Forum Gazetesi #88 [20/01/2020] - Röportaj: Onur34
#1

ezNe1d.png
FORUM GAZETESİNİN 88. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
20 OCAK, 2020

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

22. Dönem Aedile Alımları
22. dönem Aedile alımları devam ediyor.

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Ocak 2020
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde Ocak ayı için katılımlarınızı bekliyor.

2019 Kış Festivali: Imperium Etkinliği
2019 Kış Festivalinin bir parçası olan ve yoğun ilgi gören Imperium Etkinliği bugün sona erdi.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Imperator: Gelecek ve Sezon 1
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta oyunun geleceğine dair bilgiler veriliyor.

CK3 - Yaşam Tarzları
Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki yaşam tarzlarına dair bilgiler veriliyor.

EU4 - Mekanik Değişiklikleri ve Yönetsel Reformlar
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta mevcut mekaniklerde yapılan değişikliklerden ve yönetsel reformlardan bahsediliyor.

HoI4 - La Resistance'daki Küçük Değişiklikler
Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta La Resistance'daki küçük değişikliklerden bahsediliyor.

Stellaris - 2020'ye Hazır
Bu haftaki günlükle önümüzdeki haftalarda olacak soru cevaplardan bahsedilmiş.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Sun Yat-Sen (1866 - 1925)
@Ecdad Computer tarafından hazırlanan modern tarih konusunda Çinli lider Sun Yat-Sen hayatı anlatılıyor.

1979 Kabe Baskını (1979)
@Mabella tarafından açılan bu konuda 1979 yılı kanlı Kabe baskını inceleniyor.

Oyun Dünyasında Bu Hafta #16 [19/01/2020]
@Henri tarafından açılan konuda oyun dünyasında bu hafta edinilen bilgiler ele alınıyor.

Bu Ay Çıkış Yapacak Oyunlar - Ocak 2020 
@altnkurt tarafından hazırlanan konuda bu içinde çıkış yapacak oyunlar tanıtılıyor.

Kültürel Tatlar #4: Röşti Patates 
@Mabella tarafından oluşturulan Kültürel Tatlar konu dizisinin 4. bölümünde basit ama lezzetli bir tarif olan Röşti Patates tarifini konu almakta.

2020 Kış Dead by Daylight Etkinliği 
@PCOyun tarafından açılan Dead by Daylight etkinliğine katılarak düzenlenen multiplayerlarda oynayabilirsiniz.

CK2 - Multiplayer : Ocak 2020 (2) 
@Ferreke tarafından Ocak ayı içinde düzenlenen CK2 multiplayer etkinliğine katılabilirsiniz.

Imperator: Rome - Dinler 
@altnkurt tarafından hazırlanan rehberde Imperator: Rome da bulunan tüm dinlerin açıklamalarını ve verdiği bonuslara göz atabilirsiniz.

Cities of Wonder 
@altnkurt tarafından açılan mod tanıtım konusunda CK2'ye Cities of Wonder isimli yeni bir Great Work ekliyor.

Age of Empires 2: Definitive Edition - Manastır ve Din Rehberi 
@irfandurmus tarafından açılan rehberde Age of Empires 2'de Manastır ve Dinler hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

Müttefik Edinme Rehberi 
@Filsuk tarafından hazırlanan rehberi EU4'te yapay zeka ile müttefik olma sıkıntısı yaşıyosanız kullanabilirsiniz.

HOI4- Üretim Rehberi 
@Mabella tarafından hazırlanan rehberde HOI4'ün en önemli kısımlarından olan üretim anlatılıyor.

AOE2- Persian Douche 
@Mabella tarafından hazırlanan rehberde Persian Douche taktiği tanıtılıyor.

Civilization VI - Savaş Sistemi Rehberi 
@Rzenma tarafından hazırlanan rehberde Civilization VI'nın savaş sistemi detaylı bir şekilde inceleniyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Onur34 ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@Onur34: Kastamonu'da yaşıyorum. Pek özel biri sayılmam. Ama etrafındaki çoğu kişiden daha özel olduğuma inanıyorum. Bunun sebebi ise Kastamonu'da yaşamamdan kaynaklanıyor olsa gerek, etrafımda pek de ilgiye değer insanların olmaması olabilir. :/

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Onur34: İlk önce sanırım Victoria 2'nin modlarına bakarken bir forumla karşılaşmıştım. Forumda üye olmadan birkaç ay Victoria 2 hikayesi ve modu okuyup durduktan sonra Stellaris duyduldu. Diğer forumda çıkan Stellaris günlüklerinin Türkçesi "pek düzgün" değildi ama okumaya devam ettim. Sonra ise Strategyturk ile ortak ve Türkçe'nin düzgünce kullanıldığı bir geliştirici günlüğü yayınladı forumda. Ben de merak edip Strategyturk'ü googleladım.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@Onur34: Forumun tasarımının yanı sıra, içindeki insanların güzelliği, işleyen moderasyon ve yaşayan bir yer olması diyebilirim açıkçası. E tabi forum oyunlarının yeri de yadsınamaz. Ama ne yazık ki son günlerde yapılması çok zor olduğundan gerek -ki zor- pek forum oyunu göremiyoruz.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@Onur34: Age of Empires 3 olabilir. Tabi Flash oyunlarını saymazsak. Bu günlerde Xcom2 oynmaya çalışsam da ne yazık ki oyunu Xcom1'den daha zor yaptıkları için pek oynayamadan sildim. Bunun dışında Party Hard 1 ile serinin ikinci oyununu oynadım. İkinci oyun ile getirdikleri mekaniksel yenilikleri takdir etsem de, üç boyut ile iki boyutun karıştırıldığı grafik tarzı ilk başta baya gözümü yormuştu.Pixel demişken Domina'yı da bir kez oynayıp sonuna kadar geldim. Her ne kadar şimdi oynamak istemesem de ileride bir kez daha bitirmeryi planlıyorum. Bunların dışında Arigami de oynamaya çalışıyorum. Her yerinden "Ben ucuz bir oyunum!" diye bağırsa da zorluğu oldukça eğlenceli şimdiye kadar. Tabi @Ragnvaldr'ın dominasyonunda ilerleyen bir Pummel Party serüvenim de var. Herkese öneririm.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@Onur34: Favori strateji oyunum oldukça karışık bir mevzu. Açıkçası hepsi benim çocuğum gibi. Yani muharebe yapmak istediğimde favorim Tw serilerinden herhangi birisi olacaktır. Ama gelişmek ve bir bina gibi tuğla tuğla inşaat etmek istediğimde oyunu favorim Civ6'dır. Canım gizli bir suikastçi olmak istediğinde Shadow Tactics: Blades of Shogun yada @altnkurt tarafından taşınmak istediğimde Ck2 olabilir. Strateji olmayan favori oyunuma gelirsek favori olmasa da 3 kez ard arda oynayıp bitirecek kadar sevdiğim Dishonerd'ı örnek gösterebilirim.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@Onur34: Amatör yazarlık ile oldukça içli dışlıyım. Hatta forumdan daha fazla vaktimi aldığını söyleyebilirim. Bunun yanı sıra az çok kara kalem yaparım, @unonimus'u tiksindirecek kadar çok ,ama yine de Sword Art Online izlemeyecek kadar seçici şekilde, anime izlerim. Dizi de izlediğim gibi oyun da oynarım.Ve umarım kitap okumanın hobi sayılacağı kadar da düşmememişizdir.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@Onur34: Kitap olarak şimdilerde Bartınlı olmasına rağmen Kastamonu'nun aynı Ilgaz Dağını çaldığı gibi sahiplediği Rıfat Ilgaz'ın Sarı Yazma adlı otobiyografisini okuyorum. Dizi olarak Kore yapımı Netflix dizisi Kingdom'u, film olarak da Birdman önerebilirim. Anime olarak ise Aggretsuko ve elbette JoJo.

Forumda bir çok rehberin ve tanıtım konuların bulunuyor, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@Onur34: Hedefim zaman buldukça birim rehberlerini hazırlayıp, onlarla paralel olarak franksiyon rehberleri hazırlamak. Şimdiden Vampir Fraksiyonlarını bitirdim bile. Bunun dışında dünyanın en iyi mp etkinliğini bu sefer belli saatlerle beraber yeniden gün yüzüne çıkartmak gibi planlarım da var.

Total War Forumları ekibinde hayat nasıl? Üyeleri Total War Forumları kategorisinde yeni neler bekliyor?
@Onur34: Güzel. Son iki TW oyunu almadığım ve almayı da düşünmediğim için kendimce Warhammer ve diğer oyunlar ile uğraşıyorum. @Gurt, @Faramir ve @Aytaç çok iyi çalışma arkadaşlarıydı ki, @Aytaç kızardı bir anda. Ama kırmızı ona çok yakışıyor. 

@reddga: Hep oynamak istediğin ama bir nedenden ötürü bir türlü tam olarak oynamaya başlayamadığın oyun?
@Onur34: Dishonerd 2 diyebilirim. Elime düzgün bir sistem geçene kadar bekletiyorum oyunu. E tabi oynayacak bir platformum olmadığı için Bayonetta 2'nin de yollarını gözlüyorum. Ama sanırım Bayonetta 2'yi biraz daha fazla gözlüyorum.

@Ferreke: Kullanıcı adının özel bir hikayesi var mı ?
@Onur34: Aslında bu ilk hesabım değil. Önceden ne yazık ki @37Silici diye bir hesap daha açmıştım. O hesabın hikayesi de Arlond Schwarzenegger'in başrolünü çektiği aynı filmdir. E tabi çoğu hesabımda yaptığım gibi şifreyi bir kenara yazmadığımdan hesabı kaybettim ve bu hesabı açtım. Bu hesabımın anlamı ise isimlerinden biri ile rastegele bir sayı kombinasyonu olan 34'ün birleşmesinden ibaret.

@Voidian: Favori praetorün kim?
@Onur34: @Aytaç bu soru sorulduğunda preator olmadığı için onu eliyorum. @Ayro her ne kadar çok içten olup, çoğu zaman bir kızıl olduğu bile unutsam da favori preatorum @Ragnvaldr

@Mabella: Bir kuş olsan kime uçardın?
@Onur34: Kanatlarım eriyesiye kadar Güneş'e uçardım demek isterdim ama ne yazık ki bir kişi sorduğun için cevabım @SatanistKesenKedi

@turkish lokum: 2. Dünya savaşına olan ilginin sebebi nedir?
@Onur34: Öyle büyük bir sebebim bile yok. Hatta bu sorunun bana geldiğinden bile emin olamayacak kadar bir ilgim yok. Sadece zamanında bir iki belgesel izleyip bir de bu konu hakkında forum oyunu açıp yarım bıraktım sadece.

@Duman: Neden gerçek ismini nick olarak kullanmıyosun?
@Onur34: Kullanıyorum. Bana deliymişim gibi davranmaktansa ikinci bir ismim olup olmadığını sorsaydınız belki siz de anlardınız. Ama düşününce ben de sormazdım sanırım.

@isocuk: Favori 3 waifun ve sebepleri?
@Onur34: 1-) Sofiya Pavlovena/Balalaik ( Black Lagoon'dan) : İlk olarak koskoca Rus Mafyasının başı olduğu için güvenlik konusunda pek sıkıntı çekeceğime inanmıyorum. Ayrıyeten silah da kullanabildiği için kendisi de sıkıntı çekmeyecektir. Hem Afgan gazisi olduğu için mafyacılığı bırakıp Rusya'ya dönersek gazi yakınlarının sahip olduğu avantajlara da sahip olabilirim. Tabi Rusya'daki gazi hakları için ilk önce @Duman ile konuşmam gerekebilir. 
2-) Quinn (Ergo Proxy'den) : İlk olarak bir ana. Ama bundan da fazlası cesur, kendini koruyabiliyor, idealist ve üstüne bir de akıllı.
3-) Minene Uryu (Future Diary'den) : Açıkçası bu animeyi izleyeli oldukça uzun süre geçti. O yüzden pek nedeninin hatırlayamasam da aklımda kaldığına göre elbette temiz kalpli biri olmalı.

@Aytaç: Bir sonraki aedileliğinde hangi ekipte yer almayı planlıyorsun?
@Onur34: Genel Forumlar.

@altnkurt: Bir sonraki rp'n ne olacak?
@Onur34: Aklımda Yozgat'lı bir neo nazi var. Ama Hasan Mezarcı'dan oldukça memnunum.

@SchrödingersCat: Aslında rp yapmadığın, disosiyatif kimlik bozukluğun olduğu doğru mu?
@Onur34: Akıl sağlığı oldukça hassas bir konu düşününce. Sonuçta bir kişi çoğu zaman akıl hastası olduğunu bile fark edemiyebiliyor. Mesela ben sinirli bir kişiyim diyebiliyorlar. Yada ben doğduğumdan beridir öyle gaipten sesler duyuyorum, böyle bazen çok hızlı değişiyor modum ikizler burcuyum ya diyenler de çıkabiliyor. Yani ruhsal hastalıklar kırık bacak yada ampute bir vücut gibi gözle görülemediğinden çoğu zaman fark edilemeyebiliyor. Belki gerçekten de disosiyatif kimlik bozukluğum vardır. Ama açıkçası daha bir psikolağa gitmediğim için bunu bilemiyorum.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

st-film-aktif.png
STRATEGYTURK FİLM KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın. - Immanuel Kant

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
173171 (+4033)

Konu Sayısı
12881 (+402)

Üye Sayısı
5288 (+173)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #88
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 16 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Benim izlediklerimin burada konusu açılamıyor :xd: .
Bizim zamanımızda matematik yoktu. Taylor Serisi'ni çubuklarla türetiyorduk.
[+] 1 üye unonimus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
şimdilik
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.