Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
NAtive policeler nedir ne işe yaralar
(22-11-2016, 19:41)kralılgaz : [ -> ]NAtive policeler nedir  ne işe yaralar

En soldaki yerliler ile barışçıl geçinmen manasına gelir ve yerli isyanı çıkma ihtimalini yok eder. Ortadaki yerliler ile ticaret yapmak manasına gelir, sana 100 göçmen kazandıracak yerli asimilasyon eventleri gelme ihtimalini arttırır ve isyan riskini yarı yarıya azaltır ancak yok etmez. Sonuncusu ise yerlileri susturma politikasıdır ve zamanla daha fazla göçmenin koloniye ulaşmasını sağlar, isyan riskine bir etkide bulunmaz.

(22-11-2016, 12:08)strateggy : [ -> ]Selamlar, Avusturya ile Burgundy topraklarını event yoluyla almak için hangi şartlar gerekli? Bazen Kastilya'ya topraklar gidiyor da. Bir de Macaristan ile aynı hanedana sahip olmama rağmen PU olmuyor nedendir?

•  Olay 1500'den önce gerçekleşmeli
  •  Burgonya AI tarafından kontrol edilmeli
  • Burgonya:  Regency'de olmalı, Erkek bir hükümdar ile savaş kaybediyor olmalı, Varise sahip olmamalı bu şartlardan biri mümkün olmalı.
 Eğer bu maddeler gerçekleşmiş ise Burgonya toprakları Fransa ve başka bir ülke arasında paylaşılabilir. 2. ülke Kutsal Roma İmparatoru, İspanya/Kastilya, Burgonya ile hanedan evliliği olan bir ülke olabilir.

7175incib6268700.png 

EU4 Wiki'den alınmış bu tablodan hangi durumlarda kimin ne kadar şansı olduğunu görebilirsin. 
hangisi daha uygun olur benim için Altın ordayla devam ediyormda
Sibirya'yı kolonileştiriyorsan en sağdakini alıp askerlerle yerlileri kesebilirsin, hızlı bir şekilde kolonileştirmiş olursun. Ama denizaşırı ise asker götürmek zor olacağından en soldaki.
cenevizlilerde oyun başında oyunun kendiliğinden tüccarları çalıştırdığı yerler var. biri seviladan biri champaign diye bi yerden biride kırımdan ticari güç transferi yapıyor 3üde. sevilla ve şampanya şehrinden direk ceneviz ticaret merkezine geliyor ancak kırımdaki konstantinopol e aktarıyor.0.91 altınla birlikte 1 küsür bi güç aktarıyor.ben bunu çekip ragusadan transfer yaptırıyorum cenevize.0.4 altınla 1.02 gibi bişi aktarıyor.şimdi sorum şu. kırımdaki gücü neden konstantine aktarıyoruz.bize getirisi ne oluyor.konstantinde hiç toprağım yok.ve bu tüccar fazlalığınıda nasıl kontrol edicem hiç anlamadım.şimdi gidip fastan tunustan ticari güç transfer etsem.ben ceneviz bölgesindeyim bana nasıl bi getirisi olur.ticari haritada oklar kırımdan cenevize gelmiyorki
ortadaki iyimi sibirya taraflarnı kolonileştiriyorumda.
(22-11-2016, 23:59)thedevils4 : [ -> ]cenevizlilerde oyun başında  oyunun kendiliğinden tüccarları çalıştırdığı yerler var. biri seviladan biri champaign diye bi yerden biride kırımdan ticari güç transferi yapıyor 3üde. sevilla ve şampanya şehrinden direk ceneviz ticaret merkezine geliyor ancak kırımdaki konstantinopol e aktarıyor.0.91 altınla birlikte 1 küsür bi güç aktarıyor.ben bunu çekip ragusadan transfer yaptırıyorum cenevize.0.4 altınla 1.02 gibi bişi aktarıyor.şimdi sorum şu. kırımdaki gücü neden konstantine aktarıyoruz.bize getirisi ne oluyor.konstantinde hiç toprağım yok.ve bu tüccar fazlalığınıda nasıl kontrol edicem hiç anlamadım.şimdi gidip fastan tunustan ticari güç transfer etsem.ben ceneviz bölgesindeyim bana nasıl bi getirisi olur.ticari haritada oklar kırımdan cenevize gelmiyorki

Kırımdan İstanbula aktarırsan ticareti İstanbulda güçlü olmadığın için sana faydası olmaz, Kırımda collect yapman daha mantıklı.

(23-11-2016, 07:35)kralılgaz : [ -> ] ortadaki iyimi sibirya taraflarnı kolonileştiriyorumda.

Sana kalmış, yukarıya belirttiklerime bakıp en uygununu kendine seçebilirsin.
(23-11-2016, 12:32)Redtay : [ -> ]
(22-11-2016, 23:59)thedevils4 : [ -> ]cenevizlilerde oyun başında  oyunun kendiliğinden tüccarları çalıştırdığı yerler var. biri seviladan biri champaign diye bi yerden biride kırımdan ticari güç transferi yapıyor 3üde. sevilla ve şampanya şehrinden direk ceneviz ticaret merkezine geliyor ancak kırımdaki konstantinopol e aktarıyor.0.91 altınla birlikte 1 küsür bi güç aktarıyor.ben bunu çekip ragusadan transfer yaptırıyorum cenevize.0.4 altınla 1.02 gibi bişi aktarıyor.şimdi sorum şu. kırımdaki gücü neden konstantine aktarıyoruz.bize getirisi ne oluyor.konstantinde hiç toprağım yok.ve bu tüccar fazlalığınıda nasıl kontrol edicem hiç anlamadım.şimdi gidip fastan tunustan ticari güç transfer etsem.ben ceneviz bölgesindeyim bana nasıl bi getirisi olur.ticari haritada oklar kırımdan cenevize gelmiyorki

Kırımdan İstanbula aktarırsan ticareti İstanbulda güçlü olmadığın için sana faydası olmaz, Kırımda collect yapman daha mantıklı.

(23-11-2016, 07:35)kralılgaz : [ -> ] ortadaki iyimi sibirya taraflarnı kolonileştiriyorumda.

Sana kalmış, yukarıya belirttiklerime bakıp en uygununu kendine seçebilirsin.

ceneviz ticaret bölgesinde hiç collect yapmıyo tüccarlar .oyun başında nasıl verdiyle öyle oynuyorum. ceneviz ticaret bölgesine tıkladığımda 4.05 altın toplanıyor gözüküyor.acaba burdada collect mi yapmalıyım?.bölgenin yüzde 15 ile 2. gücüyüm. kırımdada collect yaptığımda 0.00 altın toplanıyo gözüküyor.1 ay atlatıyorum 0.04 filan oluyor. luca şehri ve albengi şehri bende ve 2indede tersane inşa ettim ancak gelen donanma gücü sınırı 2 gemi oldu.4 olması gerekiyordu.corsikadada inşa ettim ordanda 2 geldi.toplam 6 gemi olması gerekiyorken 4 gemi geldi.neden böyle bişi oldu acaba?
Başkentinin bulunduğu ticaret bölgesinde otomatik collect yapılır. Kırımda yeteri kadar güçlü değilsen uğraşmana gerek yok. Bölgelerin otonomi yüzdeleri o bölgeden gelen kara ve deniz birim limitlerini etkiler.
HÜkümdarın yeteneği nasıl artar
Eventle.
......................
Hristiyan Osmanlı oyunu oynamak istiyorum da hangi mezhebi seçmeliyim?
(24-11-2016, 13:14)strateggy : [ -> ]Hristiyan Osmanlı oyunu oynamak istiyorum da hangi mezhebi seçmeliyim?
Dönüştürmesi fazla uğraştırmasın, isyan fazla olmasın diyorsan Ortodox, Hre ve Avrupa dan güçlü müttefikler için Katolik, bonuslarla birlikte ortalığı dağıtayım diyorsan Copitic.Bu yama da en iyisi Copitic tavsiyem o ama oynayış şekline de bağlı.
Observe Mode da nasıl seçtiğimiz ülkenin görüş açısından izleriz ?
mantua yı vassallaştırdım ceneviz le mantua arasında bi parma var ve o şehride mantuaya aldım agresif yemeden.ancak.10 yıl tamam relation da 190+ ancak bi kırmızı yazıyla bana seninle onun arasında sana yakın en az bir core u olmalıdır diyor. ben cenevizken gidip hollandayı vassallaştırsam onu annex edemezmiyim illa sınır çatışması olup core u mu olmalı? hre üyeliğinden çıkarsam ne olur? çıktığımda hre topraklarını işgal edip alsam yinede koalisyon yermiyim.

ayrıca birisi şu lanet olasıcası hre topraklarında aggressive expansion yemeden nasıl cenevizlilerle ilerlenir italya kurulabilir.birisi anlatabilir mi?
İlk olarak sorunu tam anladığımı söyleyemem ancak sanırım anlatmak istediğin şey vassalını annexliyemiyor olman. Bir vassalını annexleyebilmen için vassalın ile aranda core atabilecek kadar mesafen olmalı, vassalının topraklarına basıp core atma tuşunun üzerine gelince "trade range" olarak görebiliyor olman lazım emin değilim. Tabii sınırınız varsa bu durum değişir, direk annex atabilirsin.

Son soruya gelecek olursak 1490-1500 civarlarında eğer Roma'ya kadar İtalyan toprakları HRE'ye girmediyse Kuzey İtalya imparatorluktan ayrılıyor o zaman kolay bir şekilde genişleyebilirsin. HRE'den İtalya ayrılmadan çıkmaya kalkarsan tüm toprakların HRE'den silinir ve HRE'den bir devlete savaş açarken İmparatorunda karşılık vermesine sebep olursun ayrıca agresifliğin HRE devletlerine yine fazla gider.
hre olayını çözdüm sağol.

tw rome ve attila da ki gibi sadece ülkeler arasında ticaret anlaşması yapılıyormu. yapılıyorsa nasıl oluyor muhtemelen dlc gerekiyor.ama hangisi.yani üretilen malların değişken olması çok saçma ticaret anlaşması olmadığı durumda.bi yerde balıkçılık bi yerde tahıl üretilen şehirler var ve bunların getirdiği gelir misal balık 2 lira tahıl 3 lira.bunun yerine bölgeye 2 lira de 3 lira de.neden balık üretiyo o şehir.neden tahıl üretiyo o şehir.sadece gösteriş olsun diye olmadığını umuyorum.nasuh dede nin bi videosunda gördüm.şehzadeyi tahta çıkaralım dedi.bu olay nasıl oluyor.buna hangi dlc lazım.

korsanlık olayını anlatabilir misiniz? bana bildirim geliyo.tunus tan kastilyadan başkalarından.denizci resmi ve 3 haneli rakam ve yanında 30-120 arası altın resmi gösteriyo.ingilizcem çok iyi değil ancak anladığım kadarıyla korsanlık yapanlar o kadar denizci ve altın buluyor.ancak bende korsanlık yapıyorum.1 tane bile altın gelmiyo?
Ülkeler arası ticaret yok, bölgelerin ürettiği ürünler o bölgenin üretim gelirini ve ticaret gücünü etkiler ayrıca bu ürünlerin fiyatları oyun sırasında tarihsel olaylar ile değişir.

Korsanlığa gelirsek, korsanlığın 2 çeşidi var; Bir ticaret bölgesine koruma yapmak yerine korsanlık yapmak için ticari filo göndermek (Wealth of Nations dlc'si ile gelir), Berberi devletler ile kıyıları yağmalamak için gemi göndermek (Mare Nostrum dlc'si ile gelir).

İlkini yaparken gönderdiğin korsanlar ilk olarak iyi para kazandırabilirler ancak zamanla o bölgedeki ülkelerin ticari filolarına "Hunt Privateers" yani korsanlara avlama görevi vererek korsanlık yapan filonun gelirini düşürebilir. Yani eğer bir devlet senin ticari bölgende korsanlık yapıyorsa oraya Hunt Privateers görevi ile light ship göndermen çaldıkları ticareti düşürürken senin korsanlıktan iyi bir gelir elde etmen için o ticari bölgede senin ticari filona karşı koyabilecek bir filonun olmaması gerekli.

İkinci olarak kıyıları yağmalamaya gelirsen onun için Berberi yani 20px-Algiers.png Algiers, 20px-Tlemcen.png Tlemcen, 20px-Morocco.png Morocco, 20px-Tunis.png Tunis devletlerinden biri olman gerek. Kıyıları yağmalamak için ise filonu Müslüman olmayan kıyılara çekip "Raid Costs" tuşuna basman yeteri. 

Son olarak belirtmek istediğim şey ise donanma konusuna çok iyi hakim olmadığımdır, yani eğer bir yanlışım olduysa doğrusunu bilen bir arkadaşın düzeltmesi iyi olur.
Yaklaşık 2 saatlik bir multi ne kadar internet yer bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi?