Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
(07-12-2016, 18:33)kralarz : [ -> ]merhaba sömürge nasıl kurabilirim bir devlet üzerinde?

Oyunun tarihi yapısı ile alakalı olarak sömürgecilik mantığı yok her hangi bir devlet üzerine. Belki vassal olarak ondan vergi falan alıyorsun kastettiğin bu mu bilmiyorum. Ya da koloni devletleri oluşturup onlardan gelir ve ticaret elde edebilirsin.
ingilizlerde parlamento ya ülkedeki toprak sayısına oranla belli sayıda koltuk verme zorunluluğu var oyunda.peki bütün ülkeye koltuk verirsek parlamentoda politika onaylatmamız zorlaşır.ancak bu durumda estatelerin tavrı ne olur.yani koltuk sahibi bi şehri estate lere veremiyoz. bunu merak ediyorum.sonra şu oylama kısmında.bazen bi politikaya tıkladığımda otomatik olarak 1 veya 2 koltuk sahibi onaylamış oluyor.peki bu onaylananların maliyeti yine bendenmi çıkıyor.çünkü bazı onaylayan koltuk sahiplerinin maliyeti army tradition -1 navy tradition -1 gibi maliyeti var.birde başka bi politikayı onaya sunduğumda kabul etmeyenlerin etmesini istediğimde üzerine geliyorum maliyetleri yazıyor yani şu şu karşılığında onaylayabiliyoruz.army/navy tradition üzerinden gidersek(yani maliyet bu vb şeyler ise para prestij hariç) politikayı onayladıktan yahut onaylanıp kabul edilip süresi dolduktan sonra o tradition lar geri geliyormu?yoksa sonsuza kadar kaybetmişmi oluyoruz? birde şu onaya sunduğum politika (direk seçip onaya sunuluyor) ora yazan yüzde 25 şansla kazanma yüzde 50 şansla kazanma yüzde 75 şansla yüzde 60 şansla kazanma oranını gösteriyor.daha koltuklara tıklamadan.birde yanında onaylamanın sona ereceği tarih yazıyor kabul edilmeme şansının üzerine gelince.şimdi ilk tıkladığımda 25 şansla kazanırsın yazıyor.ama change to end de yüzde 0 ben koltukları ellemesem vve 25 şansa kazanma olasılığım varmıdır yinede? veya yüzde 50de bıraksam. illaki yüzde 100 mü şansımın olması gerekiyor.bütün koltuklara basarsam ülke gelişemezki.
bir diğer sorumda.idealardan exploration ideayı aldığım gibi stability and expansion sekmesinde expensionun altında yerlilere karşı tutumu gösteren 3 seçenek var 1.si yerlilerle birlikte yaşamak tutumu yerli ayaklanmasını -100% olarak bi bonus sağlıyor. 2.si yerlilerle ticaret yap tutumu buda asimilasyon +50% ve yerli ayaklanma şansını -50% olarak bi bonus sağlıyor. 3. seçenektede yerlilere baskı tutumu var buda +20 global settler increase sağlıyor.şimdi bu 3 seçenekten bi tanesi seçilecek.benim merak ettiğim.herhangi birisini seçtiğimde diğerlerine nolur.yani fikrimi değiştiripde baskıyı seçmek istersem seçebilir miyim iptal edebilir miyim ilk seçimimi. 1. seçeneği seçersem koloni benim olur anladığım kadarıyla.2. seçenekte benim olmuyor sanırım.3. seçenektede bi süre sonra amerika filan kuırulur zannımca?
savaş tehtidi hangi durumlarda geçerli savaş tehtidi butonunun aktif olması için ne yapmam gerekir?
Alıntı:Bütün ülkeye koltuk verirsek parlamentoda politika onaylatmamız zorlaşır ancak bu durumda estatelerin tavrı ne olur. Yani koltuk sahibi bir şehri estatelere veremiyoruz. 

Estatelerin belirli bir şekilde hesaplanan toprak talep etme yüzdesi var. Onu kritik seviye düşürmedikçe sorun olmaz. Tabii tüm ülkeyi yani toprakların hepsini verirsen sadıklıkları gittikçe düşer ve asi olurlar. 

Alıntı:Bazen bi politikaya tıkladığımda otomatik olarak 1 veya 2 koltuk sahibi onaylamış oluyor. Peki bu onaylananların maliyeti yine benden mi çıkıyor?

Evet

Alıntı:Birde başka bir politikayı onaya sunduğumda kabul etmeyenlerin etmesini istediğimde üzerine geliyorum maliyetleri yazıyor yani şu şu karşılığında onaylayabiliyoruz. Army/Navy Tradition üzerinden gidersek (yani maliyet bu vb şeyler ise para prestij hariç) politikayı onayladıktan yahut onaylanıp kabul edilip süresi dolduktan sonra o traditionlar geri geliyor mu? yoksa sonsuza kadar kaybetmiş mi oluyoruz?

Geri gelmiyor.

Alıntı:Birde şu onaya sunduğum politika (direk seçip onaya sunuluyor) ora yazan yüzde 25 şansla kazanma yüzde 50 şansla kazanma yüzde 75 şansla yüzde 60 şansla kazanma oranını gösteriyor. Daha koltuklara tıklamadan. Birde yanında onaylamanın sona ereceği tarih yazıyor kabul edilmeme şansının üzerine gelince.şimdi ilk tıkladığımda 25 şansla kazanırsın yazıyor ama change to end de yüzde 0 ben koltukları ellemesem ve 25 şansa kazanma olasılığım var mıdır yinede? veya yüzde 50'de bıraksam. illaki yüzde 100 mü şansımın olması gerekiyor. Bütün koltuklara basarsam ülke gelişemez ki.

Parlamento arayüzünde yazan tarih sunduğun tasarının seçime sunulacağı tarihtir ve yine aynı arayüzde yazan yüzdeli sayı ise o seçimi o tarihte kazanma ihtimalindir. 
 Yerli politikası soruna cevaben:

(22-11-2016, 21:22)Redtay : [ -> ] En soldaki yerliler ile barışçıl geçinmen manasına gelir ve yerli isyanı çıkma ihtimalini yok eder. Ortadaki yerliler ile ticaret yapmak manasına gelir, sana 100 göçmen kazandıracak yerli asimilasyon eventleri gelme ihtimalini arttırır ve isyan riskini yarı yarıya azaltır ancak yok etmez. Sonuncusu ise yerlileri susturma politikasıdır ve zamanla daha fazla göçmenin koloniye ulaşmasını sağlar, isyan riskine bir etkide bulunmaz.

Alıntı:1. seçeneği seçersem koloni benim olur anladığım kadarıyla. 2. seçenekte benim olmuyor sanırım. 3. seçenekte de birsüre sonra Amerika filan kurulur zannımca? 

Hayır sadece yukarıda belirttiğim etkilere sahip o politikalar ayrıca değiştirmek istediğinde -1 stabilty cezası alırsın.

Alıntı:Savaş tehditi hangi durumlarda geçerli savaş tehditi butonunun aktif olması için ne yapmam gerekir?

Bir toprakta core/claim elde ettiğin zaman ve karşı tarafla ateşkeste olmadığın zaman tehdit edebilirsin. Ve The Cossacks Dlc'si ile gelir.
Bu tür devasa sorularınız için ayrı konu açmanız ve çok sayıda sorunuz varsa bunu maddelere ayırırsanız hem görüntü olarak güzel olur hem de size cevap verecek kişinin işi daha kolaylaşır arkadaşlar.
öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.sonra buşekilde yazığım için özür dilerm. haklısın maddelere ayırmalıydım.ama soracak çok bi sorum kalmadı :D

1-estate eventleri gelip duruyor.10 yılda 2 3 kere gelip duruyor.ve +bonusunda influence ı arttırıyor - dede harbi - bonus yani.bu influence ı nasıl düşürebilrim? zamanla düşüyormu?

2-oyun gerçek tarihin yüzde 70 i kadarının gerçek olmasıyla meşhur diye biliyorum.peki buna istinaden ingilizler gerçek tarihte hindistanı sömürgeleştirdi.peki oyunda ben hindistanı sömürmek istesem bunu hangi devletle yaparım.aslında sadece hindistan değil.kuzey afrikadaki ülkeleri sömürmek istiyorum vasal atmadan.ittifak olmadan.sadece haraca bağlamak istiyorum.

3-gemilerde dlclerle gelen simgeler var gemi yükseltmesi çapa resmi falan filan.bu butonları anlatan bi rehber gibi bişi varmı.

4-askeri disiplin idea ile 105 yapılabiliyor.ancak ben 1700 lü yıllarda au ile savaşırken adamın disiplini 117 idi.bu eventler dışında neyle mümkün kılınabilir? sadece eventlerle mümkünse harbi şansızmışım.çünkü 20klık ordusunu 40 k ile yenemiyorum :D

5-büyük bir devleti vasallaştırmak için illaki onun toprak bütünlüğünü bozmammı gerekiyor.yani milana bile tek bi savaşta vasal atamıyorum yüzün üzerinde war score istiyor.1 toprak alıyorum 87 ye filan düşüyor.peki toprak almasam.sadece savaşıp kazansam o yüzde düşermi.
(08-12-2016, 20:16)thedevils4 : [ -> ]öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.sonra buşekilde yazığım için özür dilerm. haklısın maddelere ayırmalıydım.ama soracak çok bi sorum kalmadı :D

1-estate eventleri gelip duruyor.10 yılda 2 3 kere gelip duruyor.ve +bonusunda influence ı arttırıyor - dede harbi - bonus yani.bu influence ı nasıl düşürebilrim? zamanla düşüyormu?

2-oyun gerçek tarihin yüzde 70 i kadarının gerçek olmasıyla meşhur diye biliyorum.peki buna istinaden ingilizler gerçek tarihte hindistanı sömürgeleştirdi.peki oyunda ben hindistanı sömürmek istesem bunu hangi devletle yaparım.aslında sadece hindistan değil.kuzey afrikadaki ülkeleri sömürmek istiyorum vasal atmadan.ittifak olmadan.sadece haraca bağlamak istiyorum.

3-gemilerde dlclerle gelen simgeler var gemi yükseltmesi çapa resmi falan filan.bu butonları anlatan bi rehber gibi bişi varmı.

4-askeri disiplin idea ile 105 yapılabiliyor.ancak ben 1700 lü yıllarda au ile savaşırken adamın disiplini 117 idi.bu eventler dışında neyle mümkün kılınabilir? sadece eventlerle mümkünse harbi şansızmışım.çünkü 20klık ordusunu 40 k ile yenemiyorum :D

5-büyük bir devleti vasallaştırmak için illaki onun toprak bütünlüğünü bozmammı gerekiyor.yani milana bile tek bi savaşta vasal atamıyorum yüzün üzerinde war score istiyor.1 toprak alıyorum 87 ye filan düşüyor.peki toprak almasam.sadece savaşıp kazansam o yüzde düşermi.

Öncelikle merhaba; 

1- Influence zamanla düşmez, düşüren maddeleri sıralarsak;
  • Daha önceden verilen toprakları geri almak
  • Influence arttıran olayın sona ermesi
Influence olayına etki eden maddeleri belirtmek gerekirse ;

%20 Temel + %40 (maks) verilen toprak oranına bağlı olan artış = %60 olur, isterseniz topraklarınızın tamamına yakınını belli bir sınıfa verseniz bile influence en fazla %60 olacaktır, ancak gelen eventler ve kullandığınız seçenekler yüzünden artış veya azalma gösterecektir.Influence  %80 i aştığı zaman disaster sayacı işlemeye başlar. Sayaç influence'ın yüzdesine göre değişkenlik gösterir.
  • 80-85 arasında her ay +1 
  • 85-90 arasında her ay +2 
  • 90-95 arasında her ay +3
  • 95-100 arasında her ay +4
olacak şekilde artış gösterir. Yani örnek verecek olursak 80 influence'a ulaştığınızda disasterın gerçekleşmesi için 100 ay geçmesi gerekir. 

2- Herhangi bir devlet ile yapabilirsiniz bunun için önünüzde bir engel yok. Örnek verecek olursak İspanya, Portekiz veya Fransa olabilir. Afrikadaki devletlere gelecek olursak "Protectorate" yapıp onlardan belli bir gelir alabilirsiniz ancak bu devletler Enstitüleri bitirince Protectorate statüsü de bitecektir. Yani vergi alamazsınız. Sonuç olarak en iyi tercih doğrudan topraklara sahip olmaktır.

3-  O konu hakkında rehber var mı bilmiyorum ama gerekirse kısa bir rehber yapılabilir.

4- Askeri disiplini arttırmanın bir çok yolu vardır. Bunlar;

Idea seçimi ile ( Quality %5 + Offensive %5) 
Policy seçimi (Ekonomi + Quality ideaları bitirildiğinde %5 disiplin veren policy seçilebilir) 
Advisor ( %5 verir ancak +3 puan veren bir advisor alırsanız gelecek event ile %10 disiplin kazanırsınız,tabi ki bu durum geçicidir.)
Yönetim biçimi (Absolute Monarchy %5 disiplin verir, Prusya Monarşisi'nde ise "Militarization" en üst düzeye çıktığında %10 bonus verir)
Din bonusları ( Hindularda %5 bonus veren inanç seçilebilir, aynı şekilde Protestanlarda 2.5 disiplin elde edilebilir)
Varsa ülke idealarından gelen bonuslar  ( Bu bonuslar en az %2.5 en fazla %10'dur)

5- Toprak almazsanız o yüzde düşmez, temel olarak 1 development = 1 War Score'a eşittir. Büyük bir devleti vassal yapamazsınız, toprak bütünlüğünü bozmanız şarttır. Yeteri kadar küçülttüğünüzde ise vassal yapabilirsiniz. 1.0
çok teşekkür ederim.yine bir sorum var.şu ingilterede war of roses disaster ı heir olmadığı zaman boy gösteriyor. hatta üzerine geldiğimde aşağıdakilerden en az birinin doğru olması gerekgibi bişi yazıyor ordada bir varisin olmalı yada regency council olmalı gibisinden bişi yazıyor. varisim yok disaster ilerliyor ancak ülke regency council tarafından yönetiliyor.bir varis geliyor. disaster kayboluyor ancak varisim kalmadığında yine ortaya çıkıyor.bunu yok etmenin yolu yokmudur?
İngiltere'de War of Roses çıkmadan kurtulmanin yolu yok, o disaster olup bittiğinde artık tetiklenmiyor, varis şart.
Herhangi bir filoma tıkladığım zaman görev verme seçeneği (zarf) çıkmıyor. Nasıl düzeltebilirim?
Dlc yoktur.
fetih cb ile birni yendiğimde anlaşmalar kısmında savaş tazminatı vasallık geçiş izinleri ve ticari güç transferi mevcut.birini savaş tazminatı dışında haraca bağlamak için himaye altına alman gerekiyor demişti bir arkadaş.peki bunu sağlamak için hangi savaş sebebini kullanmam gerekiyor?
Vassallamak için gereken cb subjugation diye hatırlıyorum
Asya devletleriyle ticaret şirketi oluşturamıyor muyuz ?
Arkadaşlar, dar al-islam başarımını kazanmaya çalışıyorum. Gerekli şehirleri ele geçirdim. Core yaptım, sünniliği yaydım ancak başarımı kazanmama izin vermiyor. Neyi eksik yapıyorum?

66D041419C7DB8AEFB2738D700B8797F5AC0FC7F
Bütün bölgelerinin Müslüman olması lazım.
:)) Bunu nasıl anlayamadım şaşırıyorum.
Avusturya (imparator) olarak mesela venediğin başkentini aldık, hre'ye ekledik sonra venedik'e geri verdik ve venedik orayı tekrar başkent yaptı diyelim.
Bu durumda venedik hre üyesi mi olmuş oluyor? Böyle bir seç görmüştüm diye hatırlıyorum bir yerde sanki.
Venedik HRE dışından başkentini HRE toprağına taşıyamaz diye tahmin ediyorum.
cb çeşitlerini eventler haricinde nasıl elde ederim? vasallık cbsi mesela yada establish protectore atabilmek için hangi cb min olması lazım. conquer cb si ile sadece vasallık geçiş izinleri ticari güç transferi ve savaş tazminatı anlaşmalarını sağlıyor.

ayrıca establish protectore atılabiliyor şuan 3 4 toprağı olan amerikan yerli halkına.peki bu seçeneğin +sı -si nelerdir?

ivory coast tan sierra bilmem ne sahiline kadar aldım 3 4 topraklık bi arazi afrika kıyısında.ticaret şirketi kurmama izin veriyordu sağımdaki ve solumdaki topraklar spain e ait olduğunda.ama mali o toprakları spainden geri aldı ve ticaret şirketi kuramıyorum.bunun için ne yapmam lazım.

ticaret şirketi nedir? +sı-si rehberi varsa linkini koyabilir misiniz? yoksada kısaca açıklarsanız çok müteşekkir olurum.

ticaret şirketi kur simgesine tıkladığımda local olarak %100 ticaret etkinliği -%50 tax tan ve bissürü bişiler daha var. burda kastedilen local.sadece

ticaret şirketinin kurulduğu yerler mi? yoksa bütün ingilterenin sahip olduğu topraklar üzerinden mi -%50 tax? (ingiltereyle oynuyorum)

ticaret şirketi kimlerle kuruluyor? nerelerde kuruluyor?

daha önce bitirilmiş olan ideaları iptal edersek o ideanın getirileride gider mi? (ofansif ideada disiplin var mesela gider mi?)
(07-12-2016, 18:33)kralarz : [ -> ]merhaba sömürge nasıl kurabilirim bir devlet üzerinde?

Exp. Idealarindan birini aliyorsun kolonici gelince koloni yapilabilinen topraklari koloni yapiyorsun 5 tane toprak bir bolgede kendiliginden koloni devletine donusuyor