Evrim mi Yaratılış mı?
(19-07-2017, 18:15)altnkurt : Yav Pro'cum tartışın. Ben tartışmayın demedim aksine tartışın dedim. Ama kahvede tartışır gibi tartışın. Buradan net bir sonuç çıkması bile çok düşük bir ihtimalken fikirlerinizi gerek sağdan soldan bulduğunuz şeylerle gerek de videolarla alıntılarla vs karşınızdakine dikte etmeye çalışmayın.

Anaksimandros desek, validesine küfür ettiğimizi sanan adamlarla evrim tartışmaya çalışınca böyle uğraşıyoruz malasef.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anaksimandros !@#$%&£ Probang.
Sic Parvis Magna
Ara
Ortalık durulduğuna göre "işlevsel proteini oluşturan fonksiyonel amino asit diziliminin tesadüfen DNA molekülünü oluşturma ihtimalini" anlatan bir youtube linki de ben bırakıyorum.

[+] 1 üye onaz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evet, sıradaki?
[+] 3 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bildigim kadariyla evrim karsitlarinin ki su anda amerikali evangelist vb gruplarinin öncülük ettigi temel görüş şu, dunyanin aslinda 4.5 milyar yil degilde 10bin 6 binyil falan yasinda. Bu kadar kisa zamanda da evrim olmaz. Temel aldiklari sey bu, oyle olasilik hesaplari falan degil, oblar sonradan uydurulmuş mazaretler. Temel aldiklari şeyin ne kadar abzurd oldugunu aciklamaya gerek yok herhalde
[+] 4 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-07-2017, 11:58)altnkurt : Yav boş tartışma, birbirinizi kırmaya değmez. Evrim varsa nolcak yoksa nolcak. 100 sene sonra hiç birimiz olmayacağız nasılsa. Evrimi insan hayatına benzetirsek 100 sene evrim için sakalın uzamasından bile kısa bir süre ve biz o kadarlık kısmı bile görmeyeceğiz.

Bazen bakıyorum da böyle normalde konuyla alakasız kişilerin bi tartışma esnasında sanki teoriyi kendisi sunmuşcasına savunması çok garibime gidiyor. Bunları araştıran geliştiren adamlar bile sizin kadar sert tartışmıyordur. Kendi teoriniz olsa bu kadar savunmazsınız herhalde.

Kahvede tartışır gibi tartışın lütfen. Mecliste kavga eder gibi değil. Buradan çıkacak bir sonuç veya karar olmayacak. Herkes yine kendi bildiğini okuyacak. Karşınızdaki kişiye saygılı olun ve fikirlerinizi empoze etmeye çalışmayın.

İşte bu. Tartışmak eğlenceli aslında, karşındaki insana üstünlük kurma yarışı. :D
Ara
Hiçbirşey tesadüf değildir. Bilinç sahibi varlıkların oluşması da tesadüf olamaz.
Kişisel görüşüm.
Sessiz bir yolcu...
[+] 1 üye Führer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikle ben evrimin  kesin doğru olduğunu düşünmüyorum. çünkü yüzyıl sonra  evrimden daha doğru bir teori gelebilir. Çünkü evrim Darwinden beri gelişmesine rağmen hala eksiklikleri olan bir teori.

Mesela insan midesinde yağları sindiren lipaz enzimi üretiliyor. Ama lipaz enzimini mide ph'ında çalışması imkansız. Yani işlevsiz, boş yere üretiliyor. İnce bağırsağa da geçmiyor. Peki evrim midede lipaz üretimini nasıl açıklıyor? Bu doğal seçilimle olamayacak bir şey ve mutasyonla olma ihtimali de imkansıza yakın. Buna cevap vermeye çalışın.
Ara
evrim varsa ben yokum
giphy.gif
Ara
Evrim tabi ki, arkadaşlar önceki sayfalarda açıklamış ek olarak Evrim İnsan Maymundur demez.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Düşünmeyle olmuyor malasef bu işler.
[+] 3 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Probang Tamam da evrim bunlar körelmiştir diye bir şey demiyor. Kullanılmayan organlar körelir hipotezi Lamarck'a ait onun da doğru olmadığı şu an bilinen bir şey. Evrimsel mekanizmada körelme diye bir olay yok. 5 tane var. Onlarda
  1. Doğal seçilim/ayıklanma;
  2. Mutasyon;
  3. Rekombinasyon;
  4. Rastgele kalıtımsal sürüklenme (Random genetic drift);
  5. Gen akışı (göç).
     bunlar yani. Bu 5 olaydan hangisi mesela apandisin kullanılmayan işe yaramaz bir şey olduğunu açıklıyor?
Ara
(16-09-2017, 15:18)darkrad2 : @Probang Tamam da evrim bunlar körelmiştir diye bir şey demiyor. Kullanılmayan organlar körelir hipotezi Lamarck'a ait onun da doğru olmadığı şu an bilinen bir şey. Evrimsel mekanizmada körelme diye bir olay yok. 5 tane var. Onlarda
  2. Mutasyon;
  3. Rekombinasyon;
  5. Gen akışı (göç).
     bunlar yani. Bu 5 olaydan hangisi mesela apandisin kullanılmayan işe yaramaz bir şey olduğunu açıklıyor?

Bakış açın hatalı. Gen aktarımı sırasında oluşan yeni canlı kombinasyonundan en iyi hayatta kalanın dölü aktarılır. Zamanla kullanılmayan organ hiç kullanmayan gen dizilimine sahip canlıda + etki yaratacak ve bu döl aktarılacak böylelikle organ yok olacak. Yahut olmayadabilir. Misal evrim geçirmeyen ya da uzun zamandır evrim geçirmeyenler canlılar var neden? Çünkü ihtiyaç yok. Körelen organlar eğer - bir sıkıntı çıkarmazlarsa kaladabilirler.
Ara
(16-09-2017, 15:37)HulkSpider03 :
(16-09-2017, 15:18)darkrad2 : @Probang Tamam da evrim bunlar körelmiştir diye bir şey demiyor. Kullanılmayan organlar körelir hipotezi Lamarck'a ait onun da doğru olmadığı şu an bilinen bir şey. Evrimsel mekanizmada körelme diye bir olay yok. 5 tane var. Onlarda
  2. Mutasyon;
  3. Rekombinasyon;
  5. Gen akışı (göç).

Bakış açın hatalı. Gen aktarımı sırasında oluşan yeni canlı kombinasyonundan en iyi hayatta kalanın dölü aktarılır. Zamanla kullanılmayan organ hiç kullanmayan gen dizilimine sahip canlıda + etki yaratacak ve bu döl aktarılacak böylelikle organ yok olacak. Yahut olmayadabilir. Misal evrim geçirmeyen ya da uzun zamandır evrim geçirmeyenler canlılar var neden? Çünkü ihtiyaç yok. Körelen organlar eğer - bir sıkıntı çıkarmazlarsa kaladabilirler.
TAmam da bir organ niye körelsin. Körelme diye bir şey yokki olsa bile gelecek nesillere aktarılamaz. Şimdi evrime göre atalarımızda apandis kullanılıyordu. Sonra ne oldu da insanlar apandisi kullanmamaya başladılar? BEnim anlayamadığım bu.
Ara
(16-09-2017, 15:50)darkrad2 : TAmam da bir organ niye körelsin. Körelme diye bir şey yokki olsa bile gelecek nesillere aktarılamaz. Şimdi evrime göre atalarımızda apandis kullanılıyordu. Sonra ne oldu da insanlar apandisi kullanmamaya başladılar? BEnim anlayamadığım bu.
@darkrad2
Kullanılmayan bir organla ilgili genler gelecek nesile aktarılamaz ise, vücudun o organı taşımaya ihtiyacı kalmayacak. Evrim de en ideale doğru ilerleyiştir diye düşünürsek biyolojik süreç geçirerek kullanılmayan organ vücuttan atılıyor diye düşün.

Ayrıca savunduğun tezi ortaya atan Caner Taslaman mı?
Ara
Yoo bilmiyorum. Kendi aklıma takıldı soruyorum. Biraz biyoloji dersi. Bir de evrimi kabul eden campbell diye bir biyoloji kitabı var onu okurken aklıma takıldı ama kitabın evrimle ilgili her tarafını okumadım çok uzun.
Ara
Apandist ve diğer körelmiş organlara dair güzel bir yazı. http://evrimagaci.org/article/tr/korelmi...bulunurlar
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara
@darkrad2
Darwin çıkıntısı hakkında çok küçük bir araştırma yapmanı tavsiye ederim, genleri hala var ancak insanların çoğunda belirgin olmamasını sağlayan bir genden dolayı belirgin bir şekilde durmuyor vücudumuzda :)
Ara
Lamarck tarzı evrim teorisi zaten günümüzde savunulmuyor, günümüzde öngörülen evrimsel şema cinsellik ve adaptasyon üzerine, hatta cinsel seçilimin daha da ön planda olduğu anlaşıldı.

O yüzden organların kullanılmayınca körelmesi diye bi' şey yok.
Ara
(16-09-2017, 15:50)darkrad2 :
(16-09-2017, 15:37)HulkSpider03 :
  2. Mutasyon;
  3. Rekombinasyon;
  5. Gen akışı (göç).

TAmam da bir organ niye körelsin. Körelme diye bir şey yokki olsa bile gelecek nesillere aktarılamaz. Şimdi evrime göre atalarımızda apandis kullanılıyordu. Sonra ne oldu da insanlar apandisi kullanmamaya başladılar? BEnim anlayamadığım bu.
Ortam şartları sürekli değişken durumda. Apandis yanılmıyorsa(araştırın hatalı bilgi vermeyeyim) primatların bitki tüketiminde sindirim olarak kullanılıyordu lakin biz hepçil olunca bu durum yavaş yavaş azaldı daha çok ete kaydın. Bitki tüketimi azalınca apandise duyulan önem azaldı ve genlerinde küçük apandis etkeni taşıyanlar daha hayatta kaldı çünkü apandis vücutta yer kaplıyordu. Siz bu yeri azaltırsanız nefes alım gücü falan hep artar(bu şahsi görüşüm). Yani kısacası durum şu:

Ortam değişikliği, gerek duyulmayan organların hacmini yahut işlevini azaltan genlerin yaşamasına diğerlerin yok olmasına yok açıyor. Böylelikle azaltan gen ayakta kalıyor. Ha dersen ki neden tamamen yok olmadı. Bir yerde apandisin hala işlev sağladığını yararının olduğunu duymuştum. İşlevi değişti hacmi azaldı ama hala yarar sağlıyor bakın burada da evrimi göstermiş olduk.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.