Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Rajput Reich başarımında Hindistan formlamak başarımı engelliyor mu?
Bu yeni güncellemeden sonra kastilye oynuyorum. Portekiz ve Aragon PU portekiz pu
halindeyken kolonicilik yapabiliyormu yapıyorsa kendi kültürünümü geçiriyor ona göre force culture yapıcam. daha önce iberyada oynamadığımdan bilmiyorum.
PU'lamadan önce koloni ideası almışsa veya national idealarında varsa kolonicilik yapar. PU alırken koloni ideası almadıysa ve dediğim gibi kendi idealarında kolonisti yoksa vassal/pu devletler koloni ideasını asla seçmez. Koloni atarsa kendi kültürünü geçirir demek isterdim ama son patchdeki azınlıkları kovma mekaniği araya giriyor. AI bunu ne sıklıkla kullanıyor tam bilmiyorum. Ama yaptığım az bir gözleme dayanarak kolonilere azınlıkları yollamaya çalıştığını söyleyebilirim. Enforce kulture yapsan da koloniler senin kültüründen olmayabilir yani.
Arkadaşlar timur oynarken acemle savaş sırasında shah rukh 1454ten önce ölürse her halükarda restart atmalımıyım yoksa ajamı full annexleyebilirsem devam edeyimmi ?
Hiçbir türlü restart atmayadabilirsin. O senin bileceğin birşey. Ama illaki en iyi açılışı yapıcam diyorsan Şahruh'un yaşadığı bi senaryoya denk gelene kadar restart atmalısın.
Ona zorlamak için restart atmaya gerek yok, savescum da yapılabilir.
shah öldükten sonra bi türlü LD düşüremedim. Shah yaşarken %2 olan LD%70-80 e çıkıyorshah ölünce. Dharma yok bende herhangi bir etkisi olurmu acaba ?
Timur'un olayı o. Şah ölünce vassalların isyan edip ülkenin dağılması.
Acemi annexledikten sonra o kadar da zor değil. Şah Ruh 1454'e kadar yaşamaz zaten. İlişkileri iyi tut. Acemden 100 skor toprak al. Ardından 1454te annex işine başla. Zaten 1 ay içinde annex oluyorlar. Eğer küçükleri annexlersen transoxiana'nın LD de düşüyor.
Teşekkürler.
Dün oynadığım 700 saat boyunca en saçma şeyi yaşadım arguin varya kolonileştirdiğimiz tlemcenin orda hakkı var ne alakaysa hadi onuda geçtim savaştayım
ingiltereyle ispanya oynuyorum baktım magrephe hiç bi isyan yok full savaşa odaklandım. arguinde çıkan tlemcen isyanı fasın yanında tlemcen devleti oluşturdu
ama arguin tlemcenin topraklarına katılmadı ??? ozaman almanyada çıkan isyanla
ingilterede devlet oluşturalım. bu bir bug mı cevaplarsanız sevinirim.

Birde portekizi force culture yaptığımız zaman brezilya kültürünü yayıyor. bi tuhaf
din savaşları bitti katolikler olarak kazandık ama ülkede çok reform inancı yayılınca ben prosteston reformlayım dedim madem değişcek yaklaşık 30 yıldır isyan bastırmakla uğraşıyorum ne gerekirse yaptım güncellemeden sonra oyun kafayı yemiş herhalde
aynı isyan 1 yılda bir çıkıp duruyor deliricem. durmassa seriyi bırakcam tver (50 dev)
Rusyayı Pu ya aldı ve yaklaşık 10 yıl boyunca rusya tverin pu lugu altında kaldı ve tver
kafkaslara falan genişledi bi güncelleme atana kadar girmemeye karar verdim.
(16-12-2018, 10:01)SU4PRE4M4E : [ -> ]Dün oynadığım 700 saat boyunca en saçma şeyi yaşadım arguin varya kolonileştirdiğimiz tlemcenin orda hakkı var ne alakaysa hadi onuda geçtim savaştayım
ingiltereyle ispanya oynuyorum baktım magrephe hiç bi isyan yok full savaşa odaklandım. arguinde çıkan tlemcen isyanı fasın yanında tlemcen devleti oluşturdu
ama arguin tlemcenin topraklarına katılmadı ??? ozaman almanyada çıkan isyanla
ingilterede devlet oluşturalım. bu bir bug mı cevaplarsanız sevinirim.

Birde portekizi force culture yaptığımız zaman brezilya kültürünü yayıyor. bi tuhaf

Aynısını bende yaşadım bu oyunun geri zekalı yapay zekasını geliştirmekle ilgilenmedikleri için oluyor, durum şimdi şöyle A ülkesi B ülkesi ile savaşıyor, A ülkesi B ülkesini tamamen işgal etmesine rağmen B ülkesi topraklarını savunmaktan ziyade A ülkesini işgal etmeye çalışıyor kısaca A ülkesi B ülkesinden daha hızlı kale yıkıp B ülkesini annexliyor ve B ülkesinin ordusu milliyetçi isyancılara dönüşüyor sanırım eski sürümlerde bu isyancılar yıkılan ülkelerinin core topraklarına dönüyorlarmmış ama bu sürümde en son kaldıkları bölgedeki kaleyi kuşatıp devlet kuruyorlar bugün ki japonya oyunumda Uesugi yaptı bunu oyunu geliştirmekten ziyade batırıyorlar birde geliştirme günlüklerinden birinde yapay zekanın ülkesi işgal altındaysa savunmaya daha istekli olacağını yazmış tamamen palavra.
yeni yamadan dolayı mı bilmiyorum başkentı mi ve ticaret merkezimi başka bir şehire taşıyınca ticaret gelirlerim epey bir düştü moğol ile oynuyorum başkenti ve ticaret merkezini pekine aktardım yerlerde yani zaman içinde düzelir dedim gene pek bir artış olmadı
Ticaret geliri merkeze aktarılan ticaret ile,senin devletinin o merkezdeki gücü ile ve teknoloji seviyesi ile alakalıdır.
Pekin'de ticaret gücün diğer devletler kadar yoksa önceden topluyor olduğun ticareti onlara sunmuş oluyorsun.
(18-12-2018, 16:07)altnkurt : [ -> ]Pekin'de ticaret gücün diğer devletler kadar yoksa önceden topluyor olduğun ticareti onlara sunmuş oluyorsun.

neredeyse 70 90 yıl geçti pekin ticaretinin %85ine hakimim ama ticaret gelirim hala ilk seviyelerde ki gibi 18 19 dukat falan anca
Ticaret haritasını atarsan daha iyi yorumlanabilir.
Peki ne ticaret nippondan hangzoudan girinden vs akar.buralardan ticaret aktarıyor musun? Başkent tasiyinca ticaret merkezi aktarilmamis olabilir .peki den topladigina emin misin? Diplomatik teknolojilerde çağın gerisinde misin ? Bu faktörlerin hepsi ticareti etkiler. Ticari haritada topladigina merkeze bak.nerden ne geliyor kim ne kadar topluyor
ilhanlıları hangi ülke ile formlayabiliyoruz biraz karıştırdım ama bulamadım iran kültüründe yok tatarda da yok