'ya doğru gitmeye başlamışlardı ki Kastilya elçisi bize beyaz barış teklifi iletti biz de kabul buyurduk.

Moskova ile teke tek kalmıştık fakat ordumuz Balkanlarda iken Moskova ve Ryazan kalelerini tekrar Moskova almıştı.Geri dönersek zafer kesin bizimdi fakat ordularımız yorulmuştu ve ülke ekonomik olarak zorlanıyordu.Moskova ile şu anlaşmayı yaptık:
-Kafkaslar tamamen Osmanlı yönetimine bırakılacak.
-Astrakhan kenti de Osmanlı yönetimine katılacak.
-Moskova belli bir miktar Osmanlıya para ödeyecektir.

Moskova ile sorunlarımızı savaş yoluyla bile olsa çözmüş bulunmaktayız.Grandüke tavsiyemiz Osmanlı genişleme alanlarına girmemesidir.Girdiği taktirde arkasına bütün cihanı da alsa Osmanlının gazabı ile karşılaşacaktır.
Ara
(18-03-2017, 01:55)sezar5 : Japonya ile Ternate kim ki zaten?Resimlerini bile atmaya degmez. :smiling:

sende zaten hala ternateye atarlan giderlen oyunda bak gör adam yerine konmuyoruz :P
Ara
(18-03-2017, 01:55)sezar5 : Japonya ile Ternate kim ki zaten?Resimlerini bile atmaya degmez. :smiling:

Kusura bakmayın.Normalde almıştım ama ülke değişince arada kaynamış.Düzenleyip getireceğim.Ternate Asya'nın incisidir.

Edit:Eklendi. @sezar5 @elninodokuz
Ara
Aynen nepalde tam alinmamis. Nepal o iki devletten daha güçlüdür. Onunda eklenmesini isteriz.
Ara
(18-03-2017, 02:35)Aeschyli : Aynen nepalde tam alinmamis. Nepal o iki devletten daha güçlüdür. Onunda eklenmesini isteriz.

biz adalar!! ülkesi olarak donanmamızın gücüne güveniyoruz sayın ming bey :D varsa şekliniz ternateye bekleriz demek isterdim ama hafif ürperme tırsıntı karışımı bir şey geldi :)
Ara
Adam almış götürmüş iberkay valla helal olsun.Şu fransayı ottoya kaptirmamanin yolu yok mu
Ara
@etzel Arkasında güçlü bir İberya birliği yanında ise bir savaşı bitirmeden öbür İtalyan devletine giren bir Avusturya olunca doğal olarak bu dostluk ortaya çıkıyor.Aslında biraz op bir müttefiklik ama birbirimizi daha hiçbir savaşa çağırmadık.Defansif olarak müttefikiz.

Savaşla ilgili de şunu itiraf edeyim.Aslında ben o ilk resmi aldığımda tam 'declare war' a basmak üzereydim ki evden birisi seslendi.Onunla konuşurken işte aradan 6 ay geçmiş benim hiç aklıma gelmemişti Polonya yerine Avusturya ile dost olduğu.Bam diye savaşı açtım bir baktım Avusturya askerleri Zagreb'i kuşatıyor :D.Cepheler böyle olsa savaşı yine açardım çünkü Kastilya'yı kitledikten sonra coğrafik olarak Au ve Moskova'nın ordu birleştirme şansı yok.Fakat Au'nun olmadığını varsayarak bütün ordum Kırımdaydı ve işgale Moskova'dan başladım bunun bana hem mp hem de skor anlamında çok götürüsü oldu.Bir de tabi İstanbul düşmesin diye basmak zorunda kaldığım paralı askerler var.Au olduğunun farkına varsam direk Viyana'dan kuşatmaya başlardım.Bu arada Au'nun ordusu gayet sağlam, Kastilya ve vassallarıyla birleştirip gelseler kebap olabilirdim.Güzel savaştı, savaşan herkese tebrikler...
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
dc77c11e4522061ccae5b2283cdcec73.jpg

Gunes`in Imparatorlugu`ndan tum Dunya guclerine  
こんにちは (Koniçiva).

Ternate Krali,sunu bilmelidir ki tum Endonezya bizim rightful claimimizdir.Malaya ticaretinden kazanilan altinlar,gozumuzu size karsi dondurmustur.Isterseniz,vassalimiz olarak diledigince koloni atmakta ozgursunuz.Eger bagimsizligi secerseniz Imperyal Japon Donanmasi ve Imparatorluk ordusunu devreye sokmaktan cekinmeyecegiz.Bununla beraber toprak paylasimi konusunda muzakerelere de acigiz.
Ara
(18-03-2017, 06:58)sezar5 :
dc77c11e4522061ccae5b2283cdcec73.jpg

Gunes`in Imparatorlugu`ndan tum Dunya guclerine  
こんにちは (Koniçiva).

Ternate Krali,sunu bilmelidir ki tum Endonezya bizim rightful claimimizdir.Malaya ticaretinden kazanilan altinlar,gozumuzu size karsi dondurmustur.Isterseniz,vassalimiz olarak diledigince koloni atmakta ozgursunuz.Eger bagimsizligi secerseniz Imperyal Japon Donanmasi ve Imparatorluk ordusunu devreye sokmaktan cekinmeyecegiz.Bununla beraber toprak paylasimi konusunda muzakerelere de acigiz.

Sizin yapmak istediğiniz müzakereyi biliyoruz siz bizim genişlemekte ve güçlenmekte olan krallığımızı çekemiyorsunuz ve genişleme alanlarını kısaltmak ve kapatmak peşindesiniz bizler doğru yolu bulmuş ve müslüman olmuş Ternate krallığı olarak hiç kimsenin boyunduruğu altında yaşayamayız ayrıca size şunu da belirtmek isterim ki bu iki okyanus adalar devletinin savaşması ancak ve ancak bizi yıkmak isteyecek ticaretimizden daha fazla gelir etmek isteyecek Ming imparatorunun işine gelecektir müzakereye biz de açığız ancak şunu bilmelisiniz ki asla bizim claimlerimizden fayda sağlayamayacaksınız ve bizi küçük duruma düşüremeyeceksiniz bizim Güneşin İmparatorluğuna sonsuz saygımız var büyük güçlere karşı her türlü ittifaka da açığız ancak savaşmaktan da çekinmeyeceğiz bilginize...
Ara
Ortada imparatorluğuzu ilgilendiren bir durum yoktur. Zira imparatorlugumuzun isine gelen bir durum olsaydı doğrudan dahil olup halledecek gücümüz vardır. Yanlış anlasilma olmasın.
Ara
Avusturya Ardüşük'ünün Kanuni gibi yazdığı kendibni övdüğü mektubu hüsran ile sonuçlandı
Ara
Ben Ki, İsviçre Lordu, Venedik Lordu, Freighschaft Lordu, Tirol Dükü, Styria Dükü, Avusturya Arşidükü, Bohemya Kralı, Kutsal Roma İmparatoru, Müttefiklerimiz Olan İspanya Ve Moskova İçin Savaşmıştır, Lakin Devletimizin Sakinleri Amaçsız Bir Hedefte Bulunmayı İstemediğinden Savaşa Son Verilmiştir. Bu Savaşın Ardından Hakkımız Olan Bohemya Tahtı Himayemiz Altına Girmiştir. Doğudaki Rusların Acınası Seviyedeki Orduları Hızlıca Osmanlı Orduları Tarafından Yenilgiye Uğratılmış Bizi 3 E 1 Durumda Savaşacak Hale Getirtmiştir. Buna Rağmen Kafirlere Karşı Savaştığımızdan Kendine Güvenen Avusturya Orduları Krain Şehrinde Osmanlı Ordularını Yenilgiye Uğratmıştır Ancak Savaşa Devam Etmemiştir. Moskova Knezine Önerimiz Sayının Değil Kalitenin Ve Özgüvenin Önemli Olduğunu Unutmamasıdır. İmparator Olarak Kuzeydeki Agresif Kendini Prusyadaki Kral İlan Etmiş Şahısı Da Unutmuyoruz Ve Kendisinin Bu Tavrına Son Vermesini Emrediyoruz. Aksi Takdirde Kendileri İmparatorun Gazabına Uğrayacaklardır.
WhaW8Am.gif
Ara
İlk cümleden sonra ciddiyetini kaybetti. :)
Ara
Berkay yine birinci olacak.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.